Gameboy flash card / rewritable cartridge.

masbass είπε:
Αν το κυνηγησεις, μπορεις να πετυχεις DS Lite σε πολυ χαμηλη τιμη με μια λεπτομερεια: να είναι ... ροζ. Εγω πηρα το δικο μου DS Lite για 30 euro (συνολο με μεταφορικα) επειδη τα ροζ εχουν πολυ χαμηλη ζητηση, μετα χτυπησα ενα shell μαυρο απο ebay (περιπου 10 euro) κι εχω μαυρο ds lite για 40 euro. Αν δεν πιανουν τα χερια σας προσοχη με το shell, θελει υπομονη και καποια σημεια ειναι πακετο για να συμμαζευτουν μεσα στη θηκη.
Ξεκολάτε με το Lite πια :p :p...κορυφαίο μηχάνημα είναι, αλλά εδώ μιλάμε για GB/GBA...

αν είναι να τρέξεις GB/GBA με emulation, δεν χρειάζεσαι DS..παίρνεις ένα dingoo ή ένα psp και τρέχεις όλους τους emus....
 
Ανάθεμα σας gameboyάδες με τα μπιχλιμπίδια σας :p

Αυτή εδώ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2734 αν και πρέπει να είναι η καινούρια και λέει στο overview "SuperCard cartridge for NDS and NDS Lite" από κάτω στα comments λένε ότι παίζει και με gba. Βέβαια βλέπω που λένε ότι το realtime save function τις μισές φορές δεν δουλεύει, οπότε να υποθέσω ότι για κάτι τέτοιους λόγους δεν είναι και τόσο καλή επιλογή...;
 
Haros είπε:
Ανάθεμα σας gameboyάδες με τα μπιχλιμπίδια σας :p
Αυτή εδώ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2734 αν και πρέπει να είναι η καινούρια και λέει στο overview "SuperCard cartridge for NDS and NDS Lite" από κάτω στα comments λένε ότι παίζει και με gba. Βέβαια βλέπω που λένε ότι το realtime save function τις μισές φορές δεν δουλεύει, οπότε να υποθέσω ότι για κάτι τέτοιους λόγους δεν είναι και τόσο καλή επιλογή...;
Ναι, τελικά καλά το έλεγες. Είναι το παλιό μοντέλο της Supercard. Έχει βγάλει και ένα άλλο πιο καινούργιο που δεν παίζει σε gba.

Είσαι στο 99% κομπλέ με αυτή την κάρτα που δείχνεις.

Εντωμεταξύ...ψάχνοντας χθες στο dx..ανακάλυψα ότι τελικά υπάρχει ακόμα EZFlash IV...

βέβαια από κάτω στα comments υπάρχει debate για το αν είναι αυθεντική ή μούφα. Σε κάθε περίπτωση αρκετός κόσμος λέει ότι του παίζει κομπλέ...

http://www.dealextreme.com/details.dx/r.88888888~sku.22019

Πάντως και οι 2 κάρτες έχουν ξεφτίλα τιμή..με τη supercard να υπερξεφτυλίζεται χεχε...

Τσίμπα όποια ναναι..πάρε και καμιά minisd ή καλύτερα adaptor microsd2minisd (οι microsd είναι πιο φθηνές και εύκολες να βρεθούν).

Λογικά αργότερα σήμερα θα σου στείλω και πμ για αυτό που λέγαμε χθες ;)
 
Θενκς Plink :)

Ανάμεσα σε EZFlash IV και την Supercard που έδειξα στο dealextreme, ποια προτείνετε;
 
Εγώ όπως έχω ήδη πει ψηφίζω δαγκωτό EZFlashIV.

Προσωπικά την έχω σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Το πρόβλημα με τα saves που αναφέρουν για τη supercard ισχύει και για την EZFlash, μου έχει τύχει να μην κρατήσει save.

Καλού κακού όποια και αν πάρεις άνοιξέ την και άλλαξε την μπαταρία ;)
 
Οχι και πολυ του θεματος, απλα μακρυα απο την supercard slot 2 του gba.. Βρειτε καλυτερα την EZFlash εκτος και αν θελετε να δοκιμασετε με την supercard τα ορια στα νευρα σας..
 
Αυτην ακριβως.. Μου την εφερε δωρο ενας φιλος.Αν δεν τον ηξερα καλα θα ελεγα πως μου την εφερε για να μου σπασει τα νευρα και οχι για δωρο. Μακρυα απλα.

H σαφως ανωτερη επιλογη της ezflash υπαρχει κανονικα προς πωληση εδω:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22019
 
Να προσθεσω και εγω μερικες φωτογραφιες και σχολια απο τα νεαποκτηθεντα game boys μου (κλασσικο και color) καθως και το EMS USB 64M Smart Card. Επειδη σταδιακα αρχιζει και σπανιζει, ειπα να το παρω και εγω οσο υπαρχει χρονος, ενω ταυτοχρονα να κλεισω και δυο μικρες τρυπες στην συλλογη μου.

2011-05-25-19h11m23.JPG

Ενα κλασσικο oldschool flash cart που εχει αρχισει να δειχνει την ηλικια του. Για να το χρησιμοποιησει κανεις σε ενα συγχρονο λειτουργικο (windows 7 64bit) πρεπει να κανει μερικες μανουβρες. :shake: Εδω θα βρει κανεις καλες οδηγιες για τα 64bit λειτουργικα.

/monthly_2018_02/large.image_30928.jpg.2e15db3ece72f93d114d5526dde9deff.jpg

Το software που φορτωνει τα παιχνιδια δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα σιγουρα ειναι 1000 προτιμοτερο απο αλλες χαοτικες καταστροφες. Μοναδικο προβλημα που αντιμετωπισα με το προγραμμα ηταν το color checkbox που υποτιθεται οτι πρεπει να τσεκαρει κανεις οταν γραφει roms για το GBC. Φυσικα οταν το τσεκαρα, δεν δουλευε τιποτα! Αν δεν το τσεκαρω, ολα φυσιολογικα. :banghead:

Το flash cart εν δρασει:

2011-05-25-19h07m26.JPG2011-05-25-19h08m43.JPG2011-05-25-19h09m27.JPG2011-05-25-19h10m10.JPG

Περιεργως στο GBC ενεργοποιειται αυτοματα η δευτερη memory bank και ειναι αδυνατο να γυρισει στην πρωτη, αλλα μικρο το κακο. 8) Εγραψα τα παιχνιδια για το κλασσικο GB στην πρωτη, και για το GBC στην δευτερη και ουτε γατα ουτε ζημια.

Φημολογειται οτι ο γνωστος flash cart maker Krikzz φτιαχνει ενα μοντερνο GB/GBC flash cart που θα δουλευει με sd καρτα και δεν θα χρειαζεται software και drivers, αλλα μεχρι να το δουμε, το 64M smart card παραμενει μονοδρομος για τους οπαδους των κλασσικων Game boys.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί να γυρίσει στην πρώτη σελίδα αν το αφήσεις καμιά ώρα εκτός λειτουργίας ! (Μάλλον πρέπει να περιμένεις να αποφορτιστεί κάποιος πυκνωτής ή κάτι τέτοιο). Το έχω κι εγώ...τρέχει τα πάντα αλλά θέλει ειδική μεταχείριση (!) ΛΟΛ (!)

Όσο αφορά το πρόγραμμα, πραγματικά αν τσεκάρεις την επιλογή color ...δεν λειτουργεί τίποτα (!)
 
Παντως στο κλασσικο GB το page switching λειτουργει απροβληματιστα. Περιεργα πραγματα!
 
...μπα σε μένα συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο και στα δυο (GB - GBC)...
 
Και ακου και το πιο περιεργο. Αφου εγραψα εδω, αρχισε να δουλευει και στο GBC!!! Οχι 10/10 οπως στο κλασσικο, αλλα τουλαχιστον 7/10!
 
XA!XA! LOL ! Είναι τρελοί αυτοί οι Κινέζοι !
 
Προ καιρου ο γνωστος coder Mottzilla δημιουργησε ενα νεο firmware για το USB 64M GB/GBC flashcart.

To firmware αυτο διορθωνει (μαζι με την βοηθεια καποιων patches) διαφορες ασυμβατοτητες με υπαρχοντα παιχνιδια, ενω προσθετει την δυνατοτητα για πολλαπλα saves.

To update ειναι εντελώς ανώδυνο. Το interface του loader μοιαζει με αυτο του επισημου software, αλλα αμα σβησουμε τα υπάρχοντα παιχνιδια και τα ξαναγραψουμε πλεον θα εχουμε το νεο firmware! Αξιζει να σημειώσουμε εδω οτι το color checkbox που δεν δουλευει στο αυθεντικο software, εδω λειτουργει κανονικα και ειναι απαραιτητο. Επιπλεον, τουλαχιστον στα windows 7 64bit ο loader πρεπει να τρεξει με δικαιώματα administrator.

/monthly_2018_02/large.image_60190.jpg.a98a4cb7684ace95c799147706842b22.jpg

Η οθονη εκκίνησης μας προτρέπει να διαλεξουμε μεταξυ του saves manager, της αλλαγης page (μην ξεχναμε οτι εχουμε 2 pages των 32mbit) και του να βγουμε στην λιστα επιλογης παιχνιδιων.

2012-12-29-17h41m30.JPG

Page 1

2012-12-29-17h43m00.JPG

Page 2

2012-12-29-17h45m01.JPG

Saves manager. Εδω παρουσιάζεται μια λιστα με ολα τα αποθηκευμένα saves και εχουμε την δυνατοτητα να σβησουμε οτι δεν χρειαζόμαστε. Την πρωτη φορα που θα φορτώσουμε το νεο firmware, θα μας ζητησει να καθαρισουμε την SRAM μνημη πριν μπορεσουμε να την χρησιμοποιησουμε.

2012-12-29-17h42m38.JPG

Super Mario Deluxe στο GBC.

2012-12-29-17h46m51.JPG

Τα saves λειτουργουν φυσιολογικα.

2012-12-29-17h45m47.JPG

Bombjack στο GB

2012-12-29-17h49m29.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτά είναι πολύ καλά νέα !

Τρέχω για download !!!!

Ευχαριστώ για την ενημέρωση !
 
Πίσω
Μπλουζα