GR80s. Η Ελλάδα του Ογδόντα στην Τεχνόπολη!

Θα κατεβω Σαββατο πρωι. Οπως λεει και η διαφημιση, ειμαι:

 
Πάρα πολύ ωραία ! :)

Αν και η πρόταση για να βρεθούμε και να πάμε στην έκθεση έγινε βιαστικά... Μέχρι στιγμής ήμαστε 4 ρετροπαιδάκια ;)

Όμως 1 μέλος μου δήλωσε με pm ότι μπορεί για το άλλο Σάββατο αρα για αύριο θα ήμαστε 3 ρετροπαιδακια.

Υπάρχει περίπτωση να μπορείτε για για το επόμενο Σ/Κ ; Υποθέτω οτι μέχρι τότε θα μπορούν και αλλα παιδιά..

Εγώ πάντως μπορώ και αυτό το Σ/Κ αλλα και το επόμενο όμως πιστεύω οτι τώρα είναι ευκαιρία μια και έχετε χρόνο και εσείς..

Λοιπόν για πείτε μου και εσείς τι γνώμη σας ;

Aν είναι για αύριο τι ώρα μπορείτε εσείς Wally & Elsint17 ; Στείλτε μου pm να συνεννοηθούμε.

Αλλα ρετροπαιδακια :D δεν θα μου στείλουν pm ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα bump ακομα γιατι μαλλον δεν εγινε κατανοητο...

[edit] Επειδη οι συναντησεις συντονιζονται από τους admins και τον υπευθυνο mod,


αν θα γινει επισημη συναντηση Retromaniax θα ανακοινωθει προσεχως! [edit]


Ευχαριστω πολυ για την κατανοηση! :)
 
Ως γνησιος Ελλην, επισκεφθηκα την εκθεση σημερα...προτελευταια μερα :)

Mε εντυπωσιασε πραγματικα το ποσο οργανωμενη ηταν και ποση δουλεια ειχε πεσει. Αριστα στα γραφιστικα και πολυ πολυ πληροφορια.

Μου εδωσε παντως την εντυπωση οτι φτιαχτηκε απο ανθρωπους που δεν εζησαν τα 80s αλλα τα μελετησαν κατι που δεν θεωρω αρνητικο.

Αλλωστε ελαχιστα απο τα ρετρο εκθεματα με θαμπωσαν, οντας τοσα χρονια στο φορουμ...εχω αλλα τοσα και εχω δει αλλα τοσα ^ τοση :)

Απο ρετρο αποψης παντως, το σπιτι τα εσπαγε. Οντως το εκθεμα που γονατιζει τον ρετρομανιακο. Αν εβαζαν να μυριζει και φαγητο, θα αθαινες deja vu χαχαχαχα.

Για οποιον δεν εχει παει...να παει εστω αυριο που ειναι η τελευταια μερα. Μην περιμενει ρετριλα αλλα μια πιο αποστειρωμενη ματια στα 80s με εξαιρετικη τεκμηριωση και πλουτο πληροφοριας. Κατι το διαφορετικο.

Μπραβο στους οργανωτες.

ΥΓ1 Οι πινακιδες απαγορευσης φωτογραφισης στα εκθεματα του Μουσειου Πληροφορικης ηταν παραφωνια. Και να πω οτι ηταν τιποτα σπανιο...οι περισσοτεροι εδω μεσα, εχουμε απο 2-3 απο το καθενα στην αποθηκη.

ΥΓ2 Γιατι ρε παιδια ειχατε την Drakkar μαζι με λοιπα ρετρο απολειφαδια? Υπαρχουν καποιοα ομορφοπαιδα (γκουχ γκουχ) που ακομα την φοραμε!!
 
Wally είπε:
ΥΓ2 Γιατι ρε παιδια ειχατε την Drakkar μαζι με λοιπα ρετρο απολειφαδια? Υπαρχουν καποιοα ομορφοπαιδα (γκουχ γκουχ) που ακομα την φοραμε!!
Και για οσους εχουν απορια τι ειναι η Drakkar, et voila..... :D

fetch
 
Ηλικιακά πάντως, οι διοργανωτές είναι πάνω 40, ηλικία δηλαδή που έχει κανείς ζήσει 80ς σε όλο τους το μεγαλείο. Το οτι δείχνουν μια πιο απόμακρη ματιά είναι κυρίως γιατί προέρχονται από τον ακαδημαικό χώρο όπου η προσπάθεια αντικειμενικής εξέτασης των πραγμάτων είναι ένα μια μεθοδολογική κατάσταση που επιβάλλεται.
 
Το Σαββατο, προτελευταια ημερα της εκθεσης για την όμορφη δεκαετία του 80, επισκεφτηκα κι εγω, με μεγαλη χαρα, την εκθεση αυτη (το ειχα αναβαλει ηδη καμποσες φορες...).

Ενθουσιαστηκα από το πλήθος των εκθεμάτων και από τους πολύ καλα οργανωμενους χωρους της εκθεσης. Στην αρχή, δεν ειχε πολυ κοσμο, οσο περνουσε η ωρα, πολλοι ανθρωποι ερχονταν ''για βουτια στις αναμνησεις''...

Περισσοτερο μου αρεσαν τα σχολικα ειδη (κυριως οι κασετινες που ανοιγοκλειναν με μαγνητακια) και τα παιχνιδια, οι οθονες που προβαλαν παλιες διαφημισεις (αδυναμία μου μεγαλη!), ο χωρος στον οποιο ειχε δημιουργηθει ένα τυπικο διαμερισμα της δεκαετιας, από ολα τα δωματια, μου αρεσε περισσοτερο το παιδικο δωματιο (χαζευα για πολλη ωρα το γραφειακι...).

Με μια δοση χιουμορ, επεσημανα σε μια κοπελα που ηταν διπλα μου, στο σαλονι του διαμερισματος αυτου, ''ξεχασαν να βαλουν σεμεδακι στην τηλεοραση επάνω''.. :D

(θυμηθηκα οτι αυτο εχει ειπωθει και στο παρον θεμα...).

Παντως αξιζουν πολλα συγχαρητηρια και ακόμα περισσοτερα ''ευχαριστω'' στους διοργανωτες για την εκθεση αυτη και για τις αναμνησεις που μας χαρισαν...από τα...καλύτερά μας χρονια! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sneak peek photos απο την εκθεση που ξεκινησε χθες (25 Ιανουαριου).... :D

Απο διοραμα Playmobil με θεμα του την γνωστη τοτε αφιξη απο το Χερφιλντ, παπια, Pampers....μεχρι και ολοκληρο διαμερισμα

που στηθηκε για τις αναγκες τις εκθεσης!!!! :eek:

Προβολή συνημμένου 166335

Προβολή συνημμένου 166334

Προβολή συνημμένου 166333

Προβολή συνημμένου 166337

Προβολή συνημμένου 166336

Προβολή συνημμένου 166332

Περισσοτερα εδω & εδω...... ;)

Πληροφοριες για την εκθεση, ωραριο λειτουργιας, εισιτηρια κλπ...ΕΔΩ . ;)

Παντως το διοραμα, απο backstage photo που ειδα στο fb, τα σπαει!!!!! :sta2

Εκτός από τις μωβ ιδιαίτερη ζήτηση έχουν οι πορτοκαλί, κόκκινες και πράσινες συσκευασίες.

tumblr_mmbjip5TcW1r36zkno1_500.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα