Game Gear, κονσολοποίηση

Γι'αυτο ρωταω. Αν την κατηργησε γιατι πλεον δε παιζει εκει ή απλα γιατι αυτος το ηθελε
 
Καλησπέρα,

Περί οθόνης λοιπόν, ουσιαστικά η εσωτερική οθόνη "αυτοκαταργείται" όταν δώσεις τάση +5V σε ένα ποδαράκι(Τ10) στο ASIC του GG. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα παιχνίδια του Master System να παίζουν χωρίς το ενοχλητικό "κόψιμο" των γραμμών

(http://etim.net.au/ggtv/ggtv.htm)When playing Sega Master System games (with a cartridge adapter) the Game Gear compresses the video signal to make it fit into the internal LCD screen. This compressed video is not compatible with this output board. The compression can be disabled by connecting point T10 to +5v (logic high). In this state, the video will no longer display on the internal LCD screen but a good, full screen picture will output from the board.
Οπότε ναι μπορεί κάποιος να έχει και την εσωτερική και την εξωτερική οθόνη να παίζουν ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός αν παίζει παιχνίδια του Master System όπου είτε αν θέλει να τα βλέπει και στην εσωτερική θα τα βλέπει κομμένα (ακόμα και στην εξωτερική), είτε αν θέλει το full πράμα θα τα βλέπει μόνο στην εξωτερική. Είναι δυνατόν να βάλει κάποιος ένα διακοπτάκι στο T10 ώστε να μπορεί να το ενεργοποιεί/απενεργοποιεί κατά το δοκούν. Στην δική μου περίπτωση δεν ασχολήθηκα με κάτι τέτοιο.

@angel_grig: Δεν τίθεται θέμα ποιος το έκανε πρώτος. Πριν το κάνω εγώ είμαι σίγουρος το έχουν κάνει δεκάδες άλλοι, εξάλλου από αυτούς είδα και γω και το έκανα. Επομένως επιχείρησέ το, είσαι πολύ ικανός για κάτι τέτοιο δε βλέπω λόγο να μην το καταφέρεις. Και εννοείται όποια εμπειρία έχω αποκομίσει από τη δική μου προσπάθεια είμαι παραπάνω από πρόθυμος να τη μοιραστώ. Για την οθόνη που μου προτείνεις όντως είναι παμφτηνη το μόνο που με χαλάει είναι ότι μάλλον δέχεται μόνο composite σήμα και τώρα που είδα το φώς μου με το svideo θα με ξενερώσει να γυρίσω πίσω στο composite. Από τη μαμά οθόνη πάντως θα είναι έτη μπροστά.

@tzehos: ανεβάζω ένα βιντεάκι στο utube. Μόλις ανέβει θα κάνω edit το post με το link. Αξίζει να πω ότι στην πραγματικότητα η εικόνα είναι πολύ πιο καθαρή και διαυγή από αυτή που φαίνεται στο βίντεο (από κινητό το τράβηξα).
 
@chrisD:απο την στιγμη που θα αλλαξουμε την οθονη,η καινουργια παιρνει σημα απο το πλακετακι του Αυστραλου,οποτε μπορουμε να εχουμε και τις 2 ταυτοχονα (lcd και tv)

elefas είπε:
@angel_grig: Για την οθόνη που μου προτείνεις όντως είναι παμφτηνη το μόνο που με χαλάει είναι ότι μάλλον δέχεται μόνο composite σήμα και τώρα που είδα το φώς μου με το svideo θα με ξενερώσει να γυρίσω πίσω στο composite. Από τη μαμά οθόνη πάντως θα είναι έτη μπροστά.
Επειδη η οθονη ειναι μικρη δεν θα φαινεται καθολου η διαφορα..και επειδη εχεις κανει το 99% της δουλειας αξιζει τον κοπο.Οσο για εμενα θα το κανω το mod-εφ οσον βρω χρονο φυσικα!!! :xm:
 
Ορίστε και τα βίντεο που σας υποσχέθηκα. Το πρώτο είναι με composite και το δεύτερο με svideo

 
Βλέπω 2 από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Μπράβο ελέφα. Είσαι πραγματικά τεράστιος!
 
Αυτα ειναι! Καλοπαιχτο!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα