Helene et les garcons

Max_brain

RetroWannaBe
Joined
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
5
εδώ και μέρες σπάω το κεφάλι μου...για να θυμηθώ δυο σειρές που έβλεπα φανατικά στο star...τι δεκαετία του 90.Βασικά θέλω να βρω πληροφορίες,k να τις θυμηθώ,,στα ελληνικά λέγονταν "Ελεν" k "το θαύμα τις αγάπης" ...ΠΡΟΣΟΧΉ!!! μιλάω για γαλλικές σειρές....τα κορίτσια του forum..ελπίζω να ξέρουν...... :D :D:D:D

:help: :help: :help:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο!!Πού τις θυμήθηκες? Έβλεπα και εγω φανατικά (lol) την Έλεν (Hélène et les garçons, original τίτλος). Νομίζω όμως πως παιζόταν στο Σκαϊ. Ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής σειρά και είχε βγεί και δίσκος με τα τραγούδια της που βέβαια είχα αγοράσει. Αγαπημένο μου ζευγάρι η 'τρελιάρα' Johanna και ο Κρι-Κρι. Όταν άρχισαν να φεύγουν τα παιδιά του αρχικού κάστινγκ σταμάτησα να την παρακολουθώ. Δυστυχώς την άλλη σειρά που αναφέρεις δεν την θυμάμαι καθόλου. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Ε, να σου πω πως είχα τρελή καψούρα με την Elen........

ΟΚ να μη στο πω.....

Ε καλά στο λέω.

Θυμάμαι το συγκρότημα των παιδιών. Ποτέ δεν είχαν παίξει ένα ολοκληρωμένο τραγούδι, αλλά πάντοτε ακούγαμε μερικές νότες στο τέλος.
 
helene et les garcons απο τον τότε Σκαι. Παιζόταν από το 1994 μέχρι και το 1996 και είχαν κυκλοφορήσει 2 cd με μουσικές της Helene Rolles από τον ΣΚΑΙ. Στη Γαλλία έχουν κυκλοφορήσει πάνω από 7 cd's της ιδιας με μέτρια επιτυχία. Το έβλεπα και εγώ φανατικά στην αρχή, λιγότερο μετά. Εγώ προτιμούσα την Τζέιν που έπαιζε η Rochelle Redfield ήταν η ξανθιά που τα είχε με τον ντράμερ Κρι-Κρι!!!

πάρτε και αυτό

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]


και η αγγλική εκδοχή...


το le miracle d'amour ήταν η παρονομασία της Ελέν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το τραγούδι ξεκινούσε

Hélène, je m'appelle Hélène

je suis une fille

comme les autres
 
καλά μιλάμε....είστε θεοί!!!! όντως....αυτή τι σειρά,δεν ήξερα πως να την αναζητήσω.......thaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanx
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι πολύ χαρακτηριστική σειρά,πριν από αρκετό καιρό είχα εντοπίσει το γνωστό τραγουδάκι (μουσική και στίχοι).Από τη σειρά ξεχώριζε βέβαια η Johanna που ήταν και η πιο ευχάριστη της παρέας.Τώρα που ανοίξαμε το θεματάκι έβλεπα τις προάλλες τον Jordy,τον θυμάστε;

[deadpic]

jordy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι πως έβλεπα τη σειρά στις αρχές του '90. Η δε κολλητή μου είχε πάθος με τον Κριστιάν (και τα γαλλικά γενικώς) και επέμενε να φωνάζει τον καλό της: (Σωτήρη τον έλεγαν... :xm: ) Mon cri-cri d' amour... :p
 
Όμορφη σειρά,ήμουν στην εφηβεία τότε και είχα κολλήσει.Με την Τζοάννα ταυτιζόμουν περισσότερο απ' οτι θυμάμαι,ίσως μου φαινόταν πιο προσιτή και ανθρώπινη απο τις υπόλοιπές. :) Απο τα αγόρια πάλι δεν μου έκανε κάποιο ιδιαίτερη εντύπωση :xm: .Απο τότε ήθελα να μάθω Γαλλικά.Ακόμη μαθαίνω...:sad:...

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως αναφερεσαι στο "Θαυμα της αγαπης" οπου πλεον η Ελεν εχει νοικιασει ενα σπιτι και μενει μαζι με τον αγαπημενο της Νικολα και τους φιλους της και μας δειχνει την ζωη τους αυτη τη φορα στο σπιτι?
 
μηπως ξερετε που μπορω να τη κατεβασω απο το ιντερνετ?
 
Οχι και δεν θα βρεις εδω μεσα links σε copyrighted υλικο!
 
Και οτι την σκεφτόμουν την σειρά! Θυμάμαι την αφισα των Doors στην εστία μονο που ηταν απο την ταινια του Ολιβερ Στόουν για τους Doors με τον Βαλ Κιλμερ ως Τζιμ Μορισον! Αυτό με ειχε μπερδέψει γιατί αναρωτιόμουν πως αν τους άρεσε ο Μορισον γιατί δεν κρέμαγαν τον ιδιο σε μια απο τις κλασσικές πόζες και αν πάλι τους άρεσε ο Βαλ Κίλμερ γιατί δεν έβαζαν απλώς τον Βαλ Κίλμερ που τότε ηταν και κούκλος; Νομιζω παιζοταν μεσημέρια και την έβλεπα πριν πάω φροντιστήριο. Στην αρχή δεν μου άρεσε και την σνομπαρα ως χαζοχαρουμενη αλλά την έβλεπαν ολες οι συμμαθήτριες και άρχισα να την βλέπω και εγώ για να μην μένω πίσω στις συζητήσεις και τελικά κόλλησα! Αυτό που δεν καταλαβα ποτέ ηταν αν επρόκειτο για φοιτητές ή για μαθητές λυκείου. Να γραφτώ και εγώ στο φαν κλαμπ της Τζοάννα, την Ελλέν δεν την πολυσυμπαθούσα ειδικά οταν έπιανε την κιθάρα και άρχιζε το τραγουδι. Θυμάμαι και την κριτική απο το περιοδικο 'Σινεμα᾽ του οποιου δεν εχανα τευχος και τοτε ακομα ασχολιοταν και με τα τηλεοπτικά

᾽Ἀυτό το γαλλικό προιόν ειναι χειρότερο και απο τις δοκιμές στην ατόλη Μουρρουρόα᾽᾽

Ομολογουμένως εκπληκτικα ρετρό σχόλιο δεν θυμάμαι δυστηχώς το όνομα του συντάκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω Τζώτζιος Domenica, χωρίς να παίρνω κι όρκο.

Σ' ένα άρθρο του που εξηγούσε γιατί δεν πρέπει να υπερασπιζόμαστε ντε και καλά τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο, ό,τι κι αν βγάζει. Κι έλεγε ότι το "Helene et les garcons" δεν είναι καλύτερο από κάτι άλλες αμερικανιές. Μάλλον χειρότερο.

Άσχετο αλλά μου λείπουν τόσο από τη σημερινή τηλεόραση οι cineνοχοι :( :(
 
Χαριτωμένη σειρά η Ελέν!

Πρωτα έπαιξε στην Γαλλία μία σειρά με πρωταγωνιστές εφήβους. Μία κοπελίτσα από τους πρωταγωνιστές της σειράς υποτίθεται ότι είχε αδερφή φοιτήτρια την οποία έπαιζε η Ελέν. Έτσι η συγκεκριμένη ηθοποιός/τραγουδίστρια έκανε σε εκείνη τη σειρά γκεστ ως η μεγαλη αδερφή της πρωταγωνίστριας, έγινε δημοφιλής και απέκτησε τη δική της σειρά (την Ελέν). Όταν η Ελέν έφυγε από την σειρά της, η ονομασία άλλαξε στο "το θαύμα της αγάπης". Έγινε πολλές ανακατατάξεις στο καστ τότε, στα ζευγάρια (πχ η Λίντα επανήρθε και έγινε η κοπέλα του Νικολά), στους χαρακτήρες κλπ και γενικότερα πιστευω ότι η σειρα έχασε.

Στην Ελλάδα πρωτα παίχτηκε η Ελέν, πάντως, και μετά για λίγο η εφηβική σειρά της οποίας υπήρξε spin off.
 
Claudia είπε:
Χαριτωμένη σειρά η Ελέν! Πρωτα έπαιξε στην Γαλλία μία σειρά με πρωταγωνιστές εφήβους. Μία κοπελίτσα από τους πρωταγωνιστές της σειράς υποτίθεται ότι είχε αδερφή φοιτήτρια την οποία έπαιζε η Ελέν. Έτσι η συγκεκριμένη ηθοποιός/τραγουδίστρια έκανε σε εκείνη τη σειρά γκεστ ως η μεγαλη αδερφή της πρωταγωνίστριας, έγινε δημοφιλής και απέκτησε τη δική της σειρά (την Ελέν). Όταν η Ελέν έφυγε από την σειρά της, η ονομασία άλλαξε στο "το θαύμα της αγάπης". Έγινε πολλές ανακατατάξεις στο καστ τότε, στα ζευγάρια (πχ η Λίντα επανήρθε και έγινε η κοπέλα του Νικολά), στους χαρακτήρες κλπ και γενικότερα πιστευω ότι η σειρα έχασε.

Στην Ελλάδα πρωτα παίχτηκε η Ελέν, πάντως, και μετά για λίγο η εφηβική σειρά της οποίας υπήρξε spin off.
Η αρχική σειρά λεγόταν ''Τα πρώτα φιλιά'' πριν η Helene γίνει ευρύτερα γνωστή με δική της σειρά. Γενικά μ' άρεσε η σειρά που έπαιζε η Helene και οι υπόλοιποι πρωταγωνιστές...
 
Ναι μπράβο!! Τα πρώτα φιλιά!! Από τις τρεις σειρες εμένα πιο πολύ μου άρεσε η Ελέν.
 
Κάπως έτσι είχανε ξεκινήσει όλα.

Και φυσικά, η Johanna ξεχώρισε όχι απλά απ' το 1ο επεισόδιο, αλλά απ' τις πρώτες πρώτες σκηνές. :D


Δυστυχώς τα λινκς της προηγούμενης σελίδας οδηγούν σε βίντεοζ που δεν υπάρχουνε πια. Επιτρέψτε μου λοιπόν να ξανα-ματα-θυμίσω το ομώνυμο τραγουδάκι...

http://www.youtube.com/watch?v=IUehKgVSNeE
 
Τα νεώτερα λοιπόν για την Ελέν είναι πως... η παρέα επανήλθε!

Στη γαλλική τηλεόραση φυσικά.

Ο "Νικολά" (Patrick Puydebat) ήταν αυτός που είχε την ιδέα του... καμ-μπακ της σειράς. Και άρχισε να τους μαζεύει ξανά όλους το 2010, ακόμη και την ίδια την Ελέν, η οποία είχε εγκαταλείψει το επάγγελμα της ηθοποιού εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Και έτσι δημιουργήθηκαν "Les mystères de l'amour", τα μυστήρια της αγάπης.

Η σειρά παίζεται πλέον στην γαλλική τηλεόραση. Δεν ξέρω με πόση επιτυχία. Μόλις πριν μία ώρα την ανακάλυψα εντελώς τυχαία. Ξαναζεσταμένο φαγητό; Ποιος ξέρει... Θα δείξει!

Ααα! Και φυσικά είναι εκεί και η Τζοάνα και το "πετί κρι-κρι ντ' αμούρ" της, αν και είναι τραγουδιστής στην πραγματικότητα (Sébastien Roch).
 
Πίσω
Μπλουζα