Gigatronics (KAT computer)

Wally είπε:
Θελω να ξανα-τονισω οτι χωρις την τεραστια βοηθεια του Nemo στο θεμα Gigatronics, δεν θα ειχαμε φτασει τοσο "βαθια".
Και εχει ακομα πολυ "ψωμι" η ιστορια...
Aκριβως ετσι ειναι..ο Nemo εχει κανει-και συνεχιζει να κανει - αψογη δουλεια!
 
..πραγματική "ζωντανή εγκυκλοπαίδεια" ή αν θέλετε ..."φωτεινός παντογνώστης" ;)

Nemo RESPECT ! :bow:
 
Μπράβο του! Κάποια απ' τα προγράμματα που αναφέρονται τα είχε φτιάξει εδώ.!

Η προτελευταία φράση πάντως με θλίβει, αν και όλοι μας είμαστε συνηθισμένοι σε ματαιώσεις :( . Τεσπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο του! Κάποια απ' τα προγράμματα που αναφέρονται τα είχε φτιάξει εδώ.!

Η προτελευταία φράση πάντως με θλίβει, αν και όλοι μας είμαστε συνηθισμένοι σε ματαιώσεις :( . Τεσπα.
 
Rygar είπε:
Μπράβο του! Κάποια απ' τα προγράμματα που αναφέρονται τα είχε φτιάξει εδώ.!
Η προτελευταία φράση πάντως με θλίβει, αν και όλοι μας είμαστε συνηθισμένοι σε ματαιώσεις :( . Τεσπα.
Οσα μπραβο και να πει καποιος θα ειναι λιγα.Ειχα την τιμη να τον γνωρισω απο κοντα και πραγματικα ειναι απιστευτος σε ολους τους τομεις!
 
Καλησπέρα κι από μένα ...

Έψαχνα να βρω φωτογραφίες στο διαδίκτυο για την Gigatronics. Έτυχε το 1986-87 (είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο - Μαθηματικό) να πηγαίνω στην Αγροτική Τράπεζα, όχι ως υπάλληλος βέβαια, αλλά επειδή ένας ξάδελφός μου ήταν προϊστάμενος στη μηχανοργάνωση της τράπεζας και μπορούσε να με έχει εκεί να ... μαθαίνω.

Η τράπεζα τότε είχε πολλά συστήματα της Gigatronics, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς υποστήριζαν.

Μάλιστα είχα και 2-3 manuals από τα μηχανήματα όπως και (ένα θυμάμαι) τον πηγαίο κώδικα από κάποιο utility (αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρόγραμμα που δημιουργούσε αρχεία). Ο κώδικας ήταν σε Basic με Assembly για τον 6502. Λίγα πράγματα μπόρεσα να καταλάβω τότε. Προσπάθησα να τα βρω στο αρχείο μου αλλά δεν στάθηκα τυχερός ... ίσως τα ανακαλύψω κάποια στιγμή και θα τα μοιραστώ μαζί σας.

Την πρώτη φορά που έκατσα να δουλέψω στο Gigatronics είδα ότι είχε πολύ περίεργο τρόπο λειτουργίας. Δηλ:

Ξεκίνησα να γράφω ένα απλό πρόγραμμα σε Basic ... έκανα ότι διορθώσεις έπρεπε και ρώτησα έναν:

- Πώς μπορώ να το αποθηκεύσω σε δισκέτα;

- Δημιούργησες πριν το κατάλληλο αρχείο;

- Όχι

- Δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις...

- Ωραία ... τι πρέπει να κάνω;

- Ξεκίνησε το πρόγραμμα που δημιουργεί αρχεία... Πες του το μέγεθος που θες να έχει ... τον τύπο (basic, assembly, κλπ) και μετά ξαναγράψε το πρόγραμμά σου και αποθήκευσέ το με το όνομα που δήλωσες.

Υπόψιν ότι μέχρι τότε δεν είχε τύχει να δουλέψω σε PC (IBM συμβατό)

Ωραίες εμπειρίες.

Με τον ξάδελφό μου (στην ΑΤΕ) είχαμε πάει κάποιες φορές στην εταιρία (Gigatronics) με είχε γνωρίσει με τον Γαρύφαλλο (μια φορά δηλαδή ... αλλά η μνήμη μου πια έχει αδυνατίσει :) ) και μάλιστα ήθελα να πάρω ένα σύστημα της Gigatronics ... Όταν βγήκε ο ΚΑΤ ... ήμουνα έτοιμος ... αλλά μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά με την εταιρεία και έχασα την ευκαιρία.

Με ενδιέφερε πολύ τότε μιας και, ως εκπαιδευτικός, θα ήταν κάτι που το χρειαζόμουν άμεσα. Μεγάλος ντόρος με τον πρωθυπουργό να υπόσχεται ότι θα μπει στα σχολεία ένας Ελληνικός διπλοσυμβατός υπολογιστής.

Διάβασα όλα τα post ... και γράφτηκα για να απολαύσω τις φωτογραφίες του ΚΑΤ ...

Τα όσα ανακαλύψατε είναι ... θησαυρός (το λιγότερο που μπορώ να πω)

Το αν θα μπορέσουμε να έχουμε σε emulation τον ΚΑΤ (μιας και η τύχη δεν μου επέτρεψε να έχω έναν αυθεντικό) θα είναι κάτι που πολύ θα το ήθελα.

Πραγματικά αξίζετε συγχαρητήρια για τα όσα "ξεθάψατε" - ανακαλύψατε !!

Θα παρακολουθώ στενά το θέμα .... Αλήθεια ... γιατί σταματήσατε; Ετοιμάζετε καμιά έκπληξη;

ΥΓ... Όλα αυτά που έχετε σαν υλικό σε όλο το thread, υπάρχουν κάπου μαζεμένα; Είναι λίγο δύσκολο να τα συγκεντρώσω σε ηλεκτρονική μορφή .... Θα ήθελα το υλικό για να το παρουσιάσω στους μαθητές μου οι οποίοι σίγουρα θα εντυπωσιαστούν ...

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WildShark είπε:
Καλησπέρα κι από μένα ...
Έψαχνα να βρω φωτογραφίες στο διαδίκτυο για την Gigatronics. Έτυχε το 1986-87 (είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο - Μαθηματικό) να πηγαίνω στην Αγροτική Τράπεζα, όχι ως υπάλληλος βέβαια, αλλά επειδή ένας ξάδελφός μου ήταν προϊστάμενος στη μηχανοργάνωση της τράπεζας και μπορούσε να με έχει εκεί να ... μαθαίνω.

Η τράπεζα τότε είχε πολλά συστήματα της Gigatronics, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς υποστήριζαν.

Μάλιστα είχα και 2-3 manuals από τα μηχανήματα όπως και (ένα θυμάμαι) τον πηγαίο κώδικα από κάποιο utility (αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρόγραμμα που δημιουργούσε αρχεία). Ο κώδικας ήταν σε Basic με Assembly για τον 6502. Λίγα πράγματα μπόρεσα να καταλάβω τότε. Προσπάθησα να τα βρω στο αρχείο μου αλλά δεν στάθηκα τυχερός ... ίσως τα ανακαλύψω κάποια στιγμή και θα τα μοιραστώ μαζί σας.

Ωραίες εμπειρίες.

Με τον ξάδελφό μου (στην ΑΤΕ) είχαμε πάει κάποιες φορές στην εταιρία (Gigatronics) με είχε γνωρίσει με τον Γαρύφαλλο (μια φορά δηλαδή ... αλλά η μνήμη μου πια έχει αδυνατίσει :) ) και μάλιστα ήθελα να πάρω ένα σύστημα της Gigatronics ... Όταν βγήκε ο ΚΑΤ ... ήμουνα έτοιμος ... αλλά μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά με την εταιρεία και έχασα την ευκαιρία.

Με ενδιέφερε πολύ τότε μιας και, ως εκπαιδευτικός, θα ήταν κάτι που το χρειαζόμουν άμεσα. Μεγάλος ντόρος με τον πρωθυπουργό να υπόσχεται ότι θα μπει στα σχολεία ένας Ελληνικός διπλοσυμβατός υπολογιστής.

Διάβασα όλα τα post ... και γράφτηκα για να απολαύσω τις φωτογραφίες του ΚΑΤ ...

Τα όσα ανακαλύψατε είναι ... θησαυρός (το λιγότερο που μπορώ να πω)

Το αν θα μπορέσουμε να έχουμε σε emulation τον ΚΑΤ (μιας και η τύχη δεν μου επέτρεψε να έχω έναν αυθεντικό) θα είναι κάτι που πολύ θα το ήθελα.

Πραγματικά αξίζετε συγχαρητήρια για τα όσα "ξεθάψατε" - ανακαλύψατε !!

........

Ευχαριστώ
Εμεις ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια και για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες σου και θα ειμεθα ευγνωμονες αν βρεις κατι στο αρχειο σου.

WildShark είπε:
Την πρώτη φορά που έκατσα να δουλέψω στο Gigatronics είδα ότι είχε πολύ περίεργο τρόπο λειτουργίας. Δηλ:

Ξεκίνησα να γράφω ένα απλό πρόγραμμα σε Basic ... έκανα ότι διορθώσεις έπρεπε και ρώτησα έναν:

- Πώς μπορώ να το αποθηκεύσω σε δισκέτα;

- Δημιούργησες πριν το κατάλληλο αρχείο;

- Όχι

- Δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις...

- Ωραία ... τι πρέπει να κάνω;

- Ξεκίνησε το πρόγραμμα που δημιουργεί αρχεία... Πες του το μέγεθος που θες να έχει ... τον τύπο (basic, assembly, κλπ) και μετά ξαναγράψε το πρόγραμμά σου και αποθήκευσέ το με το όνομα που δήλωσες.

Υπόψιν ότι μέχρι τότε δεν είχε τύχει να δουλέψω σε PC (IBM συμβατό)


Btw τα σχολια σου μου θυμησαν κατι που βρηκαμε στην διαρκεια της αναζητησης για την Gigatronics/ΚΑΤ

Μετά το 85 στην ΑΤΕ δούλευα σε ελληνικό σύστημα Gigatronics με 6502 καιΛειτ. Σύστημα σε BASIC/Assembly και δισκέτες 8" (Εχω ακόμα το source

program σε BASIC/Assembly που έκανε το Format και δημιουργούσε αρχεία)
>>>>> http://grk.forthnet.users.narkive.com/2cN8S2ss/o-netscape-browser.2

WildShark είπε:
Θα παρακολουθώ στενά το θέμα .... Αλήθεια ... γιατί σταματήσατε; Ετοιμάζετε καμιά έκπληξη;

ΥΓ... Όλα αυτά που έχετε σαν υλικό σε όλο το thread, υπάρχουν κάπου μαζεμένα; Είναι λίγο δύσκολο να τα συγκεντρώσω σε ηλεκτρονική μορφή .... Θα ήθελα το υλικό για να το παρουσιάσω στους μαθητές μου οι οποίοι σίγουρα θα εντυπωσιαστούν ...
Τωρα για το θεμα της οργανωσης των κατακερματισμενων πληροφοριων/μελλοντικων εκπληξεων θα πρεπει να περιμενεις απαντηση απο τους Admins.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WildShark είπε:
Καλησπέρα κι από μένα ...
Έψαχνα να βρω φωτογραφίες στο διαδίκτυο για την Gigatronics. Έτυχε το 1986-87 (είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο - Μαθηματικό) να πηγαίνω στην Αγροτική Τράπεζα, όχι ως υπάλληλος βέβαια, αλλά επειδή ένας ξάδελφός μου ήταν προϊστάμενος στη μηχανοργάνωση της τράπεζας και μπορούσε να με έχει εκεί να ... μαθαίνω.

Η τράπεζα τότε είχε πολλά συστήματα της Gigatronics, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς υποστήριζαν.

Μάλιστα είχα και 2-3 manuals από τα μηχανήματα όπως και (ένα θυμάμαι) τον πηγαίο κώδικα από κάποιο utility (αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρόγραμμα που δημιουργούσε αρχεία). Ο κώδικας ήταν σε Basic με Assembly για τον 6502. Λίγα πράγματα μπόρεσα να καταλάβω τότε. Προσπάθησα να τα βρω στο αρχείο μου αλλά δεν στάθηκα τυχερός ... ίσως τα ανακαλύψω κάποια στιγμή και θα τα μοιραστώ μαζί σας.

Την πρώτη φορά που έκατσα να δουλέψω στο Gigatronics είδα ότι είχε πολύ περίεργο τρόπο λειτουργίας. Δηλ:

Ξεκίνησα να γράφω ένα απλό πρόγραμμα σε Basic ... έκανα ότι διορθώσεις έπρεπε και ρώτησα έναν:

- Πώς μπορώ να το αποθηκεύσω σε δισκέτα;

- Δημιούργησες πριν το κατάλληλο αρχείο;

- Όχι

- Δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις...

- Ωραία ... τι πρέπει να κάνω;

- Ξεκίνησε το πρόγραμμα που δημιουργεί αρχεία... Πες του το μέγεθος που θες να έχει ... τον τύπο (basic, assembly, κλπ) και μετά ξαναγράψε το πρόγραμμά σου και αποθήκευσέ το με το όνομα που δήλωσες.

Υπόψιν ότι μέχρι τότε δεν είχε τύχει να δουλέψω σε PC (IBM συμβατό)

Ωραίες εμπειρίες.

Με τον ξάδελφό μου (στην ΑΤΕ) είχαμε πάει κάποιες φορές στην εταιρία (Gigatronics) με είχε γνωρίσει με τον Γαρύφαλλο (μια φορά δηλαδή ... αλλά η μνήμη μου πια έχει αδυνατίσει :) ) και μάλιστα ήθελα να πάρω ένα σύστημα της Gigatronics ... Όταν βγήκε ο ΚΑΤ ... ήμουνα έτοιμος ... αλλά μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά με την εταιρεία και έχασα την ευκαιρία.

Με ενδιέφερε πολύ τότε μιας και, ως εκπαιδευτικός, θα ήταν κάτι που το χρειαζόμουν άμεσα. Μεγάλος ντόρος με τον πρωθυπουργό να υπόσχεται ότι θα μπει στα σχολεία ένας Ελληνικός διπλοσυμβατός υπολογιστής.

Διάβασα όλα τα post ... και γράφτηκα για να απολαύσω τις φωτογραφίες του ΚΑΤ ...

Τα όσα ανακαλύψατε είναι ... θησαυρός (το λιγότερο που μπορώ να πω)

Το αν θα μπορέσουμε να έχουμε σε emulation τον ΚΑΤ (μιας και η τύχη δεν μου επέτρεψε να έχω έναν αυθεντικό) θα είναι κάτι που πολύ θα το ήθελα.

Πραγματικά αξίζετε συγχαρητήρια για τα όσα "ξεθάψατε" - ανακαλύψατε !!

Θα παρακολουθώ στενά το θέμα .... Αλήθεια ... γιατί σταματήσατε; Ετοιμάζετε καμιά έκπληξη;

ΥΓ... Όλα αυτά που έχετε σαν υλικό σε όλο το thread, υπάρχουν κάπου μαζεμένα; Είναι λίγο δύσκολο να τα συγκεντρώσω σε ηλεκτρονική μορφή .... Θα ήθελα το υλικό για να το παρουσιάσω στους μαθητές μου οι οποίοι σίγουρα θα εντυπωσιαστούν ...

Ευχαριστώ
Kαλως ηλθες!!!Πολυ ενδιαφερουσες οι εμπειριες που μας μεταφερεις!!!Σε ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια!

Στα ερωτηματα σου τωρα:Δεν εχουμε σταματησει καθολου..απλα λογω δουλειας εχει μεινει λιγο πισω το πραγμα αλλα συντομα θα ανεβει πολυ υλικο..και φυσικα θα υπαρξουν εκπληξεις!! :)

Ενα μερος του υλικου απο το thread υπαρχει στο phoenix 8 http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23973-Phoenix-08-%D3%E5%F0%F4%DD%EC%E2%F1%E7%F2-2012 .Για οτι αλλο θες ποσταρε εδω ή επικοινωνησε μαζι μου με πμ.

Mην ξεχασεις επισης,να περασεις και απο εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?275-%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%EC%E1! για το επισημο καλωσορισμα!Α!και τελειο το avatar σου με το casio pb-1000! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις κατέβασα το manual με την GigaBasic ... Απίστευτο !!!

Κανείς δεν θυμάμαι να μου το είχε δείξει τότε....

Και να γιατί ....

gigabasic-save.jpg
 
Μήπως θα ήταν καλό να γραφτεί κάτι εδώ;

gigatronics-wikipedia.jpg
 
WildShark είπε:
Μήπως θα ήταν καλό να γραφτεί κάτι εδώ;
Προβολή συνημμένου 87357
Δεν είναι κακή ιδέα!

Ωστόσο, ίσως θα ήταν καλύτερα να μαζευτεί ένα αρκετά μεγάλο υλικό, να δομηθεί σωστά και μετά ν' αναρτηθεί.

Για πείτε γνώμες και οι υπόλοιποι! :)
 
Μια πολύ μικρή αναφορά που μόλις βρήκα (εδώ):

GIGATRONICS

Ο πρώτος υπολογιστής που κατασκεύασε η ελληνική εταιρία Gigatronics ονομάστηκε Ερμής (Hermes). Ο υπολογιστής κατασκευάστηκε το 1984. Ήταν ένας υπολογιστής κατασκευασμένος αποκλειστικά στην Ελλάδα .

Περιείχε έναν επεξεργαστή Z80, μία οθόνη κειμένου και πληκτρολόγιο. Ως λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιούσε το Gigatronics-DOS, και συνοδευόταν από επεξεργαστή κειμένου, λογισμικό υπολογιστικών φύλλων και λειτουργούσε και ως τερματικό τέλεξ, καθώς την εποχή εκείνη δεν είχε καθιερωθεί η χρήση της τηλεμοιοτυπίας (fax).

Gigatronics Terminal.jpg

Ο υπολογιστής της Gigatronics.

Η Gigatronics προμήθευσε το Ελληνικό Δημόσιο μερικές εκατοντάδες υπολογιστές, αλλά ήταν πολύ νωρίς για την ελληνική αγορά να αγκαλιάσει αυτόν τον υπολογιστή.

Τον Φεβρουάριο του 1988 η εταιρεία παρουσίασε τον «ΚΑΤ», με πρωτοποριακή σχεδίαση καθώς εμπεριείχε δύο επεξεργαστές, έναν 6502 και έναν 80286. Ως αποτέλεσμα ο «ΚΑΤ» ήταν συμβατός και μπορούσε να εκτελέσει προγράμματα γραμμένα για τον Apple IIe και για τον IBM 286 και μάλιστα με πολύ μικρό κόστος.

Στη συνέχεια η Gigatronics ανακοίνωσε το σχεδιασμό ενός νέου υπολογιστή συμβατού με Intel 386 και Mac. Παρόλα αυτά, η εταιρεία ανέστειλε τη λειτουργία της, για οικονομικούς λόγους.
 
Nemo είπε:
???λογικα μια ποιο καθαρη φωτο του ΕΡΜΗ ??? (Με καποια επιφυλαξη γιατι υπαρχουν μικροδιαφορες στην διαταξη του πληκτρολογιου) εκτος κι αν προκειται για το G-200

Προβολή συνημμένου 56965



WildShark είπε:
Μια πολύ μικρή αναφορά που μόλις βρήκα (εδώ):
GIGATRONICS

Ο πρώτος υπολογιστής που κατασκεύασε η ελληνική εταιρία Gigatronics ονομάστηκε Ερμής (Hermes). Ο υπολογιστής κατασκευάστηκε το 1984. Ήταν ένας υπολογιστής κατασκευασμένος αποκλειστικά στην Ελλάδα .

Περιείχε έναν επεξεργαστή Z80, μία οθόνη κειμένου και πληκτρολόγιο. Ως λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιούσε το Gigatronics-DOS, και συνοδευόταν από επεξεργαστή κειμένου, λογισμικό υπολογιστικών φύλλων και λειτουργούσε και ως τερματικό τέλεξ, καθώς την εποχή εκείνη δεν είχε καθιερωθεί η χρήση της τηλεμοιοτυπίας (fax).

Προβολή συνημμένου 87375

Ο υπολογιστής της Gigatronics.

Η Gigatronics προμήθευσε το Ελληνικό Δημόσιο μερικές εκατοντάδες υπολογιστές, αλλά ήταν πολύ νωρίς για την ελληνική αγορά να αγκαλιάσει αυτόν τον υπολογιστή.

Τον Φεβρουάριο του 1988 η εταιρεία παρουσίασε τον «ΚΑΤ», με πρωτοποριακή σχεδίαση καθώς εμπεριείχε δύο επεξεργαστές, έναν 6502 και έναν 80286. Ως αποτέλεσμα ο «ΚΑΤ» ήταν συμβατός και μπορούσε να εκτελέσει προγράμματα γραμμένα για τον Apple IIe και για τον IBM 286 και μάλιστα με πολύ μικρό κόστος.

Στη συνέχεια η Gigatronics ανακοίνωσε το σχεδιασμό ενός νέου υπολογιστή συμβατού με Intel 386 και Mac. Παρόλα αυτά, η εταιρεία ανέστειλε τη λειτουργία της, για οικονομικούς λόγους.

Η πηγη της φωτογραφιας πανω .

Βtw Αρχικα το κειμενο που συνοδευε την φωτο ηταν διαφορετικο :cool: .

Thanks WildShark :) .
 
WildShark είπε:
Μήπως θα ήταν καλό να γραφτεί κάτι εδώ;
Προβολή συνημμένου 87357
Nαι,σωστα.Το ειχα σκεφτει και εγω.Μολις ανεβει στο φορουμ το εντυπο υλικο που εχω, θα μπει και εκει. :)

WildShark είπε:
Μια πολύ μικρή αναφορά που μόλις βρήκα (εδώ):
GIGATRONICS

Ο πρώτος υπολογιστής που κατασκεύασε η ελληνική εταιρία Gigatronics ονομάστηκε Ερμής (Hermes). Ο υπολογιστής κατασκευάστηκε το 1984. Ήταν ένας υπολογιστής κατασκευασμένος αποκλειστικά στην Ελλάδα .

Περιείχε έναν επεξεργαστή Z80, μία οθόνη κειμένου και πληκτρολόγιο. Ως λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιούσε το Gigatronics-DOS, και συνοδευόταν από επεξεργαστή κειμένου, λογισμικό υπολογιστικών φύλλων και λειτουργούσε και ως τερματικό τέλεξ, καθώς την εποχή εκείνη δεν είχε καθιερωθεί η χρήση της τηλεμοιοτυπίας (fax).

Προβολή συνημμένου 87375

Ο υπολογιστής της Gigatronics.

Η Gigatronics προμήθευσε το Ελληνικό Δημόσιο μερικές εκατοντάδες υπολογιστές, αλλά ήταν πολύ νωρίς για την ελληνική αγορά να αγκαλιάσει αυτόν τον υπολογιστή.

Τον Φεβρουάριο του 1988 η εταιρεία παρουσίασε τον «ΚΑΤ», με πρωτοποριακή σχεδίαση καθώς εμπεριείχε δύο επεξεργαστές, έναν 6502 και έναν 80286. Ως αποτέλεσμα ο «ΚΑΤ» ήταν συμβατός και μπορούσε να εκτελέσει προγράμματα γραμμένα για τον Apple IIe και για τον IBM 286 και μάλιστα με πολύ μικρό κόστος.

Στη συνέχεια η Gigatronics ανακοίνωσε το σχεδιασμό ενός νέου υπολογιστή συμβατού με Intel 386 και Mac. Παρόλα αυτά, η εταιρεία ανέστειλε τη λειτουργία της, για οικονομικούς λόγους.
Την ειχα δει και εγω αυτη τη σελιδα.Λανθασμενα αναφερεται οτι ο ΚΑΤ ειχε έναν 6502 και έναν 80286,αντι για τον 8088 και τον 65C816 που εχει στην πραγματικοτητα.Tωρα οσον αφορα στην φωτο μαλλον ειναι το μονιτορ και το πληκτρολογιο του ΕΡΜΗ,αφου το G200 μαλλον ηταν αυτο:

gigatronics.jpg

Η φωτο προερχεται απο το προσωπικο αρχειο του κ.Γεωργιου Χρονη που θα ανεβει σε λιγο καιρο oλοκληρο στο retromaniax
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Την ειχα δει και εγω αυτη τη σελιδα.Λανθασμενα αναφερεται οτι ο ΚΑΤ ειχε έναν 6502 και έναν 80286,αντι για τον 8088 και τον 65C816 που εχει στην πραγματικοτητα.
Προφαμως βασιστηκαν εδω >>>>

http://www.applefritter.com/node/205
 
WildShark είπε:
Μια πολύ μικρή αναφορά που μόλις βρήκα (εδώ):..............

GIGATRONICS

Τον Φεβρουάριο του 1988 η εταιρεία παρουσίασε τον «ΚΑΤ», με πρωτοποριακή σχεδίαση καθώς εμπεριείχε δύο επεξεργαστές, έναν 6502 και έναν 80286. Ως αποτέλεσμα ο «ΚΑΤ» ήταν συμβατός και μπορούσε να εκτελέσει προγράμματα γραμμένα για τον Apple IIe και για τον IBM 286 και μάλιστα με πολύ μικρό κόστος.

Στη συνέχεια η Gigatronics ανακοίνωσε το σχεδιασμό ενός νέου υπολογιστή συμβατού με Intel 386 και Mac. Παρόλα αυτά, η εταιρεία ανέστειλε τη λειτουργία της, για οικονομικούς λόγους.

..............
angel_grig είπε:
Την ειχα δει και εγω αυτη τη σελιδα.Λανθασμενα αναφερεται οτι ο ΚΑΤ ειχε έναν 6502 και έναν 80286,αντι για τον 8088 και τον 65C816 που εχει στην πραγματικοτητα.
Προφανως βασιστηκαν σε οτι αναφερεται εδω

>>>>

http://www.applefritter.com/node/205

angel_grig είπε:

Η φωτο προερχεται απο το προσωπικο αρχειο του κ.Γεωργιου Χρονη που θα ανεβει σε λιγο καιρο oλοκληρο στο retromaniax
 

 


Τετοια να ακουμε
:) ......


 
off topic mode on

Η λειτουργεια του KΑΤ της Gigatronics σε Apple mode ως apple II κλωνος ηταν μολις ενα απο τα διαφορετικα προσωπα/προσωπεια του (ηταν τοso ΙΒΜ Pc οσο και Ερμης combatible επισης)

το ξερατε οτι υπηρχε ενας ακομα συνονοματος με τον KΑΤ (με ομοηχο ανομα αν προτιμαται) αυστραλιανος apple II Clone και μαλιστα ιδαιετερα αξιολογος ως προς τι δυνατοτητες ????? .

Μιλαμε για τον Dick Smith CAT Apple II Clone

b%2Bb2-10-cover-small.jpg
b+b2-10-cover-small.jpg

Dick-Smith-CAT-Apple-II-Clone-1024x768.jpg

The Cat was a rebadged version of the Laser 3000, made in Hong-Kong.
It was partially compatible with the Apple II computer in its basic version, but quite fully compatible when the Apple II emulator cartridge was inserted.

It ran Apple DOS 3.3 operating system or CP/M 2.2 with an optional Z80 card.

http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=974

http://www.applelogic.org/TheCAT.html

CATsystem.jpg


CATsystem.jpg

Sorry για το offtopic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
off topic mode on

Η λειτουργεια του KΑΤ της Gigatronics σε Apple mode ως apple II κλωνος ηταν μολις ενα απο τα διαφορετικα προσωπα/προσωπεια του (ηταν τοso ΙΒΜ Pc οσο και Ερμης combatible επισης)

το ξερατε οτι υπηρχε ενας ακομα συνονοματος με τον KΑΤ (με ομοηχο ανομα αν προτιμαται) αυστραλιανος apple II Clone και μαλιστα ιδαιετερα αξιολογος ως προς τι δυνατοτητες ????? .

Μιλαμε για τον Dick Smith CAT Apple II Clone

b%2Bb2-10-cover-small.jpg
Προβολή συνημμένου 87712

Προβολή συνημμένου 87704

http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=974

http://www.applelogic.org/TheCAT.html

CATsystem.jpg


Προβολή συνημμένου 87713

Sorry για το offtopic
Oντως προηγμενος κλωνος αλλα οχι 2 σε 1 οπως ο ΚΑΤ...
 
Πίσω
Μπλουζα