[Hardware] Netusbee

Καλημέρα! ευχαριστούμε για την παρουσίαση! οφείλω να πω οτι εχω ηδη ολα τα προγραμματα που αναφερεις και εχω δοκιμασει να δωσω Internet στον STFM μου μεσω συνδεσης σειριακης με linux pc και πετυχε, αλλα η ταχυτητα 19200 σκοτωνει δεν παει βημα! θα το παρω και εγω μιας και πλεον εχω εικονα 1080p απο εξοδο HDMI με χρηση upscaller 1080p απο scart στην 22αρα LED οθονη μου (thanks to Anemos). Επισης εχω βρει μνημη να το κανω 4MB (χωρις κολληματα). Σχετικα με το mouse ρωτησα επειδη εχω εναν ανταπτορα σε ps2 και με adaptor σε usb παιζω με οπτικο usb mouse οποτε το mouse μου θα παραμεινει εκει και παιζει αψογα τελεια και χωρις κολληματα. Οταν λες τροφοδοτικο εννοεις του Atari σου? στο ebay πουλανε σε πολυ καλη τιμη αν θες να παρεις! εγω πηρα ενα αλλο και αλλαξα στο δικο μου μια αντισταση και εναν πυκνωτη που ειχαν προβλημα και το εχω καβατζα.

Υ.Γ ο 1040STFM μου εχει TOS 1.04 (το εχω αλλαξει και αυτο απο 1.02) και προς το παρον 1MB RAM, αλλα σκοπευω να παρω κιτ για να παει 4! θα αντιμετωπισω προβληματα? ή θα ειναι οκ με 1MB RAM ή να τσιμπήσω τώρα και την RAM μην τυχόν και μετά δεν την βρίσκω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά έχω παραγγείλει το κιτ με τα 4MB RAM αλλά και το NetUsBee και περιμένω να έρθουν! μετά ο STFM μου θα πετάει πλέον! :) ))))))
 
καλοδούλευτα...θα μας γράψεις τις εντυπώσεις σας
 
Ευχαριστω! εννοειτε! :) ) τα εσκασα χοντρα (200 ευρω συνολικα ισως και κατι ψιλα παραπανω) για τον STFM τον τελευταιο καιρο, γιατι αν μιλησω συνολικα θα τις κοψουμε! :pp αλλα αξιζε και αξιζει τον κοπο για μενα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
trecool είπε:
Δεν θα πω οτι και μόνο για αυτό αξίζει τα χρήματα, αλλά σίγουρα βοηθάει πολύ...

Σημερα αξιώθηκα ν'ασχοληθώ μαζί του. Ειχα το ultrasatan στημενο και απλώς αντέγραψα τα απαραίτητα αρχεία στην SD και πειράζοντας το route.tab για να παίξει στο δίκτυό μου. Το ποντίκι ναι είναι όντως πολύ βολικό. Η όλη ιστορία όμως σταματά εδώ. Και εξηγούμαι, το usb ποντίκι για να παίξει, πρέπει να ξεκινήσεις το ST με το ποντίκι συνδεδεμένο. Αν στην πορεία το βγάλεις και το ξαναβάλεις, τερμα. Ενας αντάπτορας από Atari mouse σε ps2/usb mouse δουλεύει καλύτερα. Και αυτή είναι η μία και μοναδική χρήση του USB, δε μπορείς να συνδέσεις κάτι άλλο, δε θα παίξει. Κανείς δεν έχει φτιάξει κάποιoν mass-storage driver, ή έστω ένα δείγμα που να παίζει ...για δείγμα. Υποθέτω ότι όλο και κάποιος κάτι θα φτιάχνει αλλα δεν τον ξέρουμε και μέχρι τότε.... Οσον αφορά το θέμα του δικτύου, οκ, ό,τι ανέφερε ο trecool ισχύει. Ο,τι κάνει όμως, το κάνει με δυσκολία και με προγράμματα παλιά. Δηλαδή βγήκε ενα hardware για το οποίο η υποστήριξη είναι πρωτόγονη. Θα ρωτήσει κανείς γιατί το πήρα...απλώς ήθελα ενα ακόμα ρετρο σύστημα της συλλογής μου να είναι δικτυωμένο, έστω και υποτυπωδώς. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι το κουτί της πλακέτας είναι ό,τι πιο στιβαρό έχω πιάσει στα χέρια μου όσον αφορά νέο hardware για ρετρό συστήματα. Το κουτί δεν είναι πλαστικό, είναι μεταλλικό, και μαλιστα όχι καμιά φλύδα μετάλλου, αλλά πρέπει να είναι κοντά 1+ χιλιοστό πάχους. Αλλα μέχρι εκεί :D .

Για να καταλήξω, αν κάποιος το θέλει για να συνδέει mass storage/σκληρούς δίσκους/κάμερες ή ο,τιδήποτε συνδέει στo subway της Α1200 του που παίζει αμέσως, θα απογοητευτεί. Αν περιμένει να σερφάρει και να βλέπει τις σελίδες κατά 50-60% σωστές, γελάστηκε. Με αυτό το σκεπτικό, τα λεφτά του δεν τα αξίζει στο παραμικρό. Αν όμως απλώς θελει να κανει ενα telnet ή να μεταφέρει κανά αρχείο μέσω ftp, τότε ναι, θα το κάνει. Πάντως μεταφορά αρχείων κάνεις και με το Ultrasatan που δέχεται και 2η κάρτα SD. Τεσπα, γούστα είν'αυτά.

Αφτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοκίμασες να ξανατρέξεις τον driver?
 
Τον driver του ποντικιού; Ειναι ενα umouse.prg. Οχι δεν το δοκίμασα, αλλα τί νόημα έχει; :p Δε θα βγάζω/βάζω όλη την ώρα το ποντίκι, απλή δοκιμή έκανα και ανέφερα το απογοητευτικό γεγονότο, που δε με εκπλήσσει καθόλου δεδομένης της μηδενικής υποστήριξης των ST και δε μιλάω για νεο hardware, όπως π.χ. το firebee κλπ κλπ αλλα για κάτι νεο, κάτι, έναν accelerator, εναν scandoubler. Πιστεύω όμως ότι τουλάχιστον στο θεμα του mass-storage κάτι θα φτιαχτεί, αλλιώς δεν έχει νόημα να το παρει κανείς για το usb του. Ισως να επρεπε να υπαρχουν 2 εκδόσεις, μία μόνο με ethernet και μία που να εχει και USB, με το ανάλογο κόστος βέβαια.
 
Καλησπέρα! μετά την προσθήκη του HDMI upscaler και 4ΜΒ RAM, μπήκε και το Netusbee, οxι οτι χρειαζοταν και τοσο αλλα για να ειναι ολοκληρωμένος ο υπολογιστης, για οσους ασχολουνται με το IRC (ακομα) πιστευω οτι ειναι η καλυτερη ιντερνετικη εφαρμογη το AtariIRC. Φυσικα δοκίμασα και τα αλλα προγραμματα, στο email μου επειδη εχω πολλα κολλαει το προγραμμα για τα email, telnet, ftp κτλ οκ, και φυσικα οι περισσοτερες σελιδες δεν μπορουν καν να παιξουν, ειδικα με τον CAB. Με το usb mouse δεν ασχοληθηκα καθως παιζει μονο σε GEM, και εχω adaptor σε Ps/2 και εχω usb mouse οπτικο επανω με adaptor ps/2 to usb. Πηγε 69 ευρω μαζι με τα μεταφορικα αλλα το θεωρουσα MUST! Φωτος υπαρχουν εδω μαζι με τις αλλες για να μην ανεβαζω μια μια εδω περα : http://s180.photobucket.com/user/NikiforosGT/library/ATARIST?sort=3&page=1 διαβασα οτι ετοιμαζονται drivers usb και για αλλα πραγματα καθως προς το παρον οπως ειπαμε υπαρχει μονο για mouse και παιζει μονο στο GEM.

Ανεβαζω και την αγαπημενη μου φωτο απο το αlbum με το αγαπημενο μου δικτυακο προγραμμα!



Y.Γ με λιγα λόγια ποιο χρησιμη ειναι η επεκταση στα 4ΜΒ RAM, παρα το netusbee, αλλα ειπαμε δεν μπορουσα να το εχω εκτος δικτυου, "ψυχολογικα τραυματα" :pp

IMG_20131128_200020_zpsf696e238.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Τον driver του ποντικιού; Ειναι ενα umouse.prg. Οχι δεν το δοκίμασα, αλλα τί νόημα έχει; :p Δε θα βγάζω/βάζω όλη την ώρα το ποντίκι, απλή δοκιμή έκανα και ανέφερα το απογοητευτικό γεγονότο, που δε με εκπλήσσει καθόλου δεδομένης της μηδενικής υποστήριξης των ST και δε μιλάω για νεο hardware, όπως π.χ. το firebee κλπ κλπ αλλα για κάτι νεο, κάτι, έναν accelerator, εναν scandoubler. Πιστεύω όμως ότι τουλάχιστον στο θεμα του mass-storage κάτι θα φτιαχτεί, αλλιώς δεν έχει νόημα να το παρει κανείς για το usb του. Ισως να επρεπε να υπαρχουν 2 εκδόσεις, μία μόνο με ethernet και μία που να εχει και USB, με το ανάλογο κόστος βέβαια.
Όντως υπάρχουν δύο τέτοιες εκδόσεις, μια μόνο με ethernet και μια +usb. Στα υπόλοιπα, επειδή νομίζω ότι δεν θα κάνουν πολλοί DTP σε έναν ST, ο accelerator δεν χρειάζεται. Ο Scandoubler, δεν έχει πολύ νόημα, μιας και όλοι πλέον έχουμε flat tv's...
 
Όπως είπα σχετικά με τον browser, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ασχοληθείς, βαριά βαριά να καταφέρεις να εμφανίσεις μια static html σελίδα 15ετίας. Οι ρουτίνες του CAΒ είναι του 1996, τι άλλο να πεις... και ναι, το θέμα είναι να απαλλαγείς από το παλιό ποντίκι και όχι να το επιστρατεύεις κάθε τρεις και λίγο.

Νομίζω πως η φράση του Rygar "απλώς ήθελα ενα ακόμα ρετρο σύστημα της συλλογής μου να είναι δικτυωμένο, έστω και υποτυπωδώς" τα λέει όλα. Πάντως το AtariIRC όπως λέει και ο Νικηφόρος είναι όλα τα λεφτά...
 
ΚΑλημερα! στην περιπτωση του δικου μου STFM εχει 4ΜΒ RAM πλεον και αλλο λειτουργικο μπορει να παιζει MAGIC με Jinnee Κτλ που ειναι πλεον πληρως multitasking και παιζουν προγραμματα που δεν τρεχουν στο TOS/GEM, εκει κανεις πολλα πραγματα παραπανω...το CAB ειναι για το GEM. Δες εναλλακτικα λειτουργικα http://s180.photobucket.com/user/NikiforosGT/library/ATARIST?sort=3&postlogin=true&page=1

προτεινω να κανεις την ram 4mb ειναι αρκετα ευκολο, αλλιως το netusbee δεν εχει και τοσο νοημα χωρις multitasking λειτουργικο. Περισσοτερα προγραμματα ειναι για τα αλλα λειτουργικα. Το μονο που δεν μου παιζει ειναι το MinT και ολες οι εκδοσεις του (easymint, cripple mint, freemint) θελει παραπανω απο το 68000 και τουλαχιστον 8ΜΒ ram,με 4 δεν κανει τπτ. Το Magic ομως ειναι απιστευτο απλα για το netusbee κανει πολλα πραγματα παραπανω απο το TOS με το GEM. Παντως απο οσα δοκιμασα το καλυτερο ειναι το Magic με το Jinnee desktop απλα δεν υπαρχει κατι ποιο ολοκληρωμενο. Φαντασου πχ ειμαι στο IRC και το κανω Minimize και τρεχω κατι αλλο, μπορεις να κανεις κανονικα Minimize τα windows!!!!

Y.Γ εννοειτε να εχουμε και ultrasatandisk ή κατι παρομοιο αλλιως τι να το κανουμε το netusbee?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Y.Γ εννοειτε να εχουμε και ultrasatandisk ή κατι παρομοιο αλλιως τι να το κανουμε το netusbee?
Το αντίστροφο. Το ultrasatan είναι must ούτως ή αλλως, το netusbee θα το δουλέψεις πόσο, μια δυο τρεις φορές το χρόνο; Εκτός κι αν σ'αρέσει να κάνεις τσατ με atariirc :D .
 
Ναι, σωστά. Μονο που τελειώνεις το ποστ σου με "Falcon + Mint". Πόσοι έχουν Falcon; Και ναι, η 1200 μου τρέχει άνετα Netsurf χωρίς να το ψάξω και πολύ. Αστο, η κουβέντα δε θα καταλήξει πουθενά :D .
 
Rygar είπε:
Ναι, σωστά. Μονο που τελειώνεις το ποστ σου με "Falcon + Mint". Πόσοι έχουν Falcon; Και ναι, η 1200 μου τρέχει άνετα Netsurf χωρίς να το ψάξω και πολύ. Αστο, η κουβέντα δε θα καταλήξει πουθενά :D .
Να δω 1200 με τα 2MB RAM να τρέχει netsurf και τίποτα άλλο στον κόσμο! Τεσπα, ο highwire, τρέχει και σε TOS αν και θα δουλέψει καλύτερα σε Magic.

Παντως μ αρεσει ότι ο ST συγκρίνεται με την 1200 και όχι με την 500αρα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπέρα! Rygar δεν θα συμφωνησω και τοσο λιγοτερο απο κανονικο desktop pc ναι, αλλα οχι και μονο 2-3 φορες τον χρονο. Αυτο θα το κανει ομως σιγουρα καποιος που εχει ΜΟΝΟ το Netusbee και τπτ αλλο! Απο τοτε που εκανα ολα αυτα στον STFM μου τον εχω λιωσει καθε μερα! εκτος το οτι εχει δικτυο και AWMN, παιζει και σε LED 22ara oθονη 1080p upscaling, εχει 4ΜΒ RAM, παιζει με multitasking OS, παιζει απο καρτες μνημης. Επισης το οτι στην ΙΔΙΑ οθονη με ενα κουμπι εχω monochrome ή εχρωμα και στην δευτερη περιπτωση με KVM DVI switch εναλλαγη με το pc αυτο τα λεει ολα, πολυ ευκολια πλεον. Εχω το πληκτρολογιο του pc επανω στον ST, και ετσι ευκολα δουλευω και τα 2! παρολο οτι εχω και τις SM124 και SC1224 δεν εχει χωρο το γραφειο οποτε εκανα αλλες λυσεις...και για να ειμαστε σωστοι να συγκρινουμε ομοια πραγματα....Atari ST με Αmiga 500 και Amiga 1200 με Falcon...

ChrisTOS είπε:
τι ΜΙΝΤ τρεχεις? τι desktop εχει? γιατι εμενα δεν τρεχει αυτος ο browser με το freemint + Xaaes, θελει λεει NVDI και προσπαθω να το κανω εγκατασταση αλλα εχει 3 φακελους και δεν βλεπει λεει την 2η δισκετα!



Υ.Γ ασχετο αλλα θα παει κανεις απο εδω στην εκθεση στο Ψυχικο το Σαββατοκυριακο?

FreeMintXaaesTeradesk_zpsbe918d71.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα