He-Man vs Lion-O

He-Man vs Lion-O


  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1
Δυσκολάκι, Σταυρί! :D

Θα πω το Lion-O, αλλά με μεγάλη δυσκολία! :D

P.S. Να γίνει μήπως Poll (δημοσκόπηση)?
 
D@redevil είπε:
Δυσκολάκι, Σταυρί! :D
Θα πω το Lion-O, αλλά με μεγάλη δυσκολία! :D

P.S. Να γίνει μήπως Poll (δημοσκόπηση)?
Αν ειναι ευκολο... :)
 
Τρομερά δύσκολη επιλογή. Και οι δυο είναι πολύ αγαπημένοι ήρωες. Θα έλεγα όμως He-Man γιατί μου είχε αναπτυχθεί μεγάλο μυστήριο για τα Masters of the Universe λόγω mini comics, fan club, διαφημίσεις στο Μίκυ Μάους και το γενικότερο magical fantasy σκηνικό (όχι πως οι ThunderCats δεν είχαν απίστευτη μαγεία).

Περιέργως όμως τα ThunderCats τα πρωτοείδα σε πολύ μικρή ηλικία στην κρατική και τα θυμάμαι ακόμα, ήμουν fan από 3 χρονών, ενώ He-Man and the Masters of the Universe πρέπει να είδα λίγο μετά. Αντιθέτως, από παιχνίδια είχα πρώτα λαχτάρα να αποκτήσω Masters λόγω διαφήμισης στο Μίκυ Μάους (πριν καν αρχίσω να διαβάζω).
 
Λιον-Ο βρε παιδια,He Man ειμαι τελειως ασχετος με την θεματολογια δεν ειδα ποτε μου,ισως να παιχτηκε πολυ αργοτερα απο το Thundercats και να ειχα μεγαλωσει,δεν το θυμαμαι καθολου να παιζεται.
 
Υπερκλασσικη και διαχρονικη συνομιλια/διαμαχη σε ολο το δημοτικο και οχι μονο!

Χη-Μαν!

Ανεκαθαν λατρευα τα μηνυματα που παιρνουσε η σειρα μεσω του Χη-Μαν περι ηθικης, δικαιοσυνης κτλ. Επισης απεδειξε περιτρανα πως δεν χρειαζεται ενα σπαθι να αυξομειωνει το μεγεθος του και να προβαλει διαφορα χρωματα (μπιχτη για το ξιφος των οιωνων) προκειμενου να φαινεται σπουδαιο!

Κερασακι στη τουρτα, ο Χη-Μαν εχει τον Γκριντζερ, τον πρασσινο τιγρη με τις πορτοκαλι ριζες, ενω ο λαιον-ο τον πολυ "λιγο" σνιαρφ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
he-man για παντα παιδιά! άλλωστε μικρό με φώναζε έτσι ο θείος μου από την τρέλλα που είχα για τον ήρωα! aadvark φίλε μου ο he-man είναι παλιότερος οπότε ίσως δεν παίζονταν όταν ήσουν στην ηλικία που τα παρακολουθούσες. Και εγώ θυμάμαι ότι thundercats έβλεπα πιο μεγάλος. όσο για τα action figures νομίζω ότι τα masters of the universe ήταν κλάσης ανώτερα από τα αντίστοιχα των thundercats. πάντως και τα δύο είναι τα αγαπημένα μου cartoons
 
Aardvark είπε:
Λιον-Ο βρε παιδια,He Man ειμαι τελειως ασχετος με την θεματολογια δεν ειδα ποτε μου,ισως να παιχτηκε πολυ αργοτερα απο το Thundercats και να ειχα μεγαλωσει,δεν το θυμαμαι καθολου να παιζεται.
Ο He-Man είναι 2-3 χρόνια παλιότερος από τους ThunderCats. Στην Ελλάδα όμως μέχρι το 1989 που ήρθε η σειρά, υπήρχε μόνο σε μορφή comics (Μπλεκ, 1987) και παιχνίδια (Mattel, 1987 επίσης).
 
Aardvark είπε:
Λιον-Ο βρε παιδια,He Man ειμαι τελειως ασχετος με την θεματολογια δεν ειδα ποτε μου,ισως να παιχτηκε πολυ αργοτερα απο το Thundercats και να ειχα μεγαλωσει,δεν το θυμαμαι καθολου να παιζεται.
Με κάλυψε ο προλαλήσαντας...

Αγνοώ εντελώς το σύμπαν των "Κυρίαρχων του Σύμπαντος"...
 
Lion-o.

Ο He-Man, δεν ξέρω, φοράει πολλά ροζ. Και το character design γενικότερα δεν μου αρέσει καθόλου. Και το animation στην σειρά το βρίσκω πολύ κακό.
 
Από 87 μέχρι 90 γινόταν χαμός με τις φιγούρες Masters of the Universe στην Ελλάδα (Κυρίαρχοι του Σύμπαντος λέγονταν στην Ελλάδα τα Blackstar της el greco, άσχετα με τα MOTU). Ειδικά στο ΜΙΝΙΟΝ δεν έβλεπες τίποτα άλλο από αγορίστικα, μάλιστα τα μαγαζιά ήταν γεμάτα μέχρι το 92.

Τα μεταγλωττισμένα VHS της σειράς κυκλοφόρησαν το 1989 και επίσης έκαναν πάταγο. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που είχατε ασχοληθεί με τους ThunderCats, ενώ οι φιγούρες τους στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν σε πολύ μικρότερο αριθμό, αλλά ταυτόχρονα με τα Masters.

Σημειώστε πως στην τηλεόραση παίχτηκε πρώτη φορά στο Mega από την αρχή του σταθμού (Νοέμβριο 1989) μέχρι το 1992, δηλαδή 2 χρόνια μετά την έναρξη των ThunderCats στην ΕΤ2. Επίσης υπάρχει ένα debate για την προβολή του στην Ελλάδα να προηγείται αυτή του Mega αλλά δεν βγαίνει άκρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως πολύ δύσκολη επιλογή.

He-Man γιατί ηταν παλικάρι. Ο Lion-O ωρες, ώρες δεν ξέρω ρε παιδί μου...κάτι με χάλαγε.....είναι και αυτό που δεν μου αρέσουν οι γάτες....He-Man τέλος.
 
Χι-Μαν δαγκωτό! Αγαπημένη σειρά η Θάντερκατς αλλά μεγάλωσα με τα παιχνίδια και τα μίνι-κόμικς των Μάστερς πρίν έρθουν στην Ελλάδα ακόμη!
 
Tο μη χειρον ...

-Lion-O
 
Και μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές της σειράς, όταν ο He-Man απαρνείται τη δύναμή του και πετά το μαγικό σπαθί, νομίζοντας πως είχε κάνει ένα φοβερό λάθος (κόλπο του Skeletor).

http://www.youtube.com/watch?v=uvfjkYXak7M
 
Χμμμ...

Πολύ δύσκολη επιλογή!

Ίσως He-man οριακά,αλλά και πάλι δεν ξέρω...

Σίγουρα πάντως σαν σειρά προτιμούσα το Thundercats από το Masters of the universe!
 
αυτη η φαση μου θυμιζει αρκετα το last man standing που ηταν fictional face off μεταξυ ηρωων στο wizard!! snake-eyes vs batman indiana jones vs lara croft darth vader vs dr.doom και φυσικα he-man vs lion o!!! δεν βρισκω το αρθρο εδω στο νετ κ λογο οτι ηταν κ πολυ παλια δεν θυμαμαι πoioς κερδιζε οποτε οταν βρω ευκαιρια σημερα θα ψαξω τα ραφια μου οπου εχω τις ντανες me ta wizard θα το διαβασω και θα ποσταρω το αποτελεσμα!!! εδω ειναι το σκιτσο που εχει επιμεληθει ο ed macguinness ο οποιος ειχε αναλαβει και το thundercats reclaiming thundera to 2002.

heman-liono.jpg
 
Lion-o από εμένα...

Το Thundercats ήταν και το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα μαζί με τον Amstrad μου...

Κάθε Τρίτη βράδυ που το έπαιζε στην κρατική τηλεόραση, κάναμε σαν τρελοί να γυρίσουμε στο σπίτι να το δούμε!

Θυμάμαι, όλη η παραλία της Αίγινας, εκείνο το καλοκαίρι, άδειαζε από παιδιά λίγο πριν την ώρα της προβολής, και μετά συναντιώμασταν πάλι και σχολιάζαμε το επεισόδιο!
 
Πίσω
Μπλουζα