Game Gear βίντεο παρουσίαση

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Ωραίο το review σου φίλε μου αλλά μια μικρή διόρθωση: Η πρώτη έγχρωμη φορητή ήταν το Atari Lynx.

Εκτός αν εννοείς την πρώτη της Sega οπότε πάω πάσο :)
 
To είχα το gamegear και είχε αρκετά φοβερά παιχνίδια όπως το shinobi, batman returns, sonic και πολλά άλλα. Κρίμα που δεν είχε το tetris και ήταν μόνο στο gameboy. Είχε το columns με τη συσκευασία τότε αλλά καμία σχέση. Η έγχρωμη οθόνη ήταν άλλο πράγμα εκείνη την εποχή σε σχέση με την ασπρόμαυρη του gameboy, αλλά και το πόσο γρήγορα κατανάλωνε τις μπαταρίες ήταν πολύ μεγάλο αρνητικό, αφού δεν το έλεγες και φορητό τελικά.
 
Ωραιο Review φιλε :thumbup:

Το Game Gear ηταν φοβερο φορητο και αν και οπαδος της NINTENDO οταν το ειχα πρωτοδει σε φιλο επαθα πλακα σε σχεση με το μονοχρωμο game boy που ειχα αλλα πολυ γρηγορα περασε αυτο το συναισθημα για τους λογους που ολοι ξερουμε και ειναι οι ιδιοι πανω κατω που το ισχυροτερο master system δεν απειλησε το NES.Aν δηλαδη το Game Gear ειχε την αυτονομια του Game Boy οσον αφορα της μπαταριες και αν ειχε κυριως την third party υποστηριξη και την τεραστια βιβλιοθηκη του Game Boy θα ειχε σαρωσει και θα ειχε παρει ανετα την θεση του Game Boy.Φυσικα αν η γιαγια μου ειχε 4 ροδακια θα ηταν πατινι και θα εκανα βολτες οποτε παμε παρακατω :p :p:p
 
ASiC είπε:
Ωραίο το review σου φίλε μου αλλά μια μικρή διόρθωση: Η πρώτη έγχρωμη φορητή ήταν το Atari Lynx.Εκτός αν εννοείς την πρώτη της Sega οπότε πάω πάσο :)
δέκτη η διόρθωση. γενικά εννοούσα. πραγματικά δεν θυμήθηκα ούτε στιγμή το lynx

telonio είπε:
To είχα το gamegear και είχε αρκετά φοβερά παιχνίδια όπως το shinobi, batman returns, sonic και πολλά άλλα. Κρίμα που δεν είχε το tetris και ήταν μόνο στο gameboy. Είχε το columns με τη συσκευασία τότε αλλά καμία σχέση. Η έγχρωμη οθόνη ήταν άλλο πράγμα εκείνη την εποχή σε σχέση με την ασπρόμαυρη του gameboy, αλλά και το πόσο γρήγορα κατανάλωνε τις μπαταρίες ήταν πολύ μεγάλο αρνητικό, αφού δεν το έλεγες και φορητό τελικά.
πράγματι δεν ήταν τόσο φορητή κονσόλα αφού ουσιαστικά έπαιζες πάντα μέσα στο σπίτι δίπλα στην πρίζα

metalcandyman είπε:
Ωραιο Review φιλε :thumbup:
Το Game Gear ηταν φοβερο φορητο και αν και οπαδος της NINTENDO οταν το ειχα πρωτοδει σε φιλο επαθα πλακα σε σχεση με το μονοχρωμο game boy που ειχα αλλα πολυ γρηγορα περασε αυτο το συναισθημα για τους λογους που ολοι ξερουμε και ειναι οι ιδιοι πανω κατω που το ισχυροτερο master system δεν απειλησε το NES.Aν δηλαδη το Game Gear ειχε την αυτονομια του Game Boy οσον αφορα της μπαταριες και αν ειχε κυριως την third party υποστηριξη και την τεραστια βιβλιοθηκη του Game Boy θα ειχε σαρωσει και θα ειχε παρει ανετα την θεση του Game Boy.Φυσικα αν η γιαγια μου ειχε 4 ροδακια θα ηταν πατινι και θα εκανα βολτες οποτε παμε παρακατω :p :p:p
έτσι ακριβώς. με τα αν δεν γίνεται δουλειά. η απλότητα του game boy υπέρ ίσχυσε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν θυμάμαι καλά και δεν κάνω λάθος το lynx είχε μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας έναντι του gamegear. Όχι πως έφτανε την αυτονομία του gameboy που έτσι και αλλιώς ήταν ασπρόμαυρο. To έφαγε η σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξη της atari και ειδικά των τότε κατασκευαστών παιχνιδιών. Το gameboy υπερίσχυσε στην αγορά για την μεγάλη αυτονομία του και ήταν κυριολεκτικά φορητό, όχι σαν τη sega που προσπαθούσε να σε πείσει για το αντίθετο, και φυσικά για την απλότητα στα περισσότερα παιχνίδια που χαρακτηρίζουν τη nintendo μέχρι σήμερα.
 
Λοιπόν, να πω κι εγώ δυο λόγια παίδες.

Καταρχήν, μπράβο για αλλη μια παρουσίαση Πανο!! :)

Πάμε στα δικά μου τώρα..

Εγώ,δεν έτυχε, αλλα μικρός ΠΟΤΕ δεν έπαιξα με οτιδήποτε ήταν της Νintendo!! (απίστευτο ε);

Ο ένας ξάδερφος μου στην Αθήνα που πηγαίναμε διακοπές συχνά,κυρίως στις γιορτές, είχε mega drive κι ο άλλος νομίζω amstrad (τα μπερδεύω ακομα αυτά, καθώς εγώ ειχα Atari st 1040 κι έπαιζα arcade games πειρατικά αντιγραμμένα)..

Επίσης, κάποια στιγμή και δε θυμάμαι γιατι, ο ένας ξάδερφος που είχε και το amstrad μου χάρισε το Game gear του, μαζι με καμια 8 κασέτες..

Και απο τοτε αυτή ήταν η μοναδική μου επαφή με κάτι handheld, το Game gear..

Ακομα και πριν τελικά αποκτήσω απο θαύμα αυτο το φορητό, έβλεπα μερικές φορές στην γειτονιά μου στην Θεσσαλονικη κάποια παιδιά να παίζουν με το Gameboy και θυμάμαι το αίσθημα που ένιωθα τοτε,ότι δε γούσταρα να παίζω ασπρόμαυρα φτηνά παιχνιδάκια,δε μου άρεσε γενικότερα αυτο..Τα κορόιδευα απ έξω κι απο μεσα μου πιο πολύ που ασχολουντουσαν με το Gameboy..!!

Στο σπίτι μου μ άρεσε να κάθομαι με τον φορτιστή και να παίζω με την ησυχία μου τα παιχνίδια του Game gear, δε με χάλαγε τίποτα, ποσο μάλλον ο φορτιστής κι η πρίζα κτλ...Για μένα, το καλύτερο φορητό της τοτε εποχής, δε πα να λένε οι περισσότεροι.... :p

Αυτά, νομίζω τα είπα ολα, κατάθεση ψυχής (για αλλη μια φορα σ αυτο το φόρουμ)...
 
Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου φίλε viking4a. Και εγώ προτιμούσα και συνεχίζω να προτιμώ το gamegear έναντι του gameboy. Όμως το να παίζεις με μετασχηματιστή σε φορητή κονσόλα αντικειμενικά δεν είναι και ότι καλύτερο, έτσι δεν είναι; Θυμάμαι και εγώ έπαιζα με μετασχηματιστή μέσα στο σπίτι, γενικώς δεν ήθελα να παίρνω το gamegear στον δρόμο. Πρόβλημα δεν είχα, εκτός από μια δυο φορές που θυμάμαι πως το καλώδιο του μετασχηματιστή ήταν τεντωμένο και με μια λάθος απότομη κίνηση, βγήκε το βύσμα παροχής ρεύματος από το gg και έσβυσε.

Γενικότερα, τα περισσότερα παιχνίδια του gg ήταν πιο εντυπωσιακά λόγο της έγχρωμης οθόνης. Το gb δίπλα του έμοιαζε να είναι μια γενιά πίσω λόγο της ασπρόμαυρης. Βέβαια από την άλλη πλευρά, το gb διαθέτει έναν τρομερά μεγάλο κατάλογο τίτλων με αρκετά παιχνίδια διαμάντια, που πίστεψέ με, σε αυτά η ασπρόμαυρη οθόνη δεν έχει καμία σημασία. Το καθένα έχει τα προτερήματα και μειονεκτήματα που το χαρακτηρίζουν λόγο της εποχής και της τεχνολογίας που υπήρχε στο ευρύ κοινό τότε. Αγαπημένες φορητές κονσόλες και οι δύο, που δεν έχουν πλέον εν έτι 2016 να χωρίσουν κάτι αν εμείς οι ίδιοι δεν βλέπουμε τα πράγματα με εγωισμό και φανατισμό.
 
Για το Game gear τι να πω; Και μονο που εχω τα περισσοτερα παιχνιδια σε αυτη την κονσολα τα λεει ολα. Το χρωμα ειναι ακομη και σημερα αρκετο να με τραβηξει στο να παιξω αρκετα ωραια παιχνιδια. Το μονο μου παραπονο ειναι οτι πολλοι σπουδαιοι τιτλοι που κυκλοφορησαν στο Game boy δεν τους ειδαμε καν εδω. Ωραιο παιχνιδι διαλεξες Παναγιωτη!
 
χαίρομαι που άνοιξε η συζήτηση. να πω άλλη μια φορά ότι το game gear το ανέστησε ο johnny19818 . όπως και το κάνουμε το έγχρωμο σε κέρδιζε εκείνες τις μέρες. έπαιζες mortal στις δύο κονσόλες και ήταν μέρα με τη νύχτα.
 
Άλλη μία συνοπτική αλλά κατατοπιστική παρουσίαση ρετρό φορητής κονσόλας. Η αλήθεια είναι ότι ούτε με το GameGear είχα εμπειρία. Είχε Atari Lynx ο κολλητός μου αρχές του 1990, το οποίο είχα παίξει αρκετά, οπότε είχα γίνει αρκετά δογματικός κατά του GameGear και υπερ του Lynx. Δυστυχώς, η κονσόλα πουλήθηκε μετά και δεν είχα ξανά την ευκαιρία να ασχοληθώ με φορητές κονσόλες μέχρι που αγόρασα ένα DS Lite το 2006.
 
divined είπε:
Άλλη μία συνοπτική αλλά κατατοπιστική παρουσίαση ρετρό φορητής κονσόλας. Η αλήθεια είναι ότι ούτε με το GameGear είχα εμπειρία. Είχε Atari Lynx ο κολλητός μου αρχές του 1990, το οποίο είχα παίξει αρκετά, οπότε είχα γίνει αρκετά δογματικός κατά του GameGear και υπερ του Lynx. Δυστυχώς, η κονσόλα πουλήθηκε μετά και δεν είχα ξανά την ευκαιρία να ασχοληθώ με φορητές κονσόλες μέχρι που αγόρασα ένα DS Lite το 2006.
ευχαριστώ. έτσι συνοπτικά να μη κουράζουμε. ωραίο και το ds όμως.
 
Πίσω
Μπλουζα