Gaming Χθεσινής Βραδιάς [version 2013]

αν για ενα λογο επαιξα το fighter bomber πριν κανα 2 χρονια ηταν γιατι ειχε το phantom..με αρκετα καλο κοκπιτ...οσο για το chuck yeager το ειχα παιξει αλλα οντως σερνοταν αλλα φαινοταν αρκετα ρεαλιστικο...

αλλα 2 sim που με εκαψαν για κανα 2 ετη ηταν το flight of the intruder και φυσικα το C.A.P
 
Μπράβο - πολύ καλές επιλογές !! :thumbup:

Με το FotI είχα ασχοληθεί λίγο περισσότερο (είχε και φοβερό πακέτο με "καλούδια"), αλλά με το CAP όχι όσο θα ήθελα...

Προσωπικά μου άρεσε σε βαθμό... κακουργήματος, το Chuck Yeager's Air Combat (είχε κυκλοφορήσει μόνο σε PC).

Mπορεί να υπολοιπόταν στον τομέα "campaign", αλλά για εμένα ήταν το πιό διασκεδαστικό flight sim, μέχρι την εμφάνιση τίτλων όπως το US Navy Fighters.

Aκόμα και σήμερα "επιστρέφω" σε τακτά χρονικά διαστήματα σε αυτό, πολύ περισσότερο απο το να καταπιάνομαι με άλλα ρετρο-sims όπως π.χ. Battlehawks 1942, Their Finest Hour, Seret Weapons of the Luftwaffe, F-19 S.F., Reach for the Skies, F29, Red Baron, Aces of the Pacific, Strike Commander, την σειρά των Falcon, κλπ, κλπ.

Εδώ που τα λέμε, και χτές πάλι αυτό έπαιζα (πήρε φωτιά το Flightstick Pro :D ). Αθάνατο game !!

cyak.png
 
Πολύπλοκο (με ογκώδες manual όπως ανέφερε ο Captain), λεπτομερές, με σοβαρή down-to-business προσέγγιση, και γενικά... υπέροχο !!
Αυτού του είδους οι εξομοιωτές λέγονται "Study Sims" (Σαν τα πιο καινούργια DCS Black Shark, και DCS A-10).

αν για ενα λογο επαιξα το fighter bomber πριν κανα 2 χρονια ηταν γιατι ειχε το phantom..με αρκετα καλο κοκπιτ...οσο για το chuck yeager το ειχα παιξει αλλα οντως σερνοταν αλλα φαινοταν αρκετα ρεαλιστικο...
Αν ενδιαφέρεσαι για F-4 Phantom II, δοκίμασε την σειρά Strike Fighters. (1 ή 2).

Aκόμα και σήμερα "επιστρέφω" σε τακτά χρονικά διαστήματα σε αυτό, πολύ περισσότερο απο το να καταπιάνομαι με άλλα ρετρο-sims όπως π.χ. Battlehawks 1942, Their Finest Hour, Seret Weapons of the Luftwaffe, F-19 S.F., Reach for the Skies, F29, Red Baron, Aces of the Pacific, Strike Commander, την σειρά των Falcon, κλπ, κλπ.
Ντρέπομαι που το λέω, ότι δεν έχω παίξει ακόμα ορισμένους από αυτούς.
 
D@redevil είπε:
Ταπεινή μου γνώμη - παιχνιδάρα από τις λίγες! :) Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ρίξε μια ματιά στο Post Mortem! Θα με θυμηθείς! ;)

Αφου το προτεινεις θα το τσεκαρω! :thumbup: Μαλλον θα ειναι το επομενο adventure, γιατι μου "τελειωσαν"...

Τα τελευταια βραδια, ξενυχταω με Undying...
 
Captain Kal είπε:
Αυτού του είδους οι εξομοιωτές λέγονται "Study Sims" (Σαν τα πιο καινούργια DCS Black Shark, και DCS A-10).
Ακριβώς. :) (και αυτός που έχει ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μου, είναι φυσικά το Jane's F-15. Πρώτον για το αεροπλάνο, και δεύτερον διότι... τρέχει απροβλημάτιστα σε Win'98 :p )

Captain Kal είπε:
Αν ενδιαφέρεσαι για F-4 Phantom II, δοκίμασε την σειρά Strike Fighters. (1 ή 2).
Kαι το Wings over Vietnam, έτσι Captain; ;) (και αυτό του Kawahito είναι)

Captain Kal είπε:
Ντρέπομαι που το λέω, ότι δεν έχω παίξει ακόμα ορισμένους από αυτούς.
Ας είναι καλά το emulation, Captain, και πάντα θα υπάρχει η ευκαιρία για retro-πτήσεις. :D
 
Ξεκίνησα πάλι -μετά από αρκετά χρόνια- το the Longest Journey (νά'ναι καλά το gog)

Ευελπιστώ αυτή τη φορά να διακρίνω τα τόσα καλά στοιχεία του παιχνιδιού (έτσι λένε, εγώ δεν διέκρινα τόσα πολλά) και να μη με κάνει να βαρεθώ με την πολυλογία του όπως είχα βαρεθεί τότε...
 
ntsmrtz είπε:
Ξεκίνησα πάλι -μετά από αρκετά χρόνια- το the Longest Journey (νά'ναι καλά το gog) Ευελπιστώ αυτή τη φορά να διακρίνω τα τόσα καλά στοιχεία του παιχνιδιού (έτσι λένε, εγώ δεν διέκρινα τόσα πολλά) και να μη με κάνει να βαρεθώ με την πολυλογία του όπως είχα βαρεθεί τότε...
Είναι λίγο ...μπλαμπλαδιάρικο, αλλά θα πρέπει να του το συγχωρήσεις! Είναι ένα από τα καλύτερα adventures που έχω παίξει (και θυμάμαι με είχε ζορίσει επαρκώς!...)

Για την εποχή του είχε πολύ ωραία γραφικά, εξαιρετική πλοκή και χαρακτήρες που θα σου μείνουν χαραγμένοι στο μυαλό! Ειδικά με την April Ryan (κι ενώ ζεις ένα κομμάτι από τη ζωή της) ταυτίζεσαι -με τις αγωνίες της, την προσπάθειά της, τα προβλήματά της!...

Skip the talk, if necessary, αλλά πραγματικά παίξ' το! Θα το θυμάσαι μια ζωή! ;)
 
D@redevil είπε:
Είναι λίγο ...μπλαμπλαδιάρικο... Skip the talk, if necessary, αλλά πραγματικά παίξ' το! Θα το θυμάσαι μια ζωή! ;)
Το είχα τελειώσει τότε. Τι να πω... ίσως και να κάνω λάθος αλλά θυμάμαι ότι ήταν ακριβώς όπως το είπες. μπλαμπλιαδάρικο :) και με είχε κουράσει (όχι δυσκολέψει) αρκετά.

Επίσης, ξεκίνησα πάλι το Half Life 2. Οταν Θα βαριέμαι τους διαλόγους θα πιάνω το gravity gun...
 
Χθες τελείωσα το Portal 2 (δεν είναι retro, το ξέρω). Φανταστικό παιχνίδι, που ξυπνάει το μυαλό με τα puzzles του.

Επίσης, η τελική σκηνή όπου εξουδετερώνεις τον Wheatley πυροβολώντας με το portal gun τη... σελήνη, ΟΛΑ τα λεφτά! :D
 
billy είπε:
Ακριβώς. :) (και αυτός που έχει ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μου, είναι φυσικά το Jane's F-15. Πρώτον για το αεροπλάνο, και δεύτερον διότι... τρέχει απροβλημάτιστα σε Win'98 :p )
Το έχω αυθεντικό, καθότι και εγώ fan του F-15 ενώ και το παιχνίδι θεωρείται από τα καλύτερα της εποχής του. Δυστυχώς δεν τρέχει απροβλημάτιστα. Έχω μηχάνημα με Win 98 και μια Geforce 2 MX 400 και το παιχνίδι απεικονίζει τα γραφικά corrupted (σαν να κόβει ένα μέρος της ανάλυσης, δύσκολο να το περιγράψω...). Φαντάζομαι θα πηγαίνει καλύτερα με καμμιά Voodoo ή TNT.
 
Yep, όπως τα λες είναι, το επιβεβαιώνω μιά και έχω TNT2 Ultra και το παιχνίδι παίζει χωρίς προβλήματα.

Δεν ξέρω τι γίνεται απο πλευράς "patches" (ίσως αυτά να λύνουν τυχόν προβλήματα). Eγώ είχα βάλει μέχρι και το τελευταίο επίσημο patch, αλλά ίσως υπάρχει και κανένα "unofficial" για πιό δύσκολες περιπτώσεις.

Υ.Γ.

Δεν ήξερα ότι ήσουν fan του θρυλικού F-15 !! Respect. :thumbup: (*διπλό* respect, επειδή το έχεις και original - όπως αρμόζει σε τέτοια παιχνίδια :headbangdude: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω αυθεντικό, καθότι και εγώ fan του F-15 ενώ και το παιχνίδι θεωρείται από τα καλύτερα της εποχής του. Δυστυχώς δεν τρέχει απροβλημάτιστα. Έχω μηχάνημα με Win 98 και μια Geforce 2 MX 400 και το παιχνίδι απεικονίζει τα γραφικά corrupted (σαν να κόβει ένα μέρος της ανάλυσης, δύσκολο να το περιγράψω...). Φαντάζομαι θα πηγαίνει καλύτερα με καμμιά Voodoo ή TNT.
Συνήθως τα παιχνίδια της Jane's έχουν μεγάλο πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών. (Να δείτε τί έγινε με το Jane's USAF. Μου πήρε πάνω από 2 εβδομάδες να το κάνω να δουλέψει. Και δούλεψε με Win7 x64 :eek: ). Πάντως το Jane's F-15 το δοκίμασα λίγο σε XP, με τον nglide και φαίνεται να δουλεύει και σε καινούργια μηχανήματα.
 
Eεεεπ, τι έγινε; Χαλαρώσαμε; :D

Χτές το βράδυ μου κόλλησε η ιδέα να παίξω και πάλι στον amstrad μου το γνωστό εκείνο arcade conversion, ονόματι Metro-Cross (preview στο 36ο τεύχος του Pixel).

Oδηγείστε το ανθρωπάκι σας προς το τέρμα της φουτουριστικής πίστας πριν λήξει ο χρόνος, αποφεύγοντας ταυτόχρονα κάθε λογής παγίδες και εμπόδια, συλλέγοντας bonus αντικείμενα που βελτιώνουν τις επιδόσεις σας, ενώ υπάρχουν και ράμπες που σας εκτοξεύουν μακριά για να κερδίσετε απόσταση και χρόνο.

Ευτυχώς το παιχνίδι σας αφήνει να παίξετε αρκετά, πριν σας βάλει στα "βαθιά" !!

metrocross.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβαλα λίγο το Sonic Mega Collection Plus στο Playstation 2, για να χαζέψει ο μικρός.

Πήρα και'γώ λίγο το pad... Τι το'θελα;;;

Το παράτησα αμέσως... :p

... όπως και ο μικρός...
 
billy το metrocross είναι πολύ καλό στον 6128 και έχω ασχοληθεί αρκετά στο παρελθόν! Θυμίζω ότι υπάρχει και έκδοση για πατάρι στ όντας μία από τις αποκλειστικότητες της πλατφόρμας σε σχέση με την αμίγκα!

Πρόσφατα είχα τελειώσει το arcade με cheats στο mame
 
Δεν ξερω αν μετρα για ρετρο...παντως εχτες ηρθε επιτελους το GunLord και το βραδυ ειχα μια πρωτη "γνωριμια".

Εξαιρετικο παιχνιδι. Μεσα στη βδομαδα θα ανεβασω βιντεο και εντυπωσεις.
 
@ Φιλε Dino πως να μην το παρατησεις αυτο το τρισαθλιο μπλε πραμα.Και απ'οτι βλεπω το παρατησε και ο γιος σου.Ευγε εκανες το χρεος σου σαν πατερας και εδωσες την καλητερη ανατροφη στον μικρο :D

Εμενα τελευταια με επιασε μια νοσταλγια για τα zelda και τα ξεκινησα ολα απο την αρχη.Επισης πεθυμησα πολυ και τερματισα το Goonies στο NES και αυριο θα ασχοληθω με το super mario bros 3 επισης για το NES.Φυσικα σε μονιμη βαση καθε μερα ασχολουμαι με το pacman εννοοιται αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες τα Captain! 6 χρονια του τα λεω. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου :) :)
 
Πίσω
Μπλουζα