Google - special editions! Εορταστικά & επετειακά σήματα

Happy Birthday, Google! :d@redevil

Ήγγικεν η μέρα, που ο μικρός Γούγλης κλείνει τα 15 του χρόνια! :)

Πανέμορφο, παιχνιδιάρικο doodle που σε κάνει να παίζεις μαζί του:

Google-Pinata.jpg

πηγή

Παραθέτω:

Και καθώς η Google και η μηχανή αναζήτησης της βρίσκονται σε εορταστικό mood δε θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι διαφορετικό και με το Doodle που εμφανίζεται σήμερα στην κεντρική της σελίδα. Σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, καλείστε να βγάλετε καραμέλες από μίαπινιάτα, πετυχαίνοντας το μεγαλύτερο δυνατό σκορ, το οποίο φυσικά μετά μπορείτε να μοιραστείτε στο Google+.
(...)

Τέλος, χάρη σε ένα easter egg της εταιρείας, πληκτρολογώντας “Google in 1998″ γυρίζετε15 χρόνια πίσω, βλέποντας πώς ήταν τότε η μηχανή αναζήτησης της αμερικανικής εταιρείας, όταν έκανε τα πρώτα της βήματα.
πηγή άρθρου
 
Ενδιαφέρον, αλλά όχι εντυπωσιακό!.... Μας έχει συνηθίσει σε πιο έξυπνα! :)
 
Πραγματική διάνοια !

Καλά, ας μην ήταν ο Τσακ Νόρις να της τα σφυρίζει !
 
D@redevil είπε:
Offtopic mode on!

Vagbith, επειδή έχουμε τα ίδια γούστα στα βιβλία, προτείνω να βρεις, ν' αγοράσεις και να διαβάσεις το "Ο αγαπημένος μαθηματικός τύπος του καθηγητή". Ποτέ δεν περίμενα ότι θα λάτρευα ένα τέτοιο βιβλίο, αλλά από τις πρώτες κιόλας σελίδες με κέρδισε! :)

Ανήκω σε μια επιστήμη (πληροφορική) που είναι γέννημα-θρέμμα των μαθηματικών κι εγώ απεχθάνομαι την άλγεβρα!!! Ειδικά δε με τις ρίζες (τετραγωνικές, κυβικές κτλ.) είχα άσχημο θέμα, γιατί ανέκαθεν με μπέρδευαν στις πράξεις και συχνά ξεχνούσα και το ...."καπελάκι" τους! :D

Έχω σχεδόν βουρκώσει με την περιγραφή του καθηγητή (την οποία μεταφέρω από μνήμης): "Η ρίζα είναι το πιο μεγαλόψυχο σύμβολο των μαθηματικών.... Φαίνεται άσχημο και ασύμμετρο, αλλά είναι το πιο στοργικό! Γιατί όλοι οι αριθμοί βρίσκουν ένα σπίτι, μια στέγη από κάτω της και η ρίζα προστατεύει κάθε αριθμό: μικρό ή μεγάλο, χωρίς διακρίσεις."

Μερικές σειρές στάθηκαν αρκετές για να αλλάξει η γνώμη μου για τις ρίζες! :) Ακόμα και τώρα που χρειάζεται να λύνω (ακόμα) ασκήσεις, με πολύ απροθυμία υψώνω τις ρίζες στη δευτέρα για να τις εξαφανίσω!.... Νιώθω ότι κάνω κάποιο κακό, που αφήνω αφύλαχτα τα νουμεράκια (ή τα γραμματάκια!)...



Ντάξει, κοροϊδέψτε! Θα δω ψυχίατρο! :p


/Off topic mode off
Σίγουρα θα το βάλω στη wishlist!!! :D
 
Αλλο ενα επετειακο doodle απο την Google. :)

Η Google τιμα την Ημερα του Παιδιου

pagkosmia_imera_paidia_572_355.jpg
 
Διαδραστικο και ακρως διασκεδαστικο το σημερινο doodle... :)

Η Google τιμα τα 50 χρονια του Dr. Who με το σημερινο της doodle.

newego_LARGE_t_1101_54276071_type12713.jpg


Πηγη

[video=youtube;rDc-bP_v0A4]

 
Απο το πρωι ασχολουμαι :)
 
Φανταστικό. Μόλις τερμάτισα :D
 
Παντα με τον Tom Baker ;)
 
Εννοείται με τον Tom Baker. Τον έψησα όμως κανα 2 φορές εκεί στους διαδρόμους :p
 
Ντάξει, τα 2 τελευταία γράμματα, τα παίρνεις από τύχη!.... Εγώ δεν τον έψησα απλά, τον έκανα κάρβουνο! :burn:
 
D@redevil είπε:
Εγώ δεν τον έψησα απλά, τον έκανα κάρβουνο! :burn:
Μια απο τα ιδια... :precry:

Μεχρι να καταφερω να τον περασω αναμεσα απο τα τετραγωνα βλαστημισα... :rant:

Ασε που το time scor πηγε περιπατο... :precry:
 
Πίσω
Μπλουζα