Gameboy flash card / rewritable cartridge.

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Υπάρχει για το GB /GBC κάποια flash card σαν αυτή που έχει το Advance;

Θέλω να βάλω μέσα σε ένα cartridge διάφορα παιχνίδια και απ'οτι είχα δει κάποτε ,κυκλοφορούν και rewritable cartridges που έχουν κάμποση μνήμη και μπορείς να την φορτώσεις παιχνίδια.

Το θέμα είναι συμφέρουν; Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;
 
Haros είπε:
Υπάρχει για το GB /GBC κάποια flash card σαν αυτή που έχει το Advance;
Θέλω να βάλω μέσα σε ένα cartridge διάφορα παιχνίδια και απ'οτι είχα δει κάποτε ,κυκλοφορούν και rewritable cartridges που έχουν κάμποση μνήμη και μπορείς να την φορτώσεις παιχνίδια.

Το θέμα είναι συμφέρουν; Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;
Υπάρχουν διάφορες λύσεις, αν και δεν λειτουργούν ακριβώς όπως τα GBA carts.

Βασικό μειονέκτημα είναι ότι κρατάνε ένα μόνο save.

Η κλασσική λύση ήταν τα 32M carts της EMS με τον αντίστοιχο parallel programmer.

Εδώ και περίπου 6 μήνες έχουν εμφανιστεί διάφορα USB Carts.

Κάποια από αυτά δεν υποστηρίζουν multi-roms..δηλαδή μπορείς να φορτώσεις ένα μόνο rom.

Η EMS έβγαλε πρόσφατα ένα 64Μ cart με usb, το οποίο εδώ και ένα μήνα περίπου που το τεστάρω φαίνεται πολύ καλό.

Κατά καιρούς σαν error code φέρνουμε μικρές ποσότητες carts που διαθέτουμε σε φίλους/γνωστούς κυρίως για να φορτώνουν μουσικά software.Αν θες πες μου να σε ενημερώσω την επόμενη φορά που θα κάνουμε παραγγελία.

Διαφορετικά, ένα αξιόπιστο store που έχει τη μεγαλύτεη δυνατή ποικιλία είναι το http://store.kitsch-bent.com/

Αν αγοράσεις κάτι μόνος σου θα σου πρότεινα το 64Μ της EMS
 
Να σου πώ την αλήθεια περίμενα την απάντηση σου Plink :D

Έψαχνα σήμερα κι εγώ και βρέθηκα* στο site του gameboycarts.com που είχε review της 64MB Smart Card της EMS.

Γνωρίζεις αν αυτή υποστηρίζει multi-roms;

*(αφού πρώτα έπεσα σε σελίδες με diy cartridges και προγραμματιστές που έπρεπε να κάνεις κολλήσεις smd στον εμφανέστατα περιορισμένο χώρο ενός gameboy cartridge)
 
Εγω αυτο εχω αλλα απο τοτε που ετρεξα το Lameboy στο DS δεν ξανασχοληθηκα με το gameboy color, μπηκε στο κουτι μαζι με το Advance και παροπλιστηκαν.
 
Haros είπε:
Να σου πώ την αλήθεια περίμενα την απάντηση σου Plink :D
Έψαχνα σήμερα κι εγώ και βρέθηκα* στο site του gameboycarts.com που είχε review της 64MB Smart Card της EMS.

Γνωρίζεις αν αυτή υποστηρίζει multi-roms;

[/i]

Τα υποστηρίζει κανονικότατα όλα Haros....είναι το καρτ που προτείνω ανεπιφύλακτα.

απλώς επειδή το site που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει ποτέ..θα σου πρότεινα αν κάνεις αγορά να την κάνεις από τον kitsch-bent, του οποίου την αξιοπιστία μπορώ να επιβεβαιώσω καθώς έχουν γίνει πολλές αγορές από εκεί.

masbass είπε:
Εγω αυτο εχω αλλα απο τοτε που ετρεξα το Lameboy στο DS δεν ξανασχοληθηκα με το gameboy color, μπηκε στο κουτι μαζι με το Advance και παροπλιστηκαν.
Masbass νομίζω αυτό το καρτ είναι το χειρότερο...αν δεν κάνω λάθος δν υποστηρίζει multi-roms και απευθύνεται κυρίως σε μουσικούς που χρειάζονται μόνο το lsdj
 
Απο οτι βλεπω το ανελυσε το ζητημα παρα πολυ καλο ο plink, αλλα θελω να πω 2-3 πραγματα για τα gb flashers.

Καταρχας δεν ειναι κατι καινουργιο στο χωρο.. Εχουνε βγαλει παρα πολλες εταιριες κατα καιρους διαφορετικα μοντελα τα οποια δυστηχως ειχανε και αρκετα προβληματα.. Απο κοψιματα στον ηχο, μεχρι ασυμβατοτητες ως και ταση να χαλανε χωρις λογο. Μεχρι πριν λιγα χρονια, υποτιθεται πως η καλυτερη λυση ηταν αυτη της ems με το 32m μοντελο της.. Το οποιο δυστηχως απο οτι λενε εκανε διαφορα προβληματα, μεχρι και να "χανοντε" δεδομενα.

Οι τωρινες λυσεις ειναι δυο.. Το Smartboy, το οποιο αν και δυστηχως τρεχει ενα παιχνιδι καθε φορα, φαινεται να εχει την καλυτερη συμβατοτητα (101% απο οτι λενε) και την καλυτερη αξιοπιστια. Δυστηχως ομως, προοριζεται περισσοτερο σε προγραμματιστες παρα σε παικτες..

Για το ems τωρα δεν εχω δει το νεο μοντελο.. Το παλαιοτερο ωστοσο (32m) ειχε αρκετα προβληματα τοσο σε software οσο και σε hardware..Δεν ητανε καλης κατασκευης, καθως και ειχε προβληματα με το save των παιχνιδιων..Για το 64m δεν το εχω δει, αλλα ελπιζω να ειναι οπως τα περιγραφει ο plink.

Αφου απλα θες να παιζεις παιχνιδια, σε ποσοτητα και οχι να ασχοληθεις με προγραμματισμο πηγαινε με το flashcard της ems..Προσεξε μονο να παρεις το 64m, το 32m απλα θα σου σπασει τα νευρα..

Υγ.Ο lameboy αν και ξεκινησε πολυ δυναμικα, δυστηχως στη καλυτερη περιπτωση ειναι μετριος εξομοιωτης. Εχω βαρεθει να βρισκω προβληματα.. Και το να σου διαγραφει τα saves (κανονικα ΚΑΙ quicksaves) ειναι τρομακτικα επιπονο..
 
τι να πω, σε DSLite με AK2 οσα παιχνιδια εβαλα επαιξαν κανονικοτατα και δεν προσεξα καποια errors. Ισως να μην εβαλα παρα πολλά ή να μην τα επαιξα πολυ καιρο; To Smartboy οντως δεν υποστηριζει multi roms κι αυτο ειναι πολυ εκνευριστικο (ή έχω καλομάθει με την AK2)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα το κοιτάξω και θα δώ τι θα κάνω.

Έχοντας κάποια παιχνίδια σε gameboy σκέφτομαι άμα αξίζει να δώσω τα 40+$ για να πάρω το 64άρι της EMS ή να δώσω πάλι περίπου τόσα για ένα SP (τα πουλάνε πολύ φτηνά στο ebay) με supercard (εξίσου φτηνή) που και SD μνήμες παίρνει και όλα τα παιχνίδια μπορεί να παίξει (+ 1gba sp για τη συλλογή μου μιας και ποτέ δεν είχα :( ).

Τείνω προς το δεύτερο ομολογώ :p

Plink το site του gameboy carts κάνει το review και ουσιαστικά σε στέλνει να το αγοράσεις στο kitch bent. Άμα κάποια στιγμή γίνει ομαδική ενημέρωσε με γιατί ίσως να ενδιαφέρομαι. :D

btw ρώτησα την EMS (http://www.hkems.com) και σου στέλνει αυτή απευθείας τα carts λίγο φθηνότερα απ'ότι το Kitch bent.
 
Λοιπόν, σου απαντώ σε όλα...

- Η αγορά SP αξίζει με τα χίλια...όχι όμως για να παίζεις μέσω supercard. Το SΡ παίζει κανονικότατα τα παιχνίδια του GB/GBC...και το πλεονέκτημα το backlight είναι τεράστια υπόθεση!! Εγώ έχω αρκετά original gameboys, αλλά πλέον χρησιμοποιώ μόνο το SP για να παίζω.

- Η supercard δεν είναι καθόλου καλή λύση. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να ψάξεις και να βρεις την EZFlash IV (αν καταφέρεις να τη βρεις :p ), η οποία είναι η καλύτερη κάρτα που έχει κυκλοφορήσει για το GBA.

Κοινώς σου προτείνω να πάρεις μια EMS 64, μια EZFlash IV και ένα SP..μετά μπορείς να ζήσεις την απόλυτη και ολοκληρωμένη εμπειρία των Gameboy χεχε...

Τέλος, δεν θα σου πρότεινα να πάρεις απευθείας από την ΕMS...

εκτός του ότι θα δυσκολευτείς να συννενοηθείς μαζί τους...θα αργήσει πάρα πολύ να σου έρθει και γενικά είναι μια ταλαιπωρία η συνεργασία μαζί τους...

Haros είπε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα το κοιτάξω και θα δώ τι θα κάνω.
Έχοντας κάποια παιχνίδια σε gameboy σκέφτομαι άμα αξίζει να δώσω τα 40+$ για να πάρω το 64άρι της EMS ή να δώσω πάλι περίπου τόσα για ένα SP (τα πουλάνε πολύ φτηνά στο ebay) με supercard (εξίσου φτηνή) που και SD μνήμες παίρνει και όλα τα παιχνίδια μπορεί να παίξει (+ 1gba sp για τη συλλογή μου μιας και ποτέ δεν είχα :( ).

Τείνω προς το δεύτερο ομολογώ :p

Plink το site του gameboy carts κάνει το review και ουσιαστικά σε στέλνει να το αγοράσεις στο kitch bent. Άμα κάποια στιγμή γίνει ομαδική ενημέρωσε με γιατί ίσως να ενδιαφέρομαι. :D

btw ρώτησα την EMS (http://www.hkems.com) και σου στέλνει αυτή απευθείας τα carts λίγο φθηνότερα απ'ότι το Kitch bent.
 
Εδω εχει την EZFlash IV αλλα λεει ειναι εξαντλημενη

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.11179

Συνηθως ξαναφερνουν απο stock παλιες καρτες (εχει γινει αλλες 2 φορες σ'αυτο το μαγαζι), οποτε κοιτα μπας και τυχει ξανα.
 
masbass είπε:
Εδω εχει την EZFlash IV αλλα λεει ειναι εξαντλημενη
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.11179

Συνηθως ξαναφερνουν απο stock παλιες καρτες (εχει γινει αλλες 2 φορες σ'αυτο το μαγαζι), οποτε κοιτα μπας και τυχει ξανα.
Αυτό περιμένω και εγώ φίλε! Να γίνουν διαθέσιμες να πάρω μερικές καβάτζα ;)
 
Hare, για την SP λυση που ανεφερες, λειτουργουσα μεχρι πριν λιγο καιρο ενα GBA SP με το Flash2Advance (32αρα καρτα) και με το GoomBa. Ειχα κανονικο μενου και τα παιχνιδια του GB λειτουργουσαν μια χαρα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβληματα.
 
Gameboy light με καλη flashcard παντως ειναι η απολυτη hardware gameboy εμπειρια.. Καμια σχεση η ποιοτητα με του sp, ακομα και του backlite.
 
Μιας και βλέπω πως το κατέχετε το θέμα, να σας ρωτήσω και εγώ κάτι.

Διαβάζοντας το thread, θυμήθηκα πως μιλούσα κάποτε με έναν φίλο μου για bootlegs σε κονσόλες και η συζήτηση πήγε στο gameboy. Τότε δεν είχε βγει το advance, και flashcards δεν υπήρχαν. Μου λέει πως ένας ξάδερφος του, την εποχή που το gameboy υπήρχε στο εμπόριο, είχε βρει κάποιους τύπους που πουλούσαν πειρατικά cartridges για την κονσόλα σε παζάρια. Όχι τα γνωστά 100 σε 1, αλλά carts με 1 παιχνίδι. (Πχ το super mario land, το zelda κλπ), με την διαφορά πως το cart ήταν μαϊμού.

Υπήρχαν τέτοια carts τότε, ή μου έλεγε μπούρδες?
 
theoritikos, ο τόπος είναι γεμάτος με μαιμού carts για όλες τις φορητές της Nintendo...
 
Ω ναι, ενας βιαστικός φίλος πηρε απο το ebay το FF tactics για gba.

Αποδείχτικε οτι είναι fake και τώρα δεν κρατάει τα saves.
 
Εγώ αποφεύγω να αγοράσω από Ebay GBA/DS stuff. Είναι πάντα επίφοβα. Ειδικά αν δείτε πωλητή από Ασία, δρόμο!
 
Plink είπε:
¨- Η supercard δεν είναι καθόλου καλή λύση. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να ψάξεις και να βρεις την EZFlash IV (αν καταφέρεις να τη βρεις :p ), η οποία είναι η καλύτερη κάρτα που έχει κυκλοφορήσει για το GBA.

.

.

.

Τέλος, δεν θα σου πρότεινα να πάρεις απευθείας από την ΕMS...

εκτός του ότι θα δυσκολευτείς να συννενοηθείς μαζί τους...θα αργήσει πάρα πολύ να σου έρθει και γενικά είναι μια ταλαιπωρία η συνεργασία μαζί τους...
Από EMS απευθείας είχα πάρει κάτι action replay για το Saturn. Στα διαδικαστικά (πληρωμή κτλ) δεν είχα πρόβλημα, βέβαια όντως άργησαν να φτάσουν τα πράγματα αλλά τους δικαιολογώ γιατί και πολλές φορές όταν παραγγέλνω από Honk Kong μέσω ebay επίσης μου καθυστερούν.

Όμως γιατί όχι supercard; Απ'ότι διάβαζα σε forums την έχουν για καλή λύση μαζί με την Μ3.

Getta Robo είπε:
Gameboy light με καλη flashcard παντως ειναι η απολυτη hardware gameboy εμπειρια.. Καμια σχεση η ποιοτητα με του sp, ακομα και του backlite.
Καλά μιλάμε για νορμάλ λύσεις. Δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε και φτηνό να βρεθεί gameboy light :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Gameboy light με καλη flashcard παντως ειναι η απολυτη hardware gameboy εμπειρια.. Καμια σχεση η ποιοτητα με του sp, ακομα και του backlite.
Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο Getta Robo...το θέμα είναι που θα το βρεις το Light χαχαχα...και αν το βρεις (κυρίως μόνο από Ιαπωνία)...πόσο θα το πληρώσεις !!! συνήθως ebay στην καλύτερη περίπτωση κλείνουν στα 70-80+ ευρώ...

Haros είπε:
Όμως γιατί όχι supercard; Απ'ότι διάβαζα σε forums την έχουν για καλή λύση μαζί με την Μ3.
ΑΑαααα κατάλαβα...για να τη συγκρίνουν με την Μ3...μάλλον έχεις διαβάσεις για τη νέα supercard, την slot 2 λύση για το ds.

Αυτή η κάρτα δεν παίζει σε GBA.

ΠΡΟΣΟΧΗ γενικά, οι καινούργιες κάρτες που διαφημίζονται ως slot 2 λύσεις για gba παιχνίδια στο ds.. συνήθως ΔΕΝ παίζουν στο GBA!
 
Αν το κυνηγησεις, μπορεις να πετυχεις DS Lite σε πολυ χαμηλη τιμη με μια λεπτομερεια: να είναι ... ροζ. Εγω πηρα το δικο μου DS Lite για 30 euro (συνολο με μεταφορικα) επειδη τα ροζ εχουν πολυ χαμηλη ζητηση, μετα χτυπησα ενα shell μαυρο απο ebay (περιπου 10 euro) κι εχω μαυρο ds lite για 40 euro. Αν δεν πιανουν τα χερια σας προσοχη με το shell, θελει υπομονη και καποια σημεια ειναι πακετο για να συμμαζευτουν μεσα στη θηκη.
 
Πίσω
Μπλουζα