Gaming Χθεσινής Βραδιάς [version 2013]

Εδώ και αρκετό καιρό...

Other_Reality είπε:
Σε ποιά έκδοση ΜΑΜΕ λειτουργεί σωστά αυτό ; Λαλάει κανονικά ή με σπασίματα ; Θέλω να του ρίξω μιά ματιά, έχει ξεφύγει απο όλα τα υπόλοιπα ποδοσφαιράκια και φαίνεται ζόρικο !
...το Soccer Superstars, εξομοιώνεται πολύ καλά στο MAME. Από την 0.135u1 και πάνω είναι playable, με διπλές οθόνες, ήχο και όλα τα καλούδια, να δίνουν το παρόν!

Σε Core2Duo 2.13GHz, πιάνει 100% της ταχύτητας, οπότε με vsync ή triplebuffer, ούτε σπασίματα παρουσιάζει ούτε καθυστερήσεις.

Το MAME, βγάζει ένα μήνυμα στην αρχή, σχετικά με το video emulation, που δεν είναι 100% accurate, ακόμα, αλλά πέρα από ένα broken menu, δεν παρατήρησα κάτι το τρομερό, ούτε στο zoom in-out effect ούτε στους πανηγυρισμούς, που παίζουν άψογα...
 
Πέρα των άλλων αυτόν τον καιρό παίζω το Earthbound και μου 'χει σπάσει τα νεύρα το σημείο στ' οποίο βρίσκομαι (στο Magicant).
 
Μολις χθες, τελειωσα το Syberia 2...

Η αληθεια ειναι οτι ειχα ακουσει πολλα για αυτον τον τιτλο ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια χαρά παίζει το soccer superstars...Ειλικρινά σας μιλάω είναι το καλύτερο ποδοσφαιράκι σε arcade της δεκαετίας του 90 εφάμιλλο σε εθισμό με το techam world cup των 80'ς.

Δεν ξέρω αν κολλάει σε χαμηλότερα μηχανήματα αφού πάντα το έπαιζα σε τετραπύρηνο φενομ1 η πλέον φενομ2!

Δώστε του μια ευκαιρία σε μονή οθόνη εναντίον του υπολογιστή και τα ξαναλέμε μετα!

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/05/gaming_30.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοίξατε τέτοιο τόπικ εν τη απουσία μου!... Ντροπή! :)

Λοιπόν, μετά το διάλλειμα 2-3 εβδομάδων λόγω εξεταστικής, συνεχίζω από το σημείο που ήμουν!

- The Whispered World (μαζί με την Kambia!)

- Lego Starwars (στο PS2!)

- The Elder Scrolls III: Morrowind (άτιμοι! Με κάψατε με τα Rpg! :D )

alkis21 είπε:
Kambia είπε:
Παιχνίδι-όνειρο! Θα το λατρέψεις, είμαι σίγουρος.
Όσο για το χαρακτηρισμό "όνειρο", συμφωνώ απόλυτα! :D

Λόγω κούρασης, τις τελευταίες 2 φορές με πήρε ο ύπνος! Πάντως, το παιχνίδι είναι όντως διαμαντάκι - εξαιρετικά γραφικά, συμπαθητική ιστορία και αρκετή δόση χιούμορ με τον Sadwick! :D

pooky(1) είπε:
Oblivion (ξανά) στο 360 αυτή τη φορά σαν ranger - archer και mage. Το παιχνίδι αν και του 2006 είναι αιχμή. Τώρα προχωράω το main quest αφού τελείωσα τα side και μετά ξεκινάω πάλι το SKYRIM.
Καίγονται οι παλαιότεροι πάπυροι. Καίγονται!!!!!!! :D
Να σε πω κι εσένα (μαζί με την Kambia σας κράζω!!! :D ), ν' αφήσεις το Skyrim και να στρωθείς να παίξεις το Morrowind! Στερείται γραφικών, αλλά σε αποζημιώνει με το παραπάνω από challenges! ;)

Stratulator είπε:
Μολις χθες, τελειωσα το Syberia 2...Η αληθεια ειναι οτι ειχα ακουσει πολλα για αυτον τον τιτλο ...
Ταπεινή μου γνώμη - παιχνιδάρα από τις λίγες! :) Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ρίξε μια ματιά στο Post Mortem! Θα με θυμηθείς! ;)
 
The elder scrolls III, Morrowind.

Εκτός από τα συγχαρητήρια να σου προτείνω λοιπόν κάτι ακόμα καλύτερο:

http://morroblivion.com/

Ψάξτο και στο youtube και θα μείνεις με το στόμα ανοικτό. Εδώ σκέφτομαι να ξαναστήσω gaming pc και ο κύριος λόγος (Diablo III και Guild Wars είναι κουραφέξαλα και φτηνές δικαιολογίες) είναι το Morrowind σε νέο περιτύλιγμα. Ποτέ δεν συμπάθησα το interface του Morrowind, του Oblivion το λατρεύω!
 
[off topic mode on] Πες τα βρε Pooky. Δε με ακούει εμένα. [off topic mode off ]
 
pooky(1) είπε:
The elder scrolls III, Morrowind.
Εκτός από τα συγχαρητήρια να σου προτείνω λοιπόν κάτι ακόμα καλύτερο:

http://morroblivion.com/

Ψάξτο και στο youtube και θα μείνεις με το στόμα ανοικτό. Εδώ σκέφτομαι να ξαναστήσω gaming pc και ο κύριος λόγος (Diablo III και Guild Wars είναι κουραφέξαλα και φτηνές δικαιολογίες) είναι το Morrowind σε νέο περιτύλιγμα. Ποτέ δεν συμπάθησα το interface του Morrowind, του Oblivion το λατρεύω!
Αν δεν τελειώσω το Morrowind, δεν πιάνω το Oblivion - εξηγούμαι! :D Έχω φάει τρελό "σκάλωμα" και δεν σταματάω αν δεν το τελειώσω! :D

Θα ψάξω και το παραπάνω link εκτενέστερα και θα επανέλθω με pm (μην το σακατέψω το threadάκι! :D ).

Άτιμοι (και οι 2!) Με κάψατε! :D :D
 
Ajax87 είπε:
Golden Sun gameboy advance αλλα το παω με αργουυυυς... ρυθμους! :cool:
Μακράν το καλλίτερο JRPG της τελευταίας δεκαετίας. Δεν υπάρχει φαν των rpg που να έχει παίξει αυτό το παιγνίδι και να μην κόλλησε, απλά επικό. Κρίμα όμως που η Camelot Software ασχολείται με Mario Golf και Tennis τον τελευταίο καιρό.....θα μπορούσε να προσφέρει πάρα πολλά!!

Όσο για μένα, αν σας πω με τι κόλλησα τον τελευταίο μήνα θα φάω τομάτες. Δεν είναι ούτε rpg ούτε adventure. Κόλλησα με το Tetris Attack, ίσως το πιο όμορφο Tetris που έχω παίξει, πάρα πολύ έξυπνες οι νέες προσθήκες από τη Nintendo.
 
[offtopic] Μια χαρά είναι, καπετάνιε! :D "Το 'χω!" [/offtopic]
 
επαιξα λιγο birds of prey καθοτι φαν των simulators στην amiga 500 + και ψιλοκαηκα απο τις 12 μεχρι 2...βραδι...απορω πως το επαιζα παλια με τις ωρες ..
 
Xαίρομαι πολύ που βλέπω μία αναβίωση του "ιστορικού" αυτού gaming thread, από όπου έχουν περάσει τόσοι θρυλικοί τίτλοι στο παρελθόν (χαρακτηριστικά θυμάμαι: Boulder Dash, The Duct, Equinox, Island of Dr Destructo, Super Pipeline 2, Nexus, TV Sports Basketball, Battle Squadron, Gunforce 2 και *πάρα* πολλά ακόμα :) )

Xτές έπαιξα λιγάκι το παλιό (και αγαπημένο), Codename MAT.

Ποιός είπε ότι η εμπειρία του Star Raiders πρέπει να αποτελεί προνόμιο μόνο των Atari users ?

Μπορεί τα γραφικά και περισσότερο ο ήχος να μην είναι σε κορυφαία επίπεδα (δυστυχώς στον amstrad έχουμε να κάνουμε με spectrum port), αλλά το gameplay είναι αντάξιο του κλασσικού τίτλου, ενώ προσθέτει και επιπλέον στοιχεία (οι fans ας δούν και το sequel).

codenamemat.png


simonkey είπε:
επαιξα λιγο birds of prey καθοτι φαν των simulators στην amiga 500 + και ψιλοκαηκα απο τις 12 μεχρι 2...βραδι...απορω πως το επαιζα παλια με τις ωρες ..
Simonkey, αυτό πρέπει να είναι το αγαπημένο σου amiga flight sim, γιατί το έχεις μνημονεύσει επανειλλημένα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[offtopic] Μια χαρά είναι, καπετάνιε! "Το 'χω!" [/offtopic]
[offtopic] Άμα κολλήσεις με τα άτιμα τα Elder Scrolls.... Μέχρι και το πρώτο το Arena ξεκίνησα. [/offtopic]

World of Warplanes, και Sacred+.

επαιξα λιγο birds of prey καθοτι φαν των simulators στην amiga 500 + και ψιλοκαηκα απο τις 12 μεχρι 2...βραδι...απορω πως το επαιζα παλια με τις ωρες ..
Τι τρομερό flight sim. Από τους πρώτους "survey" εξομοιωτές. Και στο κουτί έχει screenshots από την έκδοση της Amiga, σαν προτεινόμενο μηχάνημα.
 
Captain, αν και εγώ σε Amiga το είχα παίξει, η έκδοση για PC ήταν επίσης πολύ καλή.

Μπορεί να της έλειπε η εισαγωγή, αλλά είχε το πλεονέκτημα του αναλογικού joystick (που ήταν το "στάνταρντ" στα pc, ενώ στην Amiga ελάχιστοι διέθεταν !!), επιπλέον αν θυμάμαι καλά είχε και καλύτερη απόδοση στα "ντεγκραντέ" του ορίζοντα.

Captain Kal είπε:
Από τους πρώτους "survey" πολεμικούς εξομοιωτές με jets.
Σωστός !! ...και σε αυτό το σημείο θα ήθελα την γνώμη σου και για το Fighter Bomber.

Προσωπικά μου άρεσε αρκετά - αν και δεν διέθετε το πλήθος των αεροσκαφών του BoP (το είχα αρχικά στην "κουτσουρεμένη" έκδοση του Amstrad, αλλά πολύ σύντομα το απέκτησα και για Amiga :) ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για καποιο λογο το fighter bomber to ειχα παιξει σε 6128 νομιζω αλλα πολυ μικρος και δεν καταλαβαινα πολλα ..τωρα τα τελευταια χρονια που το ξαναειδα εντυπωσιαστικα..ειναι αρκετα καλο sim...οσο για το birds of prey ρε παιδια το παιχνιδι ηταν πολυ μπροστα ...τα flight dynamics τα ξαναειδα σε simulators του 2000 και μετα..η ατμοσφαιρα ηταν ρεαλιστηκοτατη..σκεφτητε οτι ηταν το μονο flight simulator μεχρι και το 2005 το οποιο οταν ανεβαινες μετα τα 40.000 ft ο ουρανος σκοτεινιαζε σταδιακα και η ατμοσφαιρικη πιεση μαζι με το οξυγονο μειωνονταν σταδιακα..στα 70,000 ft και μετα η πτηση ηταν σχεδον αδυνατη γιατι οι επιφανειες ελεγχου δεν επιαναν πυκνο αερα ενω δεν ειχες και reheat thrust..καποια στιγμη πρεπει να κανω ενα review...πολυ μπροστα για την εποχη του..

και ενα αλλο sim σταθμος .............το TORNADO αριστο αλλα ηθελε μηχανημα με λεφτα ...amiga 1200 accelerators klp...σκεφτειτε οτι μια φορα που τροχοδρομουσα μεσα σε μια βαση και ειχα πραγματικα χαθει γιατι ηταν σαν την ταναγρα, διπλα απο ενα κτιριο ειδα κατι καρεκλες και τραπεζια και τοτε απλα κουφαθηκα.................
 
To Codename Mat II ηταν το πρωτο "space sim" (ας πουμε) που ασχοληθηκα ποτε. Το ειχε παρει οριτζιναλ ο κολλητος και λιωναμε στα Spectrum μας. Το θεωρουσαμε εξωπραγματικο μεχρι που αντικρυσαμε το StarStrike II με τα shaded πολυγωνα...
 
Σωστός !! ...και σε αυτό το σημείο θα ήθελα την γνώμη σου και για το Fighter Bomber.
Αντικρουόμενες απόψεις. Μπορεί να έχανες την αποστολή επειδή προσγειώθηκες αντίθετα στο διάδρομο. Γι' αυτό και ασχολήθηκα περισσότερο με το F/A - 18 Interceptor, και το F-19 Stealth Fighter.

Μπορεί να της έλειπε η εισαγωγή, αλλά είχε το πλεονέκτημα του αναλογικού joystick (που ήταν το "στάνταρντ" στα pc, ενώ στην Amiga ελάχιστοι διέθεταν !!), επιπλέον αν θυμάμαι καλά είχε και καλύτερη απόδοση στα "ντεγκραντέ" του ορίζοντα.
Αυτό με το αναλογικό joystick όντως ήταν μεγάλο πρόβλημα!!!!

και ενα αλλο sim σταθμος .............το TORNADO αριστο αλλα ηθελε μηχανημα με λεφτα ...amiga 1200 accelerators klp...σκεφτειτε οτι μια φορα που τροχοδρομουσα μεσα σε μια βαση και ειχα πραγματικα χαθει γιατι ηταν σαν την ταναγρα, διπλα απο ενα κτιριο ειδα κατι καρεκλες και τραπεζια και τοτε απλα κουφαθηκα.................
Αυτό μάλιστα το είχα και πρωτότυπο. Με ένα τεράστιο manual.
 
σημερα ασχολήθηκα αρκετά με το τεράστιο fruity frank σε winape γιατί βαριέμαι να βγάζω τον 6128 από τα κουτιά...

ρε παίδες πόσο γεράσαμε; Χάλασα μια ώρα και με το ζόρι έφτασα στα fast levels...αυτό κάποτε το έλιωνα για πλάκα! :(

Αντανακλαστικά πλέον στο μισό από τότε....
 
Captain Kal είπε:
Αντικρουόμενες απόψεις. Μπορεί να έχανες την αποστολή επειδή προσγειώθηκες αντίθετα στο διάδρομο. Γι' αυτό και ασχολήθηκα περισσότερο με το F/A - 18 Interceptor, και το F-19 Stealth Fighter.
Φοβερά sims αυτά τα δύο (το δε F-19 ήταν, μαζί με το SotB, τα δύο πρώτα original games που αγόρασα για Amiga), αν και ο λόγος που αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο Fighter Bomber, ήταν επειδή είχες πρόσβαση σε *αρκετά* jet αεροπλάνα (αν και όχι τόσα πολλά όσα στο BoP, όπως είπαμε). :)

simonkey είπε:
σκεφτητε οτι ηταν το μονο flight simulator μεχρι και το 2005 το οποιο οταν ανεβαινες μετα τα 40.000 ft ο ουρανος σκοτεινιαζε σταδιακα και η ατμοσφαιρικη πιεση μαζι με το οξυγονο μειωνονταν σταδιακα..στα 70,000 ft και μετα η πτηση ηταν σχεδον αδυνατη γιατι οι επιφανειες ελεγχου δεν επιαναν πυκνο αερα ενω δεν ειχες και reheat thrust..
Aυτό ήταν απο τα καλύτερα στοιχεία του παιχνιδιού, πράγματι.

Simonkey, δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το Chuck Yeager's ΑFT. Πρόκειται για παιχνίδι του '87 (έγινε review στο Pixel την επόμενη χρονιά, στην έκδοση για PC), φοβερά ρεαλιστικό, όπου είχες την δυνατότητα να πετάξεις με πολλά αεροσκάφη (ναί, υπήρχαν και πειραματικά/δοκιμαστικά μοντέλα), να τα ανεβάσεις σε τρελλά ύψη (βλέποντας τον ουρανό να σκοτεινιάζει και το αεροπλάνο να δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να ανταποκριθεί) και γενικά να τεστάρεις τα όριά τους. :) (σημειωτέον όμως ότι δεν είναι "combat flight sim", παρόλο που έχει και πολεμικά αεροπλάνα στην γκάμα του)

Στις 8-bit εκδόσεις το παιχνίδι σερνόταν (αχ, αυτά τα filled polygons...), αλλά η version των 16-bit για PC ήταν όνειρο !! (το είχα παίξει σε φίλο πρώην amstrad user που είχε τότε φρεσκοαγορασμένο ένα PC/XT - κάποια στιγμή θα σας πω και λεπτομέρειες για το πως απέκτησε το παιχνίδι !!).

Αρκετά αργότερα κυκλοφόρησε και η έκδοση 2.0 με διάφορες βελτιώσεις & προσθήκες, η οποία όμως ήθελε πλέον 32-bit μηχάνημα για να δείξει *πλήρως* την αξία της (σε 16-bit ήταν αργή - σε αρκετά μεγάλο βαθμό για ορισμένα μοντέλα).

simonkey είπε:
και ενα αλλο sim σταθμος .............το TORNADO αριστο αλλα ηθελε μηχανημα με λεφτα ...amiga 1200 accelerators klp...

Captain Kal είπε:
Αυτό μάλιστα το είχα και πρωτότυπο. Με ένα τεράστιο manual.
Πολύπλοκο (με ογκώδες manual όπως ανέφερε ο Captain), λεπτομερές, με σοβαρή down-to-business προσέγγιση, και γενικά... υπέροχο !! (όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν, είμαι μεγάλος fan της Digital Integration διότι το πρώτο combat flight sim που έπαιξα ήταν το Fighter Pilot, με το πιό αγαπημένο μου fighter jet ever, το F-15).

Oταν κυκλοφόρησε τo Tornado, το είχα δεί στο PC μου ('386 @ 40 ΜΗz - οπότε και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στον τομέα της ταχύτητας, ευτυχώς :) ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα