Hipster retro gamers vs retro gamers

Τότε ας έγραφαν κατευθείαν 1 ! Ή 0 ! Τι διαφορά έχει δηλαδή από το 3 στο 1 ; Μήπως ένα παιδί ενός χρόνου θεωρήσει πολύ βίαια τα εν τω παιχνίδι πεπραγμένα ;

Βέβαια , υπενθυμίζω , πώς όλα τα ως άνω τα είπα για να "ρίξω λάδι στη φωτιά" , όχι πως είναι κάτι πραγματικό βάσιμο για να καταλάβουμε το τι ηλικία αφορούν ή - πολύ περισσότερο - πως έτσι θα δικαιολογούντουσαν οι "εμπειρίες" κάποιων νεωτέρων που λένε πως τα έχουν ζήσει .
 
Iσως να μην βάζουν "0" ή "1" επειδή ένα μωρό τέτοιας ηλικίας δεν είναι καν ικανό να χειριστεί ένα gamepad - την χρήση του οποιου προϋποθέτει το παιχνίδι !! (μπορεί να επιχειρήσει να το βάλει στο στόμα του - άσε που μπορεί και να πιπιλήσει κανένα απο τα analogue sticks και να πάθει καμία μόλυνση. Επιπλέον μπορεί να πιάσει το ίδιο το δισκάκι και να γίνει κάτι και να κοπεί... Ισως οι εταιρίες δεν βάζουν τέτοιες ηλικίες ως όριο, για να αποφύγουν πιθανές μηνύσεις... :D :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με τον Billy. Μέχρι μία ηλικία το παιδάκι δεν καταλαβαίνει και πολλά. Ισως τα 3 χρόνια είναι κάτι σαν "checkpoint" που από εκεί και μετά ο άνθρωπος μπορεί να κάτσει να παρακολουθήσει κάτι, να συγκεντρωθεί σε κάτι, να σκεφτεί λίγο μέσα του κλπ. Δεν έχω παιδιά, ούτε θυμάμαι πότε απέκτησα "νοημοσύνη" και δεν ξέρω αν και πιο νωρίς μπορεί να γίνει αυτό αλλά μου φαίνεται ότι από τα 2-3 και μετά ο άνθρωπος μπορεί να αρχίσει να θεωρείται νοήμων.

Τα videogames δεν είναι πλαστικό παιχνίδι που το πετάς πέρα δώθε και χαίρεσαι με τον θόρυβο και την ζημιά, οπότε δεν έχει νόημα κάποιος να ασχοληθεί πιο νωρίς με αυτά, όσο αθώο περιεχόμενο και αν έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απεχθανομαι τα ψευτο-ρετρο παιχνιδια. Συνηθως ψαχνουν το πορτοφολι καποιου ψιλο ασχετου ρομαντικου σαρανταρη.

Αποκορυφωμα φρικης και αστοιχειωτητος ειναι το συνηθες οπου παρουσιαζουν ενα pixalated a la SNES παιχνιδι ως 8bit look!!!

Απεχθανομαι και την χιπστεριαση....

Οπως συνηθιζω να λεω να ναι καλα ο Zuckerberg που μας προφυλασει και απο αυτη τη λαιλαπα...

Απεχθανομαι και τους νιουφηδες "συντακτες" του "χωρου" που κανουν κυρηγματα/συγκρισεις/παραλληλισμους/αφιερωματα σε παιχνιδια και genres κατα τα οποια ηταν αγεννητοι.

Αλλο να παρουσιασεις παλαια παιχνιδια ως ιστορικη αναφορα με πηγες και να βαζεις και την προσωπικη σου οψιμη εμπειρια και αλλο να το παιζεις ειδημων με το μισο κειμενο "σηκωμενο" απο αλλου.

Γκρινιαααα χαχαχαχαχαχα
 
Wally είπε:
Γκρινιαααα χαχαχαχαχαχα
Δεν είναι τίποτα, της ηλικίας είναι :supergrin:

Wally είπε:
Απεχθανομαι και την χιπστεριαση....Οπως συνηθιζω να λεω να ναι καλα ο Zuckerberg που μας προφυλασει και απο αυτη τη λαιλαπα...
Δηλαδή με τι τρόπο? οχι τίποτε άλλο, να ξέρω να τον συγχαρώ κι εγώ...

Γενικά όμως κι εγώ μία από τα ίδια, μάλιστα θεωρώ τα πιξελιασμένα γραφικά σε μοντέρνα παιχνίδια τελείως άκυρα αφού δεν τα παίζουμε καν σε CRT για να τα εξομαλύνουν, υποτίθεται ότι τότε εμείς δεν τα βλέπαμε τελείως πιξελιασμένα, στην πραγματικότητα ήταν κάπως πιο φιλτραρισμένα από την ίδια την τηλεόραση, με scanlines κλπ.

30086-ffvi_upres.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Γκρινιαααα χαχαχαχαχαχα
Δεν είναι τίποτα, της ηλικίας είναι :supergrin:

Wally είπε:
Απεχθανομαι και την χιπστεριαση....Οπως συνηθιζω να λεω να ναι καλα ο Zuckerberg που μας προφυλασει και απο αυτη τη λαιλαπα...
Δηλαδή με τι τρόπο? οχι τίποτε άλλο, να ξέρω να τον συγχαρώ κι εγώ...

Γενικά όμως κι εγώ μία από τα ίδια, μάλιστα θεωρώ τα πιξελιασμένα γραφικά σε μοντέρνα παιχνίδια τελείως άκυρα αφού δεν τα παίζουμε καν σε CRT για να τα εξομαλύνουν, υποτίθεται ότι τότε εμείς δεν τα βλέπαμε τελείως πιξελιασμένα, στην πραγματικότητα ήταν κάπως πιο φιλτραρισμένα από την ίδια την τηλεόραση, με scanlines κλπ.

Ουσιαστικά, τα χιπστερο-ψευτό-retro παιχνίδια προσομοιάζουν τα γραφικά παλιών games όπως τα βλέπουμε μέσω emulators σε σύγχρονη οθόνη, χαχαχα
 
Κύκλους που κάνει η ζωή... :p

Βλέπετε, όλα αυτά μου θυμίζουν πολύ έντονα άμεσες και έμμεσες επιθέσεις που είχα δεχθεί πριν αρκετά χρόνια (ακόμα και εδώ μέσα) όταν ακόμα ήμουν υπεύθυνος για τις retro-στήλες περιοδικών. "Μα πώς γίνεται να λέει ότι μεγάλωσε με Atari 2600 ενώ δεν πρόλαβε καν τα 70s!" κ.λπ.

Αν και δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν... hipster retro gamers, όπως αναφέρθηκε (δυστυχώς έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου πολλοί, εντός και εκτός Ελλάδος), δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να ισχύουν τα λεγόμενα αρκετών.

Πρώτο πράγμα που ξεχνάμε, μιλάμε για μια εποχή που η Ελλάδα ακολουθούσε τις εξελίξεις με καθυστέρηση (αρκετών, ορισμένες φορές) ετών. Θυμάμαι πως μόλις το 1992 αγόρασα το NES μου και ήμουν ο πρώτος στο σχολείο που το απέκτησε, με τον μισό ανδρικό πληθυσμό να ακολουθεί μέσα στους επόμενους μήνες, αφού εκείνη την περίοδο ήταν η πιο "hot" κονσόλα στην χώρα. Λεπτομέρεια: Μιλάμε για δυο χρόνια ΜΕΤΑ την κυκλοφορία του Super NES στην Ιαπωνία!!!

Δεύτερη παρανόηση, το ότι δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος 15-20 χρονών για να έχει έντονες αναμνήσεις από κάτι. Ναι, μπορεί να γεννήθηκα το '81, αλλά οι αναμνήσεις που έχω από την πρώτη φορά που έπαιξα Space Invaders σε arcade το 1985, είναι από τις πιο έντονες αναμνήσεις της παιδικής μου ηλικίας κι ας ήμουν μόνο 4 ετών (κι αν δεν με πιστεύετε, τις έχω καταγράψει αναλυτικότατα).

Με άλλα λόγια, μπορεί να γεννήθηκα το 1981, αλλά τα βιώματά μου περιλαμβάνουν και Atari 2600 (που πρωτοήρθε στην Ευρώπη πριν καν γεννηθώ, το 1978) και Space Invaders (επίσης της ίδιας χρονιάς), ακόμα και custom Pong-ομηχανήματα, όπως η πρώτη μου "κονσόλα" που συγκινήθηκα πολύ όταν την ξαναείδα πριν από λίγο καιρό στο post του mike. Και δεν μιλάμε για μηχανήματα που είχαν ξεμείνει σε κάποιο πατάρι, αλλά για παιχνίδια που ακόμα και μετά από χρόνια ήταν στην επικαιρότητα, (και) για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Συμφωνώ, ότι αυτό ήταν κάτι που δεν ίσχυε σε τόσο βαθμό στις επόμενες γενιές, όπου οι εξελίξεις ήταν γρήγορες, άμεσες και σχεδόν ταυτόχρονες σε όλοκληρο τον κόσμο και προφανώς δεν αναφέρομαι σε παιδιά 20 χρονών που ισχυρίζονται ότι θυμούνται την 8-bit εποχή, απλώς σας δίνω και μια άλλη οπτική γωνία, πέρα από τα ψυχρά μαθηματικά του "Όταν βγήκε το τάδε παιχνίδι δεν είχε καν γεννηθεί, άρα θα το είδε σε emulator την περασμένη βδομάδα μόνο και μόνο για να το παίξει hipster-ομαγκας".

billy είπε:
Iσως να μην βάζουν "0" ή "1" επειδή ένα μωρό τέτοιας ηλικίας δεν είναι καν ικανό να χειριστεί ένα gamepad - την χρήση του οποιου προϋποθέτει το παιχνίδι !! (μπορεί να επιχειρήσει να το βάλει στο στόμα του - άσε που μπορεί και να πιπιλήσει κανένα απο τα analogue sticks και να πάθει καμία μόλυνση. Επιπλέον μπορεί να πιάσει το ίδιο το δισκάκι και να γίνει κάτι και να κοπεί... Ισως οι εταιρίες δεν βάζουν τέτοιες ηλικίες ως όριο, για να αποφύγουν πιθανές μηνύσεις... :D :p )
Ίσως άσχετο με το θέμα μας, αλλά επειδή βλέπω ότι αναφέρθηκε από πολλούς, να διευκρινίσω κάποια πράγματα: Τα ηλικιακά ratings αποτελούνται από συγκεκριμένες κατηγορίες και φυσικά δεν αποφασίζονται από τις εταιρείες που αναπτύσσουν/εκδίδουν το εκάστοτε παιχνίδι, αλλά από τους αντίστοιχους οργανισμούς ανά περιοχή, όπως το σύστημα PEGI (Ευρώπη), το ESRB (Αμερική) κ.λπ. Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την δυσκολία ή την πολυπλοκότητα ενός παιχνιδιού (όπως π.χ. έχουν τα επιτραπέζια, τα LEGO κ.λπ.), αλλά αναφέρονται αποκλειστικά και μόνο σε τομείς όπως η βία, το σεξ κ.λπ.

Το ευρωπαϊκό σύστημα PEGI π.χ. έχει τις παρακάτω 5 κατηγορίες:

  • 3: Suitable for ages 3 and older. May contain very mild violence in an appropriate context for younger children, but neither bad language nor frightening content is allowed.
  • 7: Suitable for ages 7 and older. May contain mild or unrealistic violence (e.g. violence in a cartoon context), or elements that can be frightening to younger children.
  • 12: Suitable for ages 12 and older. May contain violence in either a fantasy context or a sporting action, profanity, mild sexual references or innuendo, or gambling.
  • 16: Suitable for ages 16 and older. May contain explicit or realistic-looking violence, strong language, sexual references or content, gambling, or encouragement of drug use.
  • 18: Unsuitable for persons under 18. May contain extreme or graphic violence, including "violence towards defenceless people" and "multiple, motiveless killing", strong language, strong sexual content, gambling, drug glamorisation, or discrimination.
 
Το θέμα του thread αφορά άτομα γεννημένα μετά το '95, που έχουν "έντονες αναμνήσεις" απο τον καιρό που έπαιζαν με οκτάμπιτα μηχανήματα !! (ή έστω και 16μπιτα)

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει γεννηθεί το '97, τότε το 2005 θα ήταν περίπου 8 ετών (μία -σχετικά- καλή ηλικία για να του πάρουν οι γονείς του κάποιο μηχάνημα).

Σε αυτή την περίπτωση εξακολουθώ να μην βλέπω με ποιά λογική ο πιτσιρίκος αυτός θα ζητούσε να του αγοράσουν ένα NES ή ένα SNES ή ένα Megadrive (ώστε αργότερα που θα μεγαλώσει να μπορεί να ισχυρίζεται ότι "με αυτά τα μηχανήματα έπαιζε μικρός"), την στιγμή που:

1) το "peer pressure" (απο τα άλλα παιδάκια της ίδιας ηλικίας που πιθανόν να έχουν πάρει μηχάνημα πριν αυτόν) προφανώς τον "σπρώχνει" σε hardware "της εποχής", δηλ. κάποιο PS2, Gamecube, κλπ (ή έστω και PS1 *αν* τυχόν πωλούνταν ακόμα).

2) θα ήταν δύσκολο να γνωρίζει την ύπαρξη αυτών των μηχανημάτων (NES, SNES, κλπ) ή ακόμα και να μπορέσει να βρεί παιχνίδια γι αυτά - εκτός αν (όπως είπαμε παραπάνω) υπήρχε κάποιος cool retromaniac γονιός να τον δασκαλέψει και να του τα προσφέρει "έτοιμα", ή φυσικά μέσω εξομοίωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουσιαστικά, τα χιπστερο-ψευτό-retro παιχνίδια προσομοιάζουν τα γραφικά παλιών games όπως τα βλέπουμε μέσω emulators σε σύγχρονη οθόνη, χαχαχα

Και ενα ποστ και εδω μιας και δεν εχω γραψει για να εμπλουτιζουμε το retromaniax :)

Το πιξελιασμα που βλεπουμε σημερα στα 2d παιχνιδια ειναι το MODERN GAMING η το HD GAMING και δεν εχει καμια σχεση με το ρετρο gaming...Δεν υπηρχε παλια στις κονσολες που παιζαμε 2d παιχνιδια.

Δεν αφορα τις sd crt τηλεορασεις και το retro gaming αλλα αφορα τις πιο συγχρονες οθονες οπως τις τηλεορασεις που εχουμε σημερα.

Θα ηταν ρετρο αν ειχαμε την δεκαετια του 80 - 90 σπιτι μας lcd-led hd τηλεορασεις με hdmi και upscalers σαν τον framemeister για τις ρετροκονσολες ωστε να μπορουμε να βλεπουμε το πιξελιασμα και οι καμπινες των arcades να ειχαν και αυτες lcd hd οθονες με upscalers για υψηλοτερες αναλυσεις ωστε τα γραφικα να φαινονται και εκει πιξελιασμενα.
 
Πίσω
Μπλουζα