H Λίμνη των Κύκνων - Swan Lake (1981)

Αν και το σχεδιαστικό - καρτουνίστικο κομμάτι, ανέκαθεν μου έφερνε μια κατάθλιψη, πάντα - μα, πάντα το έβλεπα, όποτε το έβρισκα στην οθόνη μου!

Είναι τόση η μαγεία του Τσαϊκόφσκι, που ακόμα και τώρα όταν ακούω το συγκεκριμένο δίσκο με το εν λόγω κομμάτι, μου θυμίζει το παιδικό! (...και κάπου βαθιά μέσα μου, το παραμύθι ζωντανεύει! ;) )
 
η καταπληκτικη μουσικη του Τσαϊκόφσκι "ντυνει" υπεροχα την παιδικη ταινια :)
 
Tι φοβερό παιδικό που ήταν η Λίμνη των Κύκνων! Υπέροχη ατμόσφαιρα, μουσική και αθάνατη ελληνική μεταγλώτισση. Ο αγαπημένος μου ήταν ο κακός Ρόθμπαρτ, με τον φοβερό Γιάννη Ευδαίμων που τον λατρεύω σε ρόλους κακών στα παιδικά. Η σκηνή που μου έχει μείνει περισσότερο, είναι όταν ο Ρόθμπαρτ κοιτάει την φάτσα του στον καθρέφτη και λέει "Μικρούλα μου Οντέτ, άλλο ένα φιλάκι" και η κόρη του τον μαλώνει "Πατέρα συμμαζέψου!"
 
Αρκετά καλό παιδικό. Υπήρχε στα 90ς ένα τοπικό κανάλι το power , που το συγκεκριμένο το έβαζε κάθε μέρα...
 
Ήταν ένα διάστημα που νοικιάζαμε συνέχεια τη βιντεοκασέτα για να το βλέπουμε με την αδερφή μου. Αν είχε στόμα το βίντεο σίγουρα θα μας σιχτίριζε!!!

Πάντως το βλέπω ευχάριστα ακόμα και σήμερα. Με εκνευρίζει όμως λίγο η κλαψιάρικη χροιά της φωνής της Οντέτ.
 
Γιάννης Ευδαίμων Uber Alles. Η πετούση έκανε την οντέτ (καλά αυτή η σκηνή του γάμου με την οντίλ όλα τα λεφτά), τον πρίγκηπα ο Βασίλης Καίλας και o Tάσος Ράμσης επίσης σε έναν από τους ρόλους. Το ένα από τα σκιουράκια ο Σπύρος Μπιμπίλας.
 
To άλλο σκιουράκι (γένους θηλυκού) το έκανε, νομίζω, η Χριστίνα Κουτσουδάκη. Και η Οντίλ μου φαίνεται πως μάλλον είναι η Περη Ποραβου.
 
Masquerade είπε:
Σας παραθέτω και μερικά ωραία wallpapers! :) Προβολή συνημμένου 28570Προβολή συνημμένου 28571Προβολή συνημμένου 28572Προβολή συνημμένου 28573Προβολή συνημμένου 28574
pencil.png


Προβολή συνημμένου 28575Προβολή συνημμένου 28576Προβολή συνημμένου 28577Προβολή συνημμένου 28578Προβολή συνημμένου 28579

Προβολή συνημμένου 28580Προβολή συνημμένου 28581
Ευχαριστώ πολύ για τα υπέροχα wallpapers!!????

NorthStar είπε:
To άλλο σκιουράκι (γένους θηλυκού) το έκανε, νομίζω, η Χριστίνα Κουτσουδάκη. Και η Οντίλ μου φαίνεται πως μάλλον είναι η Περη Ποραβου.
Η Οντίλ είναι σίγουρα η Ποράβου, αναγνωρίζω τη φωνή της απο άλλα παιδικά.?

perlastar είπε:
Tι φοβερό παιδικό που ήταν η Λίμνη των Κύκνων! Υπέροχη ατμόσφαιρα, μουσική και αθάνατη ελληνική μεταγλώτισση. Ο αγαπημένος μου ήταν ο κακός Ρόθμπαρτ, με τον φοβερό Γιάννη Ευδαίμων που τον λατρεύω σε ρόλους κακών στα παιδικά. Η σκηνή που μου έχει μείνει περισσότερο, είναι όταν ο Ρόθμπαρτ κοιτάει την φάτσα του στον καθρέφτη και λέει "Μικρούλα μου Οντέτ, άλλο ένα φιλάκι" και η κόρη του τον μαλώνει "Πατέρα συμμαζέψου!"
Χαχαχα, και εμένα το ίδιο!!! Ο Γιάννης Ευδαίμων με την Πέρη Ποράβου έκαναν καταπληκτική δουλειά, απογείωσαν τούς ρόλους τούς! Ο Ευδαίμων είναι απίθανος!!!!

[edit] Υπόδειξη για copyrighted υλικό.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα