Helene et les garcons

Τι με θυμήσατε με αυτή τη σειρά! :)

Την έβλεπα ανελλιπώς μέχρι που είχε σταματήσει να προβάλλεται. Μιλάμε ότι είχα τέτοιο έρωτα για τη σειρά, που είχα αγοράσει και το δίσκο με τα τραγούδια της σειράς (επιφυλάσσομαι να το αναζητήσω & αν το βρω, να βάλω και φωτό!).

Αν και δεν ξέρω πώς θα μου φανεί τόσα χρόνια μετά, να ξαναδώ τους ίδιους ηθοποιούς, οι οποίοι θα είναι "γερασμένοι", αλλά θα ήθελα να δω αποσπάσματα! :)
 
"Γερασμένοι"; δεν θα το έλεγα.

"Σαφώς πιο ώριμοι"; Οπωσδήποτε.

(Χεχε! Θα'ταν εξαιρετκά δύσκολο να τους δω "γερασμένους" μιας και τότε θα έπρεπε να δεχτώ ότι γέρασα κι εγώ! Κάτι που, πολύ απλά, δεν ισχύει! :p )

Σίγουρα ορισμένοι είναι αγνώριστοι, όπως ο Νικολά. Η Έλεν όμως παραμένει ίδια κι απαράλλαχτη. Γι' αυτό και αναζήτησα πληροφορίες. Έκανα ζάπινγκ στην τηλεόραση κι έπεσα πάνω της. Την είδα και λέω: κοίτα να δεις, τόσα χρόνια μετά και δεν έχει αλλάξει. Την αποκάλεσαν "Έλεν" και λέω: "τι έγινε βρε παιδιά, την έχει 'στοιχειώσει' το όνομα;'.

Και έμεινα εκεί. Και όταν άρχισα ν' ακούω και τα υπόλοιπα ονόματα; ε τότε πλέον άρχισα να ψάχνομαι. Ή μάλλον, να ψάχνω να βρω στοιχεία για τη σειρά.

(Όχι, "μον κρι-κρι ντ' αμούρ" δεν τ' άκουσα ακόμη. :p )

Όσο για τα αποσπάσματα, ελπίζω να φαίνονται τα παρακάτω:

Η πρώτη "ανακοίνωση":

http://www.wat.tv/video/mysteres-amour-premiere-bande-32mor_2exyz_.html

http://www.wat.tv/video/mysteres-amour-nouvelle-bande-39ba1_2exyz_.html

Κι αν ακόμη αναρωτιέστε πού είναι η Ελέν και η Τζοάννα; ιδού! μαζί με την υπόλοιπη παρέα:

http://www.wat.tv/video/mysteres-amour-nouvelle-bande-3kff1_2exyz_.html
 
E, δεν το πιστεύω λέμε!

Όντως η Ελέν φτυστή με τα "μικράτα" της!

Ο Νικολά έγινε ένας ΘΕΟΣ! Τολμώ να πω ότι το κοντό μαλλί του πάει πολύ περισσότερο. Ο δε Κριστιάν (Κρι-κρι ντ' αμούρ! Πού το θυμήθηκες! :D ) πέρασε απαρατήρητος μέχρι τη στιγμή που είδα το πρόσωπό του! Τι flashback!

Το ίδιο και η Ζοαννά!

Κρίμα, κρίμα, κρίμα! Τα Γαλλικά μου είναι ανύπαρκτα! Πολύ θα ήθελα να το παρακολουθήσω!

Πάντως ευχαριστώ! Μου ξύπνησες πολλές αναμνήσεις!
 
Να 'σαι καλά! :)

Κι εμένα μού ξύπνησαν απίστευτες αναμνήσεις μόλις τους είδα. Γι' αυτό και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ενημερώσω - τι άλλο; - το συγκεκριμένο θέμα. Μπορεί να συνδέομαι όλο και πιο σπάνια (ειδικά τώρα που έχω φύγει), δεν ξεχνώ όμως το site που ανακάλυψα τυχαία κάποια στιγμή και που μου ξύπνησε πολλές πολλές παιδικές αναμνήσεις.

Και σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για αυτό. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν ωραία σειρά αλλά προς το τέλος της δεν είχε φαντασία. Είχε τη μοίρα των σειρών με τα πολλά επεισόδια ,καταλήγουν οι πρωταγωνιστές να αλλάζουν τους συντρόφους σαν τα πουκάμισα , οι υποθέσεις πλέον αρχίζουν να ξεφεύγουν πάτνως γενικά δεν μου θύμιζε πολύ γαλλική σειρά. Πιο πολύ αμερικανιά μου θύμιζε άλλωστε τα 90ς ήταν η απόλυτη αμερικανοποίση της Ευρώπης ένα κλασσικό παράδειγμα ας πούμε ο Jordan να είναι στην Ευρώπη πιο διάσημος και απο τους Ace of Base.
 
Θυμάμαι ένα επεισόδιο στην τελευταία σκηνή του οποίου η Helene βρισκόταν στο studio υπό την επήρεια ναρκωτικών ουσιών και oι φίλοι της προσπαθούσαν να την βοηθήσουν.
 
Πωπω...ιστορίες από τη κρύπτη...Δεν πίστευα ποτέ ότι θα το ξανάβλεπα..Ωραία σειρά..τη παρακολουθούσα μετά μανίας τη πρώτη σαιζόν, που νομίζω ότι ήταν η καλύτερη...Μετά όντως παρατράβηξε. Φυσικά είχα παθιαστεί με το τραγούδι!Δεν είχα φτάσει βέβαια μέχρι το σημείο να αγοράσω και ολόκληρο το άλμπουμ (όπως έκανες εσύ dare!) αλλά είχα φροντίσει και είχα βάλει να μου το ηχογραφήσουν και το "έλιωνα"..(πρακτική στα γαλλικά και καλά... :D ) Αδυναμία μου η τζοάννα (ή ζοανα γαλλιστί) - η οποία αν δεν λανθάνω πρέπει να είναι αμερικάνα και ατάκα που "έγραψε" το "cri cri d'amour!"..Την Ελέν ανέκαθεν την έβρισκα λίγο ξενέρωτη...Πάρτε μια ιδέα και από εδώ..http://www.purepeople.com/article/patrick-puydebat-les-mysteres-de-l-amour-reve-que-ca-ne-s-arrete-jamais_a114435/4#4 (νομίζω ότι οι άρρενες της παρέας - εν αντιθέσει με τη πρωταγωνίστρια- είναι αγνώριστοι!Ειδικά ο ζοζέ!) Επίσης, στοιχεία για τους πρωταγωνιστές και τη μετέπειτα πορεία τους εδώ http://www.imdb.com/title/tt0172009/
 
Όταν άρχισε να προβάλλεται η σειρά στην ελληνική τηλεόραση στο κανάλι ΣΚΑΙ, είχε αποκτήσει φαντικούς τηλεθεατές, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Είχα αγοράσει την κασέτα με τα τραγούδια της Helene, έγραφα στο βίντεο επεισόδια και τα έβλεπα αργότερα αν δεν μπορούσα να τα δω όταν προβάλονταν, είχα στο δωμάτιό μου αφίσες και έκανα συλλογή από αφίσες και αποκόμματα περιοδικών με αναφορά στη σειρά αυτή...
 
Πωπω τι μου θυμίσατε!! Πρόσφατα αναρωτιόμουν πως λεγόταν αυτή η σειρά, την οποία θυμάμαι αμυδρά!
 
BETTY BOOP είπε:
Όταν άρχισε να προβάλλεται η σειρά στην ελληνική τηλεόραση στο κανάλι ΣΚΑΙ, είχε αποκτήσει φαντικούς τηλεθεατές, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Είχα αγοράσει την κασέτα με τα τραγούδια της Helene, έγραφα στο βίντεο επεισόδια και τα έβλεπα αργότερα αν δεν μπορούσα να τα δω όταν προβάλονταν, είχα στο δωμάτιό μου αφίσες και έκανα συλλογή από αφίσες και αποκόμματα περιοδικών με αναφορά στη σειρά αυτή...
Και γω ήμουν φαν της σειράς και κολλημένη με τον κρικρι και φυσικά τη Τζοάννα, πρεπει να πήγαινα δημοτικό και είχα ταυτιστεί μαζί της. Μήπως ξέρειςγιατί στο Helen et les garcons χώρισε η Τζοάνα με τον ντράμερ της;; είχαν χωρίσει για μια απιστία του κριστιάν αλλά μετα μάλλον σταμάτησα για κάποιο λόγο να το βλέπω και μετά μου είπαν οτι χώρισαν. Πω πω...τι μου θυμήσατε!! Πόσα χρόνια έχουν περάσει.... ήταν ακόμα τα βχρόνια που υπήρχαν τα παγωτά max στα ψυγεία της algida!!!!

Τελικά η Τζοάνα (Ζοάννα) είναι και πάλι μαζι με το κρικρι ντ'αμουρ;; Επειδή δε γνωρίζω αγγλικά υπάρχει κάποιο λινκ που να έχει υποτιτλους για τη σειρά;; Και αν γνωρίζει κάποιος γτ χώρισαν σε πρώτη φάση οριστικά η Τζοάννα και ο κριστιάν;; μετά απο τόοοοσα χρόνια το έχω απορία.

Πάντως ο sebastien roch είναι ακόμα πιο όμορφος τώρα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δεύτερο κύκλο τα πρόσωπα της σειράς άλλαξαν όλα εκτός απο την Ελέν και το Νικολά.

Πιο πολύ θύμιζαν μοντέλα παρά καθημερινούς ανθρώπους.

Στο τέλος η σειρά με ξενέρωσε γιατί άρχισε να γίνεται φτηνή αντιγραφή του Beverly Hills.
 
Την έβλεπα κι εγώ τη σειρά εκεί στις αρχές 10ετίας 90. Μου άρεσαν πολύ τα τραγούδια της Helene Rolles και καθώς ξέρω γαλλικά καταλάβαινα τα πάντα. Όντως προς το τέλος (δεν θυμάμαι ποιος κύκλος ήταν) με ξενέρωσε, αλλά τώρα την νοσταλγώ. Θυμάμαι ότι είχα κάνει στην ξαδέλφη μου δώρο ένα από τα δύο άλμπουμ με τα τραγούδια, διότι ήταν κι αυτή τρελή φαν... Α στο καλό, με πήραν τα ζουμιά... Η Τζοάννα είναι όντως αμερικάνα ονόματι Rochelle Gail Redfield, αν και στον πρώτο πρώτο κύκλο δεν ήταν αυτή η καλύτερη φίλη της πρωταγωνίστριας, αλλά η Cathy Andrieu η οποία έπαιζε έναν χαρακτήρα με το ίδιο όνομα "Cathy", απλώς έπαιξε μόνο στον πρώτο κύκλο, γι' αυτό και στην imdb είναι χαμηλά μαζί με τους γκεστ και τους δευτεροτρίτους χαρακτήρες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι ένα επεισόδιο στην τελευταία σκηνή του οποίου η Helene βρισκόταν στο studio υπό την επήρεια ναρκωτικών ουσιών και oι φίλοι της προσπαθούσαν να την βοηθήσουν.
είναι το επεισόδιο 230 με το τίτλο La nuit la plus longue, μετά από αναζήτηση.
 
Σε εκείνο το επεισόδιο την Ελέν την πήραν κάποιοι ένας παραγωγός και ένας συνθέτης για να υπογράψουν κάποιο συμβόλαιο. Στο μεταξύ όλη μέρα την ταλαιπωρούσαν και στο τέλος κουρασμένη και πεινασμένη είχε φάει ένα κομμάτι κέικ όπου αυτοί οι τύποι το είχαν ποτίσει με ναρκωτική ουσία.

Η Ελέν μετά απο αυτό "φτιάχτηκε" και άρχισε να φιλιέται με τον συνθέτη ο οποίος τη γούσταρε και όταν τους είδε ο Νικολά απο την λύπη του έσπασε την κιθάρα του.

Μετά η Ελέν συνήλθε και όλα έγιναν όπως πριν.
 
Ειχε μεταδοθει στην ελληνική τηλεόραση η σειρα ''Τα πρωτα φιλιά'', αν ναι σε ποιο καναλι?

Θυμαμαι η σειρα HELENE ET LES GARCONS ήταν επιτυχημένη, προβαλόταν όταν ημουν στις τελευταιες ταξεις στο Δημοτικο και μας ελεγαν εκει να μην βλεπουμε τη σειρα αυτη καθως το περιεχόμενο δεν ηταν καταλληλο για παιδάκια, επειδη αναφερεται σε ερωτικές σχέσεις, εχει φιλάκια, χαδάκια...! Ομως εγω εβλεπα καποια επεισόδια, ασχετα αν δεν καταλαβαινα την υπόθεση.

Επίσης θυμαμαι το καλοκαιρι που προβαλόταν η σειρα αυτη, ήμουν διακοπές και το καναλι που τη μετεδιδε ήταν το star channel. Στο χωριό που περνουσα τις καλοκαιρινες διακοπές δεν είχε καθολου καλό σημα το star και έβλεπα με παράσιτα και...χιονι στην οθόνη τη σειρα, πολλές φορες εκλεινα νευριασμένη την τηλεοραση...
 
τηλεοπτικη διαφημιση της σειρας

1994

 
Έχω ένα φάκελο με φωτογραφίες της Ελέν, κομμένες από περιοδικά από τότε που παιζόταν στην τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@stratosb[/USER]

αν ειναι εφικτο, να δουμε κατι από το περιεχόμενο του φακέλου; :flower:

 

BETTY BOOP είπε:
1@stratosb[/USER]
αν ειναι εφικτο, να δουμε κατι από το περιεχόμενο του φακέλου; :flower:

Φυσικά, δείτε μερικές φωτoγραφίες παρακάτω:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα