Games που θέλαμε να παίξουμε αλλά ποτέ δεν το κάναμε

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Oλοι μας εχουμε παιχνιδια στην συλογη μας σε οποιαδηποτε κονσολα η pc που τα εχουμε καιρο αλλα ποτε δεν τα εχουμε ξεκινησει η τα εχουμε ξεκηνησει για κανενα μισαωρο και απο τοτε δεν τα εχουμε ξαναπαιξε.Ητε γιατι αρχιζουμε καποιο αλλο η γιατι τα πηραμε μονο και μονο για να τα παρουμε με την προηποθεση να τα παιξουμε μελοντικα αλλα ακομα δεν το εχουμε κανει η γιατι δεν εχουμε χρονο η για οποιονδηποτε αλλο λογο βρε αδερφε.Για πειτε λοιπον πιο παιχνιδι η παιχνιδια τα εχετε μηνα,μηνες η χρονια αλλα ποτε δεν τα αρχισατε.

Καποια απο τα πολλα που τα εχω να καθονται και ποτε δεν ξεκινησα ειναι καταρχην τα Devils May Cry 2,3,4.To 1 με αρεσε πολυ σε σημειο να το τερματισω σε 2 μερες αλλα τα υπολοιπα 3 δεν ξερω γιατι δεν μπορω να το εξηγησω αλλα παντα οταν το περνω αποφαση να τα ξεκινησω συνεχεια το μετανιωνω.

Ενα αλλο ειναι το Resident Evil 5.Oλα τα υπολοιπα τα εχω τελειωση αλλα αλλα αυτο πως με την εχει καρφωσει και στο πρωτο μισαωρο το παρατησα.

Syphon filter Logans shadow.Eνω τα εχω παιξει ολα ασχετα που δεν ειμαι φανατικος οπαδος τους αυτο δεν το εχω αγγιξει καν.Η απορια ειναι οτι κατι βαρετα βραδυα παντα με περναει απο το μυαλο να το ξεκινησω να χαβαλεδιασω λιγο κτλ αλλα ποτε δεν το κανω.

Αυτο ειναι μονο μερικα απο τα δεκαδες που εχω σε μια γωνια,για να ακουσω και τα δεικα σας.
 
Κυρίως παλιά παιχνίδια στο PC και το DosBox που είχα "χάσει" καθώς τότε ήμουν κονσολάς. Πχ XCOM, Ceasar 2, Panzer General και άλλα τέτοια ωραία παιχνίδια στρατηγικής που θέλω να παίξω αλλά ποτέ δεν κάθομαι.
 
Δεν έχω κάποιο παλιό παιχνίδι στη συλλογή μου που να μην το έχω τελειώσει.

Από τα σχετικά νέα θέλω να ξεκινήσω (και να τελειώσω :) ) το witcher1 (για να ακολουθήσει το 2... :) )

games όμως που τα είχαμε τελειώσει πριν πολλά χρόνια και όλο λέμε ότι θα τα ξαναπαίξουμε αλλά δεν... μετράνε?

εάν ναι, τότε όλο λέω να ξαναπαίξω τα monkey island, το Planescape torment, το ripper και το desperados και όλο το χρονοκαθυστερώ.
 
Το resident evil 4 καποτε ελεγα να το ξεκινησω και παντα το ξεχναγα.Ακομα δεν το εχω παιξει!! χαχα και το βλεπω στο ραφι . Επισης το Monkey island 2 δεν το εχω παιξει ακομα(εχω παιξει λιγο την αρχη) εχω παιξει ολα τα υπολοιπα.Επισης το Final Fantasy 13 το εχω κλειστο ακομα στη σακουλιτσα απο το μαγαζι που το πηρα δεν βρηκα χρονο ακομα για αυτο..
 
Το Half-life (που το διεκοψα λιγο πριν το τελος,επειδη ειχα προβλημα με το pc)

και τα επομενα, HL 2 και episode 1. Οπως και το Lost Planet,

γιατι πρεπει να μπλεξω παλι με Steam...

Ακομα, παλιοτεροι τιτλοι λογω 'ασυμβατοτητας'...

The Secret of the Nautilus, Arthur's Knights 1+2, X-com Interceptor,

Martian Gothic κ.α.
 
Το Baldur's Gate 2 που ενώ το έχω από τότε, ποτέ δεν αποφάσισα να το προχωρήσω. Ακόμα και τώρα που πλέον απέκτησα και την πιό εύχρηστη GOG.com έκδοση, πάλι δεν το έχω αποφασίσει.

Εντελώς σχιζοφρενικό, ειδικά όταν το πρώτο της σειράς το είχα λιώσει/τερματίσει. :)
 
To Ripper και το The 7th Guest. Έφαγα τον τόπο να τα βρω και να τα αγοράσω και από τότε κάθονται στο ράφι. Όλο κάποιο άλλο παιχνίδι θα ξεκινήσω να παίζω και το πάω για "μετά". Στο "μετά" έχω μείνει ακόμα!
 
"Μυθικά" παιχνίδια!! [ Ή αλλιώς: "Αυτό θέλω να το παίξω" (και δεν το έπαιξες ποτέ!) ]

attachment.php

Πόσες και πόσες φορές, δε σας έτυχε, κατά τη διάρκεια της θητεία σας στο gaming, να δείτε ένα screenshot από ένα παιχνίδι στις σελίδες του PIXEL ή του USER και να πείτε: "Αυτό το παιχνίδι το θέλω" και τελικά οι συγκυρίες το έφεραν έτσι ώστε δεν το παίξατε ποτέ;

Εγώ μπορώ να πω οτι μου συνέβει αυτό αρκετές φορές, και σήμερα με τους emulators, είναι μια ευκαιρία να παίξω κάποιους τίτλους οι οποίοι με το πέρσμα των χρόνων έγιναν "μυθικοί" στο μυαλό μου.

attachment.php


Ένα από αυτά τα παιχνίδια ήταν το Demoniak.

Είχα δει κάποια screenshots με εκπληκτικά γραφικά στο PIXEL, αν δεν κάνω λάθος, και πραγματικά δε το έπαιξα ποτέ.

Βασικά μιλάμε για ένα text adventure, με ολίγες (καλοσχεδιασμένες) οθόνες για ξεκάρφωμα.

attachment.php


Άλλο ένα ήταν το Drakken, που το είχα δει στο USER.

Αν και δεν ήμουν φίλος των RPGs, με είχαν συνεπάρει, θυμάμαι, οι οθόνες...

 
To Drakkhen ήταν πολύ όμορφο παιχνίδι. :thumbup: Mου άρεσε ιδιαίτερα ο ορίζοντας που άλλαζε ανάλογα με την ώρα που περνούσε, ενώ ακόμα θυμάμαι και κάποιες φράσεις απο το manual !! (κάποια στιγμή πρέπει να ξεθάψω τα σωσμένα μου και να το συνεχίσω !!)

Το Demoniak (μία απλή ονομαστική αναφορά εδώ) ήταν όντως στη βάση του text adventure, αλλά ομοίως με τον Dino με είχαν τραβήξει στο να το ψάξω κάποιες εντυπωσιακές εικόνες που είχα δεί. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι τα γραφικα είχαν φτιαχτεί απο τον/την Jo Walker, που ήταν "πίσω" και απο κάποιες στατικές οθόνες στο γνωστό μας Μegalomania (δείτε τον σχεδιασμό των χαρακτήρων στην παρακάτω φωτογραφία, και θα καταλάβετε). Δυστυχώς, με το συγκεκριμένο game ασχολήθηκα τότε *ελάχιστα*.

(btw, ωραίο θέμα Dino - θα επανέλθω με τυχόν τίτλους που έχω ως "απωθημένο" να παίξω :D )

megalomania.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Atariman εχω ανοιξη πριν καιρο ενα παρομοιο θεμα.Αμα θελουν ας συγχωνευσουν τα δυο θεματα.Και το δεικο μου ας συγχωνευσουν στο δεικο σου δεν εχω κανενα προβλημα αλανι Dino.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22632-Games-%25F0%25EF%25F5-%25EF%25EB%25EF-%25EB%25E5%25EC%25E5-%25E8%25E1-%25F4%25E1-%25F0%25E1%25E9%25EE%25EF%25F5%25EC%25E5-%25E1%25EB%25EB%25E1-%25E3%25E9%25E1-%25EA%25E1%25F0%25EF%25E9%25EF%25ED-%25EB%25EF%25E3%25EF-%25F0%25EF%25F4%25E5-%25E4%25E5%25ED-%25F4%25EF-%25EA%25E1%25ED%25EF%25F5%25EC%25E5
 
[edit] έγινε η συγχώνευση :) [edit]

@billy: Οι πληροφορίες που γνωρίζουν κάποιοι, όπως εσύ, για τα παιχνίδια, που δεν έπαιξε ποτέ καποιος είναι πολύτιμες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Superhero της Psygnosis που δεν κυκλοφόρησε ποτέ.

 
DINO είπε:
Ωπα! Σωστός ρε συ billarε! Πως μου ξέφυγε; :banghead: Πράγματι τα θέματα είναι τα ίδια, οπότε ας γίνει συγχώνευση...

@billy: Οι πληροφορίες που γνωρίζουν κάποιοι, όπως εσύ, για τα παιχνίδια, που δεν έπαιξε ποτέ καποιος είναι πολύτιμες!
κανενα προβλημα φιλαρακι απλα πληροφοριακα το ενεφερα.Μπορουν και να τα αφησουν και τα δυο ανοιχτα απλα το δεικο μου θεμα να ειναι για κονσολες και το δεικο σου για home computers που εσεις εχετε πολλες γνωσεις ενω εγω δεν εχω ιδεα.Εξαλου εκανες και πολυ καλη παρουσιαση στο θεμα σου φιλε.
 
metalcandyman είπε:
Atariman εχω ανοιξη πριν καιρο ενα παρομοιο θεμα.Αμα θελουν ας συγχωνευσουν τα δυο θεματα.Και το δεικο μου ας συγχωνευσουν στο δεικο σου δεν εχω κανενα προβλημα αλανι Dino.
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22632-Games-%25F0%25EF%25F5-%25EF%25EB%25EF-%25EB%25E5%25EC%25E5-%25E8%25E1-%25F4%25E1-%25F0%25E1%25E9%25EE%25EF%25F5%25EC%25E5-%25E1%25EB%25EB%25E1-%25E3%25E9%25E1-%25EA%25E1%25F0%25EF%25E9%25EF%25ED-%25EB%25EF%25E3%25EF-%25F0%25EF%25F4%25E5-%25E4%25E5%25ED-%25F4%25EF-%25EA%25E1%25ED%25EF%25F5%25EC%25E5
Τακτοποιήθηκε!

Thanks, Metal! ;)
 
Thanks Dino !! Oι εικόνες που παρέθεσες μου έφεραν στο μυαλό ωραίες αναμνήσεις. :)

Πάντως αρκετά "μυθικά" παιχνίδια που ήθελα να παίξω *σαν τρελλός* τότε, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τελικά τα "τίμησα" (είτε στους υπολογιστές & κονσόλες που είχα, είτε μέσω εξομοίωσης, είτε σε μηχανήματα φίλων, κ.ο.κ. Αλλωστε, εδώ μέχρι και το φοβερό arcade game που βλέπαμε στον "Τελευταίο Αστρομαχητή" καταφέραμε να παίξουμε πριν μερικά χρόνια - και δεν εννοούμε φυσικά τις μικρές home εκδόσεις).

Γενικά, το να βρεθούν διάφορα παιχνίδια που ήθελα να παίξω αλλά τελικά δεν έπαιξα, είναι εύκολο (κανείς ποτέ δεν προλαβαίνει να παίξει *όλα* τα games για τα οποία έχει διαβάσει ή ακούσει).

Αυτό που είναι λίγο πιό δύσκολο, είναι να πρόκειται ταυτόχρονα για games που έκαναν τόση εντύπωση, ώστε να αποκτήσουν "μυθικό" status !!

Σε αυτή την περίπτωση, μου είναι λίγο πιό βολικό να αναφερθώ σε παιχνίδια που είδα σε περιοδικά και τελικά δεν κυκλοφόρησαν (αντίστοιχη περίπτωση με του Noxrider δηλαδή), οπότε με τον καιρό η επιθυμία να τα παίξω ή έστω να τα δω να τρέχουν, έφτασε σε "μυθικά" επίπεδα.

Υπήρχαν διάφορα τέτοια, αλλά το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι το "Tantalus". Δεν αναφέρομαι φυσικά στο γνωστό οκτάμπιτο παιχνιδάκι, αλλά σε αυτό εδώ. (preview απο τον "Derek De La Fuente" που έγραφε και σε ξένα περιοδικά)

Space Sim? ...check.

Mε διαστημομαχίες, ποικιλία όπλων, διαστημοπλοίων, αντιπάλων, κλπ.? ...check.

Με εμπόριο? ("Elite ζείς εσύ μας οδηγείς", κλπ.) ...check.

Multiplayer (!) δυνατότητες? ...check.

Eξελιγμένες δυνατότητες για εκτέλεση ελιγμών (ίσως ένα βήμα πιό πέρα απο τους αυτόματους πιλότους του Warhead)? ...check.

E, τι άλλο να ζητήσει πιά ένας "καμμένος" διαστημόπληκτος; :D To παιχνίδι αυτό θέλω να το παίξω ακόμα και τώρα με την ίδια λαχτάρα που είχα και τότε, και στα μάτια μου έχει πάρει σίγουρα μυθικές διαστάσεις !! :headbangdude:
 
billy είπε:
Αυτό που είναι λίγο πιό δύσκολο, είναι να πρόκειται ταυτόχρονα για games που έκαναν τόση εντύπωση, ώστε να αποκτήσουν "μυθικό" status !!

Σε αυτή την περίπτωση, μου είναι λίγο πιό βολικό να αναφερθώ σε παιχνίδια που είδα σε περιοδικά και τελικά δεν κυκλοφόρησαν (αντίστοιχη περίπτωση με του Noxrider δηλαδή), οπότε με τον καιρό η επιθυμία να τα παίξω ή έστω να τα δω να τρέχουν, έφτασε σε "μυθικά" επίπεδα.
Είχαμε κάνει και μιά μικρή αναφορά εδώ στο Billy the kid, της Ocean, που δεν κυκλοφόρησε ποτέ.

Βασικά, η λέξη "μυθικά" που έβαλα, φαίνεται λίγο τραβηγμένη (γι'αυτό την έβαλα σε εισαγωγικά άλλωστε), όμως ακόμα και σήμερα που ξεφυλλίζω το PIXEL και βλέπω παιχνίδια που ήθελα να παίξω και δεν έπαιξα, μου φαίνονται λίγο "μυθικά", σε σημείο που πολλές φορές λέω να μη τα παίξω, και spoil-άρω την εντύπωση που έχω γι'αυτά τόσα χρόνια, (είμαι για τα σίδερα, το ξέρω)...
 
Θα ξεθαψω απο τη μνημη μου παιχνιδακια που ειχα δει στα Ελλανικα περιοδικα πληροφορικης...

Ειχα φαει κολλημα διαβαζοντας το review του Colonel's Bequest αλλα ακομη και σημερα δεν εχω καταφερει να ασχοληθω μαζι του.

Θυμαμαι επισης στο Pixel, στις Arcade παρουσιασεις, το screenshot του Ordynne με ειχε ξετρελανει. 25+ χρονια μετα συνεχιζω να ξεχναω να το παιξω. Σπευδω αμεσα τωρα που το ξαναθυμηθηκα.

Τα εξωφυλα των Sacred Armor of Antiriad και ενα αλλο με μια κοπελα και ενα στοιχειωμενο σπιτι (θα ψαξω τα περιοδικα μου και θα επανελθω με πληρη τιτλο) με ειχαν επισης τραβηξει αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε.
 
Το Midwinter για Amiga. Θυμάμαι με είχε ενθουσιάσει στο review του Pixel αλλά δεν κατάφερα να ασχοληθώ ποτέ...
 
Πάτησα να απαντήσω σε αυτό το topic έχοντας στο μυαλό μου ότι κάτι θα βρω να γράψω... όμως συνειδητοποιώ ότι δεν έχω! Πραγματικά, χάρη στο internet και το emulation ό,τι τίτλο έχω πραγματικά θελήσει να παίξω στη ζωή μου τον έχω παίξει. Τι ωραία που είναι η ζωή!
 
Πίσω
Μπλουζα