Heavy Rain (Θα ρίξει καρεκλοπόδαρα)...

masbass είπε:
κι ομως, το Barbie Horse Adventure ειναι game. Το Heavy Rain οχι και τοσο.


Καλυτερα νοικιασε το απο ενα video club, ακομα κλαιει τα λεφτα του φιλος που το πηρε (τουλαχιστον γελασαμε για κανα 15΄ που μου το εδειχνε).
Εντάξει οι τύποι το θάβουν, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό και πρωτότυπο μιας και δεν βλέπουμε συχνά τέτοιου είδους παιχνίδια. Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ μικρό σε διάρκεια (φανταστείτε ότι βλέπετε μια ταινια - αστυνομικό θρίλερ) και σε συνδιασμό με την αυξημένη τιμή του μάλλον προτρέπει για ενοικίαση από το βίντεοκλαμπ παρά αγορά. Εγώ πάντως που το αγόρασα δεν το μετάνιωσα, το ευχαριστήθηκα γιατί είχα κυρίως στο μυαλό μου ότι παίζω μια interactive ταίνια και όχι ένα παιχνίδι δράσης.
 
!

Ρε παιδιά, ήμαρτον που πάτε και βρίσκεται αυτα τα sites και μου ποστάρετε kai βαθμολογίες..το insomnia έβαλε 3 αστέρια στο Assasin's Creed στο οποίο παιχνίδι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι 3 πράγματα Over and over again και σου πλασάρει γραφικάρες σαν φόντο και μηδέν interactivity.

Αν ψάξουμε να βρούμε κακές κριτικές, μπορούμε να βρούμε για οποιοδήποτε παιχνίδι..πχ αυτό το site εβαλε 65% στο Baldur's Gate!! http://intelligames.nodblog.com/baldurs-gate-tales-of-the-sword-coast-review/

Εντάξει προφανώς σε μερικούς δεν άρεσε το Heavy Rain, τι να κάνουμε τώρα?? Σεβαστή η άποψη αλλά εμένα όπως και στο σύνολο του κόσμου και του τύπου άρεσε αυτο το παιχνίδι και δεν με πείσει κανένας με το να μου δείχνει μέτρια review scores απο "αγνωστους". Δεν μπορεί όλα τα παιχνίδια να είναι action, να τρέχεις και να πυροβολάς. Εγώ πιστεύω οτι το Heavy Rain ειναι μια καινούργια μορφή adventure..σίγουρα υπάρχουν ατέλειες αλλά πιστεύω οτι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και το Heavy Rain έθεσε την βάση για να δημιουργηθούν τα adventures νέας γενιάς. Όσο για την διάρκεια του, τα adventures κατεξοχην είχαν μικρότερη διάρκεια απο τα άλλα παιχνίδια οπότε δεν με πειράζει αυτό απο την στιγμή που υπάρχει replayability value στο παιχνίδι. Όσο για την τιμή του? εγώ ΄που μένω και Χίο το πήρα με 38 ευρώ την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε..Δεν θα κάνω διαφήμιση για sites αλλά ολοι ξέρουμε πάνω κάτω τα μέρη που μπορούμε να αγοράσουμε στο internet.

Και για reviews, να ρίχνουμε και καμιά ματιά σε σοβαρά ελληνικά sites..για δείτε βαθμολογίες το Heavy Rain απο το Byteme (που ειμαστε και affiliated) και το authority
 
Το συγκεκριμένο site είναι το μόνο που προσπαθεί να κρίνει τα παιχνίδια ως παιχνίδια και με βάση ένα αναλυτικό και συγκεκριμένο θεωρητικό υπόβαθρο και όχι σαχλαμάρες από το κεφάλι του κάθε gamer που επειδή παίζει χρόνια νομίζει ότι έγινε και ειδικός/δημοσιογράφος. Είναι άλλο πράγμα τι μου αρέσει και άλλο πράγμα το πώς πρέπει να το κρίνω. Αν εμένα μου αρέσει κάτι και δεν έχω καμία θεωρητική βάση να στηρίξω την κριτική μου, τότε η κριτική μου δεν έχει καμία αξία, όπως και συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού "τύπου" (LOL μόνοι τους αυτοκυρήχθηκαν έτσι, οι περισσότεροι δεν έχουν καν κάποιο μαθηματικό/engineering background για να κρίνουν τους μηχανισμούς που είναι το ζουμί του κάθε παιχνιδιού). Αν σας άρεσε το παιχνίδι δεν πάει να πεί ότι είναι και καλό. Στο review καταγράφονται με λεπτομέρεια τα προβληματά του, εξού και η βαθμολογία. Αν κάποιος διαφωνεί για ότι γράφεται σε αυτό το review ή οποιοδήποτε άλλο review μπορεί να μας αναπτύξει την γνώμη του με επιχειρήματα. Δεν το έχω παίξει το παιχνίδι, αλλά το συγκεκριμένο review δείχνει να εντοπίζει και να εστιάζει, ενώ όλα τα υπόλοιπα να πλατιάζουν και να αοριστολογούν.

Όσο για το περι "αγνώστων" thamonas, γιατί θα πρέπει να στηρίζομαι στις απόψεις "φίλων" απαραίτητα και όχι σε αυτές που προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;

Adventure game χωρίς puzzles; Είναι δυνατόν;

UPDATE: Τα 2 ελληνικά site που ανέφερες έχουν σκοπό την διαφήμιση, δηλαδή τα χρήματα. Οικογένειες έχουν καλά κάνουν. Αλλά όταν κάποιος έχει σκοπό τα παιχνίδια, την θεωρία πίσω από αυτά και την αναλυτική κριτική εγώ τουλάχιστον οφείλω να του το αναγνωρίζω. Στο insomnia.ac τα αγοράζουν, δεν τους τα δίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, επί PIXEL και USER εποχών ακόμα, άστοχων και μη αντικειμενικών reviews...

Άν σου αρέσει ένα παιχνίδι, τότε παίξ'το χωρίς ενοχές... Εγώ ας'πούμε, σιχαίνομαι το SONIC... Κάποιοι άλλοι το λατρεύουν!

Επίσης, εμένα μου αρέσει το στυλ MGS, με τις ατελείωτες κινηματογραφικές σκηνές... Σε κάποιους άλλους πάλι όχι...

Κάποιοι μπορεί να αρέσκονται στο να χειρίζονται περισσότερους από έναν χαρακτήρες, όπως γίνεται στο Heavy Rain και το Resident Evil Outbreak...

Εν ολίγοις, (επαναλαμβάνω πως το παιχνίδι δεν το έχω παίξει και επιφυλάσσομαι), είναι κρίμα να απαξιώνουμε ένα, απ'ότι διαβάζω γενικότερα, καινοτόμο παιχνίδι, το οποίο σίγουρα, σαν μια νεα τολμηρή προσπάθεια, επιδέχεται, μεγάλης αν θέλετε, βελτίωσης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα η μεγαλη ενσταση ειναι οτι οχι μονο δεν ειναι καινοτομο, αλλα ισα ισα το αντιθετο, αφαιρει προκλησεις gaming για να καταντησει το πιο ελαχιστα διαδραστικο entertainment που θα μπορουσε να γινει. Ειναι πια πολυ κοντα στο σκετο video για να θεωρειται game και με ενοχλει οτι προσπαθει με καλα γραφικα και "περιεργη" πλοκή να με ξεγελασει οτι κατι κανω.

Σιγουρα δεν ειναι αναγκη ν'ανηκει σε μια ξεκαθαρη κατηγορια games αλλα με το να ελαχιστοποιει τοσο πολυ τις ενεργειες μου σαν παικτη εκει μεσα χωρις εστω να μου δινει κατι να κανω, ε ειναι σαν ταινια που ανα chapter με σκουνταει να του πω "πηγαινε παρακατω".

Παλια ημουν μεγαλος fan των adventure, και ειδικα στα πολυ δυσκολα του ειδους (Schism) καναμε τουμπες για 3ωρα και 4ωρα σε τετραδια προκειμενου ν ανοιξουμε μια πορτα, αλλα ρε γμτ ειχε μια λογικη ο γριφος, ειχε μια προκληση το game κι ας μην σκοτωνα πιου πιου εξωγηινους. Το ρημαδι το Heavy Rain (και πολλα αλλα τετοια eyecandy που βγαινουν προσφατα) ειναι πουρες και σε δραση και σε γριφους. Οταν το βλεπαμε ειχα συνεχως την εντυπωση οτι μου εδειχνε video clips για ν'αποσπασει την προσοχη μου και να μου σουφρωσει το πορτοφολι. Τιμιο αυτο δεν το λες.
 
Το παιχνίδι δέν είναι adventure, ούτε action, είναι interactive fiction και "τίμια" εξ'αρχής δηλώθηκε ώς τέτοιο. Το άν είναι καινοτόμο, πρωτότυπο, συναρπαστικό είναι άλλο θέμα. Κυρίως θέμα marketing φυσικά. Τα reviews που το αντιμετωπίζουν ώς Max payne ή ώς Still Life, είναι άκυρα γιατί ο τίτλος είναι σε άλλο μήκος κύματος. Παραμυθάκι που γυρνάς τις σελίδες με το joypad είναι, έτσι απλά. Φυσικά κάτι τέτοιο δέν είναι για όλους, είτε ήταν καλό είτε όχι. Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, μάλλον περισσότερο ενήλικο, και σε αυτούς που δέν τους απασχολεί η δράση, αλλα περισσότερο η ιστορία, και η αίσθηση του ότι συμμετέχεις σε αυτήν. Η παρεξήγηση λοιπόν, έχει γίνει απο αυτούς που το αγοράσανε περιμένωντας να "παίξουν" κάτι σαν rpg, ή adventure, ενώ ποτέ δέν ισχυρίστηκε κανείς απο τους δημιουργούς του κάτι τέτοιο. Είναι take it or leave it. Κάποιος που έχει παίξει interactive fiction στο pc του στο παρελθόν, σίγουρα θα του αρέσει, έστω σάν προσπάθεια. Κάποιος όμως "αμύητος" σε κάτι τέτοιο θα του φανεί παράξενο, και ίσως και ανόητο. Φαντάζομαι πως εάν ένας reviewer που είχε παίξει στη ζωή του μόνο FPS ξαφνικά του έβαζαν να κάνει review το Riven, θα έλεγε διάφορα για το πόσο βαρετό, στατικό, ανιαρό και ξενέρωτο παιχνίδι είναι, ενώ στην πραγματικότητα μερικοί το θεωρούν αριστούργημα.

Με όλα αυτά δέν προσπαθώ να πώ πώς το παιχνίδι είναι φοβερό, και ότι όσοι το θάβουν είναι άσχετοι. Απλά παρατηρώ πως οι προσδοκίες μερικών είναι εσφαλμένες, και το κρίνουν ώς κάτι που -καλώς ή κακώς- δέν είναι. Όσα reviews διάβασα και ήταν πραγματικά τίμια, ήταν αυτά που σου ξεκαθάριζαν με την μία, πως πρόκειται για τίτλο interactive fiction και πώς δέν είναι παιχνίδι με τα δεδομένα της αγοράς, και μπήκαν στον κόπο να αξιολογήσουν την προσπάθεια αυτή με κριτήρια που αρμόζουν περισσότερο σε τέτοιες περιπτώσεις ( εξέλιξη ιστορίας, βάθος σεναρίου, ατμόσφαιρα, γραφικά, μουσική και βαθμός απορρόφησης του παίκτη στον κόσμο του).

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα εγώ το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον, έχωντας πειστεί απο το demo του κιόλας. Είναι αξιόλογη επέκταση του ύφους που γνωρίσαμε στο Fahrenheit, και έχει πινελιές που κάνουν τη διαφορά, όπως την ταχύτητα των κινήσεων, το γύρισμα του κεφαλιού και η αλλαγή της κάμερας. Η ιστορία είναι αρκετά καλή, δυνατή και σε κρατάει σε εγρήγορση, εξού και οι περισσότεροι έκατσαν να το τερματίσουν "με τη μία" . Όπως ένα ωραίο βιβλίο, που δέν μπορείς να σταματήσεις το διάβασμα, η μιά ταινία που θές να ξαναδείς την επόμενη μέρα.
 
!

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: εγώ δεν είπα ποτέ οτί το παιχνίδι δεν έχει ατέλειες αλλά σίγουρα κατ' εμε πάντα, θεωρώ οτί έβαλε μια βάση για καινούργιου τύπου adventures και σίγουρα είναι καινοτόμο. Φίλε μου Jedah, μπορεί να είναι πιο πολύ interactive fiction το παιχνίδι αλλά απο την στιγμή που έχει πολλαπλές επιλογές στους διαλόγους και ψάξιμο είναι adventure. Ακόμα και σήμερα μερικοί πιστεύουν οτί τα graphic adventure απο την sierra εποχή και μετά δεν είναι adventure αλλά μονο τα text είναι τα πραγματικά. Οπότε επετρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Όσον αφορά το review, συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πάρω σοβαρά κάποιον που συγκρίνει το Barbie Horse adventure με το Heavy Rain. Αντίθετα το άλλο review του Yanhtzee είχε πλάκα και πολύ χιούμορ, κάτι σαν σάτυρα του παιχνιδιού και πραγματικά μου άρεσε . Είναι καμιά φορά ο τρόπος που παρουσιάζεις κάτι.

Παντώς συμφωνώ μαζί σου οτί όταν ένα παιχνίδι εαν αρέσει σε κάποιον οτί είναι υποκειμενική αποψη και δεν πάει να πει οτι έιναι απαραίτητα καλό. Αλλά αλίμονο ένας reviewer πρέπει απαραίτητα να έχει enginnering και μαθηματικό background για να τον διαβάσουμε. Δεν λέω να διαβάζουμε και τον κάθε τυχάρπαστο αλλά με τον καιρό καταλαβαίνεις αν κάποιος είναι σοβαρός απο τον τρόπο γραφής του και απο αυτά που λέει.
 
Σεβαστό, αλλά η σύκριση με το παιχνίδι της Barbie ήταν προφανώς ειρωνικό σχόλιο και το θέμα με το θεωρητικό background έχει να κάνει με την αντίληψη και όχι με το πώς γράφει κάποιος. Αν ο reviewer έχει τέτοιο background θα μπορεί να έχει καλύτερη αντίληψη για το πώς θα κρίνει κάτι και φυσικά θα το αποδώσει με τρόπο που μπορούν όλοι να τον καταλάβουν.
 
masbass είπε:
Εμενα η μεγαλη ενσταση ειναι οτι οχι μονο δεν ειναι καινοτομο, αλλα ισα ισα το αντιθετο, αφαιρει προκλησεις gaming για να καταντησει το πιο ελαχιστα διαδραστικο entertainment που θα μπορουσε να γινει. Ειναι πια πολυ κοντα στο σκετο video για να θεωρειται game και με ενοχλει οτι προσπαθει με καλα γραφικα και "περιεργη" πλοκή να με ξεγελασει οτι κατι κανω.
Σιγουρα δεν ειναι καινοτομο. Στις αρχες του 90 τα MegaCD, CDI, 3DO κλπ ειχαν ενα σωρο απο τετοια παιχνιδια (FMV games) απλως η διαφορα ειναι οτι αντι για FMV, τo heavy rain εχει real time graphics και καπως περισσοτερες επιλογες.

Μπορει ίσως να φαινεται καινοτομο σε αυτους που δεν τα προλαβαν αυτα και ισως πολλοι που τα προλαβαν να τα εχουν ξεχασει. Για εμενα, παιζοντας το heavy rain, ηταν σαν να ξαναζουσα παιδικες τραυματικες εμπειριες. :p

Βεβαια το heavy rain ειναι πολυ καλυτερη παραγωγη και σιγουρα ειναι καλυτερο απο τα περισσοτερα shovelware FMV games. Ακολουθει ομως την ιδια φιλοσοφια αρα δεν ειναι καινοτομο.
 
Το έπαιξα χθες για λίγο, το παιχνίδι είναι έπος. Τόσο το τεχνικό κομμάτι, όσο και το gameplay, η ατμόσφαιρα, τα πάντα είναι απίστευτα. Κρίμα που δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο να το λιώσω.
 
Απο οτι διαβασα δεν θελει και πολυ... :)
 
Και στο EDGE. Μη το ξεχνάμε... :D
 
Το είδα χτες αργα το βραδι στο PS3 του γαμπρου μου και ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!!! Μου θύμισε πολύ το Fahnerheit στο PC πριν 5-6 χρόνια. Πρέπει να παρω τηλεοραση. Αλλιώς το PS3 μου θα μείνει εγκλειστο στις Ντουλάπες Χαλκίδος χωρίς νερό και τροφή. :D :D
 
α) εδώ που τα λέμε, ενα PS3 να βαλουν με σελοτεηπ στα buttons και ειναι ετοιμο (και ξεφορτωνονται και τα blu ray που δεν εχουν πουληθει).

β) για το συγκεκριμενο "game" το νέο θα ήταν "PS3 film gets game adaptation"

:p :p:p


PS3 Game ʽHeavy Rainʼ Getting Film Adaptation


A videogame that attempted to deliver the most cinematic experience yet will now be coming to cinemas. Heavy Rain is a 2010 film noir thriller game for the Playstation 3 that has sold over a million copies since its February debut.

Deadline is reporting an auction for screen rights is coming to a close. The deal is going to Unique Features, the “film shingle started by Bob Shaye and Michael Lynne after they exited New Line.” They have put up their own money for the rights. Its interesting because New Line optioned the rights way back at E3 2006 when the game was first shown.

The game follows “four protagonists involved with the mystery of the Origami Killer, a serial killer who uses extended periods of rainfall to drown his victims. Ethan Mars is a father who is trying to save his son from being the next victim, while investigative journalist Madison Paige, FBI profiler Norman Jayden, and private detective Scott Shelby are each trying to track down clues to the Origami Killerʼs identity.

Warner Bros has first look so expect a deal to be made soon.

http://thefilmstage.com/2010/05/19/ps3-game-heavy-rain-getting-film-adaptation/
 
Πίσω
Μπλουζα