Home Micros σε ταινίες!

Massive respect στον τεράστιο Άκη...
 
Το μηχάνημα που φαίνεται, μου κάνει κάτι σε Olivetti...
 
Μάλλον θα είμαι ο μόνος που είχε δει την ταινία στο (παλιό) New Channel, αλλά είχε μια τύπισα με μία Amiga 500 που την πηγαινοέφερνε κρυφά - πυκνά σε ένα χώρο.. Απ' όσο θυμάμαι, επρόκειτο για μια ομάδα ανθρώπων, εγκλωβισμένοι σε ένα εργοστάσιο και ανάμεσά τους, ήταν ένα cyborg (το οποίο κατατρόπωσε η ηρωίδα με την βοήθεια της Amiga..!)..

Κανείς;
 
Εγώ πάλι θυμάμαι έναν ST σε μια ταινία στην οποία υποδυόταν τον ρόλο μιας AI που προσπαθούσε να καταλάβει τον κόσμο..
 
ChrisTOS είπε:
Εγώ πάλι θυμάμαι έναν ST σε μια ταινία στην οποία υποδυόταν τον ρόλο μιας AI που προσπαθούσε να καταλάβει τον κόσμο..
...και φυσικά απέτυχε λόγω ανεπαρκούς κατασκευής του πρωτοτύπου :p
 
spyros_s είπε:
...και φυσικά απέτυχε λόγω ανεπαρκούς κατασκευής του πρωτοτύπου :p
Μπα, πήγε να καταλάβει ένα δίκτυο από Amiga και μόλις είδε τα guru meditation είπε άστο, αυτός ο πλανήτης θα καταστραφεί μόνος του..
 
Στην ταινια του Περακη "Βιος και Πολιτεια" βρισκουμε ενα M24 Olivetti με custom προγραμμα απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια της Olivvetti.

picture.php


Υπαρχει ιδιαιτερη μνεια στο MicroMad 16
 
Αναρωτιέμαι πόσοι πιάσαν το "BIOS" εκείνη την εποχή...
 
Τρείς...

Αν και δεν ειμαι σίγουρος για τον τρίτο
 
Gryzor είπε:
Αναρωτιέμαι πόσοι πιάσαν το "BIOS" εκείνη την εποχή...
Μα... το λεει ξεκαθαρα! Θυμαμαι μια σκηνη που σχολιαζε ο προισταμενος του τον υπολογιστη. Ειχε μεσα ενα αρχειο με το ονομα BIOS και ο Καραμανος του εξηγουσε οτι δεν σημαινε βιος αλλα BIOS, η ψυχη του υπολογιστη!

Επισης καθε φορα που πλησιαζε ο χρονος που θα ξαναζητουσε κωδικο για να μην σκασει η βομβα, ο υπολογιστης επαιζε μουσικη με αριστη ποιοτητα. Τι καρτα ηχου να ειχε αραγε?
 
Είχε αρχείο με το όνομα BIOS?

Θα ξαναρωτήσω, αναρωτιέμαι πόσοι το έπιασαν :D
 
Δεν ξερω αν εχει ξαναποσταριστει το link, αλλα βρηκα αυτο το site που εχει σε ποιες ταινιες εμφανιστηκε ποιος υπολογιστης και με screenshots
 
Ωχ! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι!

Γμτ, θα έπρεπε τα thanks να γίνονται και για Posts *μέσα* σε ένα νήμα...
 
Gryzor είπε:
Ωχ! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι!
Γμτ, θα έπρεπε τα thanks να γίνονται και για Posts *μέσα* σε ένα νήμα...
Mπλε μόνιτορ;

εμένα έχει πράσινο κ χωρίς backlight..:\
 
Στο απόσπασμα της ταινίας "το κομπιούτερ του θανάτου" πάντως που είδα, η Ελλάδα του 2080, μοίαζει υπερβολικά με τη Ελλάδα του 1980.

Καλά το ελεγά οτι σε αυτή τη χώρα είμαστε 100 χρόνια πίσω :p :D
 
Eπηρεασμένος απο το αντίστοιχο thread του Τζώννυ που αφορά κονσόλες, arcades, κλπ, αποφάσισα να κάνω μία παρέμβαση (και ταυτόχρονα ένα "ξέθαμα") στο αντίστοιχο thread με τους home micros σε ταινίες. :D

Γύρω στο 2012 είχα δεί στο σινεμά την πολύ καλή ταινία "No", με θέμα το δημοψήφισμα στη Χιλή για την παράταση ή όχι της "θητείας" του δικτάκτορα Πινοσέτ, και τις σχετικές διαφημιστικές καμπάνιες που ακολούθησαν. (Η ταινία έχει προβληθεί και τουλάχιστον δύο φορές και στην tv)

Σε ένα στιγμιότυπο, ο (κινηματογραφικός) γιός του Γκαέλ Γκαρσία Μπερνάλ, παίζει σε Atari 800XL το κλασσικό και αγαπημένο Robotron 2084. :thumbup:

Eπίσης σε άλλο σημείο της ταινίας, βλέπουμε (μέσα απο το παράθυρο) έναν Mac SE. :)

22179908260_76b4e10c94_o.jpg
22179908260_76b4e10c94_o.jpg

22180191328_a347809f13_o.jpg
22180191328_a347809f13_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα.

Και στα τρία John Wick με τον Keanu Reeves ο C64 έχει την τιμητική του. Εμφανίζεται αρκετά συχνά.

e7h3tz3jbh941.png
 
Πίσω
Μπλουζα