[HARMI-PRESS] Sport-Billy

Εικόνες από τεύχος του Μαΐου 1983 (δεκαπενθήμερο πια).

Επειδή πόσταρα τις εικόνες σε λάθος θρεντ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...t=12578&page=2

δημοσιεύω εδώ ένα την πρώτη σελίδα από το ίδιο τεύχος (λέει: Τεύχος 3 - 18 Μαΐου 1983). Φαίνεται και η πίσω πλευρά από το εξώφυλλο, όπου γινόταν παρουσίαση των ηρώων , συνοδευόμενη από ένα προφίλ τους.

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποσες αναμνησεις η συγκεκριμενη σελιδα σου και αυτη η ιστορια (unbelievable),τα εχω τα περισσοτερα και δεν τα ανοιγω για να μην φυγει το συναισθημα που εχω βλεποντας σημερα αυτην την φωτογραφια. :D

attachment.php
 
Ωωω ειχα κι εγω καποια. Μαλλον ομως τα εχουμε δωσει γιατι δεν εχω ουτε ενα
 
Ένα χαρακτηριστικό εξωφυλλάκι, από τη συλλογή μου φυσικά:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπαρχει αυτο το κομικ,οτι καλυτερο για την εποχη εκεινη να βλεπεις τον ηρωα σου ζωντανα στην TV και επειτα να διαβαζεις το κομικ σου. :thumbup:
 
Aardvark είπε:
Σε αυτή τη φωτογραφία του stakovios, στην αριστερή σελίδα, βλέπουμε το αρχικό διαστημόπλοιο του Sport Billy, το οποίο αντικαταστάθηκε με εκείνο το διαστημόπλοιο - ρολόϊ - ξυπνητήρι - κουρδιστήρι, μετέπειτα!
 
Αχχχ εκείνη την εποχή ήταν πολύ στα πάνω του ο Sport Billy...

Διάβασα ένα τεύχος πριν καιρό - αρκετά "παιδικό", αλλά νοσταλγικό :)
 
Επειδη το ελληνικο ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει και δεν κρατιομουν,μεχρι να πεσει στα χερια μου χτυπησα την ιδια ακριβως εκδοση πανω στην οποια βασιστηκε η ελληνικη απο Αυστρια με 1 ευρω,lol...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Σε αυτή τη φωτογραφία του stakovios, στην αριστερή σελίδα, βλέπουμε το αρχικό διαστημόπλοιο του Sport Billy, το οποίο αντικαταστάθηκε με εκείνο το διαστημόπλοιο - ρολόϊ - ξυπνητήρι - κουρδιστήρι, μετέπειτα!
Επίσης, εκτός από το διαστημόπλοιο, στα πρώτα τεύχη και η Βάντα είχε άλλη όψη (δόντια Δράκουλα, διαφορετική στολή κλπ). Από κάποιο τεύχος κι έπειτα, το σχέδιο και οι χαρακτήρες έγιναν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στη σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω σε κάθε τεύχος είχε και αφίσα με τον Σπόρτ Μπίλυ, σωστά;
 
Σωστα,σε καποια λιγα ειχε και ποδοσφαιρικες ομαδες!


Φοβερες οι μικρες κωμικες ιστοριες με ηρωα τον σκυλο Ουιλυ να ψαχνει κοκκαλα.
 
δεν ηξερα οτι στο κομικ ειχαν αλλη μορφη το υπερδιαστημοπλοιο και η Βαντα :eek: προσωπικα τα προτιμω ετσι οπως εμφανιστηκαν στο κινουμενο σχεδιο :)

Aardvark μηπως μπορεις να μας βαλεις μια κωμικη ιστορια με τον Ουιλλυ να ψαχνει για κοκκαλα;
 
katerinak είπε:
δεν ηξερα οτι στο κομικ ειχαν αλλη μορφη το υπερδιαστημοπλοιο και η Βαντα :eek: προσωπικα τα προτιμω ετσι οπως εμφανιστηκαν στο κινουμενο σχεδιο :)
Κι εγώ το ίδιο !!! Όταν, εκείνη την εποχή [κάπου στα μισά των 80ς] έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος Σπορτ Μπίλλυ και είδα ότι το "διαχρονόπλοιο" του Σπορτ Μπίλυ δεν ήταν το "άπαιχτο" σκάφος με το κουρδιστήρι αλλά αυτό το .... μακρυνάρι [κάτι σαν ... ιπτάμενο Μπιγκ Μπεν ένα πράμα !!!], ξενέρωσα άγρια ως παιδάκι !!!

Πάντως, μια ιστορία με μια ποδοσφαιρική ομάδα, που η Βάντα ήθελε να τη στρέψει σε ... "ανέντιμες" κατευθύνσεις, μπαγαποντιές κλπ, πολύ μού είχε αρέσει !!! Επειδή ίσως κάποιοι αναζητ'ησουν αυτη την ιστορία, δεν θα τη διηγηθώ. Το μόνο που θα πω είναι ότι το κρίσιμο ματς διεξήχθη σε κλειστό γυμναστήριο με ξύλινο δάπεδο ....
 
Aardvark μηπως μπορεις να μας βαλεις μια κωμικη ιστορια με τον Ουιλλυ να ψαχνει για κοκκαλα;
Κατι θα κανουμε. :)

Δυο αφισσες και τρεις ιστοριες του Ουιλυ θα ικανοποιηθει και ο πιο απαιτητικος!

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Δυο ελληνικα εξωφυλλα,αγαπημενα και ακομα τα ψαχνω!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ ευχαριστουμε πολυ Aardvark για την αμεση ανταποκριση !!!!!!!!!!!πρεπει να ειναι πολυ ωραιες οι ιστοριες με τον Ουιλλυ αν και δε μπορουμε να τις διαβασουμε με ευκολια
 
Μιας και βρήκα ένα ακόμη τεύχος ξέθαψα και τα άλλα που είχα για να τα βγάλω μια φώτο να τα αναρτήσω εδώ.
 
Λατρεμένη ανάμνηση το κόμικ του Sport Billy!

Ωραία τευχάκια! :thumbup:

(Κάποιος mod,ας μεταφέρει το thread).
 
Πίσω
Μπλουζα