GENERAL LEE vs K.I.T.T.

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Και ποιος δεν τα ζηλεψε αυτα τα υπεροχα αυτοκινητα...

Και ποιος δεν θα θελε εστω και για λιγο να ειναι πισω απο το τιμονι τους...

Και ποιος δεν θα θελε να εχει ενα το ιδιο...

Ποιο προτιμουσατε και γιατι?

GENERAL LEE H' K.I.T.T.? ----- K.I.T.T. H' GENERAL LEE?

Προβολή συνημμένου 50990

Προβολή συνημμένου 50991

Πηγη φωτογραφιων εδω κι εδω
 
Πάντα General Lee. Dodge Charger της δεκαετίας που γεννήθηκα (αρχαίος γαρ!!! ) και τα μυαλά στο καρμπυρατέρ! Πού θα μου πάει θα το βρω κάπου σε καλή κατάσταση (ασκούριαστο) δεν θα το βρώ;
 
Εξαιρετικο θεμα φιλε σταυρο.Εγω απεχθανομαι και της δυο σειρες και το knight rider και το Dukes αλλα θα ψηφισω General lee Μονο και μονο γιατι ειναι Dodge και Dogde ειχε ο τιτανομεγιστοτεραστιος Al Bundy απο την πιο αγαπημενη μου σειρα ολων των εποχων Murried with children:D
 
Και αυτό δυσκολάκι, Σταυρί! Να πω έναν K.I.T.T. για μένα παρακαλώ! :D

Τεχνολογικό επίτευγμα σε 4 τροχούς, ίσως το πιο σημαντικό απ' όλα τα πράγματα που μπορούσα ν' αντιληφθώ!

Ένα τόσο δυνατό κι ευφυές υπολογιστικό σύστημα που μπορούσε να απαντήσεις σε εκατομμύρια πιθανές ερωτήσεις (σ.σ. η πρώτη μου γνωριμία με την έννοια "βάση δεδομένων"! :D ) κι ένα πανέμορφο μαύρο σασί με το "μάτι" (την κόκκινη γραμμή που πήγαινε δεξιά-αριστερά! :D ).....

Τι να λέμε - αξία ανεκτίμητη! :flower:
 
D@redevil είπε:
Και αυτό δυσκολάκι, Σταυρί! Να πω έναν K.I.T.T. για μένα παρακαλώ! :D
Τεχνολογικό επίτευγμα σε 4 τροχούς, ίσως το πιο σημαντικό απ' όλα τα πράγματα που μπορούσα ν' αντιληφθώ!

Ένα τόσο δυνατό κι ευφυές υπολογιστικό σύστημα που μπορούσε να απαντήσεις σε εκατομμύρια πιθανές ερωτήσεις (σ.σ. η πρώτη μου γνωριμία με την έννοια "βάση δεδομένων"! :D ) κι ένα πανέμορφο μαύρο σασί με το "μάτι" (την κόκκινη γραμμή που πήγαινε δεξιά-αριστερά! :D ).....

Τι να λέμε - αξία ανεκτίμητη! :flower:
H αντιδραση του Μαικλ οταν μπαινει για πρωτη φορα στον ΚΙΤΤ....

 
Αν και μηχανόβιος, ένα Pontiac Trans Am για μένα παρακαλώ και γρήγορα...
 
General Lee ασυζητητι ...

Οταν κατι (K.I.T.T). παραειναι αυτο-κινητο παυει να ειναι αμαξι

(ασε που μοιαζει σαν προηγουμενο εξελιχτικο σταδιο/μακρινος ξαδελφος των Cylon ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κολλημένος από πιτσιρικάς και με τα 2!!! Υπάρχουν και άλλα 2 αυτοκίνητα, αλλά όχι τηλεοπτικά, αλλά κινηματογραφικά που λάτρεψα!

Αυτά ειναι η Christine, από τη γνωστή ταινία τρόμου, και η άλλη είναι η Elinore από το 60''.

Έχω την τύχη, τα 3 από αυτά ΚΙΤΤ, GENERAL LEE και Christine να τα έχω δεί από κοντά...

Ο ΚΙΤΤ όμως είναι το αγαπημένο μου! Αν μπορούσα να έχω ένα από αυτά... αυτό θα διάλεγα...

Όχι για την "τεχνολογία" (που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ούτε για πλάκα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο), αλλά για την εμφάνισή του, και για το πώς το έβλεπαν πάντα τα "παιδικά" μου μάτια...

Ο "Στρατηγός" έρχεται δεύτερος...αν και έχω δει αρκετά να κυκλοφορούν στο δρόμο! Το τελευταίο που είχα δει,είχε και... αυτοκολλητάκι με την Κρήτη πίσω (καγκουριάααα)... αλλά είναι πραγματικά τεράστιο αυτοκίνητο... και με κατανάλωση...αστα να πάνε... 1 gallon per mile σας λέει τίποτα;;; Σχεδόν 4,5lt το 1,5 χιλιόμετρο δηλαδή (περίπου) !!!

Υ.Γ... Το οτι μου αρέσουν τα... μαύρα αυτοκίνητα... φαίνεται νομίζω και από το... Avatar μου :cool:
 
012312-NASCAR-general-lee-PI-AM_20120123211116547_660_320.JPG


Στρατηγος Λη!
 
Κ.Ι.Τ.Τ. Δαγκωτο!!!!!! :wub:

Τρελη πορωση οταν ο Μαικλ πατουσε το

Turbo_Boost...:animeek:

Turbo_Boost.jpg
 
General Lee δαγκωτό! Pure muscle machine χωρίς μπιμπλίκια κλπ (ακούς εκεί το αμάξι να εκφέρει και γνώμη! Σοουτ! :) ).
 
ψηφισα ΚΙΤ λογω της σειρας "ο ιπποτης της ασφαλτου" :)
 
KIT και για μένα, στα σημεία όμως.

Πάντα, με εντυπωσίαζε περισσότερο η τεχνολογία.
 
ΚΙΤΤ χωρίς συζήτηση αν και είμαι απογοητευμένος.. έχουμε ON board computers, αισθητήρες και GPS αλλά τίποτα που να φτάνει σε τεχνητή νοημοσύνη. Κρίμα...
 
Και τα δυο αμάξια είναι υπέροχα αν και μηχανόβιος γαρ. Θα ψηφίσω το στρατηγό Λή γιατί είναι ποιό παλιακός απο τον ΚΙΤΤ και καθότι εκεί που ζούσα κάποτε στην επαρχία υπήρχαν πολλοί τυπάδες με παλιακά αμάξια 4 διπλά Webber καρμπυρατέρ ,πισωκούνα και το παίζαν Dukes κλασικά.

Μου προκαλούσε λίγο γέλιο η όλη κατάσταση γιατί τις περισότερες των περιπτώσεων αγοράζαν οι συγκεκριμένοι οικόπεδα ( τα διαλύαν). Είχα γνωρίσει ναυτικό που είχε καταστρέψει ισα με είκοσι αμάξια.
 
Αποτεινω φορο τιμης στο General Lee μιας και ειμαι αφοσιωμενος στις αξιες του Νοτου.Λατρευω και τα δυο αμαξια το ιδιο αν και με τον ΚΙΤΤ μεγαλωσα πολυ περισσοτερο.

Λατρεμενα αμαξια και τηλεοπτικες σειρες και οι δυο!!!
 
desperado289 είπε:
Και τα δυο αμάξια είναι υπέροχα αν και μηχανόβιος γαρ. Θα ψηφίσω το στρατηγό Λή γιατί είναι ποιό παλιακός απο τον ΚΙΤΤ και καθότι εκεί που ζούσα κάποτε στην επαρχία υπήρχαν πολλοί τυπάδες με παλιακά αμάξια 4 διπλά Webber καρμπυρατέρ ,πισωκούνα και το παίζαν Dukes κλασικά.Μου προκαλούσε λίγο γέλιο η όλη κατάσταση γιατί τις περισότερες των περιπτώσεων αγοράζαν οι συγκεκριμένοι οικόπεδα ( τα διαλύαν). Είχα γνωρίσει ναυτικό που είχε καταστρέψει ισα με είκοσι αμάξια.
Mου θυμισες κατι τυπους με Corolla κουπε πισωκινητες εποχης,που τις βαφανε πορτοκαλι,γραφανε και το 01 στην πορτα και την ειχαν δει Μπο και Λουκ..

Με τα σημερινα ματια μου παντως η σειρα των Dukes ηταν η απολυτη κιτς-βλαχουρια της τοτε Αμερικανικης κουλτουρας,κατι που στην σειρα Knight Rider δεν υπηρχε η μαλλον δεν ηταν τοσο εντονη.Ισως βεβαια επειδη ηταν και νεοτερη σειρα.

Εγω παντως ψηφιζω ΚΙΤΤ δαγκωτο για τον λογο του οτι ειμαι ψιλογκατζετακιας και τοτε ολα αυτα τα κουμπακια με εκαναν να βλεπω την σειρα με ανοιχτο το στομα!

Ειδικα σε αυτο το βιντεακι,κανει μπαμ η βλαχουρια:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα