GR80s. Η Ελλάδα του Ογδόντα στην Τεχνόπολη! (φωτορεπορτάζ)

παρακαλω προς θεου sorry για την αναλυση ηταν οντως φοβερο το ρετροσπιτο μου ρχοταν να κατσω μεσα αλλα δεν γινοταν δυστυχως....εφερε αναμνησεις παντως πολλες....τετοιο ψυγειο και κουζινα ειχαμε και εμεις
 
πολύ ωραιο και το ρετρο σπίτι...!

Αυτες ειναι αναμνησεις!!!!

:flower:

Ειχαμε μαρμαρινο νεροχυτη και παγκο στην κουζινα στο πρωτο σπιτι που μεναμε κι επειτα στη μονοκατοικια που χτισαμε, αρχες της δεκαετιας του 90...τωρα δεν μου αρεσουν οι μαρμαρινοι νεροχυτες...

Κατι μου θυμιζει το βιβλιαρακι στο τραπεζι της κουζινας...ειναι βιβλιο που δινοταν με κατσαρόλες (δεν θυμαμαι μαρκα) και ειχε συνταγες...

περισσοτερο μου αρεσε βεβαια το παιδικο/εφηβικο δωματιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
πολύ ωραιο και το ρετρο σπίτι...!
Κι εμένα, αυτό μου έκανε κυρίως εντύπωση. Ενέπνεε κάποια ζεστασιά και ασφάλεια. Το μπαλκόνι όμως μου φαινόταν πολύ μικρό, μιας και υποτίθεται θα ήταν κάποιου χαμηλού ορόφου.

Κατά τα λοιπά αφιέρωσα αρκετή ώρα στο Pac-man και Cadillacs and Dinosaurs :)
 
Πολύ ωραίο το φωτορεπορτάζ μπράβο στα παιδιά. Αν προλάβω ίσως να πάω. Πάντως όπως το κόβω η έκθεση δεν απευθύνεται τόσο σε εμάς που τα ζήσαμε αλλά σε πιτσιρικάδες χιπστεράδες που έχουν πάθος με τα "vintage" (έλεος). :p
 
Φωτο απο το διαμερισμα σε καλη αναλυση... :)

Κουζινα

fetch


Παιδικο δωματιο

fetch


fetch


Κρεβατοκαμαρα

fetch


fetch


Χωλ / Διαδρομος

fetch


Μπαλκονι /Βεραντα

fetch


Καθιστικο/Σαλονι

fetch


fetch


Πηγη φωτο: 4troxoi.gr
 
Δευτερη επισκεψη στον χωρο, σημερα το πρωι. :D

Και επειδη....

stayros είπε:
Εδω, υπηρχαν και αλλα εκθεματα, διπλα στον IBM υπηρχε ενας AMSTRAD και ακριβως απεναντι συλλογη με Handhelds, games και κονσολες.

Αλλα μου απαγορευτηκε να τα φωτογραφισω καθως υπηρχε λεει σχετικη ανακοινωση απο την εταιρεια για την αποφυγη διαφημισης!!!! :eek: :brick:

....(παραφραζω το γνωστο ρητο..... :diablotin: ) .....στην εκπορνευομενη, εκπορνευσεις δεν χωρανε.... :boss: ....οριστε και τα "απαγορευμενα" ρετρομασινια!!!! :D

Αυτη την φορα βοηθησε λιγο η τυχη αλλα και η τεχνολογια Η' μαλλον για να ακριβολογω, ο εθισμος σε αυτην,

καθως η κοπελια που ειχαν τοποθετησει για την επιβλεψη του χωρου, καθοτι νεαρα,

ηταν "χωμενη" στο new age κινητο της και δεν με πηρε χαμπαρι!!! :diablotin:

Με πηρε χαμπαρι μονο οταν ειχα τελειωσει την φωτογραφιση και ηρθε να μου πει το εξης:

"Συγνωμη, αλλα εχει ταμπελακι που απαγορευει την φωτογραφηση"

Sorry κοπελια...αλλα εχασες.....Be Quick or Be Dead!!!!.... :armed: .... :diablotin:

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


stayros είπε:
Δυστυχως, κατα την 4ωρη περιηγηση μου στο χωρο - εφτασα 10 το πρωι και εφυγα περιπου 2 το μεσημερι - ξεχασα εντελως

να παω στο κτηριο "Αποθηκη" οπου ειχε στηθει ενα ολοκληρο διαμερισμα... :banghead:
Κατι που το χρωστουσα απο την προηγουμενη φορα... ;)

Χωλ / Σαλονι / Τραπεζαρια

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Κουζινα

fetch


fetch


Παιδικο δωματιο

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Κρεβατοκαμαρα

fetch


fetch


WC/ Μπανιο

fetch


fetch


Επισης, στο κτηριο Νεοι Φουρνοι, υπαρχει ενα ακομα διοραμα με playmobil που αναπαριστα το Rock in Athens

που πραγματοποιηθηκε στο Καλλιμαρμαρο στις 26-27 Ιουλιου του 1985!!! :stayros

Φωτο απο αυτο, μπορειτε να δειτε ΕΔΩ.... :sta2
 
Σταύρο, δεν παίζεσαι λέμε!!!! Απίστευτος!!! :worship:
 
Σταυρο και παλι μας κατεπληξες!!!!!!!

Παντα τετοια!!!!!

:animeek:
 

Τέλειες φωτογραφίες, ειδικά οι... πρώτες! ;)

:thanx2: 1@stayros[/USER] :thumbup:

 
Παιδιά επισκέφτηκα κι εγώ επιτέλους την έκθεση χθες, κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και τράβηξα πάρα πολλές φωτογραφίες. Για όποιον ενδιαφέρεται για υλικό σε υψηλή ανάλυση, τις έχω ανεβάσει εδώ (569MB, 173 φωτογραφίες)
 
Χεχε εκείνη η γωνία λίβινγκ ρουμ (με τις μαύρες πλάκες από μαρμαρίνη και την έγχρωμη τηλεόραση) έχει μία έλλειψη: Δεν υπάρχει σεμεδάκι επάνω στην τηλεόραση, με το τρίγωνο να πέφτει ελαφρώς μπροστά στην οθόνη. Η έλλειψη γίνεται πιο κραυγαλέα διότι υπάρχει ρολόι το οποίο προσφέρει την τέλεια δικαιολογία - το σεμέν θα προστάτευε το πάνω μέρος της συσκευής από γρατζουνίσματα.
 

NIOBH είπε:
Τέλειες φωτογραφίες, ειδικά οι... πρώτες! ;)
1@NIOBH[/USER]

Να 'σαι καλα κοριτσι, σε ευχαριστω πολυ!!! :flower:

1@alkis21[/USER]

Σουπερ οι φωτο!!! :thumbup:

 
elephadas είπε:
Χεχε εκείνη η γωνία λίβινγκ ρουμ (με τις μαύρες πλάκες από μαρμαρίνη και την έγχρωμη τηλεόραση) έχει μία έλλειψη: Δεν υπάρχει σεμεδάκι επάνω στην τηλεόραση, με το τρίγωνο να πέφτει ελαφρώς μπροστά στην οθόνη. Η έλλειψη γίνεται πιο κραυγαλέα διότι υπάρχει ρολόι το οποίο προσφέρει την τέλεια δικαιολογία - το σεμέν θα προστάτευε το πάνω μέρος της συσκευής από γρατζουνίσματα.
Μόλις περιέγραψες τη μητέρα μου αγαπητέ..... Εκείνο το τρίγωνο που έπεφτε μπροστά στην οθόνη, ή στην πόρτα του ψυγείου, ή..... ή...... ή..... μου έχει αφήσει τραύματα! Μόλις δημιούργησα το δικό μου σπίτι, όλα τα σεμεδάκια που μου έδωσε πήγαν στο ντουλάπι (ούτε και ξέρω που είναι τώρα) κι ας φώναζε όταν ερχόταν επίσκεψη........


stayros είπε:
Δευτερη επισκεψη στον χωρο.............................

...........................................
Σαν να ήμουν εκεί αγαπητέ!!!!! Να είσαι καλά, πάντα τέτοια φωτορεπορτάζ να έχουμε!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω καταφέρει να πάω ακόμα στην έκθεση! Αλλά δεν νομίζω ότι όλα αυτά που παρουσιάζονται στην έκθεση ανήκουν μόνο στην δεκαετία του '80. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα πολλά σπίτια που έχουν την συγκεκριμένη διακόσμηση. Οι γονείς σας σε τι σπίτια ζουν? Δεν συνεχίζουν την μόδα με τα σεμεδάκια? Αν εξαιρέσουμε τα τεράστια τηλέφωνα της Siemens, καθώς και τις τηλεοράσεις, που έχουν αντικατασταθεί εξαιτίας των αλλαγών στην τεχνολογία, όλα τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια.
 
Ευχαριστούμε παιδιά!

Πολυ ωραίες φωτογραφίες! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα