Gay σε κλασικές Ελληνικές ταινίες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά ο Σωτήρης Μουστάκας έκανε αρκετές φορές τον γκέι. Μια που θυμάμαι όταν ήταν μόδιστρος στο "Το παίζω και πολύ άντρας" και ακόμη μία στο "Εγώ και το πουλί μου" που έκανε τον μασέρ.
 
Μουστάκας, Παράβας και Μηλιάδης έπαιζαν πολλές φορές γκέι χαρακτήρες, πραγματικούς ή ψεύτικους (ο Μηλιάδης θυμάμαι, σε μια ταινία στην οποία κάνει τον κομμωτή ή μόδιστρο, στο τέλος παντρεύεται και όταν παραξενεύονται οι υπόλοιποι λέει ότι επίτηδες παρίστανε τον γκέι για να του εμπιστεύονται οι άλλοι τις γυναίκες τους). Υπάρχουν κι άλλοι, όχι όμως πρωταγωνιστές. Π.χ. ο μασέρ Μπάμπης Ανθόπουλος στο "Μια τρελλή τρελλή οικογένεια", όπου μάλιστα ο Τσιφόρος βάζει την Αρώνη να λέει καθαρά στη Μαρτίκα ότι δεν είναι φανατικός άντρας, λες και δεν ήταν φανερό από τα γελοία κουνήματα και τα τσακίσματα της φωνής του. (Διότι φυσικά σε όλες αυτές τις ταινίες οι ομοφυλόφιλοι ρόλοι ήταν η στερεότυπη εκθηλυσμένη καρικατούρα χωρίς κανένα βάθος ή ανάπτυξη χαρακτήρα, μόνο για τα γέλια. Και δεν θυμάμαι ποτέ κανέναν να είχε σύντροφο). Κάπου θυμάμαι και τον Νίκο Μπακογιάννη, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Είδα ότι αναφέρθηκε η "Μπέττυ" στη λίστα παλιότερα. Απ' όσο θυμάμαι ήταν η πρώτη ταινία που αντιμετώπισε το πολύ τολμηρό για την εποχή θέμα των τραβεστί με σοβαρότητα, ουσιαστικά από την πλευρά της Μπέττυς. Δεν είχα δει την ταινία αλλά είχε κάνει πολύ ντόρο, όπως και το βιβλίο που είχε γράψει η Μπέττυ λίγο πριν και που τον/την είχε κάνει γνωστή στον ευρύ κοινό. Αν θυμάμαι καλά ο τίτλος του ήταν "Πόσο πάει?"
 
Πώς και δεν έχετε θυμηθεί τον Θύμιο Καρακατσάνη, που ενσάρκωσε τέτοιο ρόλο στην ταινία "Το πιο λαμπρό αστέρι";

Όσο για το Βασίλη Ζονώρο, θυμάμαι σε μια θεατρική παράσταση, με το που βγαίνει, να λέει "Ξέρω τι σκέφτεστε, γέρασε αυτός κι ακόμα τον π... κάνει !" Και το κοινό να λύνεται στα γέλια !
 
νομίζω και στην ταινία "Λύκαινες" έχει η Δανδουλάκη κάτι περίεργες σκηνές με άλλη ηθοποιό εκτός αν την μπερδεύω με άλλη και η Δανδουλάκη δεν συμμετείχε .Έχω και 30 χρόνια να την δώ όταν την είχε δείξει ο Αντέννα το 1992
 
Πίσω
Μπλουζα