Google.com.tr στην αναζήτηση. Γιατί;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Είναι καιρός που το έχω παρατηρήσει αλλά τώρα βρήκα χρόνο να το θίξω. Παρατηρώ ότι όταν βάλω μια οποιαδήποτε λέξη στο πεδίο της αναζήτησης, το παράθυρο που ανοίγει έχει μέσα στην url του επέκταση του Google Τουρκίας.

Το αποτέλεσμα είναι ότι όταν μετά πάω να πληκτρολογήσω google σε νέα καρτέλα, η αυτόματη συμπλήρωση μου βγάζει το Google Τουρκίας!! Προς θεού, δεν έχω κανένα πρόβλημα και το Google Ταϊλάνδης να ήταν αλλά μου κίνησε την περιέργεια και είπα να ανοίξω θέμα.

Δείτε τις εικόνες παρακάτω.

Προβολή συνημμένου 137275

Προβολή συνημμένου 137274
 
Aν πας στις ρυθμισεις του browser μπορεις να το αλλαξεις..τωρα γιατι μπηκε?μαλλον απο καποιο malware...
 
Έχεις απόλυτο δίκιο Johnny. Η αναζήτηση του retromaniax σε πετάει link στο .tr

Να και το δικό μου...

new_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok Τωρα καταλαβα,εννοεις στο πεδιο αναζητησης του retromaniax...σωστος,εγω καταλαβα λαθος...και σε μενα το ιδιο γινεται...οι admins θα μας πουν..
 
Ο server βρίσκεται στη Γερμανία. Πιθανών όμως να γίνεται ανακατευθυνση σε άλλο server για μείωση ping κτλ. Οποτε είναι πιθανό ο server να φαίνεται στην Τουρκία για τις εφαρμογές της google. Μπορεί ακόμη και η τοποθεσία στο setup του forum να έχει μπερδευτεί και να μπήκε λάθος.. Κάτι άλλο περισσότερο μόνο από τους admin
 
xlife είπε:
Ο server βρίσκεται στη Γερμανία. Πιθανών όμως να γίνεται ανακατευθυνση σε άλλο server για μείωση ping κτλ. Οποτε είναι πιθανό ο server να φαίνεται στην Τουρκία για τις εφαρμογές της google. (....)
Το αυτό. Πριν από λίγο καιρό, έκανε ανακατεύθυνση στο google.fr. Μάλιστα, στη RetroDB.gr, έχει μείνει στο γαλλικό google. Δεν έχει κάποιο κώδικα να επέμβουμε. Στην ουσία είναι ένα div (ή ένα iframe - δε θυμάμαι είναι καιρός που το έφτιαξα...) το οποίο μπαίνει αυτούσιο στον κώδικα της σελίδας και κάνει ανακατεύθυνση στην google.
 
Έχω κάνει κάποιες αλλαγές στον κώδικα της αναζήτησης. Θα ήθελα να δοκιμάσετε όσοι έχετε chrome & ie και να με πείτε:

α) Αν σας βγάζει το google.com.tr (λογικά, δε θα πρέπει)

β) Αν έχει φτιάξει το πρόβλημα στην αναζήτηση που έβγαζε τα ελληνικά με ιερογλυφικά (λόγω encoding).

Το έχω δοκιμάσει σε Firefox & φαίνεται να δουλεύει οκ.
 
Απο Chrome το "α)" ειναι οκ! Απο google.com βγαζει τα αποτελεσματα. Για το "β)" δεν ξερω το προβλημα για να δοκιμασω...
 
Από ΙΕ 11 α, β λειτουργούν κανονικά
 
Όλα οκ με Chrome (και τα α και το β) :thumbup:
 
Δοκιμη με iron ολα ΟΚ!

Eυτυχως που υπαρχει και η Μαριανα σε αυτο το φορουμ :D
 
Άψογα! :) Ευχαριστώ για το feedback!

Με κάνεις και κοκκινίζω, Κε Ρησαρέκτορα! #) Εσύ ζωντανεύεις κοτζάμ μηχανήματα - εγώ 2 γραμμούλες άλλαξα! #)
 
Πίσω
Μπλουζα