H Sega Επιστρεφει?

Επαναστατικό στον τρόπο παιξίματος το λες όμως ! ;) ;)
 
Gryzor είπε:
Mάνο, πάω πάσο. Δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες. Θυμάμαι όταν ήμουν στη Sony που έλεγα στη manager του PS (όταν περιμέναμε το 3) ότι ναι, παιχνιδάκι είναι το Wii και το DS, αλλά η Ν έχει ταλέντο στο να φτιάχνει διασκεδαστικές λύσεις...
Αλλά απέχει παρασάγκας από το χαρακτηρισμό "επαναστατικό", πόσο μάλλον που είναι μίξη παλαιότερων τεχνολογιών...
Καμία από τις τεχνολογίες της Nintendo δεν είναι ούτε πρωτοπόρα, ούτε επαναστατική (motion sensitive controls έχουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια). Απλά έχουν το "βάρος" και την ικανότητα να περάσουν κάτι ως στάνταρ και να το προωθήσουν σωστά.

Φήμες λένε ότι και η Microsoft θα παρουσιάσει motion controls στην Ε3. Bέβαια μην πιστεύετε ότι ακούτε. Ίδωμεν!
 
Μόνος σου το είπες,το θέμα είναι ποιος το καθιέρωσε,ποιος μπόρεσε να το καθιερώσει.Για το λόγο αυτό,το Wii και η Ν είναι πρωτοπόροι λοιπόν ! :)
 
manos426f είπε:
Επαναστατικό στον τρόπο παιξίματος το λες όμως ! ;) ;)
Mμμμμόχι. Επαναστατικές είναι οι μαράκες που έχω δύο μέτρα στα δεξιά μου. Απλά είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Leon.

Δεν είναι λιγότερο σημαντικό, για να λέμε την αλήθεια (η διαφορά μεταξύ Sinclair και Sugar, απλοϊκά), αλλά ας μην παρασερνόμαστε! :)
 
manos426f είπε:
Μόνος σου το είπες,το θέμα είναι ποιος το καθιέρωσε,ποιος μπόρεσε να το καθιερώσει.Για το λόγο αυτό,το Wii και η Ν είναι πρωτοπόροι λοιπόν ! :)
Φυσικά δεν αναιρώ την σημασία της καθιέρωσης (d-pad, analogue stick, stylus-touch screen, motion sensitive controls) αλλά όχι ότι τα εφηύρε η Nintendo! Πρωτοπόρος είναι αυτός που τα εφευρίσκει, όχι αυτός που τα φέρνει στο mainstream!
 
Gryzor είπε:
Mμμμμόχι. Επαναστατικές είναι οι μαράκες που έχω δύο μέτρα στα δεξιά μου. Απλά είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Leon.
Δεν είναι λιγότερο σημαντικό, για να λέμε την αλήθεια (η διαφορά μεταξύ Sinclair και Sugar, απλοϊκά), αλλά ας μην παρασερνόμαστε! :)

Leon είπε:
Φυσικά δεν αναιρώ την σημασία της καθιέρωσης (d-pad, analogue stick, stylus-touch screen, motion sensitive controls) αλλά όχι ότι τα εφηύρε η Nintendo! Πρωτοπόρος είναι αυτός που τα εφευρίσκει, όχι αυτός που τα φέρνει στο mainstream!

Δε ξέρω τελικά αν είναι θέμα λέξης,αν δηλαδή το "επαναστατικός","πρωτοποριακός" κτλ κτλ,είναι η διαφωνία μας,νομίζω όμως ότι όλοι συμφωνούμε πως η Ν έκανε τη διαφορά τέλος πάντων.

Άλλωστε κάτι το επαναστατικό,αν τελικά δε γίνει -έστω και κάπως- mainstream,και παραμείνει μια "τρομερή ιδέα-σύλληψη",κακά τα ψέμματα,εμπορικά και από άποψη επιτυχίας,ανταποκρίνεται στη λέξη "αποτυχημένο".

Aυτό είχε συμβεί άλλωστε κατά κόρον στο παρελθόν,με πολλά κονσόλια,δήθεν (και γιατί όχι και επί της ουσίας).....επαναστατικά ! ;)
 
Ετσι οπως καταντησε η sega τα παιχνιδια της (πχ Sonic, Sega rally, Golden Axe) η για ολα αυτα που εχει φτυσει (Ristar, Chakan, Sonic), οχι, δεν θα ηθελα να δω μια προσπαθεια απο αυτην, διοτι δεν ειναι σε θεση να παρει τιποτα στα σοβαρα. Αν και ειδαμε μια καλη ως πολυ καλη προσπαθεια σε αρκετους τιτλους (και ας μην εγινε αναπτυξη απο την ιδια την sega), δεν πιστευω πως ειναι σε θεση να μπει ξανα στην αγορα και να μην βουλιαξει με την μια. Μονο ενα θαυμα θα βοηθουσε κατι τετοιο, και οπως ολοι ξερουμε τα θαυματα γινοντε μονο στις ταινιες.
 
Παιδια θα επαναλαβω οτι με ενα κοστος κατασκευης που βρισκεται αρκετα κατω των 180 δολλαριων, μια περιορισμενης κυκλοφοριας κονσολα βασισμενη στο Ridgeedge σε μια τιμη γυρω στη 400αρα και με ενα arcade game δωρο δεν θα επιβαρυνε την Sega...

Μιλαμε για 1 εκατομυριο κομματια και παλμαρε τιτλων αυτο του συγκεκριμενου arcade board...
 
Πιστεύω ότι και με λιγότερα από 400 θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Μάλιστα θα μπορούσε να θέσει σαν όριο τιμής τα 299,99 (ψυχολογία γαρ) και κάθε παιχνίδι να τιμάται στα 19,99. Φυσικά και θα πούλαγε μια χαρά πάνω από ένα εκατομμύριο κομμάτια.

Είναι πολλοί οι οπαδοί της που θα αγόραζαν κάτι τέτοιο. Μάλιστα, οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της SEGA είναι μακράν σε χείριστο βαθμό πωρωμένοι από ότι οι οπαδοί της Ninty.

Θα υπήρχαν αντιδράσεις; Φυσικά. Πολλοί θα έσπευδαν να θάψουν την προσπάθεια αυτή, αλλά θα έπεφταν στο κενό.

Συμφωνώ με το Wally. Μια κονσόλα κοστίζει κυρίως στο Research & Development και όχι στην κατασκευή. Αν το R&D δεν κοστίζει τίποτε, παίζεις σε άλλο επίπεδο πια.
 
Καλά όλα αυτά, αλλά ξέρουμε όλοι ότι πρόκειται για "wishful thinking" και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Τα Ringedge και Ringwide είναι μόνο για τα arcades και το hardware τους είναι γελοιωδώς underpowered. O κάθε μέσος χρήστης έχει ένα PC πολύ ισχυρότερο τους. Όσο για τα παιχνίδια...άστο καλύτερα.

Παράδειγμα: Border Break

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=A7sb_qlP8Gs]YouTube - BORDER BREAKγγγ¬γ?γγʼγη―

Νομίζω η εικόνα μιλάει καλύτερα. :p

Το θέμα είναι η Sega να ξαναγίνει μεγάλος developer (και όχι μόνο publisher) ποιοτικών τίτλων για άλλα format. Για επιστροφή στις κονσόλες ξεχάστε το.
 
.....και ίσως είναι καλύτερα έτσι........
 
Leon είπε:
Παράδειγμα: Border Break

Νομιζεις οτι αυτο που βλεπεις για το ειδος του δεν ειναι καλο?

Εαν μιλησουμε για παιχνιδια τετοιου ειδος πχ παμε στα τελευταια λεγομενα βαραι παιχνιδια για τα pc

Lost planet και Gears of wars......

Nομιζεις οτι το Border Break δεν ειναι ποιοτικο η δεν εχει καλα γραφικα?

Λαθος ενα δεν σου αρεσουν αυτα του ειδος παιχνιδια ειναι αλλο θεμα...

Εγω παντως πιστευω στην μια νεα κονσολα της Sega και ακουω πολους απο εδω μεσα να λενε αντε μωρε δεν εχει καλα specs και κατι τετοια..ΝΑΙ ΟΜΩΣ Μιλαμε για κονσολα και οχι για Pc...

ΜΗΝ μα ΜΗΝ ξεχνατε την Nitendo!!!..H nitendo για μενα εχει κανει την μεγαλητερη ΜΑΓΚΙΑ απο ολους τους αλλους..Εχει φτιαξει μια LOW END κονσολα της εχει βαλει και ενα ασυρματο χηριστιριο και του εχει παρει τα σοβρακα!!!!!!
 
...... και το πουλάει μακράν ακριβότερα του ανταγωνισμού (PS3 not included. ) !!!!!!!!!!!!
 
Και παιδια μην μπλεκετε τα specs που βλεπετε με αυτα του PC σας στο σπιτι.

Μιλαμε για μια κονσολα περιορισμενης κυκλοφοριας που θα φερνει τα arcades που γραφονται για το board, στο σπιτι. Δηλαδη με τα specs του Ridgeedge θα δoυμε εξαιρετικες υλοποιησεις.

Παρτε ματι πχ το Maximum Tune 3 που τρεχει με Nforce2,AthlonXP,512 MB RAM και GeForce 4!!
 
Pooky είπε:
...... και το πουλάει μακράν ακριβότερα του ανταγωνισμού (PS3 not included. ) !!!!!!!!!!!!
E ναι, με τη διαφορά ότι λέγεται ότι το PS3 κοστίζει $10 πάνω από την τιμή του για να φτιαχτεί ενώ το Wii...
 
Πραγματικά δεν μπορώ να συμφωνήσω παραπάνω με τον Getta Robo.Η Sega πρέπει να λήξει πλέον δεν έχει τίποτα να προσφέρει και έτσι όπως έχει καταντήσει τα franchise τις...

Χίλιες φορές να έδινε τον Sonic σε κάποια άλλη εταιρία(βλέπε Bioware που έβγαλε το Sonic RPG).
 
(αντε να κλεισει να ησυχασουμε...αμαν πια αυτα τα threads του τυπου "Θα βγαλει η SEGA κονσολα για τα Χριστουγεννα του 2002/3/4/5/6/7/8/9 ? Θα κλεισει τη SONY η νεα κονσολα της SEGA που θα βγει το 2025 ? θα παρει η Ελλαδα το επομενο EURO με σπονσορα την τοτε νεα κονσολα της SEGA ? Τα 455 λαθη που οδηγησαν την καημενη τη SEGA στην καταστροφη ! 12/12/12 Believe !! "...ελεος πια :p )
 
f2bnp είπε:
Πραγματικά δεν μπορώ να συμφωνήσω παραπάνω με τον Getta Robo.Η Sega πρέπει να λήξει πλέον δεν έχει τίποτα να προσφέρει και έτσι όπως έχει καταντήσει τα franchise τις...Χίλιες φορές να έδινε τον Sonic σε κάποια άλλη εταιρία(βλέπε Bioware που έβγαλε το Sonic RPG).
Να παει σε αλλη εταιρια οχι..Μηπω να γυρισει ξανα ο yuji naka να δουμε κανενα sonic της προκοπης...??
 
cast128dreams είπε:
Να παει σε αλλη εταιρια οχι..Μηπω να γυρισει ξανα ο yuji naka να δουμε κανενα sonic της προκοπης...??
cast128dreams, προτιμας να βλεπεις μετρια / ασχημα παιχνιδια με τον Sonic απο την Sega, η να βλεπεις καλα παιχνιδια απο μια τριτη εταιρια; Εγω προτιμω το δευτερο. Απο το να βλεπω απο την Sega παιχνιδια βλασφημιες τυπου Sonic the hedgehog / Sonic Unleashed, καλυτερα ας το παρει το franchise καποιος σοβαρος ανθρωπος να κανει δουλεια. Δεν κρυβω οτι ειμαι Nintendo fan οσο και Sega fan, ολα αυτα τα λεω απο λυπηση γιατι μεγαλωσα με Sonic και τοσα αλλα διαμαντια της Sega, και η Sega με εχει απογοητευση σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο με αυτα που παει και κανει.

Πανω στο αρχικο θεμα τωρα, απο την στιγμη που η Sega δεν μπορει να κυκλοφορησει σοβαρες επανεκδοσεις των παιχνιδιων της (χαμηλη αναλυση με λιγα φιλτρα, τεχνικα προβληματα), ειναι αστειο να σκεφτει καποιος να κυκλοφορησει κονσολα. Και 150? να εχει, γιατι να δωσει καποιος τοσα για να παιξει Sega rally,Sonic,Golden axe;
 
Paspartoo είπε:
(αντε να κλεισει να ησυχασουμε...αμαν πια αυτα τα threads του τυπου "Θα βγαλει η SEGA κονσολα για τα Χριστουγεννα του 2002/3/4/5/6/7/8/9 ? Θα κλεισει τη SONY η νεα κονσολα της SEGA που θα βγει το 2025 ? θα παρει η Ελλαδα το επομενο EURO με σπονσορα την τοτε νεα κονσολα της SEGA ? Τα 455 λαθη που οδηγησαν την καημενη τη SEGA στην καταστροφη ! 12/12/12 Believe !! "...ελεος πια :p )
Κύριε αντμινιστράτορα, σε ανάλογες "ενοχλητικές" παρεμβάσεις μου σε Nintendo threads (πιό πρόσφατο παράδειγμα το thread του Nikol@r@s για το Mario Kart) έχουν διαγραφεί τα posts μου χωρίς την παραμικρή διαμαρτυρία, δημόσια ή πριβέ, εκ μέρους μου.

Παρακαλώ λοιπόν να δείξεις το καλό παράδειγμα, να ξεπεράσεις το αντι-Sega κόλλημα που σε διακρίνει τελευταία και να παραδεχτείς ότι τρολάρεις αυτή την στιγμή.

Kthnx
 
Πίσω
Μπλουζα