HELP: Τα καλύτερα παιχνίδια του PS3 μέχρι και τον 12/2008

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
HELP: ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ PS3 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 12/2008

Όπως γράφω στον τίτλο, πριν με πιάσει καμιά βαθιά απογοήτευση μέσα στις γιορτές, αναζητώ από τους παλιούς - έμπειρους κατόχους της κονσόλας μία λίστα με τα καλύτερα παιχνίδια του PS3 μέχρι σήμερα (άντε και όσα είναι να βγουν άμεσα και έχουν δει working demos). Έτσι για να έχω έναν μπούσουλα να ασχοληθώ. Προτιμώ να μου γράψετε οι γνώστες παιχνίδια εμπορικά - κανονικές κυκλοφορίες (όχι από το PSN) και η πορεία των τελευταίων χρόνων έχει αποδείξει ότι κυρίως ασχολούμαι με:

Racing simulations - κυρίως αυτοκινήτων αφού με τις μηχανές οργώνω τα χωράφια

FPS - κλασικά αιματοβαμμένα πρώτου προσώπου, είτε είναι εξωπραγματικά (με εξωγήινους) - είτε στρατιωτικά.

ΤPS - κλασικά αιματοβαμμένα τρίτου προσώπου (μία από τα ίδια με τα FPS)

Πρώτου ή τρίτου προσώπου action adventure (υποθέτω ότι εδώ κατατάσσεται το Uncharted - αυτά λοιπόν)

Πάντως μην σας σταματήσουν οι προτιμήσεις μου εάν υπάρχει κάποιο παιχνίδι που τα σπάει και ανήκει σε άλλη κατηγορία, αφού ο καλός ο μύλος εν τέλει όλα τα αλέθει (μέχρι και puzzle games). Να αναφέρω εδώ ότι έχω πάρει ήδη μία πρώτη ιδέα από αντίστοιχα θέματα ξένων sites αλλά με ενδιαφέρει και η γνώμη σας σχετικά με το πόσο ακριβή είναι αυτά τα άρθρα.

Επίσης θα το εκτιμούσα εάν μου γράφατε ποια από αυτά είναι exclusive και ποια όχι, αφού σε πρώτη φάση η όποια εκταμίευση "οικονομικών πόρων" θα επικεντρωθεί σε αυτά τα παιχνίδια. Ακόμα θα εκτιμούσα τυχόν συγκρίσεις των κοινών εκδόσεων παιχνιδιών μεταξύ των δύο κονσολών τελευταίας γενιάς (π.χ.: COD5).

Υ.Γ.: Για ενημέρωση απλά να αναφέρω λίγα παιχνίδια που έχω και μου άρεσαν από το αντίπαλον δέος XBox 360: Gears of War / Call Of Duty / Forza Motorsport 2 / Dirt / Test Drive: Unlimited / Sega Virtual Tennis 3 / Halo / Conan / Need for Speed Most Wanted / Oblivion / Bioshock / GTA:4. Μερικά από αυτά που έχω, δεν πρόλαβα να τα "σκίσω" και είναι ήδη στα ToDo, αλλά δεν μας απασχολεί αυτό τόσο.

:thanx2: a lot guys!!!
 
αντικειμενικότατος... :D για αυτό λέω και εγώ μην τυχόν και με πιάσει απογοήτευση, να περιμένω να απαντήσει και κανένας άλλος... :D
 
Εχμμμ....κατσε να δεις...εεεεε....

Little Big Planet?

Αυταααααααααααααααα
 
Αισιοδοξη βερσιον

Θα μπορουσα να γραψω κατεβατα με exclusives και παιχνιδια που ειναι ανωτερα απο το 360 ,αλλα το θεμα ειναι αντεχεις να διαβασεις 2σελιδη λιστα η θα κοιμηθεις. :D

Απαισιοδοξη βερσιον

Καλα και ανοιξες ολοκληρο θρεντ για δυο παιχνιδια. :D



Η αληθεια στο μεγαλειο της. :D

 


Δεν θελω να σου χαλασω την διαθεση αλλα τα διαμαντια ειναι λιγα και διαλεχτα τα εξης δυο τα οποια εχεις και ολας,uncharted και μοτορστορμ. :D

 


Ειναι νωρις ακομα....στην σονυ παιζουν με τις ταπες των βαρελιων.


 
Little Big Planet.Εχω παθει την πλακα μου.Racing το GRID...Απιστευτο.FPS RESISTANCE2 παρα πολυ καλο και COD4-5...

EXCLUSIVE ειναι το Little Big Planet και το RESISTANCE2.Παντως αν μπορεις και παιζεις Gears of War το δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο.
 
Μάλιστα. 2 χρόνια στην αγορά έκλεισαν και είναι νωρίς ακόμα. Υπομονή, κάνε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιό γαλανός... :p

Για τους ανυπόμονους πάντως έχω έτοιμη την λύση:

Δεν χρειάζεται να πάμε στο 4.

Πηγαίνεις απλά στο 2 και έχεις άφθονα exclusives και μερικά θαυμάσια παιχνίδια. :)

Και λίγο-πολύ το ίδιο συμβαίνει και στο 360, απλά εκεί η "αφαίρεση" είναι μεγαλύτερη. Από 360 πηγαίνεις στο 1. :D

Γιατί αλήθεια ρε παιδιά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για την πιό αδιάφορη γενιά hardware ever; Όχι ότι είναι κακό το hardware, απλά το συνοδευτικό software με προβληματίζει ιδιαίτερα. Ψάχνω για έναν καλό λόγο να πάρω κάτι σε next gen και δεν τον βρίσκω με τίποτα. Ειδικά αν δεν θέλεις μπαμ-μπουμ (AKA FPS) δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα πράγματα που να αξίζει να δεις.
 
Maddog είπε:
Γιατί αλήθεια ρε παιδιά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για την πιό αδιάφορη γενιά hardware ever; Όχι ότι είναι κακό το hardware, απλά το συνοδευτικό software με προβληματίζει ιδιαίτερα. Ψάχνω για έναν καλό λόγο να πάρω κάτι σε next gen και δεν τον βρίσκω με τίποτα. Ειδικά αν δεν θέλεις μπαμ-μπουμ (AKA FPS) δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα πράγματα που να αξίζει να δεις.
Ισχύει αυτό που λες αλλά δεν είναι και τελείως χάλια τα πράγματα. Μπορείς να παίξεις 2-3 καλά RPG (Oblivion, Fallout 3, Mass Effect) κανά GTA IV, το LBP είναι ενδιαφέρον, υπάρχει και το MGS4 (εμένα με πήρε ο ύπνος στην εισαγωγή αλλά σε κάποιους αρέσει αυτό το πράμα) άμα σου αρέσει το σφάξιμο υπάρχει και κανά Ninja Gaiden 2, τέλος πάντων όλο και κάτι βρίσκεις.
 
Λοιπόν δοκιμάζεις

1)MGS4

2)Far cry 2

3)Resistance 2

4)Uncharted

5)Grid

6)Ninja gaiden 2

Θα σου έλεγα και το cod4 γιατί το 5 δεν μου γέμισε το μάτι.

Όταν τα τελειώσεις αυτά θα έχουν βγει τα

1)RE5

2)Killzone 2,

3)Lords of shadow,

4)infamous

5) και ίσως και το gow3

οπότε θα έχουμε να ασχολούμαστε... :D
 
Το 6) ειναι για αλλη (καλυτερη) κονσολα :D

Δεν λεω για το 2) και το 5) διοτι θα με πειτε κακιασμενο! :)
 
Πάρε για αρχή το Metal Gear Solid 4 που είναι παιχνιδάρα.

Παίξτο πάρα πολύ αργά.... Αν το τερματίσεις γρήγορα πάρε κανένα GTA ή Little big planet και να τα παίξεις επίσης αργά ώστε όταν θα τα τελειώσεις να έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα:

god of war 3

grand turismo 5

final fantasy 13
 
Άντε άντε...έτσι να βλέπω τους λάτρεις του 360 να στρέφονται στο αντίπαλο δέος!!! Καλορίζικο Νεκτάριε ;)

Λοιπόν, το Little Big Planet έχει εξαιρετικές κριτικές..εγώ το τσίμπησα σήμερις...θα ασχοληθώ μαζί του σύντομα και θα πω λεπτομέρειες...

Ως τότε...εγώ έχω να προτείνω 2 παιχνίδια

1) Folklore...απλώς μαγικό! Φοβερό σενάριο, μυστήριο, φαντασία, γρίφοι και πολύ έξυπνο gameplay στις action μάχες.

http://en.wikipedia.org/wiki/Folklore_(video_game)

http://www.us.playstation.com/folklore/ (προσοχή πολύ πολύ βαρύ site)

2) Siren Blood Curse

Εξαιρετικό Survival Horror! Εκπληκτική ατμόσφαιρα, φοβερό gameplay, φανταστικό σενάριο και πολύ έξυπνα χωρισμένο σαν επεισόδια από τηλεοπτική σειρά...

Το παιχνίδι αρχικά έγινε διαθέσιμο για αγορά από psn...αλλά έχει πλέον κυκλοφορήσει και κανονικά σε blue ray με 30 ευρώ ;)

Αξίζει με τα χίλια την αγορά!

http://en.wikipedia.org/wiki/Siren_Blood_Curse
 
Μάλιστα... μου φαίνεται ότι καλά κάνει ο γουόλης και πανηγυρίζει συνέχεια για τον μισθό που παίρνει από την μικροσοφτική αφού δεν χρειάζεται να ιδρώσει και πολύ για να τον κερδίσει. :D

Τέλος πάντων, ας βάλουμε στην άκρη τα αποκλειστικά και ας πιάσουμε τα κοινά λοιπόν. Υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ των εκδόσεων των δύο συστημάτων και εάν ναι σε ποια δημοφιλή παιχνίδια παρατηρούνται και τί είδους διαφορές είναι αυτές; Παραμένουμε σε FPS/TPS/Racing κυρίως... Για παράδειγμα, γουστάρω να πάρω το καινούργιο COD5, βλέπω μπροστά μου δύο επιλογές PS3 (τσάμπα online) + XBox306 (achievements - πρότερη πείρα από COD4), υπάρχει λόγος να μην πάρω κάποια από τις δύο εκδόσεις και να στραφώ στην άλλη;

Υ.Γ.: Έχει βάλει κανείς από εδώ μέσα YDL ή κάτι αντίστοιχο στο PS3, μπας και αρχίσω καμία σχετική συζήτηση ή να το ξεχάσω και αυτό;

Όποιος δεν έχει τίποτα χρήσιμο να πει, ας μην μπει στον κόπο να απαντήσει, γιατί έχω σπαστεί πολύ άσχημα που είναι γιορτές και δουλεύω και θα ξεσπάσω επάνω του :shake:
 
Άλλο ένα που θεωρώ πολύ καλό αυτής της γενιάς είναι το Devil May Cry 4. Αν και όχι αντάξιο των προγόνων του, είναι αρκετά διασκεδαστικό και αισθητικά είναι απο τα πιο προσεγμένα TPS που έχω δεί. Στα θετικά του σίγουρα είναι το οτι πλέον έχει και πολύ καλή τιμή και οι εκδόσεις 360 & PS3 είναι σχεδόν ίδιες.

Όσον αφορά τα Grid & Far Cry 2 ούτε εγώ λέω ( :p ) γιατί θα αρχίσουν οι φωνές, αλλα μπορείς μόνος σου να δείς comparison videos και θα καταλάβεις. ;)

Maddog είπε:
Γιατί αλήθεια ρε παιδιά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για την πιό αδιάφορη γενιά hardware ever; Όχι ότι είναι κακό το hardware, απλά το συνοδευτικό software με προβληματίζει ιδιαίτερα. Ψάχνω για έναν καλό λόγο να πάρω κάτι σε next gen και δεν τον βρίσκω με τίποτα. Ειδικά αν δεν θέλεις μπαμ-μπουμ (AKA FPS) δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα πράγματα που να αξίζει να δεις.
Αυτό που σου δίνει απλόχερα η νέα γενιά κονσολών (δηλαδή PS3 & 360) είναι το High Definition Content. Αν διαθέτεις τηλεόραση ή προβολικό 720p και άνω, τότε κολλάς για τα καλά γιατί είναι κάτι που μέχρι πρότινος το έπαιζες μόνο στην καρέκλα του PC (και μην πώ πόσο κόστιζε).

Αν παραβλέψεις αυτό τον παράγοντα, όσον αφορά το Software μάλλον θα συμφωνήσω, καθώς είναι μια η άλλη με τα παλιά και δεν έχει και φοβερά πράγματα να δώσει. Κάτι σε ξαναζεσταμένο φαγητό θα έλεγα με ελάχιστες εξαιρέσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αλλα το combo καναπές + high definition είναι που κάνει την διαφορά ;)
 
Εγω εχω βαλει YELLOW DOG απ'την πρωτη στιγμη.ειναι σαν κανονικο pc(αν του βαλεις βεβαια πληκτρολογιο και mouse).Δυστυχως drivers για καρτα δεν υπαρχουν οποτε για κανα linux game οχι......Κριμα γιατι ειναι καλη δουλεια.
 
ambu_dare είπε:
Τέλος πάντων, ας βάλουμε στην άκρη τα αποκλειστικά και ας πιάσουμε τα κοινά λοιπόν. Υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ των εκδόσεων των δύο συστημάτων και εάν ναι σε ποια δημοφιλή παιχνίδια παρατηρούνται και τί είδους διαφορές είναι αυτές; Παραμένουμε σε FPS/TPS/Racing κυρίως... Για παράδειγμα, γουστάρω να πάρω το καινούργιο COD5, βλέπω μπροστά μου δύο επιλογές PS3 (τσάμπα online) + XBox306 (achievements - πρότερη πείρα από COD4), υπάρχει λόγος να μην πάρω κάποια από τις δύο εκδόσεις και να στραφώ στην άλλη;
Δες ΕΔΩ. Είναι από τον τύπο που γράφει τα face off του Eurogamer και έχει αναλυτικά video που μετράει frames per second.

Και φυσικά τα ίδια τα face off στο Eurogamer.

Πάντως αν δεις τα περισσότερα συγκριτικά τις διαφορές τις βρίσκεις με το μικροσκόπιο. Προσωπικά δεν έχω κάτσει να παίξω ένα παιχνίδι δίπλα-δίπλα, αλλά όσες φορές έπαιξα ένα παιχνίδι και στα δύο μηχανήματα δεν έτυχε να δω καραμπινάτη διαφορά. Πάντως σε γενικές γραμμές (αν δεις και τα face off) φαίνεται να υπάρχει μια ελαφριά υπεροχή του 360 (εκτός από λίγες περιπτώσεις που λόγω κακής μεταφοράς στο PS3 υπάρχει σημαντική διαφορά).

Πάντως για να καταλάβω: σκέφτεσαι να αγοράσεις PS3; Αν ναι, δεν παίρνεις κανά HTPC καλύτερα (χωρίς πολλά λεφτά); Εκεί θα έχεις σίγουρα την καλύτερη έκδοση ενός παιχνιδιού (ανώτερο hardware γαρ) θα βλέπεις blu-ray movies (τώρα τα blu-drives δεν είναι ακριβά) και θα κατεβάζεις να βλέπεις ότι HD content θες από το internet.

Απόσβεση με τη διαφορά τιμής των παιχνιδιών σε PC-PS3 θα κάνεις σε χρόνο dt. Αν πάρεις PS3 και καμιά δεκαριά παιχνίδια θα πληρώσεις πολύ περισσότερα. Άσε που θα έχεις πολύ μεγαλύτeρη βιβλιοθήκη software.
 
Leon είπε:
.....

Πάντως για να καταλάβω: σκέφτεσαι να αγοράσεις PS3; Αν ναι, δεν παίρνεις κανά HTPC καλύτερα (χωρίς πολλά λεφτά); Εκεί θα έχεις σίγουρα την καλύτερη έκδοση ενός παιχνιδιού (ανώτερο hardware γαρ) θα βλέπεις blu-ray movies (τώρα τα blu-drives δεν είναι ακριβά) και θα κατεβάζεις να βλέπεις ότι HD content θες από το internet.

Απόσβεση με τη διαφορά τιμής των παιχνιδιών σε PC-PS3 θα κάνεις σε χρόνο dt. Αν πάρεις PS3 και καμιά δεκαριά παιχνίδια θα πληρώσεις πολύ περισσότερα. Άσε που θα έχεις πολύ μεγαλύτeρη βιβλιοθήκη software.
Του 'κανες την καρδιά περιβόλι τώρα :D
 
Εμμμ,τα FaceOff (τα εχουμε ποσταρει και εδω) δεν δινουν απλα μικρη υπεροχη στο 360 :D

Ασχετο,απο οταν εφτιξαν το digitalfoundry εχουν περιορισει και οι 2 αρκετα τις βολτες στο Beyond3d. Κριμα διοτι γινοντουσαν πολυ ωραιες κουβεντες.

Τωρα για την υποκατασταση μιας παιχνιδομηχανης με PC για παιχνιδια,την ξερεις την αποψη μου :)
 
Φυσικά. Η μόνη παιχνιδομηνανή ήταν είναι και θα είναι το Dreamcast.

Για όποιον θέλει να βλέπει ταινίες blu-ray και πάλι το HTPC είναι μονόδρομος. Σήμερα με ελάχιστα χρήματα το στήνεις, αν γουστάρεις του πετάς ένα blu-ray player και είσαι και ήσυχος ότι δεν θα τα παίξει σε λίγο καιρό όπως γίνεται και πάλι με το laser του PS3.

Που και αν τα παίξει με ελάχιστα χρήματα σε ένα χρόνο θα μπορείς μόνος σου να ο αντικαταστήσεις με καινούργιο.

Όσο για χρηματική διαφορά στα παιχνίδια δεν το συζητάμε καν. Ακόμα και πρωτότυπα να τα παίρνεις όλα υπάρχει τρελλή διαφορά.

Και μη μου πείτε ότι είναι πρόβλημα το pc και τα λοιπά, ακόμα και ασύρματα pads (φτηνότερα του PS3) υπάρχουν, μη μιλήσω για ασύρματα πληκτρολόγια, ποντίκια και το γεγονός ότι μπορείς όποια στιγμή θες να κάνεις αναβάθμιση.

Όσο για τα λεγόμενα του Wally περί pc και εξίσωσής του με παιχνιδομηχανή, δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός.

Είπαμε dreamcast FTW!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα