Golden Axe Review

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.514
Αντιδράσεις
2.357
Golden_axe_1.jpg

Golden_axe_2.jpgGolden_axe_3.jpgGolden_axe_4.jpgGolden_axe_5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνίδι που έγραψε ιστορία στα Arcades και φυσικά στους υπολογιστές μας!

Είναι από τους λίγους λόγους που συμπαθώ τη SEGA. :D

Πανέμορφη παρουσίαση από τον telonio και δυναμικό comeback! :thumbup:
 
Καλογραμμένο, περιεκτικό και τέλειο review, για ένα εκπληκτικό παιχνίδι! :D

Έχοντας διαβάσει και παλαιότερα reviews, μπορώ να πω ότι δίνει flavor από τα παλιά αναγνώσματα! ;)

Όντως, δυναμικό comeback! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο το telonio φανταστικο Review:thumbup: για ενα επισης φανταστικο παιχνιδι και απο τα πολυ αγαπημενα μου.Επειδη το εχω λιωσει πραγματικα στα Arcades και στο mame και το εχω παιξει πολλες φορες και σε Amiga φιλου εχω να πω οτι στην Amiga το παιχνιδι ειναι αρκετα πιο ευκολο απο τα Arcades.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice Review Telonio !!!

Eνα πολυ καλο παιχνιδι και μια απο τις παρα πολυ καλες Arcade conversions για Amiga ...

H αναφορα σου (και μαλιστα με το καλημερα) στον Κρομ μου θυμισε Omenforever ????

Btw που χαθηκε αυτος (Omenforever) ???? Το τελευταιο του post πριν ενα χρονο (17-08-11)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αν δεν το έχω παίξει αυτό το παιχνίδι. Πάντα έπαιρνα τον νάνο για τις κουτουλιές που έδινε :D

Εξαιρετική παρουσίαση Telonio :thumbup:
 
Αγαπημένο παιχνίδι και για εμένα, αν και δεν έχω εξοικίωση με την έκδοση της Amiga. Είχα όμως λιώσει το arcade και το Megadrive port.
 
super επιστροφη .. φοβερο review telonio σε ενα απο τα καλυτερα games ολων τον εποχων.. χρονια σου πολλα κιολας..στειλε μου το τηλ. σου γιατι το εχασα μαζι με το κινητο μου :p
 
Mπράβο telonio για την παρουσίαση ενός εξαιρετικού amigoπαίχνιδου (φο-βε-ρή η μεταφορά απο το αυθεντικό ηλεκτρονικό). Πραγματικά είναι απο το πιό πολυπαιγμένα games - είτε σε "διπλό" είτε όχι.

Προσωπικά επέλεγα σχεδόν πάντα τον Ax, ενώ ο αγαπημένος μου δράκος ήταν αυτός που εκτόξευε μακριά μία μπάλλα φωτιάς.

Οι περισσότεροι θα θυμούνται την "σπασμένη" έκδοση που κυκλοφορούσε εκείνο τον καιρό, η οποία είχε πρόβλημα στα γράμματα απο τις ομιλίες των χαρακτήρων. :D

Αξέχαστη πάντως ήταν και η τελική σκηνή με τον πιτσιρικά στο arcade !!

Ηδη νιώθω πως έχω πορωθεί αρκετά για να φορτώσω το παιχνίδι μία ακόμα φορά, και να πολεμήσω τον Death=Adder και τα τσιράκια του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αψογο review και σελιδοποιηση απο αλλο πλανητικο συστημα.

Ευγε,ευγε,ευγε
 
Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό σε αμίγκα αλλά και σε 6128! Θα έλεγα ότι φτάνει στα όρια του τον cpc τόσο σε γραφικά όσο και σε ήχο σε επίπεδο εισαγωγικού κομματιού! Όσοι δεν το έχετε παίξει σε cpc κάντε το και θα με θυμηθείτε! Για την αμίγκα το περιμέναμε καλό...

Πολύ καλό review φίλε μου!
 
Πολυ ωραιο review! για ενα παιχνιδι απιστευτο! το εχω παιξει σε amiga φιλου. αλλα κυριως στο mame και σε arcades! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλο το review, μπραβο και καλη συνεχεια!

Οπως εγραψε και ο spyros, σε 6128 το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο.

Αυτο που πιθανον δεν ξερετε ειναι η εκδοση για megadrive εχει και ενα εξτρα επιπεδο μετα το τελευταιο με αντιπαλο τον death-adder.

Ακομα και τα arcade αλλα και η αμιγκα δεν εχει αυτο το επιπεδο!
 
mike είπε:
Αυτο που πιθανον δεν ξερετε ειναι η εκδοση για megadrive εχει και ενα εξτρα επιπεδο μετα το τελευταιο με αντιπαλο τον death-adder.

Ακομα και τα arcade αλλα και η αμιγκα δεν εχει αυτο το επιπεδο!
H Dos ,η εκδοση για wonderswan ,η megadrive εκδοση και οσες ειναι port ή μεσω emulation (win9x ,dreamcast etc) της megadrive εκδοσης εχουν extra levels
 
Πολύ καλό το review σου φίλε telonio. :)

Πρόκειται για ένα παιχνίδι σταθμό στην ιστορία του gaming, εγώ το έπαιξα πάρα πολύ στα Arcades όπως και πολλά άλλα παιχνίδια της εποχής, αλλά απ'ότι βλέπω η Sega έκανε στην μετάφορά του πάρα πολύ καλή δουλειά!
 
Συγκλονιστικό παίχνίδι το έπαιζα στην A500 το 90 με τα ξαδέρφια μου στα ραδιενεργά καλοκαιρινά μεσημέρια του Ιουλίου, θυμάμαι στη 1200 δεν έπαιζε ήταν ασυμβατο και το άφησα στην άκρη , τώρα με το whload όποτε βάζω μπρός την Amiga αυτό το Τurrican2 & το Project X είναι το must! Βέβαια έχω και απο το sega ages στο ps2 το remake , τρομερή μουσική μάγκες και φοβερό gameplay σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ακομα και τις Οpen Bor εκδόσεις απο το Lavalit έχω κατεβάσει σας προτείνω το Revenge of Death Adder 3.0 είναι κάτι απο όλα τα Golden Axe ακόμα και το 3 που είχε κυκλοφορήσει μόνο στα arcade.

Και τέλος για να τιμήσω τη σειρα αγόρασα απο καταστημα φίλου μεταχειρισμένο το Golden Axe Beast Rider με 10 ευρώ στο Ps3.

Μακάρι να γινόταν μια ρετρο επανέκδοση σε ps3 με όλα τα παιχνίδια απο τα arcade και τις κονσόλες της όπως κατά καιρους έχει κάνει η sega με τα sonic το night into dreams και άλλους κλασικούς τίτλους στο Sega Ages στο Ps2 και στο PS store το space channel 5 και το sonic cd , εδώ έβγαλε το sonic R , το sonic fighters και τίτλους απο το Game Gear στο ps2 .

Για να κλείσω το θέμα το συγκεκριμένο παιχνίδι ήτανε το έναυσμα να ασχοληθώ με τον Conan (το περιοδικό). :cool:
 
Το Golden Axe ακόμα [edit]! Η έκδοση για Amiga όλα τα λεφτά! Το μόνο "κακό" είναι ότι τερματίζεται

. Δε μπορούσαν να βάλουν καμιά 15ρα πίστες ακόμα οι αργόσχολοι;;!Μια στο τόσο το βάζω στο mame για να πάρω το 15λεπτο φιξάκι μου!

ps νομίζω η έκδοση του megadrive είχε τον καλύτερο ήχο ακόμαι και από το arcade!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος fan των παιχνιδιών "περπατάω και βαράω" τύπου Double Dragon κτλ., όμως στο Golden Axe είχα αφιερώσει πάρα πολλές ώρες κι αυτό δείχνει πόσο καλοφτιαγμένο το θεωρούσα! Ευχαριστούμε πολύ για το review.
 
Μετά τη 2η πίστα δεν πηγα ποτέ, παρόλ'αυτά με μάγευαν τα γραφικά του! Πολύχρονος Μάριε! (θεωρητικά γιόρταζες στις 15)
 
Πίσω
Μπλουζα