[Hasbro] G.I. Joe (Action Force)

backupper

RetroWannaBe
Joined
1 Ιουλ 2007
Μηνύματα
77
Αντιδράσεις
24
Ήταν ένα απαράδεκτα μιλιταριστικό και προπαγανδιστικό toy line (και TV show, και τρέχα γύρευε), αλλά... τα μαζεύαμε σαν τρελλοί. Μικρά είμασταν, και ήταν καλοφτιαγμένα παιχνίδια (αν και πολύ φιλοπόλεμα) με μερικά αρκετά καλά character designs (όπως ο Snake Eyes). Νομίζω στην ελλάδα τα έλεγαν Action Force. Το παρακάτω site έχει φωτογραφίες από την πλήρη σειρά και είναι το απόλυτο retro trip για όσους έχουν κάπου χαμένες αναμνήσεις από τα κουκλάκια αυτά.

http://www.yojoe.com/action/

http://www.toysandtoons.com/catalog/index.php

snakeeyes2.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με έφτιαξες τώρα...ο συγκεκριμένως ήταν μάλιστα ο αγαπημένος μου..
 
Χεχε... Είχαμε μόνο ένα παιχνιδάδικο στη πόλη μου, και είχε μόνο μία κόπια του "Φιδομάτη". Μόνο ξύλο δεν ρίξαμε :)
 
Ας σας δείξω κι εγώ τα G.I.Joe μου. Από πεποίθηση δεν τα έχω βγάλει με τα όπλα τους, τα οποία υπάρχουν, αλλά προτίμησα να τα βγάλω σε φάση μιούζικαλ :biglaugh:. Εκτός από τους χαρακτήρες αυτούς είχαμε και το ελικόπτερο του κακούλη με την καμπαρτίνα και το 4x4 του Cobra. Κρίμα μόνο που έχει χαλάσει ο Κόμπρα γιατί είχε κάτι κουμπάκια πίσω που τα πάταγες και πέταγε κάτι ατάκες με την αστεία του φωνή. Πρέπει να τελείωσα τις μπαταρίες τόσο που τον πάταγα για να γελάω με τα χάλια του! Αυτός κι ο Σκέλετορ του He-man ήταν οι πιο αστείοι κακούληδες!

IMG_6839-1.jpg
IMG_6839-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τρίτο από αριστερά το είχα και εγώ! :)
 
τα εβγαλαν παλι ολα σε επανεκδοση για οποιον θελει να αρχισει μια καινουργια συλλογη!ειναι πιο καλοφτιαγμενα αυτη τη φορα!δειτε στο internet!
 
Μη μας βάζεις σε τέτοιους πειρασμούς εδώ μέσα... Θα ανάψεις φωτιές... :D
 
πανω πανω ειναι ο παλιος κλασσικος φιδοματης...αυτος εδω ειναι η επανεκδοση!!το ebay ειναι γεματο!απλα πατηστε G.i.joe 25th anniversary!!

b54a_1.jpg
b54a_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλύτερο παιχνίδι για αγοράκια. Θυμάμαι πως κόστιζαν 700 δραχμές ο καθένας, οπότε ήταν αρκετα φτηνοί και μπορούσαμε να τους αγοράζουμε πιο συχνα. Είχα και εγώ πολλούς. Αγαπημένος Joe: o Rock and Roll!
 
οταν πρωτοηρθαν στην ελλαδα τα gijoe το 1986-87 η τιμη εκινησης τους ηταν 550 δραχμες μαζι με τα πρωτα gijoe ειχαν ερθει και τα πρωτα Transformers στα καρτελακια αν θυμαστε!τους ειχαν δωσει και γελοια ελληνικα ονοματα..αχτυπητος,θαλασσολυκος κτλ τα οποια ειχαν επισης 550 δραχμες.τοτε δεν υπηρχαν τα Jumbo τοτε υπηρχε παντα το παιχνιδαδικο της γειτονιας και πολλες φορες το πολυ πλουσιο ψιλικατζιδικο..οπου οταν μας πηγαιναν σαν παιδακια να μας παρουν παιχνιδια παντα την ωρα της πληρωμης τα ρεστα τα καναμε χαρτακια πανινι!!!τι σας θυμησα τωρα ε???
 
Ωχχχ...τα θυμάμαι ρε αυτά....αντε ρε...κατι φίλοι ήταν πορωμένοι και τα μάζευαν με τις εκατοντάδες....και ήταν και ψιλοακριβά τότε....

Εγώ φυσικά δεν είχα χρήματα για τέτοιες πολυτέλειες...τα μάζευα όλα για αναβαθμίσεις hardware !!! Και ήταν και ακριβό τότε το άτιμο....10 χιλιάρικα το 1 mb RAM :)
 
εγω ακομα και σημερα αμα παρει πουθενα το ματι μου κανενα ξεχασμενο παιχνιδαδικο συνικοιακο...μπαινω μεσα και τους τρελενω κανονικα!!τους ζηταω ολα τα παλια και με κοιτανε λες και ειδαν ουφο με την κλασσικη ατακα απο ολους....που τα θυμιθηκες αυτα ρε παλικαρι????αυτα πανε πια???αμα εχω κανενα ψαξε εκει περα...."οπου εκει περα βλεπε..ραφια μεσα στις σκονες το χωμα και τις αραχνες"....κι αμα βρεις αυτο που θες στο χαριζω!!ελα μου ντε που πολλες φορες βρισκω!!εχω σπιτι κατι θυσαυρους...απο masters of the universe ειδικα....
 
εγώ εχω ακομα μια βάση που είχε φέρει ο πατέρας μου απο τον καναδά!!
 
η πιο πολυποθητη βαση παντως και δεν ξερω αν ειναι αυτη που εχεις...ηταν μια κιτρινη τεραστια με ροδακια απο κατω!χορταγε μεσα ολους τους joe!!!
 
Βρήκα κάτι αυτοκολλητάκια που είχε ο αδερφός μου με τους Joe! Ειδικά τα στρασάκια, πολύ βαρβατίλα!!

[edit ] dead photobucket photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Greeklish! Τα οποια απαγορευονται ρητα απο τους κανονισμους!!! [edit]

Γεια σας ειμαι νεος εδω!

Οσο αφορα τα GI JOE ειμαι τρελος για αυτα ακομα τα συλλεγω.!!

Οποτε αν εχει κανενας απο εσας please let me know.!!

Απο οσο ξερω απο την HASBRO στην Ελλαδα σε κανενα 5 με 8 μηνες τα 25th anniversary θα κυκλοφορησουν

στην χωρα μας..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μανία το έχετε η καινούργιοι να μην γράφετε ελληνικά?? καλός ήρθες πάντως
 
Εντυπωσιακά παιχνίδια κι αγαπημένα. Είχα πάρα πολλά από δαύτα.

Φιγούρες, Οχήματα, Οχυρά, ακόμη και τα comics που έβγαιναν μάζευα.

Αγαπημένος ήρωας ο πεζοναύτης Leatherneck (δε θυμάμαι πως τον είχαν μεταφράσει στα ελληνικά).

leathern.jpg
leathern.jpg

leatherneck.jpg
leatherneck.jpg

κι έπειτα οι ανταγωνιστές Ninja: Snake Eyes (Φιδομάτης) και Storm Shadow (Σκιά καταιγίδας).

Αμερικανική προπαγάνδα αυτά τα παιχνίδια θα μου πείτε αλλά παρόλ' αυτά, δεν ξέρω με τι παίζουν πλέον τα παιδιά και γίνονται EMO.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα