Ghostbusters (1984)

Έχει ένα κακό από ότι κατάλαβα στο trailer. Δεν είναι κωμωδία. Φαίνεται να παίρνει πολύ στα σοβαρά τον εαυτό της η ταινία.

Το παρατήρησα και εγώ αυτό που λες.. ίσως μετά να γινετα πιο κωμικό το σενάριο.
 
Το μόνο κωμικό στοιχείο είναι ότι η σακαράκα Ecto-1 κι ο υπόλοιπος αχρησιμοποίητος εξοπλισμός 30 χρόνων εξακολουθεί να λειτουργεί στην εντέλεια. :p

Κατά τα άλλα, ίσως είναι καλύτερα που δεν προσπαθούν να εκβιάσουν το γέλιο.
Το δοκίμασαν ως έναν βαθμό στην μπαρούφα του 2016 και καμαρώσαμε τα αποτελέσματα... :mad:

Η ατμόσφαιρα και το χιούμορ της πρώτης ταινίας ήταν προϊόντα της εποχής και της χημείας που υπήρχε ανάμεσα στους πρωταγωνιστές.
Ο κόσμος γενικά δεν γελάει πια τόσο εύκολα όσο πίσω στη δεκαετία του '80.
Το συζητούσαμε πριν από λίγες μέρες και σ' ένα ξένο φόρουμ παρεμφερούς θεματολογίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρακολούθησα εδώ στο Λονδίνο το Ghostbusters Afterlife πριν από λίγες ώρες. Ήταν υπέροχo. ΔΕΝ ήταν τέλειο και υπήρχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες αλλά ήταν πολύ καλό. Eτη φωτός καλύτερο από το ριμέικ του 2016 που κανείς δεν είχε ζητήσει. Δείτε το όποτε έχετε την ευκαιρία και φέρτε χαρτομάντιλα. Πολύ σπάνια ξαναβλέπω την ίδια ταινία στους κινηματογράφους, αλλά αν καταφέρω να επιστρέψω στην Ελλάδα για τα Χριστούγεννα φέτος (γκουχ ιός γκουχ πιθανό lockdown γκουχ πιθανοί ταξιδιωτικοί περιορισμοί γκουχ), ελπίζω να την ξαναδώ με την αδερφή μου και τους γονείς αν έχει κυκλοφορήσει μέχρι τότε στην Ελλάδα. Όχι μόνο συνδέεται με την αρχική ταινία και δίνει πληροφορίες για το τι έχουν κάνουν οι χαρακτήρες από τότε, αλλά έχει επίσης αυτό το συναίσθημα της δεκαετίας του '80 που μπορεί να βρεθεί σε άλλες αγαπημένες οικογενειακές ταινίες όπως οι Goonies. Μια σημαντική ενημέρωση: μείνετε για τα credits μέχρι το τέλος. Υπάρχει μια συγκινητική σκηνή κατά τη διάρκεια των credits και μια άλλη ακόμα πιο συγκινητική σκηνή μετά τα credits και ένα δυσοίωνο τέλος που υποδηλώνει ότι πιθανότατα θα υπάρξουν περισσότερες συνέχειες στο μέλλον.
 
Μετα την μεγαλη απογοητευση που ηταν η σαχλαμαρα το Coming 2 America ειχα μηδενικές προσδοκίες, αλλα μολις ειδα και εγω το Ghostbusters: Afterlife και ειναι πραγματικα φτιαγμενο με αγαπη και σεβασμο στο αρχικο υλικο. Προσωπικα το προτεινω σε ολους τους φιλους συμφορουμιτες που αγαπουν το franchise.

Ghostbusters.Afterlife.2021.1080p.BluRay.x264.DTS-WiKi.mkv_snapshot_01.48.28.475.jpg
 
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου. Υπερβολικά παιδικό, καθόλου κωμικό και όλες οι αναφορές στο κλασσικό original παραήταν βεβιασμένες.
 
Είμαι ανάμεσα στους δύο σας και περισσότερο συμφωνώ με τον Imgema .
 
Έρχεται το Ghostbusters 5 !

shutterstock_450454468.jpg


 
Θα φύγω λίγο από το θέμα. Εμείς θυμόμαστε αυτές τις κλασικές εφηβικές ταινίες της γενιάς μας (Ghostbusters, Goonies, KARATE KID κλπ).
Οι τωρινές γενιές τι θα θυμούνται άραγε; Τις μετριογελοίες επανεκτελέσεις των κλασικών 80s ή τις ψιλοάθλιες "εφηβικές" ταινίες/σειρές του NETFLIX; Αν τύχει και παρακολουθήσετε κάποια από αυτές (π.χ. ELITE στο Νετφλιξ) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα έμετου...
 
  • Like
Reactions: RIO
Θα φύγω λίγο από το θέμα. Εμείς θυμόμαστε αυτές τις κλασικές εφηβικές ταινίες της γενιάς μας (Ghostbusters, Goonies, KARATE KID κλπ).
Οι τωρινές γενιές τι θα θυμούνται άραγε; Τις μετριογελοίες επανεκτελέσεις των κλασικών 80s ή τις ψιλοάθλιες "εφηβικές" ταινίες/σειρές του NETFLIX; Αν τύχει και παρακολουθήσετε κάποια από αυτές (π.χ. ELITE στο Νετφλιξ) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα έμετου...

Δυστυχώς οι τωρινές γενιές θεωρούν το μεγαλύτερο μέρος των ταινιών της δικής μας εποχής ως βλακωδης και χαζές. Χάσμα γενεών... :(

Όχι ότι δεν το έχουμε αυτό και εμείς σαν γενιά πχ με ξένες ταινίες πολύ παλιές και κλασικές δεκαετίας 50-60 (φυσικά δεν μιλάω για τις κλασικές ελληνικές ταινίες τις οποίες η νέα γενιά δεν ασχολείται κάν να δεί).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς οι τωρινές γενιές θεωρούν το μεγαλύτερο μέρος των ταινιών της δικής μας εποχής ως βλακωδης και χαζές. Χάσμα γενεών... :(

Όχι ότι δεν το έχουμε αυτό και εμείς σαν γενιά πχ με ξένες ταινίες πολύ παλιές και κλασικές δεκαετίας 50-60 (φυσικά δεν μιλάω για τις κλασικές ελληνικές ταινίες τις οποίες η νέα γενιά δεν ασχολείται κάν να δεί).
Πολύ σωστά, προσωπικά μου αρέσουν ακόμη και ταινίες βουβές του 1920. Οι νέοι σήμερα ούτε του 1990 δεν μπορούν να δούν ταινίες.
 

@Aardvark Εξαιρετικό νέο!!!

Οι Ghostbusters επιστρέφουν: Μπιλ Μάρεϊ, Νταν Ακρόιντ και όλη η αρχική ομάδα σε νέες περιπέτειες!

 
Ανυπομονώ, λατρεύω το franchise, είναι από τα αγαπημένα μου (μου άρεσε και το Afterlife). Έπαιξα το 1984 Ghostbusters σε Spectrum ZX-48K σε ασπρόμαυρη τηλεόραση και μου άρεσε τόσο ώστε το αγόρασα γνήσιο στον C64.

Δεν μπορώ να κρατηθώ...

 
πάντως η επίσημη συνεχεία της δεύτερης ταινίας και ο ουσιαστικος επίλογος ήταν το βιντεοπαιχνίδι μέσα 2000 που συμμετείχαν και επίσης έγραψαν οι ίδιοι ηθοποιοί, όσο ζούσε ο Ράμις. Προσφατα βγήκε και remastered, αν και αφαιρέσαν κάτι λογότυπα τα οποία όμως μπορείς να επαναφέρεις
 
Πίσω
Μπλουζα