Genesis carts στο MegaDrive

Και άλλο καλώδιο για τη MegaDrive? Έλεος. Ή μπορεί να γίνει ένα που να έχει και καρφί και 2 RCA...

Με τη MD II που δεν έχει έξοδο για καρφί τι γίνεται?

Τελικά αν έχω καταλάβει καλά, ο ήχος του MegaCD περνάει στο Megadrive αλλά αν θέλεις Stereo ήχο πρέπει να χρησιμοποιήσεις το mix cable (καρφί-καρφί) και να πάρεις τον ήχο από το MegaCD με 2 RCA βίσματα?

Οπότε αν πχ η τηλεόρασή σου δε βγάζει stereo, δεν είναι απαραίτητο το καλώδιο καρφί-καρφί... σωστά?

Πάντως σκέφτομαι να τροποποιήσω το RGB-SCART-Stereo καλώδιο που έχω φτιάξει και να του προσθέσω και δύο RCA βίσματα ώστε να έχω ένα καλώδιο για όλες τις δυνατές περιπτώσεις στο MegaDrive.

Σκέφτομαι να βγαίνει ένα καλώδιο για ήχο από το 8-DIN βύσμα που μπαίνει στη MD, το οποίο στη συνέχεια θα κάνει διχάλα προς ένα καρφί και δύο RCA.

Ίσως ποστάρω φωτό όταν το φτιάξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόνε, πριν 4 μέρες παρέλαβα το τροφοδοτικό για την Genesis 32X που μου χάρισε ο ξάδερφος (και δεν είχε δουλέψει ποτέ επειδή είχε MegaDrive), και χθές μου ήρθε και το καλώδιο RGB-Scart για 32Χ (κάνει και σε Megadrive 2) που επίσης είχα παραγγείλει από ebay.

Κάθομαι λοιπόν να τα βάλω όλα μαζί και να δω αν με τη μόντα που έκανα στο Genesis32X θα παίξει καλά το Genesis32X cart του Doom που επίσης μου χάρισε ο ξάδελφος.

Τα βάζω λοιπόν όλα, βάζω και τους διακόπτες σε Megadrive και 32Χ στα 60Hz, βάζω και το cartridge και voila... το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικότατα (η πρώτη του φορά μετά από 20 χρόνια).

Το περίεργο ήταν ότι από ήχο τίποτα.... μούγκα. Κούνησα καλώδια, τίποτα.

Τσεκάρω το καλώδιο RGB που πήρα από το ebay μήπως έχει κάνει ο τύπος κανένα λάθος στα καλωδιάκια του ήχου, τίποτα όλα σωστά....

Εντω μεταξύ ο ήχος του Doom από την υποδοχή για τα ακουστικά της MD υπήρχε κανονικά, απλά για κάποιο περιεργο λόγο δεν έφτανε στην TV από το βισμα εξόδου.

Με το πολύμετρο και μετά από λίγο ψάξιμο, εντόπισα το πρόβλημα στο καλώδιο αντάπτορα (για τη MD1) που συνδέει τη MD με την 32Χ.

To περίεργο όμως είναι ότι δεν είναι χαλασμένο αλλά για έναν άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο, το pin που βγάζει τον ήχο η MD1 καταλήγει σε άλλο pin από αυτό που τα schematics που υπάρχουν στο internet, δείχνουν ότι θα έπρεπε να είναι....

Με μια πρόχειρη δοκιμή με καλωδιάκι (ανακετευθύνοντας το pin εκεί που θα έπρεπε να καταλήγει), ο ήχος αποκαταστάθηκε κανονικότατα.

Το μυστήριο όμως είναι ότι το καλώδιο είναι το original της Sega και όχι κανένα άσχετο..... και είναι μάλιστα αυτό που ήρθε μαζί με την Genesis32X....

Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό....

Όποιος θέλει τα schematics του καλωδίου γεφύρωσης του MD με το 32Χ τα βρήκα εδώ

Δεν είναι και πολύ επεξηγηματικά αλλά βγαίνει άκρη.

Εγώ αναγκάστηκα να παίρνω καλώδια MD1 και MS1 από ebay γιατί το στρογγυλό βύσμα που πάει στην κονσόλα είναι λόγο διαφορετικό (τα δύο πάνω pins του είναι κάπως προς τα έξω) και δεν μπόρεσα να βρώ σε μαγαζί με ηλεκτρονικά.

EDIT

Το πρόβλημα εντοπίστηκε



Το καλώδιο της Sega ήταν ΟΚ... στο παραπάνω σχήμα φαίνεται ότι υπάρχει ξεχωριστό pin (pin6) για μονοφωνικό ήχο (MD1) και δύο ξεχωριστά για στερεο ήχο (pin9 και pin8 ). Προφανώς ο κατασκευαστής του καλωδίου από το ebay δεν προέβλεψε ότι το καλώδιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 32Χ πάνω σε μονοφωνική MD1.

Τουλάχιστον ανακάλυψα τι συμβαίνει και μπορώ να το διορθώσω... ΟΥΦ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια που συζητήθηκε σε αυτό το thread το θέμα του καλωδίου, μεταποίησα σήμερα το RGB-Scart καλώδιο για Megadrive I ώστε να έχω ένα που να κάνει ουσιαστικά για όλα και μάλιστα με stereo ήχο.

Voila



Με αυτό το καλώδιο μπορείς όταν έχεις πάνω στη MD το MegaCD, να παίρνεις εύκολα το stereo ήχο από το MegaCD.
 
Πίσω
Μπλουζα