Grand Theft Auto V !!!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Το παιχνιδι που μεγαλωσε γενιες και γενιες gamers αποκταει 5η συνεχεια,τωρα για αυτες τις κονσολες θα ειναι για τις επομενες θα δειξει.

 


http://www.rockstargames.com/




Untitled-10.jpg
 
Μωρέ...

...αυτοί κάναν deface ολόκληρο το site τους, για μία ανακοίνωση! Κι αν εγώ θέλω απλώς ένα official patch π.χ. για το San Andreas;
 
άντε,καιρός ήταν να ανακοινωθεί το επόμενο!
 
Μολις κυκλοφορησε ,πριν λιγα λεπτα ποιο φρεσκο δεν γινετε.




[video=youtube;A5KoaP16-TE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω παίξει ποτέ Grand Theft Auto, αλλά με όλη αυτή την μαυρίλα, πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσω. Μία εικονική διέξοδος απο την πραγματικότητα, όπου όλα επιτρέπονται.
 
Grand Theft Auto V

5 χρονια μετα το 4 η Rockstar ειναι ετοιμη να κυκλοφορησει το 5ο μερος της σειρας που αγαπησαν εκατομμυρια gamers ανα τον κοσμο.


Τα λογια εναι περιττα για καποιον που εχει παιξει εστω και ενα παιχνιδι της σειρας!!



Spring 2013



GTA5-Article-Top.jpg


http://www.rockstargames.com/V/

http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Theft_Auto_V
 
Πολύ ωραίο φαίνεται, τί κρίμα όμως που η έκδοση για κονσόλες θα τρέχει στα 15-20 fps (λογικά), μπορεί και λιγότερο αν κρίνουμε από το GTA4 το οποίο είχε χειρότερα γραφικά από αυτό που είδαμε στο βίντεο και το frame rate ήταν περίπου τόσο.
 
Ακατανοητη η επιλογη να πανε με current-gen...
 
Wally είπε:
Ακατανοητη η επιλογη να πανε με current-gen...
Δεν θα το'λεγα... Σκέψου πόσα χρόνια απατεί η ανάπτυξη ενός τέτοιου τίτλου και μάλιστα σε μηχανήματα που τα γνώριζαν. Φαντάσου τώρα να έπρεπε να περιμένουν dev-kits των νέων κονσολών για να ξεκινήσουν την ανάπτυξη (ή έστω το βασικό κομμάτι της, αφού το pre-production θα μπορούσε να γίνει από πριν). Για να μην σου πω ότι τα πρώτα 2-3 χρόνια στη ζωή μιας κονσόλας οι devs δεν ξέρουν τι τους γίνεται με το νέο hardware και οι χρόνοι ανάπτυξης πολλαπλασιάζονται (ενώ το τελικό αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ό,τι θα μπορούσε πραγματικά να αποδώσει η εκάστοτε κονσόλα). Εδώ το PS3 ακόμα το μαθαίνουν...

Αν λοιπόν στόχευαν σε next-gen, δύσκολα θα βλέπαμε κάτι πριν από το 2015-16...

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η τεχνογνωσία αυξάνεται σε εκθετικό βαθμό όταν δουλεύεις πάνω σε μια κονσόλα. Τα specs είναι σταθερά, άρα το optimisation προχωρά συνεχώς. Άλλωστε αυτό είναι ξεκάθαρο αν συγκρίνουμε π.χ. Χ360 παιχνίδια του 2006 με φετινά. Άρα δεν σημαίνει ότι το GTA V θα είναι στα ίδια τεχνικά επίπεδα με το GTA IV επειδή θα κυκλοφορήσουν στα ίδια μηχανήματα...
 
Υποσχονται μεγαλυτερο και πιο "ζωντανο" κοσμο. Δεν βλεπω πως μπορουν να το χειριστουν αξιοπρεπως τα 360, PS3, WiiU. Η μηχανη δεν ειναι dedicated για να γινουν μαγιες (βλεπε Uncharted, Halo4, Nuts and Bolts κτλ).

Ειμαι απαισιοδοξος. Καλυτερα να βγαζαν ενα χορταστικο add-on ωστε να ερθουν λεφτα στο ταμειο και να εκαναν υπομονη 1.5 χρονο..,
 
Η αλήθεια είναι (όσον αφορά την Rockstar) ότι όταν έπαιξα το Max Payne 3 εντυπωσιάστηκα από τα γραφικά και την φοβερή λεπτομέρεια που είχε (ακόμα κι εγώ το κυνικό σκουλήκι που τα θάβω όλα) και μάλιστα σε σταθερά 30fps στο 360.

To θέμα όμως είναι ότι στα GTA υπάρχει πλήρης ελευθερία κινήσεων και σε αφήνουν να εξερευνήσεις μία ολόκληρη πόλη και όχι μικρές restrictive περιοχές. Παρόλα αυτά, τα γραφικά στο video φτάνουν άνετα τα επίπεδα του Max Payne. Οπότε όσο και αν έχουν μάθει το hardware δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό το σενάριο να είναι οι εκδόσεις του 360/PS3 στα ίδια επίπεδα με το trailer. Αν όντως είναι έτσι και καταφέρουν να το κάνουν να τρέχει με ένα σωστό frame rate (το οποίο θα πρέπει να είναι καλύτερο από το frame rate του 4 γιατί ήταν πολύ κάτω από 30fps) τότε τι να πω, θα έχουμε να κάνουμε με τους καλύτερους προγραμματιστές, τύφλα να έχουν οι Retro Studios, η 343, ο Carmack και οι λοιποί τυχαίοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχει αδικο.

"Rockstar is a content company, not a hardware company," Houser says. "We use the technology we have to create content, and we try not to let ourselves get beholden to the hardware. The fact that hardware's so mature right now is exactly why we're able to go on to the next level. GTA 4 was our first attempt at a new platform and HD visuals, so the first part of development was seriously difficult. Now we know what the hardware's capable of, so it's become a lot easier to move things along and a lot more fun, too."

Rockstar isn't only familiar with development for the current generation, but the consoles themselves are at their peak performance, Houser says:

"GTA: San Andreas came out at the peak of the PlayStation 2's cycle, and we put out a really good game thanks to that. All the best games for a console come out at the end of the life cycle, right? So now's the best timing of all."
http://www.polygon.com/2012/11/14/3643990/gta-5-writer-explains-the-decision-to-develop-for-current-gen-consoles

Και εδω ενα συγκριτικο μεταξυ 4 και 5!

http://www.gtaforums.com/index.php?showtopic=532740
 
Ουάου! Δεν έχω λόγια! Και το απίστευτο είναι ότι ο τύπος συγκρίνει την έκδοση του GTA4 στο PC με το demo του GTA5 στο PS3 (σύμφωνα με το game informer). Και οι διαφορές είναι τεράστιες! Ο φωτισμός είναι σε άλλο επίπεδο, υπάρχει καλύτερος φωτορεαλισμός, ακόμα καλύτερο draw distance (πέρα από την πόλη στο GTA4 υπάρχει το απόλυτο κενό ενώ στο 5 βλέπεις βουνά) καί όλα τα εφέ φαίνεται να έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάλυση όπως η φωτιά και τα "splashes" του νερού.

Να σημειωθεί εδώ ότι η έκδοση του GTA4 στο PC είναι ανώτερη οπτικά από αυτήν στις κονσόλες οι οποίες πιστεύω ότι θα την έτρεχαν στα 5 fps στην καλύτερη περίπτωση. Οπότε τώρα καλούνται να τρέξουν ένα παιχνίδι που είναι πολύ ανώτερο οπτικά από αυτό και μάλιστα στα 30 fps! Να το δω και να μην το πιστέψω, θα είναι η εταιρία που ξεζούμισε τις κονσόλες όσο καμία άλλη σε αυτήν την γενιά και με διαφορά.
 
Ουσιαστικά αυτό που ανέφερα κι εγώ λέει κι ο Houser.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι σε άλλον αριθμό υποψηφίων αγοραστών απευθύνονται αν βγάλουν το GTA V σε current-gen το 2013 και σε υποπολλαπλάσιό του αν το έβγαζαν σε next-gen π.χ. το 2015, όπου ελάχιστοι θα είχαν ήδη τις καινούριες κονσόλες. Και πλέον, τίτλοι με τα production values ενός GTA δύσκολα βγάζουν κέρδος αν δεν πουλήσουν οκταψήφιο νούμερο...
 
Μιαμ μιαμ ,μου ανοιξες την ορεξη τωρα.

Those who saw the demo said the graphics is amazing, and you can see the maniacal attention to all the details. Amazing graphics and attention to details combine together and give credibility to the game world.
 
Θα το σκεφτω πολυ για την pc εκδοση...

Το port του IV βγηκε με πολλα προβληματα και το συστημα με το windows Live,

δεν μου αρεσε καθολου...

Aardvark, εχεις ανοιξει και αλλο θεμα με το GTA V !... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thank you μου ειχε διαφυγει,το κακο ειναι οτι οι pc εκδοσεις της Rockstar κανουν κανα 6μηνο μετα τις κονσολικες να βγουν.
 
Πίσω
Μπλουζα