Ghost'n goblins -Arcade (remaster)- το κορυφαίο γίνεται ονειρεμένο

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά είναι νέα!!265kb απολαυσης.Τι E3 και κολοκύθια...Να σαι καλά Νέμο!Βλέπω έχει και cheats.Άντε μπας και δουμε δεύτερη πίστα.
 
Εξαιρετικά νέα !! Θα κατεβασθεί άμεσα. :)

Ενα απο τα μεγάλα παράπονα για την original κυκλοφορία της Elite (που αφορούσε τους οκτάμπιτους micros), ήταν και ο περιορισμένος αριθμός στις πίστες. Με ιδιαίτερη χαρά βλέπω ότι η remastered έκδοση, εκτός απο διάφορες βελτιώσεις σε γραφικά & ήχο, έχει "πουσάρει" και τα levels. :thumbup:

(και όσο για την DX version του Bomb Jack είναι κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενη, μιά και η αυθεντική έκδοση του C64 ήταν απαράδεκτη...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Εξαιρετικά νέα !! Θα κατεβασθεί άμεσα. :) Ενα απο τα μεγάλα παράπονα για την original κυκλοφορία της Elite (που αφορούσε τους οκτάμπιτους micros), ήταν και ο περιορισμένος αριθμός στις πίστες. Με ιδιαίτερη χαρά βλέπω ότι η remastered έκδοση, εκτός απο διάφορες βελτιώσεις σε γραφικά & ήχο, έχει "πουσάρει" και τα levels. :thumbup:
Ναι...Λες και θα καταφέρναμε να τα δούμε.... :p Το κατέβασα για να πάρω το αίμα μου πίσω για όσα είχα υποφέρει 30 χρόνια πριν. Μισή ώρα μετά στο τσακ συγκρατήθηκα από το να πετάξω το joystick στην τηλεόραση. :banghead: Μιλάμε για εκνευριστικά δύσκολο παιχνίδι. Και το χειρότερο είναι ότι είναι "δίκαιο", δεν αισθάνεσαι ότι χάνεις γιατί το παιχνίδι δεν έχει καλό χειρισμό ή γιατί σε βάζει σε αδύνατες καταστάσεις, απλά χάνεις γιατί δεν είσαι αρκετά καλός. Ως γνωστόν η μεταφορά ήταν πολύ καλή και η συγκεκριμένη έκδοση είναι ακόμα καλύτερη. Βάλτε όλα τα cheats on για να προχωρήσετε αλλά και πάλι θα τα βρείτε μπαστούνια.
 
Mε ποιον emulator Μπορουμε να το παιξουμε αυτο;
 
Metalcandyman, μπορείς να το παίξεις...

...με οποιονδήποτε Commodore 64 emulator, όπως ο Vice ή ο CCS64, αλλά νομίζω ότι θα παίξει και με τον MESS. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι ο Vice, είναι η καλύτερη επιλογή.

Edit: Καλώς τον φίλο μου τον billy, με ένα λεπτό διαφορά! Τι καλύτερο, από το να με επικυρώνει ένας από τους Emulation Gurus του forum...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μetal, δοκίμασε με τον WinVICE ή εναλλακτικά με τον CCS64 (είναι οι δύο πιό δημοφιλείς και αγαπημένοι C64 emus). :)

---EDIT---

(χαχαχα !! Mε πρόλαβε ο "νίντζα" Ace :D )

Ace είπε:
Καλώς τον φίλο μου τον billy, με ένα λεπτό διαφορά! Τι καλύτερο, από το να με επικυρώνει ένας από τους Emulation Gurus του forum...
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιo συμπολεμιστή amstrad-user - αν και έχω πλέον πολύ καιρό που δεν έχω κατεβάσει νέα έκδοση οποιουδήποτε emu (λόγω περιορισμένου χρόνου).

Για τον Ace νομίζω το έχω ξαναπεί αλλά θα το πω και πάλι, ότι είναι ιδιαίτερα ενεργός και πολύ-πολύ έμπειρος στον τομέα που λέγεται "εξομοίωση". :thumbup:

Leon είπε:
Ναι...Λες και θα καταφέρναμε να τα δούμε.... :p
Lol :D ...ε, καλά, μην είσαι τόσο αρνητικός. Προσωπικά δεν με χαλάει να υπάρχουν επιπλέον levels (έστω και αν εμείς οι "κοινοί θνητοί" gamers, μόνο με cheats θα μπορούσαμε να τα παίξουμε... :supergrin: ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατεβασε την πιο προσφατη εκδοση του Winvice

http://vice.pokefinder.org/

Αφου τον αποσυμπιεσεις και τρεξεις τον εξομοιωτη

- κανε tick/ενεργοποιησε την επιλογη

" /settings/save settings on exit "

(για να σωσει τις επιλεγμενες ρυθμισεις και να μην τις κανεις απο την αρχη)

- φροντισε τα των ρυθμισεων του χειρισμου

"/ joystics "/settings /joysticks settings "

- επελεξε απο τις 3 διαθεσιμες και φορτωσε την cartridge εκδοση με το προθεμα .crt ( GhostNGoblinsArcade_N0S_EF.crt )

" / file / attach cartridge image/ .crt image"

και μολις φορτωσει η οθονη και αρχισει η μουσικη πατα space για να εμφανιστουν οι επιλογες πανω ....

gngvice.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks για την βοηθεια κυριοι οτι χρειαστω θα επανελθω.Απλα θελω να δω τι διαφορα εχει σε σχεση με την arcade εκδοση οσον αφορα την δυσκολια κλπ.
 
Ρε καταραμενοι και αχωνευτοι home computers πως ξεκιναει το ρημαδοπαιχνιδο.Παταω start game και δεν γινετε τιποτα δεν ξεκιναει και με εχουν σπασει τα νευρα.
 
Δεν είναι τίποτα...

...μάλλον έχεις "σετάρει" το joystick στην πρώτη θύρα. Το παιχνίδι παίζει μόνο με το joystick 2 -ξέρω, ό,τι και να πεις έχεις δίκιο.

Vice δουλεύεις; Πάτα Alt+J, για να αλλάξεις joystick "on the fly" από θύρα 1 σε θύρα 2. Μετά fire, fire, fire και παίζεις!
 
Ρε φιλε με κατι τετοια λεω δοξα τον θεο που ειμαι κονσολας και απεχθανομαι τα home computers ελεος δηλαδη.Μηπως υπαρχει καμια μαγκια ωστε να βαλουμε το αλμα σε καποιο κουμπι και οχι με το να κανουμε πανω τον μοχλο.Ghosts'n Goblins σοβαρα χωρις αλμα σε κουμπι ειναι αδυνατων να παιξεις.
 
Όχι δυστυχώς...

...εύκολος τρόπος δεν υπάρχει.

Στον Vice δεν γίνονται map τα directions σε fire buttons, στον CCS64 βλέπω κάποιο μπέρδεμα στο interface του, όπου στην καρτέλα Joystick, αναφέρει κάτι για bit 0, bit 1 και διάφορα άλλα σανσκριτικά, οπότε καταλήγουμε στη λύση Vice+Joy2Key, όπου θα κάνεις map το "πάνω" στο δεύτερο fire button και θα αφήσεις το Joy2key, να τρέχει στο παρασκήνιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK φιλε μου θα το δοκιμασω.
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει Joy2key, οπότε αναρωτιέμαι αν μπορεί να παρακαμφθεί το (ας-το-πούμε) "πρόβλημα" του ότι το παιχνίδι στον C64 χρησιμοποιεί την ίδια κίνηση (άλμα) για το ανέβασμα σε σκάλες; (δηλ. όταν κάποιος θέλει να ανέβει σκάλα, θα πρέπει στην παραπάνω περίπτωση να πατάει το "fire button 2" ?)
 
Πάντως...

...πιστεύω ότι ένας παίκτης του δικού σου επιπέδου, μπορεί εύκολα να φτάσει ας πούμε στο 4ο level, έστω και χωρίς dedicated jump button. Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια; Άλλωστε και εμείς οι κομπιουτεράδες που τόσα χρόνια έτσι παίζαμε, όλο και κάπως προχωρούσαμε επίπεδα, άσε που αν θυμάμαι καλά, υπήρχαν και πολλά coin-ops πρώτης γενιάς, που χρησιμοποιούσαν το "πάνω" για άλμα, που σίγουρα τα έχεις ξετινάξει πολλάκις!

Δες το και σαν ένα new challenge, εν πάσει περιπτώσει...

Edit: billy, αφήνεις το πάνω mapped και στο joystick up και στο fire 2, οπότε κάνεις άλμα με το fire 2 και εξακολουθείς να ανεβαίνεις σκάλα με το joystick up, αλλά τίποτα βέβαια, δεν θα σ' εμποδίσει να ανέβεις μια σκάλα με το fire 2 - χωρίς autofire, θα έχει σίγουρα πολύ πλάκα- και να κάνεις άλμα με το joystick up!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
billy, αφήνεις το πάνω mapped και στο joystick up και στο fire 2, οπότε κάνεις άλμα με το fire 2 και εξακολουθείς να ανεβαίνεις σκάλα με το joystick up, αλλά τίποτα βέβαια, δεν θα σ' εμποδίσει να ανέβεις μια σκάλα με το fire 2 - χωρίς autofire, θα έχει σίγουρα πολύ πλάκα- και να κάνεις άλμα με το joystick up!
Aααα, πολύ ωραία !! Thanks για την πληροφορία, Ace. :thumbup: (και επι τη ευκαιρία, συμφωνώ με αυτό που έγραψες περί "new challenge" για όσους έχουν μάθει να παίζουν σε arcade & console εκδόσεις - όπως ο Μetal. Νομίζω πως έτσι κι αλλιώς είναι θέμα συνήθειας... :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Billy και το ανεβασμα σκαλας με fire δεν ειναι κακο...θυμασαι το Sir Lancelot? :)
 
Παιδες μπορει να ειναι θεμα συνηθειας και δεν διαφωνω αλλα παιχνιδια σαν το ghosts'n goblins με αλμα πανω τον μοχλο δεν παιζονται.Ειναι ενα παιχνιδι που η καθε κινηση ειναι μελετημενη και πρεπει να γινετε με απολυτη ακριβεια και με συχνα γυρισματα πισω,μπρος κλπ και χθες που το επαιξα οπως παιζω την arcade εκδοση της περισσοτερες φορες εκανε αλμα χωρις να το θελω εγω.Τελως παντων το πηγα μεχρι την πεμπτη πιστα και εκει εχασα και πραγματικα με ζορισε απιστευτα αυτος ο σπαστικος χειρισμος.

Φιλε Ace αν μπορεις και δεν βαριεσαι πες με με λεπτομερεις πως να το κανω αυτο με το joy2key γιατι δεν τα καταφερα :p :flower:
 
φανταστικο παιχνιδι!!! αν γινεται παιδια καμμια βοηθεια θελω να παρω joystick σαν τα παλια που ειχαμε που να μπαινει με usb .καμμια προταση?ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Πίσω
Μπλουζα