[Hasbro] G.I. Joe (Action Force)

Διαπιστωσα οτι τα G.I. JOE μου με την παροδο του χρονου εχουν "βαρεσει" μπιελα... :(

fetch


Απο την μεση και κατω ειναι σαν να χορευουν samba!!! :D

Το προβλημα φυσικα, ειναι εκεινο το καταραμενο το λαστιχακι, που ετσι και σου κοπει....την εκατσες!!! :rant:

Εφοδιαστηκα λοιπον με καινουργια O-rings....

fetch


....και αρχισα την επεμβαση! :D

Ο πρωτος επιλαχων, ηταν ενας Κο(μ)πριτης... :D

Κατσαβιδακι, καινουργιο O-ring και βουρ για "εγχειρηση"....

fetch


Μια βιδα στην πλατη της φιγουρας μας επιτρεπει εντελως την αποσυναρμολογηση της...

fetch


Συγκριση παλιου με νεου O-ring....

fetch


Περναμε το δαχτυλιδι στο γαντζακι/Τ που ενωνει τα ποδια....

fetch


...στη συνεχεια το περναμε αναμεσα απο το "βρακακι"....

fetch


....και φροντιζουμε να "κουμπωσει" στο πισω μερος απο τον κορμο της φιγουρας, κρατωντας το οπως φαινεται στην φωτο.

fetch


Στην συνεχεια "κουμπωνουμε" χερια και κεφαλι, με προσοχη για να μη μας ανοιξει ο κορμος και αναγκαστουμε να το ξαναπαμε απο την αρχη. :precry:

Η φιγουρα μας ειναι και παλι μαχιμη!!! :armed:

fetch


"Ωραια μας τα λες ρε συ Σταυρακα, αλλα O-rings απο που διαολο θα προμηθευτουμε;" :wait2:

Καταρχας, η διαμετρος που μας λεει αυτο εδω το αμερικανικο site ειναι 3/8" και στελνει και σε οικονομικες συσκευασιες,

ομως αν κανετε μια ψαχτικη στα καταστηματα με υδραυλικα ειδη θα τα βρειτε ακομα πιο οικονομικα. ;)

Ενα σχετικο βιντεακι με ολη την διαδικασια....

GI Joe O Rings Fix

 
Σταύρο, μπράβο για το μεράκι σου!!

Χτες έβλεπα βίντεο για το πως φτιάχνονται οι φιγούρες motu... αρκετά πιο δύσκολη η διαδικασία σε εκείνες....
 
Ο Shipwreck μου, απο τα χρονια κιτρινισε.... :(

fetch


Μια ευκολη πατεντα/μοντα για ξεκιτρινισμα, ερχεται να μας λυσει τα χερια!!! :happyjump:

Τι θα χρειαστουμε, οξυζενε και ενα γυαλινο βαζακι....

fetch


Ριχνουμε στο βαζακι την απαραιτητη ποσοτητα οξυζενε, δεν χρειαζεται πολυ, ισα-ισα μεχρι να καλυφθουν τα κομματια που ειναι για ξεκιτρινισμα....

fetch


Και το αφηνουμε στον ηλιο οσο πιο πολυ γινεται. ;)

Ριχνουμε βεβαια και ενα τσεκαρισμα να δουμε τι γινεται και οντως, οι φυσαλιδες μας δειχνουν οτι η μοντα "δουλευει".... :D

fetch


fetch


Μετα απο 2 μερες "ηλιοθεραπεια", ο Shipwreck ειναι και παλι μαχιμος!!! :armed:

fetch


Το αποτελεσμα δεν ειναι 100% αυτο που θα ηθελα, αλλα απο την αρχικη του κατασταση, ειναι με διαφορα παρα πολυ καλυτερα!!! :)
 
Μήπως θα είχες καλύτερα αποτελέσματα με οξυζενέ για ντεκαπάζ και πιστολάκι για θερμότητα, αντί μόνο για ήλιο;
 
QueenofHearts είπε:
Μήπως θα είχες καλύτερα αποτελέσματα με οξυζενέ για ντεκαπάζ και πιστολάκι για θερμότητα, αντί μόνο για ήλιο;
Εννοεις την μοντα του retrobright μαλλον.... :)

Ναι, σαφως και θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα, αλλα για μια και μονο φιγουρα, δεν αξιζε να κανω την ολη διαδικασια! :precry:
 
...

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν συλλέγω G. I. Joe και δεν ξέρω πολλά, ωστόσο έχω έναν αστροναύτη που που αγόρασα τυχαία στα '80ς. Φαίνεται να είναι από τα πολύ πρώιμα μοντέλα μια και ο κορμός του είναι ενιαίος και δεν συνδέεται με λαστιχάκια όπως αυτά που αναφέρατε πιό πάνω, οι δε αρθρώσεις του λειτουργούν διαφορετικά (με πτυσσόμενο λάστιχο). Μοιάζει να είναι από βινύλιο. Δεν ξέρω αν είχε κράνος. Γράφει στην πλάτη του 1966 MATTEL Inc., US and Foreign Patents Pending, στο δε πόδι του από πίσω Hong Kong. Μάλλον ήταν οι αρχές και δεν είχε πάρει ακόμη πατέντα. Γνωρίζει κανείς κάτι? Αν π.χ. είχε κράνος ή/και διάφορα παρελκόμενα.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Αγαπητε φιλε Eagle 1,η συγκεκριμενη φιγουρα δεν είναι G.I.Joe,κυκλοφορησε το 1966 από την Mattel,και ανηκει στην σειρα Major Matt Mason Man in Space...
 
filfil1 είπε:
η συγκεκριμενη φιγουρα δεν είναι G.I.Joe............Major Matt Mason Man in Space...
Ά, μάλιστα!!! Δεν το γνώριζα, δεν είμαι και ειδικός στα συγκεκριμένα. Έτσι εξηγούνται οι διαφορές..... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνηση φίλτατε!!!!!!
 
Παρτε και 25th anniversary
fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αυτη

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρτε και 25th anniversary

fetch


fetch


Γιατι μου βγαινουν μικρες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Arashikage είπε:
....
Γιατι μου βγαινουν μικρες?
Ακολουθείς έναν από τους 2 οδηγούς που έχουν γραφτεί γι αυτό τον λόγο και τις ποστάρεις σε κανονικό μέγεθος

[h=2]Ανέβασμα φωτογραφιών μέσα στα post VB ver 5.2.0[/h] [h=2]Οδηγία (Howto): Πώς να δημιουργήσετε album φωτογραφιών για την VB ver 5.2.0[/h]
 
Το τελευταιο post διαγραφθηκε!

Απλα να ξεκαθαρισω η υπαρξη του παροντος thread ειναι καθαρα για κουβεντουλα αναμνησεων και ΟΧΙ για αγοραπωλησιες:)

Για τυχον off topic και λοιπα, παρακαλω να γινεται η χρηση των pm. :)
 
Εχω αρχίσει και συλλέγω ξανά:Ισως οχι η καλύτερη εκδοση των παιχνιδιών αυτών αλλα η πιο οικονομική για την τσέπη μου!

tv cartoons gi joe cobra commander 1280x1024 wallpaper_www.animalhi.com_13.jpg

IMAG1572.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα