GPH WIZ

CokaColaKid

RetroWannaBe
Joined
29 Μάρ 2008
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
0
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ

Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΟΝΣΟΛΑ ΓΙΑ EMULATORS ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ebw.

ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΥΣ EMULATORS ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΤΟ Mame4all Wiz ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ 2.200 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ PSP ΠΕΡΙΠΟΥ 1200...

ΤΟ CAPEX (CPS2 EMULATOR) ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ X-MEN VS. STREET FIGHTER KAI MARVEL VS CAPCOM ΑΨΟΓΑ.

ΤΟ touchscreen ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ GP2X ΦΥΣΙΚΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΙ SETTING ΓΙΑ CALIBRATION ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ.

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ 7 ΩΡΕΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ PORTABLE.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ EMULATORS.ΑΦΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZqYm9v4fDZQ]YouTube - Gamepark Holdings New GP2x WIZ Trailer
 
μολις με κατεστρεψες... ακομα προσπαθω να βρω το peak του F200...
 
ΤΟ F-200 EXEI ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΑ,ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ PEAK ΤΟΥ.

ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ PEAK ΣΤΟ WIZ!
 
Ποιες οι διαφορες του με το GP2X?τα παιχνιδια και οι emus του GP2X δεν παιζουν σε αυτο?και απο τιμη γιατι στο site δεν υπαρχει ακομα.
 
Τι είναι το peak ρε παιδιά; :D
 
Δυστυχώς το wiz δεν ειναι συμβατό με το gp2x,αλλα οι devellopers μεταφέρουν τον κώδικα στο wiz και αυτο παιρνει χρόνο,αλλα κάθε μέρα υπάρχει κάτι καινούριο στο site του.

http://dl.openhandhelds.org/cgi-bin/wiz.cgi?0,0,0,0,20,100

βεβαια προς το παρόν υπάρχουν 88 αρχεία στο αρχείο του και συνεχώς αυξάνονται.

Το gp2x έχει 1624(!) και είναι ενός χρόνου+ κονσόλα.Και δεν θα σταματήσει να υποστηρίζεται απο developers.

Το peak μ'αλλον είναι το όριο που μπορεί να πιάσει το hardware,πιστευω οτι τα όρια του gp2x σταματάνε στο psx αφού ο emulator του υποστηρίζει κάποια παιχνίδια του.Αναφόρικά κυκλοφορούν φήμες για το resident evil,αλλα δεν ασχοληθηκα πολύ όσο το είχα για να σιγουρευτώ οτι λειτουργεί.

http://dl.openhandhelds.org/cgi-bin/gp2x.cgi?0,0,0,0,71,2542

Ethaniel η κληρονομιά ήρθε σε σένα,πές μου αν καταφέρεις κάτι με το psx!

ωχ και το silent hill (!)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=r-28IahkcPw&feature=related]YouTube - Silent Hill on GP2X

όσο για την τιμή το πήρα 180 ευρώ απο ebw και είμουν ο πρώτος,με προπαραγγελία που το πήρα(πραγματικά τους είχα πρήξει κάθε μέρα τους επαιρνά!)

αλλα οταν το ξαναφέρει το play-asia υπολογίστε 150-160 ευρώ με τα μεταφορικά.

Τόσο κανει το psp,θα λέγατε,αλλα έχω psp και δεν μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος

νομίζω οτι υπάρχει ακόμα διαθέσιμο εδώ

http://www.ebw.gr/store/default.aspx?tabid=144&CatID=40&productid=4871
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο σημερα εγινε το πρωτο βημα για psx emulation!ανεβηκε στο επισημο site μια test version του psx4wiz.Mε ενα test που του κανα,δουλευει με ολα τα παιχνιδια αλλα πολυ αργα αφου δεν υποστηριζει ακομα το opengl του wiz και τρεχει με ρυθμισεις software...

Και δεν υποστηριζει memory cards ακομα :(

Παντως ειναι μια καλη αρχη

Τα παιχνιδια που δοκιμασα ειναι


theme hospital
- φτανει μεχρι το menu και κολλαει


vagrant story
- τρεχει κανονικα αλλα στην μιση ταχυτητα,και το menu ειναι εξαιρετικα αργο


street fighter alpha 3
- κολλαει στο αρχικο loading της memory card

gungage - παιζει αρκετα καλα,αλλα ο χαρακτηρας και οι εχθροι ειναι

αορατοι (!)

final fantasy 6 - δουλευει εξαιρετικα αργα!
 
Μόλις αγόρασα το δικό μου. Το παράγγειλα Πέμπτη από το ebw και ήρθε Παρασκευή. Πολύ γρήγορα.

Γενικώς είναι πολύ καλό. Ειδικά με emulators όπως MAME, SNES, Megadrive και GBA (πολύ γρήγορος) παίζει τέλεια. Lot's of fun!

Κάνει overclock μέχρι τα 800 εδώ. Αν και γύρω στα 700-750 είναι πιο safe. Γενικώς θέλω να δοκιμάσω να γράψω κώδικα να δω τι πουλάκια πιάνει σε software rendering αλλά και σε 3d acceleration.

Τα αρνητικά κυρίως είναι το ηλήθιο διαγώνιο screen tearing (αν και πιστεύω/ελπίζω ότι φτιάχνεται) ενώ τα d-pad γενικώς καλά. Το δεξί button d-pad που ο κόσμος φοβάται δεν μου δημιούργησε γενικώς προβλήματα, το αριστερό κάνει πολύ εύκολα διαγώνια, δηλαδή εκεί που πατάω το δεξιά για να προχωρήσει ο ήρωας σε ένα παιχνίδι προχωράει και κάτω επειδή ελαφρά ακουμπάω καταλάθως και το κάτω. Είναι πολύ ευαίσθητο. Σε λίγα παιχνίδια δημιούργησε πρόβλημα (π.χ. Doom αν και η κονσόλα είναι κυρίως για 2d games)

Πολλά από τα homebrew games που δοκίμασα είναι πολύ καλά. Γενικώς από ότι βλέπω έπεσε τελικά η σκηνή με τα μούτρα. Βγαίνουν κάθε μέρα πράγματα και από ότι φαίνεται θα υπάρχουν πολλές παραγωγές. Και οι emulators με τα προβληματάκια τους σήμερα θα βελτιωθούν. Γενικώς περίμενα παραπάνω ταχύτητα από τα ports των mame, snes και vice και μερικών άλλων. Π.χ. το F-Zero στο SNES τρέχει πάλι στα 15-20fps ενώ είναι overclocked στα 700 σε σχέση με την ίδια ταχύτητα στο παλιό GP2X. Περίμενα x2, x3. No sense. Ίσως είναι τα πρώτα unoptimized πρόχειρα ports. Είδωμεν.
 
εχουμε κανα νεο με καινουργια παιχνιδια για το mame? κυκλοφοριες νεων emulators?
 
Και κατι νέο!


χθες κυκλοφορησε το psx4all για το wiz,αυτο σημαινει ατελειωτο λιωσιμο με ps1 παιχνιδια.Το psx4all ειναι καλυτερη εκδοση απ το psx4wiz,απο τον τυπο που εφερε παρομοιο προγραμμα και σε αλλες κονσόλες.



Επιβεβαιωμενα παιχνιδια που προλαβα να τεσταρω:



resident evil 1



street fighter alpha 3



το framerate φτανει τα 27 fps,σχεδον στα κανονικα.



Ο ήχος έχει πρόβλημα γι αυτο ειναι απενεργοποιημενος by default.
 
Παιδιά το παρήγγειλα και εγώ από το Play Asia. Είμαι ήδη κάτοχος του F100 και F200. Ο βασικός λόγος που το πήρα είναι η οθόνη του. Στα F100 και F200 είναι ψιλομάπα (χάλια γωνία θέασης κτλ). Ελπίζω στο Wiz να είναι όπως τα γράφουνε στα reviews. Για τους emulators πιστεύετε οτι θα γίνουν σωστά optimize ώστε να εκμεταλεύονται πλήρως το μηχάνημα ή θα είναι απλά πρόχειρα ports από το F200 ?
 
Peri30 είπε:
Παιδιά το παρήγγειλα και εγώ από το Play Asia. Είμαι ήδη κάτοχος του F100 και F200. Ο βασικός λόγος που το πήρα είναι η οθόνη του. Στα F100 και F200 είναι ψιλομάπα (χάλια γωνία θέασης κτλ). Ελπίζω στο Wiz να είναι όπως τα γράφουνε στα reviews. Για τους emulators πιστεύετε οτι θα γίνουν σωστά optimize ώστε να εκμεταλεύονται πλήρως το μηχάνημα ή θα είναι απλά πρόχειρα ports από το F200 ?
Ακόμα δεν έχουν καταφέρει να ξεκλειδώσουν πλήρως τις δυνατοτητες του,το gba το παιζει πολυ καλυτερα απτο f200 που ειχα,το psx παιζει ικανοποιητικα,καταφερα να παιξω το resident evil 1 και το crash bash σε κανονικη ταχυτητα,βεβαια χωρις ηχο,αλλα το port του emulator εγινε σε μια και μονο ημερα απ τον δημιουργο του!περιμενουμε τα καλυτερα.

Υπομονή
 
tekken 3 on gp2x

συνεχίζοντας το τεσταρισμα του psx4all ανακαλυψα οτι το tekken 3 λειτουργει σε ικανοποιητικη ταχυτητα!

Επισης επαιξα το driver,

το resident evil(εχω φαει τρελο κολλημα)

και το bust a move 99' (!) το οποιο παιζει κανονικοτατα!

δοκιμασα το gran tourismo 2 αλλα φτανει μεχρι το menu και μετα κολλαει,κριμα.

Οι δυνατοτητες του emulator ειναι απεριοριστες,απο την πρωτη κιολας εκδοση του,περιμενω εναγωνιως το update του! :D
 
Δοκίμασα και εγώ το PSX4ALL και ενώ το frame rate είναι τρεις φορές καλύτερο από το PSX4WIZ (castlevania 25fps, ridge racer 15fps, ingame φυσικά) η κίνηση μου φάνηκε πάλι αργή. Ακόμα και με frameskip δύσκολα βελτιώνεται. Εννοώ, θα έπρεπε να δουλεύει με τέτοιο τρόπο το frameskip που να πηδάει τα frame ώστε το action να είναι όπως το κανονικό και ας πηδάει frames. Αυτό είναι φανερό και με τη μουσική που σέρνεται. Ξέρω emulators που κάνουν έτσι το timing που ακόμα και αν η ταχύτητα δεν φτάνει και σου δώσει μόνο το 30% του emulated μηχανήματος θα πηδάει τα frames και η μουσική θα παίζει κανονικά ώστε εσύ να παίζεις realtime. Εεε αυτός εδώ δεν το κάνει με αποτέλεσμα και στα 20fps να τρέχει η δράση 3 φορές πιο αργά και η μουσική να σέρνεται. Φυσικά και με τη μουσική off δεν βελτιώνεται η δράση πολύ. Οπότε δεν είναι ακόμα playable. Κάνω κάτι λάθος;

Εντωμεταξύ ακόμα δεν βγήκε toolchain για windows. Την τελευταία φορά που τσέκαρα τουλάχιστον. Φυσικά δεν εννοώ να πάρεις το GP2XSDK και να το πειράξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα μου ήρθε από το Play Asia !!! Το μηχανάκι δεν παίζεται ! H οθόνη του είναι η μέρα με τη νύχτα με το G200...Επίσης μου αρέσει που είναι τόσο μικρούλι και ας έχει πιο μικρή οθόνη από το GP2X.. Εβαλα όλους τους emulators με τα roms τους. Από αυτά που έχω τεστάρει έως τώρα μόνο ο Lemonboy έχει πρόβλημα. Μόλις πατάω load rom κολάνε τα πάντα.. Ξερεί κανείς γιατί ? Βγήκε και για Neo Geo emulator και παίζει τέλεια ! Αυριο θα πάρω την 2η 16αρα SD γιατί δεν χωράνε όλα... Ελπίζω να αναπτύσονται γρήγορα οι emulators και να βγαίνουν και καινούριοι όπως στο GP2X.. Αυτά για την ώρα..
 
Εν αναμονή της Πανδώρας, συμβιβάστηκα με το wiz. Ολα όπως τα περίμενα (οθόνη, εργονομία, μπαταρία, μέγεθος), με μόνο πρόβλημα το pad. Βέβαια, και αυτό το περίμενα. Το απίστευτο είναι οτι παίζει τα παιχνίδια του GBA καλύτερα από το GBA. PSX δεν έχω βάλει, μου αρκούν τα mame megadrive snes και όλα τα gameboy. Κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι το flash player, πολύ καλό και αυτό. Το βίντεο μου κολλάει, αλλά μπορεί να είναι η (παλιά) sd που εχω βάλει, θα το δώ με καμία σοβαρότερη. Αντε μωρή πανδώραααααα
 
Δεν εχω δει καν απο κοντα το Wiz, αλλα ο Dunny (συγγραφεας του πολυ καλου Speccy emu SPIN) που ασχοληθηκε με τα ενδοτερα εγραψε τα εξης:

The Wiz has issues at the moment. Nothing like as many as the first generation '2x had, granted, but it still has them.
Touchscreen calibration is permanently broken at the edges of the screen.

GPH have screwed up the controls (again) so even though it has a D-Pad it's still pretty pointless.

They've cut corners and gone for a 240x320 screen and inserted it in landscape orientation - which means that due to the way the display is built, it conflicts with the way that software draws the display internally, and produces diagonal lines across the screen. That can be fixed by internally rotating the display before sending it to the screen, but that takes away CPU power that the Wiz really cannot afford to lose.

The Wiz has severe memory bottlenecks (much in the same way that the GP2X has, so it may be that it was designed by the same dickhead as last time) so even though it has a 533mhz CPU, it performs at about the same speed as a GP2X. As an example, Picodrive on the '2x can run at full speed at 100mhz. For the Wiz, you cannot run Picodrive at 100mhz, it's way too slow and the best you're going to get away with is about 280mhz. For GBA, most games are pretty smooth at 280mhz on the GP2x. The Wiz needs to be overclocked to 800mhz to get the same performance.
Ισχυουν οντως τα παραπανω?
 
Πίσω
Μπλουζα