Ghostbusters (1984)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Λιγο πολυ ειναι γνωστη στους περισσοτερους απο μας αυτη η κωμικη ταινια φαντασιας

wikipedia

trailer:


attachment.php
απ το περιοδικο σουπερ Κατερινα του 1984

Το 1989 προβληθηκε και το "Ghostbusters 2"
 
Ωραία εφέ για την εποχή της , φοβεροί οι Ακρόιντ και Μάρει, πολύ καλό soundtrack...γενικά μια πολύ ευχάριστη 80ς ταινία.
 
Με κανει τρομερη εντυπωση πολλες φορες για το πως γεινεται να μην υπαρχουν θεματα για ταινιες κλπ που τα εχουμε συζητησει σε ενα σωρο αλλα ασχετα θεματα οπως για παραδειγμα με το πολυαγαπημενο Ghostbusters.Φοβερη ταινια πραγματικα εξαιρετικα εφε και οσοι την ειδαμε πιτσιρικαδες να περνουμε την ηλεκτρικη σκουπα της μανας για να κυνηγησουμε τα φαντασματα.Ε ρε γλεντια :rofl: :rofl: :rofl:
 
θα έλεγα ότι είναι μία από τις πλέον χαρακτηριστικές ταινίες του πρώτου μισού της δεκαετίας του 80 με σάουντρακ που γνωρίζαμε ακόμα και αν δεν είχαμε δει την ταινία! Απλά κλασσική!
 
Ray, when someone asks you if you're a god, you say "YES"! (Μπιλ Μάρεϊ, θεός!)

Από τις πιο αγαπημένες κωμωδίες!

Καταπληκτικό και το μουσικό θέμα φυσικά!

 
metalcandyman είπε:
Με κανει τρομερη εντυπωση πολλες φορες για το πως γεινεται να μην υπαρχουν θεματα για ταινιες κλπ που τα εχουμε συζητησει σε ενα σωρο αλλα ασχετα θεματα οπως για παραδειγμα με το πολυαγαπημενο Ghostbusters.
Ετσι όπως τα λες είναι. Κι εγώ έπαθα πλάκα όταν είδα ότι σήμερα ανοίχτηκε θέμα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν για την καταπληκτική αυτή ταινία ορόσημο των 80s που ειλικρινά δε θυμάμαι κάποια άλλη αυτή τη στιγμή που να συνδιάζει κωμωδία με φαντάσματα. Απλά εξαιρετική!

Αγαπημένες μου ατάκες του Murray

We came, we saw and we kicked its a**!

Human sacrifice, dogs and cats living together... mass hysteria!
 
metalcandyman είπε:
Με κανει τρομερη εντυπωση πολλες φορες για το πως γεινεται να μην υπαρχουν θεματα για ταινιες κλπ που τα εχουμε συζητησει σε ενα σωρο αλλα ασχετα θεματα οπως για παραδειγμα με το πολυαγαπημενο Ghostbusters.
Σωστο αυτο...

Αυτο με την σκουπα δεν το εκανα αλλα μου αρεσαν πολυ οι ταινιες. Φανταστικες!

Το ΙΙ το ειχα δει 2 φορες στον κινηματογραφο!
 
...Και να μην ξεχνάμε και το παιχνίδι Ghostbusters στον αγαπημένο Commodore 64 του καλύτερου φίλου μου, με πολύ μεγάλη δυσκολία είχαμε μια δυο φορές δει το τέλος, μιας και ήταν αρκετά δύσκολο και για την ηλικία μας τότε. Η ταινία, πράγματι εκπληκτική, πολύ μπροστά για την εποχή της, εγώ άργησα να την δω μιας και αργήσαμε να αποκτήσουμε τηλεόραση.
 
"When someone asks you, if you are a god, you... say... YES!"

Μάλλον η αγαπημένη μου κωμική ταινία. Η χημεία μεταξύ των χαρακτήρων είναι αξεπέραστη. Ο Βill Murray με κάνει και δακρύζω. Ακόμα και σήμερα συνεχίζω και βλέπω λεπτομέρειες στην ερμηνεία του που μου ξέφευγαν. Πρόσφατα παρατήρησα ότι όταν μπαίνουν μέσα στο ξενοδοχείο για να πιάσουν το πρώτο τους φάντασμα, έτσι όπως πετάγεται ο υπεύθυνος για να τους υποδεχτεί, ο Venkman τρομάζει! Κατά τα άλλα θέλει να πιάσει και φαντάσματα ο τύπος, χαχα :p
 
Uskoke είπε:
...Και να μην ξεχνάμε και το παιχνίδι Ghostbusters στον αγαπημένο Commodore 64 του καλύτερου φίλου μου, με πολύ μεγάλη δυσκολία είχαμε μια δυο φορές δει το τέλος, μιας και ήταν αρκετά δύσκολο και για την ηλικία μας τότε.
Μιας και ανέφερες το παιχνίδι, εγώ είχα ασχοληθεί με αυτό για το Master System. Ακατανόητο παιχνίδι αν δεν έχεις το manual και φυσικά έμενα πάντα στην πρώτη οθόνη αφού δεν καταλάβαινα τι γίνεται.
 
...Και να μην ξεχνάμε και το παιχνίδι Ghostbusters στον αγαπημένο Commodore 64 του καλύτερου φίλου μου, με πολύ μεγάλη δυσκολία είχαμε μια δυο φορές δει το τέλος, μιας και ήταν αρκετά δύσκολο και για την ηλικία μας τότε.
Eδω το Review για το συγκεκριμενο.

[h=1]Ghostbusters[/h]
 
Κλασσικη ταινια με πολυ ωραια εφε για την εποχη της.

Εχω να την δω καιρο, μιας και μου την θυμησατε θα κατσω να την ξαναδω μια απο αυτες τις μερες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο βινύλιο soundtrack που αγόρασα στην ζωή μου!

Είχα μεγάλη τρέλλα με την ταινία αυτή τότε. :)

(Who you gonna call? Ghostbusters!!!)
 
Το ομωνυμο τραγουδι ηταν και στη συλλογη Hits 85

Το εχω ακομα το βινυλιο
 
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι, κυρίως αυτούς που είχαν δει την ταινία μόνο στην TV.

Χθες είδα το Bluray! Εκπληκτικό, κλασική ταινία, κτλ.

Η τελευταία φορά που είδα την ταινία ήταν πριν 20 χρόνια ή και παραπάνω, σε κασέτα που είχα γράψει από την TV.

Θυμάμαι την είχα δει πολλές φορές.

Τώρα που είδα το Bluray όμως, δε θυμόμουν καθόλου τη σκηνή με τον Μάρεϊ που πήγε στο διαμέρισμα της Ντάνα, και αυτή αιωρούνταν πάνω από το κρεβάτι και μίλησε και με δαιμονική φωνή.

Πιστεύω θα το θυμόμουν γιατί θα ήταν τρομακτικό για ένα παιδάκι.

Αυτό που θυμάμαι ήταν αυτόν να μπαίνει στο διαμέρισμά της, και μετά να παίρνει τηλέφωνο τους συνεργάτες του, οπότε και σκέφτηκα ότι το είχαν "κάνει" στο μεταξύ.

Μήπως την είχαν κόψει αυτή τη σκηνή στην τηλεόραση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω κάτι, κυρίως αυτούς που είχαν δει την ταινία μόνο στην TV.

Χθες είδα το Bluray! Εκπληκτικό, κλασική ταινία, κτλ.

Η τελευταία φορά που είδα την ταινία ήταν πριν 20 χρόνια ή και παραπάνω, σε κασέτα που είχα γράψει από την TV.

Θυμάμαι την είχα δει πολλές φορές.

Τώρα που είδα το Bluray όμως, δε θυμόμουν καθόλου τη σκηνή με τον Μάρεϊ που πήγε στο διαμέρισμα της Ντάνα, και αυτή αιωρούνταν πάνω από το κρεβάτι και μίλησε και με δαιμονική φωνή.

Πιστεύω θα το θυμόμουν γιατί θα ήταν τρομακτικό για ένα παιδάκι.

Αυτό που θυμάμαι ήταν αυτόν να μπαίνει στο διαμέρισμά της, και μετά να παίρνει τηλέφωνο τους συνεργάτες του, οπότε και σκέφτηκα ότι το είχαν "κάνει" στο μεταξύ.

Μήπως την είχαν κόψει αυτή τη σκηνή στην τηλεόραση;
Πολύ πιθανόν να είχαν κόψει κάτι, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τα κανάλια. Αφού όπως λες είχες δει πολλές φορές το μαγνητοσκοπημένο, θα το θυμόσουν. Πάντως αυτή η σκηνή είναι χαρακτηριστική και όσες φορές την έχω δει την ταινία, από διάφορες πηγές, δεν θυμάμαι να μην την είχα δει ή να έλλειπε.
 
To αυτο με το αποπανω.
 
Imgema είπε:
Πολύ πιθανόν να είχαν κόψει κάτι, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τα κανάλια. Αφού όπως λες είχες δει πολλές φορές το μαγνητοσκοπημένο, θα το θυμόσουν. Πάντως αυτή η σκηνή είναι χαρακτηριστική και όσες φορές την έχω δει την ταινία, από διάφορες πηγές, δεν θυμάμαι να μην την είχα δει ή να έλλειπε.
Από κρατικό κανάλι την είχα γράψει. Και νομίζω όλες τις φορές που την είχα δει ήταν από αυτή την κασέτα.

Όσο το σκέφτομαι, δεν την θυμάμαι καθόλου τη σκηνή. Σπάω το κεφάλι μου. Και θυμάμαι που μου'χε κάνει εντύπωση που μιλούσε αυτός στο τηλέφωνο και έλεγε τί έγινε, αλλά δεν μας είχε δείξει τί έγινε..

Λέω, εδώ θυμάμαι το άλλο φάντασμα που αιωρούνταν στη σκηνή με το φερμουάρ, που ήταν για λίγα δευτερόλεπτα, και δε θα θυμόμουν αυτό που ήταν για πιο πολύ χρόνο; Περίεργο! Και ειδικά τη φωνή!

Πιθανόν να έχω την κασέτα ακόμα στο πατρικό μου (σε άλλη πόλη), οπότε αν το θυμηθώ όταν πάω Χριστούγεννα να το τσεκάρω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tης επανασυνδεσης θα γινει στο επομενο τευχος του Entertainment Weekly... :D

104704.jpg

Πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα