Ghosts'n Goblins 2: Η επιστροφή του ''Νεκροθάφτη'' !!!

vasilas432 είπε:
Καταλαβαίνω οτι ειμαι εκτός θέματος, αλλα τα Demon's souls, Dark Souls, Dark Souls 2 και Bloodborne σου ταιριάζουν απόλυτα γιατί μοιάζουν με το Demon's Crest απλά ειναι σε 3D και μεταφορές στα σύγχρονα συστήματά. Δεν έχουν καλά γραφικά και δεν έχουν ταινίες μέσα και το gameplay είναι πηγάδι! Θεωρούνται δύσκολα παιχνίδια αλλα για σένα θα είναι μέτρια η δυσκολία τους. Έχω τερματίσει το Demon's Souls και το έχω αφήσει κάπου στην αρχή του new game+. Απίστευτη εμπειρία! Στο Dark Souls έχω βγάλει όλες τις περιοχές και σταμάτησα στο Tomb of the Giants, αλλά για να ξαναπαίξω πρέπει πρώτα να ξεπεράσω τους φόβους μου για το σκοτάδι, και δεν μου ειναι εύκολο...Δεν έχεις δοκιμάσει κανένα απο αυτά?
To Demon's crest ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια αλλα φιλαρακι μου δεν μπορω να βρω ομοιοτητες σε αυτο με τα Dark souls,demon souls Κλπ.Eχω παιξει και το Demon's souls και το Dark souls και το Dark souls 2 οπως και το Bloodborne σε ps4 φιλου αλλα κανενα δεν με κρατησε παραπανω απο λιγες ωρες και τα σκυλοβαρεθηκα και γενικα δεν μαρεσαν.Φυσικα δεν ειμαι ο τρελος του χωριου ασχετα που μενω σε χωριο :p που θα τα θεωρουσα κακα παιχνιδια ισα ισα το αντιθετο απλα δεν ειναι για τα δεικα μου γουστα.Θελω παρα πολυ ωρα να εξηγησω γιατι δεν μαρεσουν τα συυγκεκριμενα παιχνιδια και αν κατσει η φαση σε καποιο αλλο θεμα μπορει να το κανω αλλα σαυτο το θεμα δεν εχω καμια ορεξη να το κανω γιατι το Ghosts'n Goblins 2 αυτη η παιχνιδαρα του Davidy επισκιαζει οποιαδηποτε αλλη κουβεντα για αλλα παιχνιδια σε αυτο το θεμα.
 
metalcandyman είπε:
To Demon's crest ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια αλλα φιλαρακι μου δεν μπορω να βρω ομοιοτητες σε αυτο με τα Dark souls,demon souls Κλπ.Eχω παιξει και το Demon's souls και το Dark souls και το Dark souls 2 οπως και το Bloodborne σε ps4 φιλου αλλα κανενα δεν με κρατησε παραπανω απο λιγες ωρες και τα σκυλοβαρεθηκα και γενικα δεν μαρεσαν.Φυσικα δεν ειμαι ο τρελος του χωριου ασχετα που μενω σε χωριο :p που θα τα θεωρουσα κακα παιχνιδια ισα ισα το αντιθετο απλα δεν ειναι για τα δεικα μου γουστα.Θελω παρα πολυ ωρα να εξηγησω γιατι δεν μαρεσουν τα συυγκεκριμενα παιχνιδια και αν κατσει η φαση σε καποιο αλλο θεμα μπορει να το κανω αλλα σαυτο το θεμα δεν εχω καμια ορεξη να το κανω γιατι το Ghosts'n Goblins 2 αυτη η παιχνιδαρα του Davidy επισκιαζει οποιαδηποτε αλλη κουβεντα για αλλα παιχνιδια σε αυτο το θεμα.
Σέβομαι την αποψή σου :bow: και πρόκειται περι παρεξήγησης τότε, γιατί εγω νόμιζα οτι δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά τα παιχνίδια και θεώρησα χρέος μου να σε ενημερώσω έχοντας την άποψη οτι θα τα λάτρευες! Εφ 'οσον ομως τα έχεις δοκιμάσει και δεν μπόρεσαν να σε κρατήσουν εγώ πάω φυσικά πάσο #) και αφήνω το θέμα ήσυχο! :p
 
ghost n goblins για μενα το καλυτερο arcade ολων των εποχωνν!!
 
Εκεί ήταν που πρωτοείδα και τον αγαπημένο μου ήρωα τον Firebrand, έστω και σαν εχθρό μου :D
 
Αθάνατο παιχνίδι που σε τραβάει να παίξεις ξανά και ξανά. Προσωπικά πάντως αν και το λατρεύω, βρίσκω το παιχνίδι απάνθρωπα και πανσυμπαντικά δύσκολο. Εδώ και 30 χρόνια τώρα μια φορά μόνο κατάφερα να περάσω στο δεύτερο επίπεδο. Συνήθως χάνω στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα. Ελαφρώς καλύτερα τα πηγαίνω στο ghouls n ghosts ώπου αντέχω για 5 δευτερόλεπτα περισσότερο.

Metal θεέ του ghosts n goblins και του pacman. Την ευλογία σου μπας και δω κάνα level παραπάνω. :D
 
telonio είπε:
Αθάνατο παιχνίδι που σε τραβάει να παίξεις ξανά και ξανά. Προσωπικά πάντως αν και το λατρεύω, βρίσκω το παιχνίδι απάνθρωπα και πανσυμπαντικά δύσκολο. Εδώ και 30 χρόνια τώρα μια φορά μόνο κατάφερα να περάσω στο δεύτερο επίπεδο. Συνήθως χάνω στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα. Ελαφρώς καλύτερα τα πηγαίνω στο ghouls n ghosts ώπου αντέχω για 5 δευτερόλεπτα περισσότερο.
Metal θεέ του ghosts n goblins και του pacman. Την ευλογία σου μπας και δω κάνα level παραπάνω. :D
Και εγω τα ιδια και χειρότερα! Φαντάσου τώρα διαφορά που ο metalcandyman τα τερματίζει...
 
το παιχνιδι που ξεχωριζει τους αντρες απο τα παιδακια(ποτε δεν καταφερα να ο τερματησω,πολυ δυσκολο παιχνιδι)
 
Καταπληκτικό παιχνίδι, δεν χωρταίνο να παίζω ξανα και ξανά. Μικρός θυμάμαι το τερμάτισα εφόσων είχα χαλάσει ένα 500άρικο (δραχμές) που είχα μαζέψει χαρτζιλίκι όλον τον χειμώνα, όπου τότε ρίχναμε 20άρικα στα ηλεκτρονικά. Αλλά το χάρηκα που το τερμάτισα. Τώρα στα MAME και στην καμπίνα πάλι δεν το τερματίζω με 1-2 credtis, μόνο με λίγα περισσότερα το καταφέρνω. :)
 
Diogr είπε:
Καταπληκτικό παιχνίδι, δεν χωρταίνο να παίζω ξανα και ξανά. Μικρός θυμάμαι το τερμάτισα εφόσων είχα χαλάσει ένα 500άρικο (δραχμές) που είχα μαζέψει χαρτζιλίκι όλον τον χειμώνα, όπου τότε ρίχναμε 20άρικα στα ηλεκτρονικά. Αλλά το χάρηκα που το τερμάτισα. Τώρα στα MAME και στην καμπίνα πάλι δεν το τερματίζω με 1-2 credtis, μόνο με λίγα περισσότερα το καταφέρνω. :)
Ωραιος φιλε και θα σε προτεινα να δοκιμασεις την US version του παιχνιδιου που ειναι η δυσκολοτερη.
Επισης οποιος θελει να μαθει τα παντα για το παιχνιδι της εκδοσεις του και παρα πολλα και διαφορα οπως και walkthrough βιντεο μπορει να δει το παρακατω θεμα που δεν θελω να το περηφανευτω αλλα το θεωρω το πιο πληρες θεμα για το πολυαγαπημενο μας παιχνιδι που υπαρχει σε ελληνικο forum κλπ.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27039-Ghosts-n-Goblins-%28Review-tips-walkthrouh-video-walkthrough%29-ultimate-edition
 
metalcandyman είπε:
Ωραιος φιλε και θα σε προτεινα να δοκιμασεις την US version του παιχνιδιου που ειναι η δυσκολοτερη.
Επισης οποιος θελει να μαθει τα παντα για το παιχνιδι της εκδοσεις του και παρα πολλα και διαφορα οπως και walkthrough βιντεο μπορει να δει το παρακατω θεμα που δεν θελω να το περηφανευτω αλλα το θεωρω το πιο πληρες θεμα για το πολυαγαπημενο μας παιχνιδι που υπαρχει σε ελληνικο forum κλπ.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27039-Ghosts-n-Goblins-%28Review-tips-walkthrouh-video-walkthrough%29-ultimate-edition
Πολύ ωραίο αφιέρωμα με μεράκι και πολύ αναλυτικό,όπως πρέπει δηλαδή για κάποιον που αγαπάει τα video games.Σε αυτό που διαφωνώ και θα διαφωνώ πάντα είναι στο οτι το Gun Smoke είναι πιο εύκολο παιχνίδι από αυτό.Δες εδώ από παίχτες σε ένα site :

Και επειδή τα έχω τερματίσει και τα 2 σε όλες τις εκδόσεις,συμφωνώ κι εγώ με τα στατιστικά.

Exorcist"Defeat Astaroth"(Ghost N Goblins)188 από τους 19,974,ποσοστό 1%

Wingate Whacker"Defeat Wingate Family"(Gun Smoke)48 από τους 19,974 ποσοστό 0,2%

Χαώδης η διαφορά...



 
Φιλαρακι οτι με βαζεις δυο γραμμες απο ενα site που οπως βλεπω συγκρινουν ποιος ειναι ο πιο δυσκολος τελικος αρχηγος απο αυτα τα δυο παιχνιδια δεν λεει απολυτως τιποτα και ενοειται πως ο Astaroth ειναι γελοιος τελικος.Πεντακοσια site και αφηερωματα μπορω να σε ποσταρω που μεσα στα 5 πιο δυσκολα παιχνιδια ολων των εποχων ειναι το GNG ενω το Gun smoke δεν ειναι πουθενα.Δεν συγκρινουμε μεμονωμενους αρχηγους γιατι δεκαδες arcades υπαρχουν με πολυ δυσκολοτερους αρχηγους απο αυτους του GNG και του Gun smoke αλλα συγκρινουμε το παιχνιδι γενικοτερα γιατι το GNG ειναι κατι παραπανω απο ενα απλο Run n gun οπως ειναι το Gun smoke.Aμα ειναι ετσι να βαλουμε στον ιδιο ντορβα και δεκαδες πολυ δυσκολα Bullet hell shooters αν ειναι και να τα συγκρινουμε με το GNG.Το GNG ειναι μια κατηγορια απο μονο του και δυσκολοτερο arcade απο ολα δεν θα πω πως ειναι γιατι υπαρχουν δεκαδες αλλα πολυ δυσκολα αλλα ειναι σιγουρα μεσα στο top 5 ενω το Gun smoke για μενα ειναι παρα πολυ πιο κατω.Στην τελικη ειναι η αποψη μου οπως και συ εχεις την δεικη σου οποτε δεν εχουν νοημα τετοιες συζητησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι οτι με βαζεις δυο γραμμες απο ενα site που οπως βλεπω συγκρινουν ποιος ειναι ο πιο δυσκολος τελικος αρχηγος απο αυτα τα δυο παιχνιδια δεν λεει απολυτως τιποτα και ενοειται πως ο Astaroth ειναι γελοιος τελικος.Πεντακοσια site και αφηερωματα μπορω να σε ποσταρω που μεσα στα 5 πιο δυσκολα παιχνιδια ολων των εποχων ειναι το GNG ενω το Gun smoke δεν ειναι πουθενα.Δεν συγκρινουμε μεμονωμενους αρχηγους γιατι δεκαδες arcades υπαρχουν με πολυ δυσκολοτερους αρχηγους απο αυτους του GNG και του Gun smoke αλλα συγκρινουμε το παιχνιδι γενικοτερα γιατι το GNG ειναι κατι παραπανω απο ενα απλο Run n gun οπως ειναι το Gun smoke.Aμα ειναι ετσι να βαλουμε στον ιδιο ντορβα και δεκαδες πολυ δυσκολα Bullet hell shooters αν ειναι και να τα συγκρινουμε με το GNG.Το GNG ειναι μια κατηγορια απο μονο του και δυσκολοτερο arcade απο ολα δεν θα πω πως ειναι γιατι υπαρχουν δεκαδες αλλα πολυ δυσκολα αλλα ειναι σιγουρα μεσα στο top 5 ενω το Gun smoke για μενα ειναι παρα πολυ πιο κατω.Στην τελικη ειναι η αποψη μου οπως και συ εχεις την δεικη σου οποτε δεν εχουν νοημα τετοιες συζητησεις.
Ίσα ίσα που οι διαφωνίες είναι καλό να υπάρχουν.Ποιος σου είπε οτι προσπαθώ να επιβάλλω την άποψη μου σε σένα ?Εγώ χαίρομαι να ακούω αντίθετες απόψεις και να διαφωνώ.

Σκέψου οτι αυτό που σου έστειλα είναι Παγκόσμιο από παίχτες από κακούς έως τους top και δεν είναι η σύγκριση μόνο δύο αρχηγών(που εδώ συμφωνούμε δε συκρίνονται)αλλά το μέχρι να φτάσεις μέχρι εκεί,επομένως ολόκληρο παιχνίδι.Το Gun N Smoke δεν είναι ένα απλό run n gun,είναι ένα παιχνίδι που εξασκεί την οξυδέρκειά σου,τις γρήρορες αντιδράσεις και τις ικανότητές σου στο έπακρο,το GNG είναι ένα παιχνίδι που αν το παπαγαλίσεις ,το μαθαίνεις απ' 'εξω και ανακατωτά(αν εξαιρέσεις μεμονωμένους εχθρούς με απρόσμενη κίνηση που δίνουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον).Στο Gun Smoke μπορείς να δεις πολλά διαφορετικά πράγματα από εχθρούς(πέρα από κάποιες κλασικές θέσεις spawn)στην πίστα,ειδικά σε αυτούς που προστατεύουν τον εκάστοτε αρχηγό.

Kαι εγώ μπορώ να σου βρω μαρτυρίες από top Παίχτες που υποστηρίζουν το αντίθετο,σε σημείο να βρίζουν το Gun Smoke για τη δυσκολία του.

Για μένα το GNG δεν είναι στα τοp-5 δυσκολότερα παιχνίδια,επειδή υπάρχουν πολύ δυσκολότερα που έφτυσα αίμα να τα βγάλω.Οτι είναι έπος και δύσκολο παιχνίδι ναι το παραδέχομαι και συμφωνώ.Και φυσικά μου αρέσει περισσότερο το GNG σε κλίμα,μουσική μεσαιωνική και τερατόμορφα πλάσματα.

Και στην τελική καλή καρδία,απλώς μου αρέσει να έχουμε ο καθένας την άποψή του,αυτό είναι η ελευθερία και αν εσένα σου φαίνεται χωρίς νόημα αυτή η συζήτηση,εμένα μου αρέσει :)

Επειδή δεν διάβασα τα πάντα από το άρθρο σου,έχουμε πιθανότητες να δούμε το δεύτερο αυτό παιχνίδι στο Ps σαν indie ?
 
Γιατι που εγραψα εγω πως προσπαθεις να επιβαλεις την αποψη σου σε μενα; Aπλα εγω εχω την δικεια μου και συ την δικεια σου απλα ειναι τα πραγματα και δεν χρειαζςεται να με λες για top παικτες κλπ γιατι για χρονια ολοκληρα που ασχολιομουνα με το Twin Galaxies τους εζησα παρα πολυ καλα απο την καλη και απο την αναποδη.

Το GNG 2 μονο για PC θα κυκλορησει και μαλιστα τζαμπανταν δεν θα κυκλοφορησει πουθενα αλλου.
 
metalcandyman είπε:
Γιατι που εγραψα εγω πως προσπαθεις να επιβαλεις την αποψη σου σε μενα; Aπλα εγω εχω την δικεια μου και συ την δικεια σου απλα ειναι τα πραγματα και δεν χρειαζςεται να με λες για top παικτες κλπ γιατι για χρονια ολοκληρα που ασχολιομουνα με το Twin Galaxies τους εζησα παρα πολυ καλα απο την καλη και απο την αναποδη.
Το GNG 2 μονο για PC θα κυκλορησει και μαλιστα τζαμπανταν δεν θα κυκλοφορησει πουθενα αλλου.
Μέχρι να τον προσεγγίσει μία εταιρία μετά από κάποια χρόνια και να το δούμε σε κανα ps store.Έχουνε ξαναγίνει άλλωστε στο παρελθόν.
 
Σαυτο συμφωνω και μακαρι να βγαλει και κανενα ευρω γιατι σε προσωπικη επικοινωνια του εχω πει πως και με λεφτα να το ειχε θα το αγοραζα εγω.Εχει ριξει τρελη δουλεια και θα το ειχε ετοιμο εδω και πολυ καιρο αλλα δεν το εκανε γιατι θελει να ειναι τελειο και πολυ μεγαλο και πραγματικα απο ολα ωσα ειδα απο της φωτογραφιες συν το demo ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.
 


Hi everybody !
Missing some connections between levels. 11 levels x 2 : yes, always one loop more to finish the game : what did you expect, this game is only for hardcore gamers !

The finishes are longer than planned, BUT the work is ongoing !

Target date ? "When it's done"

>>> http://davidyplatformgames.blogspot....6/06/news.html

Μετά από πολύ καιρό έχουμε νεώτερα

,τον αριθμό αριθμό των levels

,το ότι ο developer συνεχίζει αθόρυβα έχοντας ως στόχο τους hardcore gamers κι ας γκρινιάζουν κάποιοι από αυτούς

και τέλος ότι αν και βρισκόμαστε στην τελική ευθεία ,

ι θα είναι διαθέσιμο όταν και μόνο όταν το αποτέλεσμα ικανοποιεί τον ίδιο τον Developer-δημιουργό.

GNG2_map.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταματησα να ασχολουμαι εδω και μηνες με το συγκεκριμενο παιχνιδι ουτε καν εμπαινα στην σελιδα του το τελευταιο σχολιο μου ηταν στης 9 φεβρουαριου που αναρωτιομουν αν το project ειναι ζωντανο η νεκρο.Μια χαρα τα 11 επιπεδα μια χαρα πως θα εχει δυο γυρες και οχι μια ωστε να τερματισουμε το παιχνιδι και μια χαρα που θα ειναι για τους πραγματικα hardcore gamers χρονια περιμενω ενα τετοιο Ghosts'n Goblins αλλα μας εχει τρελανει ο τυπος και με εχει γυρισει το μυαλο ποσο καιρο ακομα θα πιπιλιζει την καραμελα πως θα ειναι ετοιμο οταν θα τον ικανοποιει το τελικο αποτελεσμα.Εγω συμφωνω μαυτο γιατι εχω μιλησει και προσωπικα μαζι του μεσω mail αλλα μην ταζεις πραγματα οταν δεν μπορεις να τα φερεις εις περας οπως για παραδειγμα πως το παιχνιδι θα τελειωνε το 2015 στην επετειο δηλαδη του αρχικου Ghosts'n Goblins.Aν ηταν ας το ανεβαζε στο kickstarter η ας ζητουσε λεφτα απο το site του τελως παντων αλλα να το ειχαμεστα χερια μας μεχρι τωρα και να γουσταραμε και οχι να περιμενουμε απο το 2013 μεχρι και σημερα 6 μηνες ακομα για να μπουμε στο 2017.Ας ελπισουμε τουλαχιστον να εχουμε το παιχνιδι μεσα στο 2016 γιατι αν περασει και το 2016 ζησε μαι μου να φας τριφυλλι.
 
Φως δεν εχουμε δει εδω και εξι χρονια εχουμε σιγη ασυρματου και πλεον δεν περιμενω κατι ομως επειδη παρακολουθουσα απο πολυ κοντα το ολο project και καραγουσταρα το demo εκανα ξανα ενα longplay να υπαρχει μετα την διαγραφη του παλιου καναλιου μου.

 
Πίσω
Μπλουζα