Grendizer / Δουκας Φλιντ (1975)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.930
Αντιδράσεις
1.172
Είδα τους billy και akmaka να το αναφέρουν σε άλλη συζήτηση και το θυμήθηκα.

Ήταν ένα φοβερό παιδικό που το έμαθα μέσα από βιντεοκασέτες είκοσι χρόνια πριν. Χαρακτηριστικές εικόνες που μου έχουν μείνει είναι οι δύο μορφές του Grendizer, η μια για να ταξιδεύει, η άλλη για να πολεμάει και κάποιες δυνάμεις που είχε. Ο καταρράκτης μέσα από τον οποίο έβγαινε το ρομπότ και ένας συμπαθέστατος τύπος που λεγόταν Μπάντα. Τον θυμάμαι γιατί η κύρια ατάκα του(στη μεταγλώττιση) ήταν «Στην μπάντα, στην μπάντα έρχεται ο Μπάντα!»….
 
To Getta Robot tou Go Nagai (1974) itane the best me ton theo Mushasi meta to Voltus 5, akolouthei to Gundum KAI O VOLTRON
 
Αναζήτηση τίτλου: Grendizer / Δουκας Φλιντ (1975)

Γεια σας! Χρειάζομαι κάποιον με καλύτερη μνήμη από τη δική μου. Είναι ένας κακός σε άνιμε επιστημονικής φαντασίας. Είναι μεγαλόσωμος, κάπως μπλε στο χρώμα και έχει μέσα στο κεφάλι του μια μικροσκοπική γυναίκα που έχει άποψη για όλα και άμα τα πάρει μαζί του ανοίγει τη μούρη του σαν πόρτες και λέει τα δικά της. Δεν έβλεπα και πολλά γενικά αλλά για Κάπτεν Χάρλοκ που το σκέφτηκα δεν μου κάνει γιατί ήταν γενικά πιο σοβαροφανής σειρά και κάτι άλλα Ρόμποτεκ κι έτσι επίσης δεν μου λένε κάτι.

Με έχει πιάσει τρέλα γιατί δεν το θυμάμαι με τίποτα, δεν είναι πράγμα αυτό να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό που μου θυμίζει η περιγραφή σου είναι το grendaizer η αλλιώς δούκας flint. αν και έρχομαι 4 χρονια μετά από τότε που το "γραψες" ελπίζω να το δεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες ,αν ριξεις μια ματια στους κανονισμους λειτουργιας θα δεις οτι απαγορευονται τα greeklish.

Kaλη συνεχεια......
 
Yanna76 είπε:
Γεια σας! Χρειάζομαι κάποιον με καλύτερη μνήμη από τη δική μου. Είναι ένας κακός σε άνιμε επιστημονικής φαντασίας. Είναι μεγαλόσωμος, κάπως μπλε στο χρώμα και έχει μέσα στο κεφάλι του μια μικροσκοπική γυναίκα που έχει άποψη για όλα και άμα τα πάρει μαζί του ανοίγει τη μούρη του σαν πόρτες και λέει τα δικά της. Δεν έβλεπα και πολλά γενικά αλλά για Κάπτεν Χάρλοκ που το σκέφτηκα δεν μου κάνει γιατί ήταν γενικά πιο σοβαροφανής σειρά και κάτι άλλα Ρόμποτεκ κι έτσι επίσης δεν μου λένε κάτι.
Με έχει πιάσει τρέλα γιατί δεν το θυμάμαι με τίποτα, δεν είναι πράγμα αυτό να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ!
Απανταω μετα απο ενα χρονο (ταχυτητα φωτος τρομαρα μου :p ), αλλα ας επιβεβαιωσω οτι κατα πασα πιθανοτητα μιλας οντως για τη σειρα Grendizer και τον χαρακτηρα του Gandal.

http://www.maxtoons.com/Grendizer.htm

http://www.maxtoons.com/Gandal.htm

http://www.maxtoons.com/cap134.jpg

Να συμφωνησω επισης στο οτι αν και σειρα με γιγαντια ρομποτ και τερατα, το Grendizer/Δουκας Φλιντ στα ελληνικα ειχε κατι το ξεχωριστο. Ειναι προσωπικα απο τις πιο αγαπημενες μου ανιμε σειρες (περισσοτερο και απο τον Καπταιν Χαρλοκ).

:flower:
 
Μενω εκπληκτη που δεν εχει περισσοτερους φαν αυτο το ανιμε. Προσωπικα ειναι απο τα αγαπημενα μου! Αν και κλασσικο "γιγαντια ρομποτ και τερατα", η χαρα των αγοριων δηλαδη, ητανε το σεναριο και οι καλογραμμενοι χαρακτηρες που το εκαναν ξεχωριστο και αγαπητο ακομα και σε κοριτσια. ;)

Θεωρω τον ηρωα Δουκα Φλιντ/Νταϊσούκε εναν μοναδικο χαρακτηρα, οπως λεει και ενας αλλος φαν "ειναι ο πιο καλος, καθαρος, και ταπεινος χαρακτηρας σε ολες τις 'σουπερ ρομποτ' σειρες, δεν πληγωνει κανεναν, δεν χαζοκυνηγαει γυναικες και δεν ειναι ποτε εγωιστης. Μισει τον πολεμο, τις αψημαχιες και τις καταστροφες, δεν ειναι καθολου περηφανος για την πολεμικη του μηχανη και δεν επαινει τις ικανοτητες του οπως χαρακτηρες σε αλλες σειρες". Αυτο δε σημαινει ομως οτι ειναι χαλβάς, ειναι φιλειρηνιστης μεν, αλλα προκειμενου να σωσει τη Γη κανει τα παντα βαζοντας τη ζωη του συνεχως σε κινδυνο χωρις να δισταζει.

Η σειρα ολοκληρωθηκε σε 74 επεισοδια, τα 6 πρωτα απο τα οποια κυκλοφορησαν σε βιντεοκασετες κι εδω στην Ελλαδα. Θραυση εκανε η σειρα στην Γαλλια (ως Goldorak), την Ιταλια (ως Goldrake) και τις αραβικες χωρες, οπου και προβληθηκε ολοκληρη. Μαλιστα μια παρεα μερακληδων νεαρων Ιταλων ετοιμαζει και θα ολοκληρωσει καποια μερα και μια μικρη non-profit ταινια δικη τους με βαση τη σειρα (http://www.theufo.net).

Περισσοτερα εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Grendizer
 
Hey Arwyn-t ! Τι κανεις ? τσεκαρισε στην Ανιμεκλιπσε τελια κομ το καινουριο μας προτζεκτ




UFOロボ・グレンダイザー
copy.png
favicon.ico
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης δεν γραφουμε Greeklish.
 
Arwyn-t είπε:
Μενω εκπληκτη που δεν εχει περισσοτερους φαν αυτο το ανιμε.
Ε οχι και δεν εχει fan, για ρωτα στην Ιταλια! Περα απο την πλακα, ηταν απο τα καλυτερα anime ever! Οταν ημουν μικρος θυμαμαι εβρισκα μπομπινουλες Super 8 ιταλικης προελευσης και τις αγοραζα σαν τρελος, κι ας μην ηξερα γρι ιταλικα. Τις εχω ακομα! Οταν μετα απο χρονια βρεθηκα στην Ιταλια για σπουδες, ανακαλυψα (γνωριζοντας πλεον Ιταλικα) σε καποιο παλιοπωλειο μια συλλογη απο μεγαλες μπομπινες Super 8 και, εννοειται, την αγορασα αμεσως. Προσφατα βρηκα στο eBay ολοκληρη τη σειρα σε DVD με τελεια εικονα (απο ιαπωνεζικα DVD) με τον ιταλικο ηχο που ειχα λατρεψει (εννοειται παλι οτι απεκτησα ολη τη συλλογη!).

Η μουσικη επενδυση επισης της σειρας ειναι απιστευτη!

Στην Ιταλια εγινε γνωστη αρχικα με τον τιτλο "Atlas Ufo Robot" και αργοτερα ως "Goldrake" (το ονομα του διαστημοπλοιου του Άκταρους, Δουκα του πλανητη Φλιντ)

Εδω οι τιτλοι αρχης:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drspiros είπε:
Ε οχι και δεν εχει fan, για ρωτα στην Ιταλια!
Εννοουσα περισσοτερους φαν εδω στο Retromaniax να εχουνε κατακλυσει τη συζητηση αυτη. ;)

Ε, ρε και να καταλαβαινα Ιταλικα, ωραια θα ητανε! Εχω γαλλικα και ιταλικα επεισοδια και αμυδρααααα πιανω το νοημα αυτων που λενε! :(

:)
 
Arwyn-t είπε:
Ε, ρε και να καταλαβαινα Ιταλικα, ωραια θα ητανε! Εχω γαλλικα και ιταλικα επεισοδια και αμυδρααααα πιανω το νοημα αυτων που λενε! :(
Φαντασου, εγω τα λατρεψα ακομα και χωρις να καταλαβαινω λεξη απ'οτι λεγανε! Πως σου φαινεται το βιντεακι, το ειχες ξαναδει? Αν θελετε, σας μεταφραζω και τους στιχους (στο περιπου)
 
drspiros είπε:
Φαντασου, εγω τα λατρεψα ακομα και χωρις να καταλαβαινω λεξη απ'οτι λεγανε! Πως σου φαινεται το βιντεακι, το ειχες ξαναδει? Αν θελετε, σας μεταφραζω και τους στιχους (στο περιπου)
Τωρα εβαλα να δω το βιντεακι...

Εεε.... ειναι σοβαρο; Ειναι οντως το ιταλικο τραγουδι; Σορρυ αλλα... μου θυμιζει αφανταστα άλλο, το "A far l'amore comincia tu" της Raffaella Carra!! :rofl: :rofl: :rofl:

Συγχωρατε με, αλλα το ιταλικο το βρισκω απο αστειο μεχρι.. ελεος. Δεν συγκρινεται με τιποτα με αυτο:


[edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated. [edit]





Ευχαριστουμε και τα παιδια που δουλεψαν και εβαλαν τους ελληνικους υποτιτλους. ;)

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλυσπερα και απο εμενα. εγω ετυχε το 80-82 να βρισκομαι στη σαουδικη αραβια, εκει γνωρισα το grendaizer παιζοταν στην τηελοραση τους(φαντασου ποσο μπροστα ηταν). τρελοσ και παλαβοσς με την σειρα θημαμε καθε απογευμα στινομουν μπροστα στιν t.v οταν ειρθα στην ελλαδα και καθος περνουσαν τα χρονια παντα ελεγα στους φιλους μου γιαυτην τιν σειρα αλλα με κιτουσαν σαν εξωγυινο. εχο ολα τα επισοδια στα αραβικα μιας και το εχω συνδεσει ετσι στο μυαλο μου. θημαμε οταν βγικαν τα πρωτα επισοδεια στα ελληνικα ειχα τρελαθη. πιστευα οτι θα μεταγλωτισουν ολοκληρη την σειρα μιας και ηταν σε βιντεοκασετα και δεν ειχε παιχτει ποτε στην ελλινικη τηλεωραση.δυστιχος ομως εμειναν σε δυο μονο βιντεοκασετες.κριμα. μακαρι καπια στιγμη να καταφερουν καποιοι να μεταγλωτισουν εστω την σειρα. μηπως υπαρχουν υποτιτλοι?
 
Για να μην ανοιγω νεο thread...

Καινουργιο spin-off της θρυλικης σειρας του Go Nakai??

The June issue of Hobby Japan magazine is revealing a new original video animation project called MazinKaizer SKL on Saturday. The new project is billed as the return of the MazinKaiser anime franchise, which is itself a spinoff from Go Nagai's classic super robot manga and anime series, Mazinger Z.

Go Nagai and Dynamic Planning's official website for the overall Mazinger franchise has confirmed that a novelization, a manga, and an anime are planned for MazinKaizer SKL. The novelization will run in ASCII Media Works' Dengeki Hobby Magazine, while the manga will run on the Shū 2 Comic Gekkin site from Bandai Visual's Emotion video production subsidiary.
img_main_01.jpg


http://www.animenewsnetwork.com/news/2010-04-22/mazinkaizer-skl-original-video-animation-revealed
 
Πηγε στο Κουβειτ προσφατα και ειπε πως ειναι σειρα του Mazinkaiser. Ας ελπιζουμε πως η επομενη σειρα θα ειναι το Grendizer.
 
Καλημέρα μάγκες στο παρακάτω link θα βρείτε το Grendizer με ελληνικούς υπότιτλους! τα παιδια που ασχολουνται ανεβαζουν κατα διαστηματα και νεο υποτιτλισμενο επεισοδιο!

[edited]Link με copyrighted υλικο[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[h=1]RC UFO ROBOT GRENDIZER GOLDRAKE!!! Είναι τρελός ο Ιταλός! (Luigi Martinelli)[/h][video=youtube;r1-gcpI2YfI]

 
Πίσω
Μπλουζα