Hobbit [The movie]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Περιμενα με αγωνια την ταινια. Απο τη στιγμη που βγηκα απο την αιθουσα στο Return of the King φαντασιονομουν τη κινηματογραφικη εκδοχη του αγαπημενου βιβλιου-πραμυθιου.

Ειχα απο την αρχη καποιους φοβους ομως. Επειδη το βιβλιο ειναι λιγο πιο αναλαφρο απο τα LOTR αναρωτιομουν αν (ηλπιζα οτι) ο Jackson θα το κανει λιγο πιο "σκοτεινο". Επιπλεον το βιβλιο δεν ειναι τοσο "κινηματογραφικο" οσο αφορα τη μεταβαση απο σκηνη σε σκηνη.

Η συγκριση με τα LOTR θα ηταν τελικα αναποφευκτη.

Εφαγα τη πρωτη κεραμιδα οταν διαβασα οτι το Hobbit θα γυριστει ως τριλογια με 3 ωρη διαρκεια του καθε επεισοδιου!!!

Τεσπα...εκλεισα απο νωρις τα εισητηρια και εχθες εφτασε επιτελους η μερα να παρακολουθησω την ταινια.Πηρα την MsWally και βουρ στον κινηματογραφο.

Δεν θα αποκαλυψω τιποτα περι της πλοκης απλα θα κανω 2-3 ταπεινες παρατηρησεις επικεντρωνοντας στα αρνητικα αφου ετσι κι αλλιως ειναι μια ταινια που αξιζει να δουν ολοι.

Κλακετα...παμε

Η διαρκεια ειναι υπερβολικη και το χειροτερο ειναι οτι ο Jackson δεν την εκμεταλευτηκε για να κανει μερικα πραγματα πιο κατανοητα ή πιο ευπεπτα. Δαπανησε πολλα λεπτα ξεχειλωνοντας χρονικα τις action σκηνες (γεγονος που ενθουσιασε τους μικρους θεατες φυσικα) ενω αφηνε να γινονται αποτομα/τσεκουρατα θεματα στο σεναριο οπως αλλαγες διαθεσης/εξελιξη των χαρακτηρων.

Δευτερο παραπονο ηταν το υπερβολικο και παιδικο χιουμορ. Ιδιαιτερα στο πρωτο μισο με ενοχλησε πολυ.

Οπου ο Jackson εμεινε κοντα στο βιβλιο τα πραγματα ηταν καλα (πχ στα αινιγματα που ηταν η κορυφαια σκηνη της ταινιας). Οπου εκανε ελαφρως το δικο του (η σκηνη με τα trolls, τους τραβηγμενους απο τα αυτια πετρινους γιγαντες κτλ) τα αποτελεσματα ηταν κατωτερα του αναμενομενου.

Τα τοπια ειναι μαγευτικα αλλα πολυ εναεριο πλανο ρε παιδι μου.

Το soundtrack σε υψηλοτατα standards και η αποδοση των ρολων του Μπιλμπο και Γκανταλφ εξαιρετικη. Ο Γκολουμ πραγματικα τα σπαει.

Ενα τεραστιο ελαφρυντικο που πρεπει να πιστωσουμε στον Jackson ειναι οτι το πρωτο κομματι του βιβλιου ειναι και το πιο αδυναμο.

Περιμενω οτι τα 2 επομενα επεισοδια θα ειναι πολυ πιο δυνατα.

Με λιγα λογια ενα πολυ καλο εργο που νομοτελειακα θα ειναι παντα στη σκια του LOTR (οπως και το βιβλιο αλλωστε)

Aααα τη παραξενη ιδεα να αλλαξει ο Ελληνας εκδοτης το εξωφυλλο του βιβλιου...
 
Δεν την εχω δει αλλα απο τα λεγομενα σου εκτος απο τα 2-3 σημεια που επισημανες σε γενικες γραμμες λογικα θα

πρεπει να ...θα το πω ευγενικα και κομψα...ερωτοτροπει και να ραπιζει!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Βιβλιο το ειχα διαβασει οχι μεχρι το τελος (περιπου στα 3/4 , σταματησα για λιγο τοτε και μετα ξεχαστηκε) καπου στο 2004. Την ταινια την ειδα προχτες μου αρεσε αν και θυμομουν πολυ λιγα απο το βιβλιο μπηκανε καποιες extra σκηνες οπως ο καφε μαγος..Για εμενα που μου αρεσει το ολο σκηνικο με το Αρχοντα των Δαχτυλιδιων και τα λοιπα δεν με κουρασε το 3ωρο ισα ισα δεν καταλαβα πως περασε. Περιμενω τις επομενες. (ισως μεχρι τοτε να εχω τελειωσει και το βιβλιο :p )

Η ταινια συστηνεται αναπεφυλακτα!! (πατε να την δειτε !!! :D )
 
Wally είπε:
Η διαρκεια ειναι υπερβολικη και το χειροτερο ειναι οτι ο Jackson δεν την εκμεταλευτηκε για να κανει μερικα πραγματα πιο κατανοητα ή πιο ευπεπτα. Δαπανησε πολλα λεπτα ξεχειλωνοντας χρονικα τις action σκηνες (γεγονος που ενθουσιασε τους μικρους θεατες φυσικα) ενω αφηνε να γινονται αποτομα/τσεκουρατα θεματα στο σεναριο οπως αλλαγες διαθεσης/εξελιξη των χαρακτηρων.
Δυστυχως μαλλον αναποφευκτο, εφοσον αποφάσισαν τελευταια στιγμη απο διλογία να το κάνουν τριλογία. Πιο λεπτομερές και μελετημένο "ξεχείλωμα" θα απαιτούσε ξανά γράψιμο στο σενάριο. Η λύση να ξεχειλώσουν τις action σκηνές ήταν η εύκολη αλλά και αναγκαστική.

(Δεν την ειδα ακομα)
 
Wally είπε:
Aααα τη παραξενη ιδεα να αλλαξει ο Ελληνας εκδοτης το εξωφυλλο του βιβλιου...
Δεν είδα ακόμη την ταινία, αλλά το εξώφυλλο επιβαλλόταν να αλλάξει, διότι το προηγούμενο, ήταν μια σκηνή εντελώς άσχετη με το βιβλίο! Αντί για τον Μπίλμπο, έδειχνε τον Φρόντο, την ώρα που σώζεται από τους Μαύρους Καβαλάρηδες από τα κύματα του ποταμού, που είχε ξεσηκώσει μαγικά ο Έλροντ! Σκηνή, η οποία, φυσικά, δεν υπήρχε πουθενά στο Χόμπιτ, αλλά στο πρώτο μέρος του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών - Η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού. Όταν πρωτοδιάβασα τα βιβλία και το αντιλήφθηκα, τραβούσα τα μαλλιά μου για την τσαπατσουλιά και την ασχετοσύνη τους.
 
Wally είπε:
Εφαγα τη πρωτη κεραμιδα οταν διαβασα οτι το Hobbit θα γυριστει ως τριλογια με 3 ωρη διαρκεια του καθε επεισοδιου!!!
Χαχαχα !!

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα όταν το έμαθα και εγώ !! Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, ήταν πως θα πρέπει να "τεντώσει" αρκετά για να φτάσει σε "μέγεθος τριλογίας". Αυτό που ευχόμουν, ήταν να γίνει τουλάχιστον αξιόλογη δουλειά, και όχι ένα "ξεχείλωμα" πολλών ταινιών με γνώμονα το κέρδος...

Wally είπε:
Δευτερο παραπονο ηταν το υπερβολικο και παιδικο χιουμορ. Ιδιαιτερα στο πρωτο μισο με ενοχλησε πολυ.
Αυτό κατά τη γνώμη μου ήταν μάλλον αναμενόμενο, καθώς και το ίδιο το βιβλίο είχε έναν ας πούμε πιό "ελαφρύ" τόνο απο τα τρία βιβλία του "Αρχοντα", όπου εκεί ο τόνος ήταν σαφώς πιό επικός.

Δυστυχώς περισσότερα σχόλια δεν μπορώ να κάνω διότι είδα μόνο την πρώτη ώρα του έργου (!), και αυτό επειδή η μηχανή προβολής ξαφνικά παρουσίασε πρόβλημα, και η παράσταση διεκόπη !! :( (είχα πάει στην πρεμιέρα της Πέμπτης, στο "Αθήναιον"). Kρίμα, διότι τα ρεπό μου είναι πολύτιμα, και δεν θέλω να χάνω τον χρόνο μου με τέτοιο τρόπο.

Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω άλλη μία απόπειρα... και ο Θεός βοηθός !! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδα και την συστήνω και εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ποιοτική ταινία που είτε έχετε διαβάσει το βιβλίο είτε όχι, θα την δείτε ευχάριστα.
 
Τι να πω και εγω που ειδα ελαττωματικη κοπια (μια μας ξεκουφαινε, μια τεντωνες το αυτι).

Σε γενικες γραμμες μου αρεσε. Το βιβλιο πανε 10 χρονια που το διαβασα και θυμαμαι οτι το πρωτο μερος δεν ειχε ιδιαιτερη δραση.

Ομως.. τριλογια; Θυμηθηκα τα χρονια του αρχοντα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, είδες την έκδοση με τα 48fps?
 
Εγώ την είδα την ίδια μέρα που βγήκε στα 48fps. Σαν ταινία είναι αξιόλογη (δεν είναι LOTR φυσικά) και όσο για τα 48fps... μην πετάξετε τα λεφτά σας άδικα...
 
takis_drm είπε:
Εγώ την είδα την ίδια μέρα που βγήκε στα 48fps. Σαν ταινία είναι αξιόλογη (δεν είναι LOTR φυσικά) και όσο για τα 48fps... μην πετάξετε τα λεφτά σας άδικα...
Δεν ειδες διαφορα;; ή χαλαει καπως η ταινια γινεται πιο γρηγορη;; γιατι διαβασα διαφορα..αλλα δεν βρηκα καποιον που να την ειδες και να μου πει την γνωμη του :D
 
Ειδα την κανονικη εκδοση.

Νομιζω οτι ο Καμερον και ο Τζακσον πατησαν ελαφρως τη μπανανοφλουδα της τεχνολογιας στα τελευταια τους εργα.

Στο Χομπιτ τσακωσα πολλα πλανα τα οποια ηταν γυρισμενα αποκλειστικα για να εντυπωσιασουν στη τρισδιαστατη προβολη τους.

Ετσι μου φανηκε λιγοτερο αρτιστικο απ οτι τα LOTR...

Παντως μετα τη σκηνη της συναντησης με τα 3 τρολλ (με διαφορα η χειροτερη σκηνη), το εργο επιασε ρυθμο
 
Και κατι για τους φαν...διαλεξτε το δικο σας HOBBIT T-Shirt!!! :)
 
Παίδες σε γενικές γραμμές δεν ήταν κάτι αξιόλογο τα 48fps. Πολύ πανικός για τίποτα. Ή τουλάχιστον δεν δούλεψε όπως έπρεπε στην συγκεκριμένη ταινία.

Αυτό που με ξενέρωσε περισσότερο ήταν κάτι textures, όπως τα textutes των 3 trolls.
 
Είναι η εντύπωση μου ή κάποια πράγματα δεν υπήρχαν στο βιβλίο?

Η πρώτη μάχη πχ που έδωσαν οι νάνοι στις αρχές της ταινίας, ή ο τρόπος που συμπεριφέρονταν ο Radagast
 
O Radagast ηταν στα LOTR απλα δεν εμφανιστηκε στην ταινια. Μαλλον ο Τακσον τον εβαλε λογω τυψεων χαχαχα
 

 

 

Ο Azog δεν υπαρχει στα βιβλια
 

 

 

Δεν θυμαμαι και αναφορα στο Frodo στο βιβλιο
 

 


Νομιζω οτι πρπεει να ειναι αρκετα ακομα...


 


 
Οντως υπαρχουν πραγματα που δεν ηταν στο βιβλιο, πηραν καποια πραγματα απο το ΛΟΤΡ για να το τραβηξουν σε τριλογια :) Απο οσο ξερω στο ΛΟΤΡ λεει οτι οταν ο Μπιλμπο ηταν με τους νανους, οι μαγοι ειχαν κανει επιθεση στον Νεκρομάντη.

Ο Φρόντο δεν αναφέρεται στο βιβλίο, στην ταινια μπηκε ως frame story.
 
την είδα πριν λίγο στον κινηματογράφο. Νιώθω ότι είναι λίγο νωρίς για να κρίνω με σιγουριά. Δεν είναι κακή σίγουρα. Με ενόχλησε ελαφρώς η υπερβολική παιδικότητα κάποιων σκηνών, η αφέλεια τους αν θέλετε. Στον αντίποδα κάποιες άλλες σκηνές είναι εξαιρετικά βίαιες σε σύγκριση με την σειρά "Lord Of The Rings". Οι χαρακτήρες της ταινίας αναλύονται με περισσότερες λεπτομέρειες και αυτό είναι ένα θετικό σημείο. Πάντως αν ήμουν στην θέση του Peter Jackson θα επικέντρωνα τις δυνάμεις μου στο Silmarillion παρά στο Hobbit. Είναι πλέον αργά... :sleep:
 
Η κινηματογραφικη μεταφορα του Σιλμαριλλιον μου φαινεται σχεδον ακατορθωτη. Ισως γιατι δεν πολυσυμπαθω το βιβλιο που το διαβασα με μπλοκακι διπλα για να μην χασω τις συγγενειες και τις κολεγιες :)
 
Πήγα και την είδα χθες. Δεν ξετρελάθηκα όπως με τα LOTR, αλλά δεν απογοητεύτηκα. Πιο παιδικό και με κάπως αφελές χιούμορ, αλλά έτσι κι αλλιώς το βιβλίο είναι πιο παιδικό από την τριλογία του LOTR. Επίσης υπάρχουν αρκετά πρόσθετα στοιχεία που δεν υπάρχουν στο βιβλίο, αλλά ούτε αυτό το βρήκα κακό. Θεωρώ ότι σε μια μεταφορά βιβλίου το σημαντικότερο είναι το ύφος και όχι η κατά γράμμα πιστή μεταφορά. Σ'αυτό τα καταφέρνει πολύ καλά ο Jackson. Τα τοπία και οι εικόνες είναι πολύ όμορφες. Πέρα από τον πολύ καλό Ian McKellen, μου άρεσε πολύ ο Martin Freeman ως Bilbo, ο οποίος αποδίδει πολύ καλύτερα τον χαρακτήρα από τον τρόπο που απέδωσε τον Frodo o Elijah Wood, και ο Richard Armitage ως Thorin. Τα άσχημα για μένα ήταν ο κάπως άνισος ρυθμός και η δομή που μερικές φορές είναι αποσπασματική. Το σημαντικότερο ίσως πρόβλημα είναι ότι βγάζει την αίσθηση ότι ενώ με το LOTR φαινόταν πως ο Jackson γούσταρε αυτό που δημιουργούσε, εδώ μοιάζει απλά να διεκπεραιώνει απλά και μόνο για να ανορθώσει την καριέρα του μετά την αποτυχία του Lovely Bones.

Για το Silmarillion θα συμφωνήσω με τον Wally, δεν νομίζω ότι μπορεί να μεταφερθεί στον κινηματογράφο.
 
Πίσω
Μπλουζα