Help! Ο Amstrad δεν ανάβει...

Πάντως βρε παιδιά εξακολουθεί να με προβληματίζει το γεγονός ότι ούτε άκουσα κάτι ( κάποιο τσάφ η κάτι ανάλογο ) ούτε μύρισα καμένο... τι να πω.

Παρεμπιπτόντως εδώ να πω ένα ευχαριστώ σε όσους έχουν απαντήσει, και για τις συμβουλές σας.
 
Aν εχει καει η ασφαλεια ουτε θα ακουσεις κάτι ούτε θα μυρισεις καμένο..εφ'οσον βεβαια ειναι αυτη η αιτια του προβληματος.
 
ακριβώς αυτό...
 
Φίλε μου τα πιο απλάκαι πιθανά που μπορεί να συμβαίνουν είναι αυτά που γράφτηκαν πάραπάνω. Πρέπει να ελέγξεις την ασφάλεια, τον διακόπτη και το καλώδιο τροφοδοσίας συμπεριλαμβανομένου του φις. Μπορεί το καλώδιο να έχει φθαρεί εσωτερικά σε οποιοδήποτε σημείο κα κυρίως στο σημείο που ενώνεται με το μόνιτορ. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές ακόμα και σε σκούπες που έχουν πολύ χοντρότερο καλώδιο. Είναι βλάβη που δεν φαίνεται εξωτερικά. Πρέπει να ξεβιδώσεις το μόνιτορ και να ελέγξεις τη συνέχεια του καλωδίου με ένα πολύμετρο ή απλότερα με δοιμαστικό κατσαβίδι με τον αμστραδ στην πρίζα αλλά με πολύ προσοχή. Αν βρεις τάση σε έναν από τους δύο πόλους, βγάλε την πρίζα και βάλτην ανάποδα και έλεγξε το άλλο σημείο. Αν δεν βρεις τάση εκεί πάει να πει ότι έχι πρόβλημα το καλώδιο.
 
cauldron είπε:
Πρέπει να ξεβιδώσεις το μόνιτορ και να ελέγξεις τη συνέχεια του καλωδίου με ένα πολύμετρο ή απλότερα με δοιμαστικό κατσαβίδι με τον αμστραδ στην πρίζα αλλά με πολύ προσοχή. Αν βρεις τάση σε έναν από τους δύο πόλους, βγάλε την πρίζα και βάλτην ανάποδα και έλεγξε το άλλο σημείο. Αν δεν βρεις τάση εκεί πάει να πει ότι έχι πρόβλημα το καλώδιο.
Για να ελεγξει την συνεχεια του καλωδιου με πολυμετρο δεν χρειαζεται ο cpc να ειναι στην πριζα,αν ακολουθησει την παρακατω διαδικασια:Ο ενας ακροδεκτης του πολυμετρου θα ειναι στην πλακετα του cpc (εκει που καταληγει το καλωδιο τροφοδοσιας) και ο αλλος στο ενα ακρο του φις που μπαινει στην πριζα.Αν το πολυμετρο δεν κανει "μπιπ" βαζει τον ακροδεκτη στο αλλο ακρο του φις .Κατοπιν κανει την ιδια διαδικασια βαζοντας το ακροδεκτη του πολυμετρου στο αλλο σημειο της πλακετας .Ενα αλλο κολπο ειναι να βαλεις το φις τροφοδοσιας σε μια μπαταρια 9βολτ και να δεις αν η ταση φτασει στα ακρα του καλωδιου.Με τους 2 αυτους τροπους δεν χρειαζεται να εκτεθεις σε 220βολτ ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστό. Υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πολύμετρο ενώ ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι πρέπει να βρίσκεται σε κάθε σπίτι!
 
Ναι πολύμετρο δεν έχω, ... άλλα ούτε και δοκιμαστικό κατσαβίδι δυστηχώς. Θα πάω να πάρω ένα αύριο Δευτέρα που έχω κάτι δουλείες να πάω να κάνω το πρωί ( καθώς είμαι και εγώ ένας από τους χιλιάδες ... πολυάσχολους άνεργους - ο οποίος είναι και ο λόγος που βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με τον Amstrad )
 
Ο Alan συνεχιζει να βασανιζει τα παιδια του... Σου παθαινει κατι η οθονη-τροφοδοτικο και δεν εχεις υπολογιστη...Το πλεονεκτημα "πακετο ολα σ' ενα" ποσο λαθος ηταν τελικα...

Τα δυο πρασινακια μου παντως ειναι jet μετα απο τοσα χρονια...Ισως βεβαια φταιει και το γεγονος οτι στα cpc αφιερωσα τον λιγοτερο χρονο απο καθε αλλο micro.
 
Πίσω
Μπλουζα