Hipster retro gamers vs retro gamers

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Δεν ήξερα τι τίτλο να δώσω σε αυτό το θέμα, οπότε μπορεί να φανεί λίγο άστοχο :)

Παρατηρώ πως τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν εμφανιστεί στην παγκόσμια retro gaming community, πολλοί νοσταλγοί της 8/16 bit εποχής. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ.

Αυτό όμως που με παραξενεύει είναι οι ηλικίες αυτών των ατόμων. Είναι παιδιά που έχουν γεννηθεί από το 95 μέχρι αρχές του 2000, τα οποία αναπολούν εποχές που έπαιζαν με 8bit/16bit μηχανήματα, λένε πως έχουν αρκετά βιώματα από την εποχή, ισχυρίζονται πως έχουν παίξει όλα ή ένα σεβαστό ποσοστό από τα διαμάντια αυτής της εποχής κλπ

Πολλοί από αυτούς μάλιστα για να αποδείξουν ότι είναι πραγματικοί κάνουν τεράστια τατουάζ/μανίκια (κυρίως χαρακτήρες nintendo).

Το ίδιο παρατηρώ πως συμβαίνει και στην gaming δημοσιογραφία. Άτομα που είναι οριακά 20 χρονών, να λένε πχ πως έχουν ζωηρές αναμνήσεις από ps1 εποχές, όταν κάνουν review κάποιο παιχνίδι το οποίο ανήκει σε franchise που τρέχει από εκείνη την γενιά, ή όταν κάποιος κάνει review κάποιο καινούριο Mario ή Zelda.

Αυτό το έχω παρατηρήσει και στον Ελληνικό gaming κύκλο, όχι μόνο στο εξωτερικό.

Άντε πες πως αρκετοί έχουν μεγαλύτερα αδέρφια/συγγενείς, οπότε είχαν πρόσβαση σε αυτή την γενιά. Τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους? Πως γίνεται να ισχυρίζονται κάτι που πρακτικά δεν το έχουν ζήσει?

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό το φαινόμενο ή είμαι ο μόνος γεροπαράξενος? :p
 
Δε χρησιμοποιώ την αιτιατικόμορφη δοτική , αλλά αυτή τη φορά δε κρατιέμαι και εγώ , και θα πω : Πλάκα με κάνεις ; ! ! Πώς γίνεται αυτό :eek: ; Μήπως βιώνουν μία μετενσάρκωση ; :eek: Μπρρρ ...
 
Απο αυτούς που γεννήθηκαν το 1995, μα τον Trantor είναι πολύ δύσκολο να έχουν πιάσει στα χέρια τους 8bit. Περιπτώσεις μόνο αν ο μπαμπάς είναι ρετρο-κέφαλος σαν εμάς ένα πράμα και μια φορά στο τόσο, κατεβάζει τον commodore 64 από το πατάρι (ή ότι άλλο) για να ζήσει λίγες νοσταλγικές στιγμές (Σούλα η ultra hd curved τηλεόραση που πήραμε δεν έχει scart). Άλλο πάλι που μπορώ να σκεφτώ, είναι πως ένας πχ 20αρης μπορεί να θυμάται έντονα το ps1. Μάλλον ναι αφού οι γονείς του δεν είχαν φράγκο εκτός από το να του αγοράσουν ένα βρακί και μια κάλτσα (που να δει το 2ο ps). Άλλη πιθανότητα είναι κάποιος πιτσιρικάς time traveller και να έχει ζήσει περισσότερα και απο εμάς.

Μόνη περίπτωση που έχω συναντήσει και έχει λογική, είναι σχετικά μικροί σε ηλικία να τους αρέσει μουσική των 80s (πχ metal). Τίποτα παράξενο σε αυτό, είναι απλά θέμα γούστου. Για τα ρετρό δεν ξέρω, δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν έχω βγει ακόμη από την ζώνη του λυκόφωτος και ζορίζομαι ελαφρώς.
 
Δεν έχω γνωρίσει κάποιον γεννημένο στα μέσα της δεκαετίας του '90 που να "έχει αναμνήσεις" απο οκταμπιτους ή δεκαεξάμπιτους υπολογιστές. (εκείνη την εποχή μέχρι και η Αmiga είχε "σβήσει", και ούτε λόγος βέβαια για spectrum, cpc, κλπ)

Ακόμα και αν υπάρχουν τέτοιοι τύποι, μου φαίνεται παράλογο να ισχυρίζονται κάτι τέτοιο - εκτός βέβαια αν λέγοντας "αναμνήσεις", εννοούν απο κάποια παλιά games που έχουν δεί μέσω εξομοίωσης...

Η μόνη περίπτωση να έχουν δεί πραγματικό μηχάνημα, είναι να έχει κρατήσει ο πατέρας τους κάποιον παλιό υπολογιστή (να είναι κολλημένος σαν και εμάς, όπως είπε το telonio :D ), και να τους έχει δασκαλέψει σχετικά.

Πιό λογικό μου φαίνεται να έχουν αναμνήσεις απο οκτάμπιτα home micros κάποιοι που γεννήθηκαν στις αρχές της δεκαετίας του '80, διότι αυτοί θα πρόλαβαν τουλάχιστον να γίνουν 7-8 χρονών, ώστε να δούν -οριακά- τον μπαμπά τους να ασχολείται με οκτάμπιτο μηχάνημα, πριν το αποσύρει για να πάρει κάτι δυνατότερο - π.χ. Amiga ή pc. (τα παραπάνω, πάντα με την προϋπόθεση ότι υπήρχε όντως γονιός που ενδιαφερόταν για υπολογιστές, διότι μπορεί και να μην συνέβαινε κάτι τέτοιο).

Απο εκεί και πέρα, είτε θα συνέχιζαν να σχολούνται με τον νέο υπολογιστή του σπιτιού (απο τον οποίον θα είχαν πολύ πιό έντονες αναμνήσεις), είτε θα ζητούσαν αγορά άλλου νέου μηχανήματος (κατά πάσα πιθανότητα κονσόλα - αν τους ενδιέφεραν αποκλειστικά τα games - απο την οποία και πάλι θα είχαν έντονες αναμνήσεις αφού ουσιαστικά θα ήταν το πρώτο "δικό τους" μηχάνημα).
 
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι γύρω στο 2000 ήταν πολύ δημοφιλές το Mame, οπότε ίσως από εκεί να έχουν αναμνήσεις αρκετοί.
 
Κι εγω πιστευω οτι τα συγεκριμενα ατομα μαλλον μεγαλωσαν με ρετρο-εξωμοιωτάκηδες γονεις. Πριν καμποσα χρονια παιζαμε με το ανηψακι μου παιχνιδια στο Dosbox. Αν ημασταν μεγαλυτεροι (ωστε το ανηψακι να ειναι 20αρης σημερα), πιθανοτατα να του ειχα δειξει 8-bit παιχνιδια.

Παντως ειναι μαγικο να εχεις γεννηθει πχ το 95 και να ξερεις οτι υπαρχει ολοκληρη 'προϊστορία" και lore πανω στα video games, και οτι οι γονεις ή οι θειοι σου ειχαν πορωση με αυτα :D Κι εγω εχω ακουσει για παιχνιδια που υπηρχαν πριν απο μενα, ή οταν ημουν μωρο, αλλα ειναι αλλο να ξερεις οτι ο πατερας σου επαιζε Zelda και αλλο πχ. Pong :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι απλο: οπως σε μερικους αρεσει ο ΒΠΠ, ο Ρωμαικος στρατος, ο Μ. Αλεξανδρος, τα μεσαιωνικα καστρα, οι μεγαλες αερομαχιες κτλ χωρις φυσικα να εχουν ζησει σε αυτην την εποχη, ετσι και μερικοι νεοι λενε και γραφουν για τα ρετρο games.

Και εγω μπορω να γραψω ενα αρθρο/review για το γερμανικο καταδιωκτικο me262, δεν σημαινει οτι το εζησα κιολας.
 
Εκείνοι όμως έχουν άλλη γνώμη :) :

Είναι παιδιά που έχουν γεννηθεί από το 95 μέχρι αρχές του 2000, τα οποία αναπολούν εποχές που έπαιζαν με 8bit/16bit μηχανήματα, λένε πως έχουν αρκετά βιώματα από την εποχή
 
Κι εγω πιστευω οτι τα συγεκριμενα ατομα μαλλον μεγαλωσαν με ρετρο-εξωμοιωτάκηδες γονεις. Πριν καμποσα χρονια παιζαμε με το ανηψακι μου παιχνιδια στο Dosbox. Αν ημασταν μεγαλυτεροι (ωστε το ανηψακι να ειναι 20αρης σημερα), πιθανοτατα να του ειχα δειξει 8-bit παιχνιδια.

Παντως ειναι μαγικο να εχεις γεννηθει πχ το 95 και να ξερεις οτι υπαρχει ολοκληρη 'προϊστορία" και lore πανω στα video games, και οτι οι γονεις ή οι θειοι σου ειχαν πορωση με αυτα :D Κι εγω εχω ακουσει για παιχνιδια που υπηρχαν πριν απο μενα, ή οταν ημουν μωρο, αλλα ειναι αλλο να ξερεις οτι ο πατερας σου επαιζε Mario και αλλο πχ. Pong :D
 
Παντως για εμας που ειμαστε κατοχοι τετοιων παλιων κονσολων θα εχουν να λενε τα παιδια μας για βιντεοπαιχνιδια που υπηρχαν πριν 20+χρονια...
 
iliekater είπε:
Εκείνοι όμως έχουν άλλη γνώμη :) :
Οσα βιωματα εχουμε και εμεις με τις ferrari κτλ, εννουν οτι εχουν ακουσει/δει/παιξει με αυτα τωρα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εχουν παιξει τοτε με το atari 2600, που μεσουρανουσε στις αρχες της δεκαετιας του '80. Μπορει να βρηκαν ενα σε καποιο παταρι και απλα να το συνδεσαν σε μια τηλεοραση. Αυτο δεν τους δινει το δικαιωμα να πουν οτι εζησαν το αταρι2600, αλλα αυτο ειναι το ιντερνετ...

ο καθενας γραφει τη .... του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο μεγάλος ανιψιός μου είναι γεννημένος το 2001. Με μένα έμαθε να παίζει αμιγκα στα 7 του και είδε τα 8μπιτα μηχανήματα της υπογραφής μου! Έπαιξε ν64 emulator έπαιξε super mario σε παιχνίδια κινεζιες που συνδέαμε στην τηλεόραση, του χαρίσανε πσ1 το 2008 και έλιωσε και με δαύτο και πλέον έχει πσ3. Προχθές μου είπε ότι του δώσανε και παίζει ζελντα σε εξομοιωτή στο κινητό του...

Θέλω να πω ότι πλέον με το διαδίκτυο και την παρακαταθήκη που έχουν από τις προηγούμενες γενιές τα παιδιά παίρνουν μυρωδιά απο την δική μας γενιά υπολογιστών και κονσολών. Απλά δεν πορώνονται με αυτά.

Επίσης δείτε το και λίγο διαφορετικά...μέσω αυτών έρχονται σε επαφή με τους γονείς τους όταν οι τελευταίοι νοσταλγικά ασχολούνται με τα μηχανήματα της νιότης τους.

Μην τους αφορίζετε λοιπόν...εγώ χαίρομαι που υπάρχουν αυτά τα άτομα διότι κάποιος θα κρατήσει την ιστορία ζωντανή και στις επόμενες γενιές.
 
Αλλο πραγμα "ερχομαι σε επαφη", αλλο πραγμα "τα εζησα". Να γραψουν λοιπον οσοι ειναι περιπου 20 οτι ηρθαν σε επαφη με ενα αταρι2600, γιατι αποκλειεται να εζησαν το πολιστισμικο σοκ του αταρι που ζησαμε εμεις οταν το πρωτοειδαμε. Και μετα με τους πρωτους 8μπιτ και τα πρωτα κανονικα παιχνιδια, μετα με τον 6128 που ειχε φλοπυ (ουαου, φορτωνει γρηγορα!), μετα με την amiga (μαζευαμε τα σαγονια μας απο τα γραφικα), μετα με το ps1 και τα FMV κτλ.

Τοτε εβλεπες barbarian και ελεγες "ουαυου, φοβερο, οτι καλυτερο υπαρχει", τωρα βλεπουν λιγο barbarian και το κλεινουν για να πανε να παιξουν με το tablet, φυσικα δεν τους κανει εντυπωση ουτε το barbarian, αλλα ουτε τιποτα αλλο με τοσα που εχουν δει.
 
Για να συνειδητοποιήσουμε λίγο την αντιστοιχία ηλικιών με τις γενιές:

Ακόμα κι εγώ που γεννήθηκα το 80, δεν μπορώ να πω ότι έζησα το Atari 2600 αφού όταν έφτασα μία ηλικία που να μπορώ να ασχοληθώ με videogames αυτό είχε ήδη παλιώσει. Ακόμα και τους 8bit υπολογιστές (Spectrum/C64/Amstrad) τους θυμάμαι πολύ αχνά όταν ήταν η εποχή τους. Μάλιστα θυμάμαι που ήταν ένας-δύο φίλοι μου που μέχρι αρχές 90 είχαν ακόμα Amstrad και Spectrum. Εγώ τότε είχα ένα Master System (και ζαχάρωνα Mega Drive) και θυμάμαι όταν έβλεπα games στον Amstrad/Spectrum τους έλεγα "καλά, πως αντέχετε να παίζετε αυτά τα games?"

Επίσης, ο μόνος λόγος που μπορώ να πω πως έζησα τα 8bit γενικά είναι γιατί στην εποχή που ήμασταν μικροί, οι γενιές μηχανημάτων συνυπήρχαν. Τα 8bit μηχανήματα πουλούσαν μαζί με τα 16bit. Μπορεί να υπήρχαν τα MegaDrive/SNES/Amiga όμως τα NES/MasterSystem/Spectrum κλπ έβγαζαν ακόμα games και πουλούσαν αρκετά. Αλλιώς ακόμα κι εγώ που είμαι 35, θα έπρεπε να είχα προλάβει τα 8bit στο τέλος τους, αφού μέχρι το 87-88 (που υπήρχε η Amiga 500 και έβγαινε το Mega Drive) εγώ ακόμα έπαιζα με playmobil.

Τα ξαδέρφια μου που γεννήθηκαν το 90 (25 χρονών), η πρώτη τους εμπειρία με videogames ήταν το Game Boy, το οποίο το είχαν δει από μένα και το ζήλευαν όταν ήταν πολύ μικροί (5 χρονών, δηλαδή το 1995 που ήταν ήδη παλιό μηχάνημα). Και λίγο αργότερα, όταν πια μπορούσαν να ασχοληθούν με videogames μόνοι τους, οι κονσόλες που υπήρχαν ήταν τα PS1/N64/SAT. Ακόμα και τα 16bit είχαν πεθάνει. Γιατί πλέον οι γενιές παθαίνανε γρήγορα μετά την εμφάνιση νέας. Τα 16bit σταμάτησαν να υπάρχουν μετά το 1996, μόλις 1-2 χρόνια αφού εμφανίστηκε η επόμενη γενιά δηλαδή σε Aμερική και Ευρώπη.

Τα ξαδέρφια μου σε λίγο καιρό κλείνουν τα 26 χρόνια (γεννήθηκαν μαζί btw). Οπότε οι 20 χρόνοι σήμερα άντε να πρόλαβαν τα PS1/N64 λίγο πριν παραδώσουν σκυτάλη. Οπότε το δικό τους "childhood" είναι τα PS2/GC/XBOX πλέον, άντε στην καλύτερη περίπτωση το Dreamcast. Οπότε για ποιο Atari 2600 και ποια 8bit μιλάνε? Ακόμα και τότε που ήταν μικρά παιδιά, αυτές οι γενιές ήταν ήδη Retro και εμείς τις εξομοιώναμε ήδη στα PC μας με Pentium 3/4 κλπ!

Οπότε ναι, δεν υπάρχει θέμα να "ζήσανε" τις γενιές 8/16 bit, ακόμα και αν οι γονείς τους τους έδειξαν παλιά συστήματα όταν ήταν μικροί. Γιατί ακόμα και έτσι, οι περισσότεροι θα αντιδρούσαν όπως αντέδρασα εγώ όταν είδα Spectrum ή Atari 2600 την εποχή που περίμενα να αγοράσω ένα Mega Drive (και στην δική μου περίπτωση το χάσμα ήταν μικρότερο). Θα τα έβλεπαν ως απαρχαιωμένα και θα επέστρεφαν στο Metal Gear Solid 2. Μπορεί τώρα που ενηλικιώθηκαν να τα σέβονται απλά περισσότερο, όπως σέβομαι εγώ πχ το Atari 2600, Το Space Invaders στα Arcades, το Pong ή ακόμα και το Computer Space. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα έζησα όλα αυτά όμως, ούτε ότι με ενδιέφεραν πριν τα 20 μου χρόνια.

Απλά οι 25χρονοι που τώρα ξεκινούν να είναι retromaniax (κάπου εκεί σε πιάνει το μικρόβιο) έχουν την τύχη να έχουν ένα πολύ μεγαλύτερο πεδίο που θεωρούν Retro gaming. Έχουν περισσότερες γενιές να ανακαλύψουν και να ασχοληθούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Ο μεγάλος ανιψιός μου είναι γεννημένος το 2001. Με μένα έμαθε να παίζει αμιγκα στα 7 του και είδε τα 8μπιτα μηχανήματα της υπογραφής μου! Έπαιξε ν64 emulator έπαιξε super mario Μην τους αφορίζετε λοιπόν...εγώ χαίρομαι που υπάρχουν αυτά τα άτομα διότι κάποιος θα κρατήσει την ιστορία ζωντανή και στις επόμενες γενιές.
Σπύρο δεν διάβασες προσεκτικά το post του theoritikos (και των υπολοίπων) και έτσι δεν κατάλαβες το νόημα.

Δεν λέμε ότι δεν μπορεί κάποιος νεαρός να έχει παίξει παλιά games μέσω εξομοίωσης, ή ότι είναι κακό να τον έχει δασκαλέψει κάποιος retro-συλλέκτης γονιός (προς Θεού - το αντίθετο μάλιστα !!). Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα.

Λέμε για την περίπτωση νεαρών ατόμων που γράφουν ότι έχουν δικές τους αναμνήσεις ή βιώματα απο εποχές που ουσιαστικά δεν βίωσαν.

Για να πάρω το παράδειγμα του mike με τον πόλεμο: άλλο να κάτσω εγώ να γράψω π.χ. για τον πόλεμο του '40 βασισμένος σε εξωτερικές πηγές ή απο αυτά που άκουσα απο παππούδες, και άλλο να γράψω ότι θυμάμαι τον πόλεμο γιατί πολέμησα στην Κορυτσά !! :D Kάτι "δεν κολλάει", το αντιλαμβάνεσαι νομίζω... :)

Εν ολίγοις: Το θέμα ήταν για νεαρούς γεννημένους απο το '95 και έπειτα, που θυμούνται την εποχή που έπαιζαν με παλιά μηχανήματα (όπως π.χ. τα οκτάμπιτα micros της δεκαετίας του '80).

Ρίξε μία ματιά και στο post του Imgema ο οποίος τα γράφει πολύ ωραία και αναλυτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hipster retro gamers χαχαχαχαχα γελαω ακόμα! Πάντως gamers μπορεί να είναι η συλλεκτες η γνωστες, νοσταλγοί δεν γίνεται να είναι, μάλλον για λόγους μόδας η ζήλειας έχουν αναμνήσεις μουσαντενιες φυσικά!
 
@billy: Έχεις δίκιο. Απλά το να σχολιάζω τους συγκεκριμένους το θεωρώ a priori άσκοπο αφού το ψέμα τους είναι εκ των πραγμάτων αυταπόδεικτο και δεν πείθει ούτε τους πλέον αφελείς. Γι' αυτό και σχολίασα σε όσα έγραψα!

Ο ...παραδοσιακός ψεύτης έχει ψήγματα αλήθειας στην αφήγηση του τα οποία μπορεί να πείσουν τους ευκολόπιστους και σίγουρα δεν καρφώνεται τόσο εύκολα! Πως μπορεί όμως κάποιος να μιλά για εμπειρίες του σε γεγονότα που συνέβησαν όταν ήταν ...αγέννητος;

Υπό αυτό το πρίσμα θα έλεγα ότι τσάμπα αναλωνόμαστε και απλά θα έπρεπε να γελάμε με την πάρτη τους!
 
Θέλετε να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά ;

Νομίζω πως πάνω-κάτω συμφωνούμε πως αποκτούσαμε κάποια "παιχνιδο-συνείδηση" στα οχτώ-μας . Όμως κοίταγα τις προάλλες το εξώφυλλο γνωστού παιχνιδιού αγώνων (Gran Turismo 6) και είχε επάνω-του ετικέτα ορίζουσα ελάχιστη ηλικία ... τα 3 έτη . Αυτό τι σημαίνει ; Πως - όπως τώρα κάποιος είναι ικανός να παίζει τέτοιο περίπλοκο για την ηλικία-του παιχνίδι από τα τρία-του - εξίσου θα μπορούσε και τότε . Και αν πάμε σε ακόμα πιο απλά παιχνίδια , τότε θα μπορούσε να πει κάποιος πως ένα άτομο θα μπορούσε να έχει την πρώτη-του συνειδητή επαφή με τα βιντεοπαιχνίδια από την ηλικία του ... ενός έτους . Συννεπώς , έχουμε πέσει έξω στους υπολογισμούς-μας κατά 7 χρόνια ! ... Άρα όλοι εσείς που λέτε πως αριθμητικώς είναι ανέφικτα αυτά τα πράγματα , αναθεωρήστε όσα είπατε κατά 7 χρόνια και ξαναελέγξτε τα λεγόμενά-σας ! Και τότε να δω αν θα ξαναμιλήσετε έτσι για τους μικρότερους σε ηλικία που βίωσαν ιδίαις αυτών χερσί τα βιντεοπαίχνια της εποχής !

Πω πω , τέτοια λέω και απορώ γιατί δεν έχω ακόμη γίνει πολιτικός ! :D
Φυσικά , το αντιλαμβάνομαι πως όλα αυτά δε γίνεται να συμβαίνουν ! Τα είπα όμως διότι μου φαίνεται πως βιώνουμε μία μεγάλη συνωμοσία όσο αφορά τις αναγραφόμενες ηλικίες επί των κυτίων των παιχνιδιών . Διότι πώς να υποθέσω πως κάτι τέτοιο εφικτό ; Για παράδειγμα είναι δυνατόν ένας πιτσιρικάς να παρακολουθεί και να αντιλαμβάνεται τα δρώμενα με 300+ Km/h ; τη στιγμή που ακόμα δεν έχει αντιληφθεί το οικογενειακό-του αυτοκίνητο . Βέβαια παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα (οι ρυθμοί της εποχής , η εκπαίδευση , η τηλεόραση κτλ) , αλλά όχι και να το παρακάνουμε ! Οπότε , ό,τι δικαιολογία και βρούμε , δε γίνεται να είχαν τέτοια βιώματα . Εκτός και αν κάποιοι κατάφεραν να βρουν τρόπο να κινιούνται με ταχύτητα μεγαλύτερη της μιας του φωτός ! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, εντάξει ας μην υπερβάλλουμε. :)

Νομίζω πως αυτό με το όριο ηλικίας που θέτουν οι εταιρίες στα παιχνίδια, αφενός μεν δεν προϋποθέτει ότι σώνει και καλά ένα τρίχρονο παιδάκι θα παίξει GT6 (θα είναι άλλωστε ήδη απασχολημένο με παιχνίδια προσχολικής ηλικίας της Fisher Price...), και αφετέρου δε, πιστεύω πως έχει να κάνει με το αν υπάρχει ή όχι περιεχόμενο "ακατάλληλο" μέσα στο παιχνίδι. (οπότε ένα άλλο παιχνίδι, όπως π.χ. το GTA5, λογικά δεν μπορεί να κυκλοφορήσει με μίνιμουμ όριο ηλικίας τα 3 χρόνια).

Το GT6 δεν έχει κάτι το "πονηρό" μέσα, οπότε σου λέει η εταιρία, "ας του βάλουμε όριο ηλικίας τα 3 χρόνια" - άσχετα αν ένας μπόμπιρας τριών ετών δεν θα χαμπαριάζει και πολλά πράγματα απο το παιχνίδι. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, το όριο ηλικιας στα videogames έχει να κάνει μόνο με το κατα πόσο ακατάλληλο είναι το περιεχόμενο όσον αφορά sex, βία, βρισιές κλπ. Θα μπορούσε να είναι το πιο περίπλοκο παιχνίδι στρατηγικής στον κόσμο, από την στιγμή που δεν έχει "κακό" περιεχόμενο θα του βάλουν "από 3 και πάνω" και ας μην μπορεί να το παίξει. Ουσιαστικά σε αυτήν την περίπτωση αυτό το όριο σημαίνει ότι μπορεί ο μπαμπάς να παίξει ενώ είναι το 3χρονο παιδί του μπροστά και δεν χρειάζεται να το διώξει :p
 
Πίσω
Μπλουζα