Gigatronics (KAT computer)

Rygar είπε:
Ρε το Γρηγόρη! Τελικά τα καλα παιδιά φοράνε ματομπούκαλα (όπως κι εγώ αλλως τε) :D
E...ή ειμαστε nerds ή δεν ημαστε... :D

Rygar είπε:
Νομίζω ότι το πορτοκαλοκίτρινο χρώμα σε κονσόλα κειμένου ηταν το πιο διαδεδομένο χρώμα των 80'ς.
Ισως..αν και το πρασινο ηταν αρκετα διαδεδομενο (ιδιως εως τα μεσα των 80s)
 
Καταρχας να ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου τους:Πανο,Γρηγορη,Αντωνη και Ηρακλη

για την ομορφη εκπληξη που μας εκαναν. :thanx2:

Παντα τετοια!!! :)

Κατα δευτερον να ευχαριστησω τον Μιχαλη (mike) για το αναπαντεχο δωρακι!!! :D

Μιχαλη, σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!! :thanx2: :worship:

attachment.php


Στο οποιο δωρακι υπαρχουν μεσα τα εξης σχετικα με την Gigatronics. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Kαι αν τα συνδυασα σωστα και καταλαβα καλα...ο Ερμης ειναι το ρομποτακι Η' κανω λαθος?:what: :confused:

attachment.php
 
Kαλα μιλαμε δεν παιζεσαι!!!Εισαι θεος!! :bow: Το τευχος που ειχα και το εψαχνα!!!!Bαλε και την συνεντευξη του κ.Γαρυφαλλου...

Μany thanks to mike!!!!

YΓ.Ο Ερμης ειναι ρομποτ αλλα δεν ειναι της Γιγατρονικς..ειναι της soukos robots που υπαρχει ακομη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Kαλα μιλαμε δεν παιζεσαι!!!Εισαι θεος!! :bow:
Ευχαριστω Γρηγορη...:[

Bαλε και την συνεντευξη του κ.Γαρυφαλλου...


Ειναι σε αυτο το τευχος? :what: Γιατι δεν ειδα κατι... :xm:

Εχει μονο του κ.Juon διευθυντη πωλησεων της STAR Micronics.

angel_grig είπε:
YΓ.Ο Ερμης ειναι ρομποτ αλλα δεν ειναι της Γιγατρονικς..ειναι της soukos robots που υπαρχει ακομη
Αρα τα εκανα μανταρα... :precry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Kαλα μιλαμε δεν παιζεσαι!!!Εισαι θεος!! :bow: Το τευχος που ειχα και το εψαχνα!!!!Bαλε και την συνεντευξη του κ.Γαρυφαλλου...
::) : :) ::)

angel_grig είπε:
Tωρα δεν ειμαι σπιτι για να δω και να σου πω,παντως αυθεντικο τσιπακι apple δεν εχω δει..δεν νομιζω οτι τους συνεφερε να πληρωσουν ενα σωρο λεφτα στην apple οποτε κατεληξαν στην λυση που εχουμε δει δηλ. να εκκινει ο υπολογιστης σε system monitor mode οποτε χωρις λειτουργικο να ειναi αχρηστος σε apple mode...ειχα διαβασει μια συνεντευξη του κ. Γαρυφαλλου στο computer για ολους που περιεγραφε τα σχετικα και ελεγε πως τελικα ειναι νομιμοι χωρις να θιγουν τα δικαιωματα της apple (ψαχνω να βρω το τευχος ελπιζω να μην το πεταξαν οι mother/sister).




angel_grig είπε:
Ευχαριστουμε πολυ Stayre και Mike :clap: .

Y.Γ. Φλασια Ενα παρεμφερες robot εχω την αισθηση οτι ηταν απο τα Highlight μιας Δ.Ε.Θ. , αν δεν με απατα η μνημη μου παντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτα απ ολα .

Ευχαριστουμε πολυ Stayre και Mike :clap: .

angel_grig είπε:
Bαλε και την συνεντευξη του κ.Γαρυφαλλου...

stayros είπε:
Ειναι σε αυτο το τευχος? :what: Γιατι δεν ειδα κατι... :xm:
Σαν να εχει δικιο ο Stayros.

Η συνεντευξη του κ. Γαρυφαλλου που εννοει ο angel_grig


ειναι στο τευχος 38 μαζι με την παρουσιαση/review Foundation ,αφιερωμα Gigatronics e.t.c.

gigatr1CGO50.jpg

οπως φαινεται απο τον καταλογο περιεχομενων των πρωτων 49 τευχων ,που

εχει στο τελος του το 50στο τευχος του CGO .

Και η αλλη συνεντευξη του κ. Γαρυφαλλου που εδωσε στο τευχος 10 ειχε δωθει και παλι σε συνδιασμο με το Review /παρουσιαση ενος προιοντος της Gigatronics και εν προκειμενου του Ερμη.

Επισης

stayros είπε:
στο επομενο τευχος 50 του CGO απο αυτο που μας εδωσε τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες ο Stayros (το 49o τευχος) δεν εχει τελικα την review/παρουσιαση του ΚΑΤ

οπως προανηγγειλαν γιατι .....

gigatr2CGO50.jpg

το οποιο review του ΚΑΤ εγινε τελικα στο τευχος 55

Y.Γ. Φλασια Ενα παρεμφερες robot εχω την αισθηση σαν αυτο που ανεφερε ο Stayros ,οτι ηταν απο τα Highlight μιας Δ.Ε.Θ. -αν δεν με απατα η μνημη μου παντα-.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo, πραγματικά έχεις απάντηση για τα πάντα!!!! ;)

Τρελό λαγωνικό!!!

Ευχαριστούμε stayros για τις φωτό! :)
 
Το PC4 όπως το βλέπω από μακριά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ενα ορίτζιναλ Mac. Πανέμορφο φαίνεται.
 
Rygar είπε:
Το PC4 όπως το βλέπω από μακριά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ενα ορίτζιναλ Mac. Πανέμορφο φαίνεται.
To PC4 ειναι το codename του ΚΑΤ-στις οθονες εναρξης του ΚΑΤ αναφερεται ως PC4.Μαλλον το CΓΟ εβαλε εικονα απο παλαιοτερο μοντελο της γιγατρονικς,αφου δεν ειχε καποια φωτο.

@Νemo1:ναι,δικιο εχει ο Σταυρος..αρα εγω εχω μπερδευτει λογω alzheimer...sorry

@Nemo2:βρε θηριο εχεις το τευχος 50????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασε μας ρε που εχεις παθει Alzheimer :D . Απλα ως μη σημαντικη πληροφορια ,εχοντας να αποθηκευσεις τοσες πολλες σημαντικοτερες/ενδιαφερουσες/χρηστικοτερες νομοτελειακα απεσταλει αυτοματα στο recycle bin .

angel_grig είπε:
@Nemo2:βρε θηριο εχεις το τευχος 50????
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21526-30-%D7%F1%EF%ED%E9%E1-Computer-%E3%E9%E1-%EF%EB%EF%F5%F2-%D4%C5%D5%D7%CF%D3-No-328-%C9%E1%ED%EF%F5%DC%F1%E9%EF%F2-2012&p=335972&viewfull=1#post335972

Υ.Γ. Δεν ξερω αν εχει ειπωθει ηδη αλλα το PC4 θα μπορουσε να αιτιολογηται απο την τετραπλη του προσωπικοτητα δηλαδη PC compatible , Apple II compatible , Ερμης compatible - Εκατη (=τερματικo)+τελεξ compatible ,οπως φαινεται εμμεσα και απο τις καταχωρησεις που μας παρειχε ο Stayros
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα γράψει ξανά ....

Μήπως να γραφτεί ένα άρθρο εκεί και να εμπλουτίζεται σιγά-σιγά;

gigatronics-wikipedia1.jpg
 
WildShark είπε:
Μήπως να γραφτεί ένα άρθρο εκεί και να εμπλουτίζεται σιγά-σιγά;
Mr. Ressurector....σαν να εχεις δουλιτσα....
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]
 
Μην μου τον φορτωνεται τον Γρηγορη!! Εχει αναλαβει ενα Foundation επ ωμου χαχαχαχαχα
 
WildShark είπε:
Το είχα γράψει ξανά .... Μήπως να γραφτεί ένα άρθρο εκεί και να εμπλουτίζεται σιγά-σιγά;

Προβολή συνημμένου 96799
Σωστα!!Με την δουλεια εχουμε μεινει πολυ πισω..αλλα θα ανακαμψουμε :) !!

ΥΓ.Οποτε μπορεις στειλε ενα πμ ή ενα mail.. ;)
 
pliroforikifebruary88n04.jpg

CAT881.jpg

cat882.jpg

cat883.jpg

cat884.jpg

Τα παραπάνω -η παρουσίαση του KAT της Gigatronics από το 4ο τεύχος του ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ και CΟMPUTER / Φεβρ.1988 -

αποτελούν scans του φίλτατου Athensnet από το Amigaplanet ,


o οποίος ανταποκρίθηκε αμεσότα στο σχετικό αίτημα μέσω p.m. αίτημα και τον οποίο θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμότατα κι απο εδώ .

Κι επειδή γνωρίζω και σέβομαι απόλυτα την μεγάλη προσοχή που δίνει το retromaniax στο θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων/copyrights .

Το περιοδικό ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ και CΟMPUTER (που btwειναι διαδοχος/μετεξελιξη του ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ και CΟMPUTER )εξ-αγοράστηκε από την MotorPress του Π. Τριανταφύλλη ,

 





και από την οποία εταιρεία υπάρχει άδεια , όπως αποτυπώνεται κι εδώ >>>

>>>http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4114-%C7%EB%E5%EA%F4%F1%EF%ED%E9%EA%DE-amp-Computer-%C5%EE%FE%F6%F5%EB%EB%E1/page3

>>>http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22476-%CF-%EA%FC%F3%EC%EF%F2-%F4%EF%F5-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%EF%FD-Software-%C4%E5%EA%DD%EC%E2%F1%E9%EF%F2-1986/page2&highlight=motorpress
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo respect!!Μεχρι να κανω εγγραφη στο amiga planet και να στειλω πμ εσυ ποσταρες τα scans!! :bow: :bow: :bow: :bow: :thanx2:
 
angel_grig είπε:
Nemo respect!!Μεχρι να κανω εγγραφη στο amiga planet και να στειλω πμ εσυ ποσταρες τα scans!!

Kι ομως συνεβαλες κι εσυ με τον τροπο σου

και -εννοω περα απο το προφανες-

με τον Ressurection του KAT e.t.c.

Aπο το p.m απαντηση του Athensnet με το links με τα scans

Μου φαίνεται ότι τον έχω δεί αν δεν κάνω λάθος (τον υπολογιστή) σε μία έκθεση του retrocomputers.

Y.Γ. ,E αφου φαγωθηκες να στειλεις p.m. κατι θα βρεθει και για σενα ..... (check your p.m. "προσεχως")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα