Horror Quiz

Ώστε το 4 ήταν το " To μωρό της Ρόζμαρι"? Εμ, γι' αυτό!.. Να αρχίσω εδώ το θάψιμο ή να πάω στο αντίστοιχο thread?
"To μωρό της Ρόζμαρι"..
Το 3 φίλε RIO, δεν το 'χω δει. Είναι sci-fi τρόμου?
Κλασσικότατη. Υπάρχει μια του 1956 , αυτή του 1978 και πριν κάποια χρόνια , γυρίστηκε και άλλο ριμέικ. Αυτή του '78 νομίζω ότι είναι η καλύτερη.
 
Το κάστρο όπως είπε και ο fulci στο ποστ 33 είναι του Δράκουλα.
Μήπως ήρθε η ώρα να κάνουμε τη σούμα για να δούμε αν είναι 40 αυτά που βρήκαμε;
Υπάρχει το μπαστούνι του κρίκετ. Υπάρχει το φτυάρι. Υπάρχει ο τύπος που ακουμπάει την πόρτα (απαράδεκτο που δεν τον έχουμε βρει ακόμα).Υπάρχει το μπαούλο (?),φούρνος(?) μέσα στη βιτρίνα με τον Φρέντι.Υπάρχει στο φανάρι που είναι η "Μύγα" η πινακίδα που δεν μπορώ να καταλάβω τι απεικονίζει (η ηλικία μου βλέπεις).Υπάρχει κάτω, στο ίδιο φανάρι, ένα αντικείμενο που πάλι δεν καταλαβαίνω τι είναι.Υπάρχει στο δέντρο να κρέμεται από ένα κλαδί ένα "Χ". Υπάρχει το δέντρο,που μπορεί να είναι κάποια ταινία. Υπάρχει ο βάτραχος..
Ο βάτραχος μήπως είναι από ταινία με "βατράχια"? Στα 70s,υπήρχαν ταινίες με "σκουλήκια","λαγούς" και "βατράχους"(?) νομίζω.
Υπάρχει η λέξη που δεν μπορώ να καταλάβω :"mushnik.." κάτι τέτοιο τέλος πάντων.Υπάρχει και η λέξη comics.
Υπάρχει και ο τοίχος μέσα στο δωμάτιο με τον Φρέντι (είναι λίγο "τσαλακωμένος").
Λοιπόν: Μέτρησα 11 "υπάρχει" που μπορεί να μεταφράζονται σε ταινίες.Άρα,έχουμε δρόμο ακόμα.
Αλήθεια, οι απαντήσεις υπάρχουν? Γιατί και εγώ έχω δώσει κάποιες με ερωτηματικό.Που σημαίνει πως δεν είμαι σίγουρος γι' αυτές.

Τελικά υπάρχει ταινία με βατράχια: "Frogs" (1972)
 
Rio όχι το 1978 αλλά το 1968. Η Μία Φάρροου λανσάρισε το κοντό μαλλί, το λέει και σαν ατάκα στην ταινία "είναι Vidal Sassoon", αναφερόμενη στον διάσημο κομμωτή που έκανε μόδα το λεγόμενο bobcut. Και μια που αναφέραμε τον Βιντάλ να πούμε ότι ήταν εβραϊκής καταγωγής γεννημένος στο Λονδίνο. Η μητέρα του ήταν Εβραία από την Ουκρανία ενώ ο πατέρας του ήταν Εβραίος σεφαραδίτης από τη Θεσσαλονίκη. Μένανε σε γειτονιά του Λονδίνου όπου υπήρχε η κοινότητα των Ελλήνων Εβραίων. Ο Vidal Sassoon μιλούσε Αγγλικά, Εβραϊκά και λίγα Ελληνικά.

Fulci mr. Mushnics ήταν το όνομα του ιδιοκτήτη που είχε το μαγαζάκι της φρίκης.
 
Rio όχι το 1978 αλλά το 1968. Η Μία Φάρροου λανσάρισε το κοντό μαλλί, το λέει και σαν ατάκα στην ταινία "είναι Vidal Sassoon", αναφερόμενη στον διάσημο κομμωτή που έκανε μόδα το λεγόμενο bobcut. Και μια που αναφέραμε τον Βιντάλ να πούμε ότι ήταν εβραϊκής καταγωγής γεννημένος στο Λονδίνο. Η μητέρα του ήταν Εβραία από την Ουκρανία ενώ ο πατέρας του ήταν Εβραίος σεφαραδίτης από τη Θεσσαλονίκη. Μένανε σε γειτονιά του Λονδίνου όπου υπήρχε η κοινότητα των Ελλήνων Εβραίων. Ο Vidal Sassoon μιλούσε Αγγλικά, Εβραϊκά και λίγα Ελληνικά.

Fulci mr. Mushnics ήταν το όνομα του ιδιοκτήτη που είχε το μαγαζάκι της φρίκης.
Όχι έλεγα για το Invasion of the Body Snatchers. :)
 
Rio όχι το 1978 αλλά το 1968. Η Μία Φάρροου λανσάρισε το κοντό μαλλί, το λέει και σαν ατάκα στην ταινία "είναι Vidal Sassoon", αναφερόμενη στον διάσημο κομμωτή που έκανε μόδα το λεγόμενο bobcut. Και μια που αναφέραμε τον Βιντάλ να πούμε ότι ήταν εβραϊκής καταγωγής γεννημένος στο Λονδίνο. Η μητέρα του ήταν Εβραία από την Ουκρανία ενώ ο πατέρας του ήταν Εβραίος σεφαραδίτης από τη Θεσσαλονίκη. Μένανε σε γειτονιά του Λονδίνου όπου υπήρχε η κοινότητα των Ελλήνων Εβραίων. Ο Vidal Sassoon μιλούσε Αγγλικά, Εβραϊκά και λίγα Ελληνικά.

Fulci mr. Mushnics ήταν το όνομα του ιδιοκτήτη που είχε το μαγαζάκι της φρίκης.
Μάλιστα..Ούτε που το θυμόμουν. Και εγώ που νόμιζα πώς ανέφερες το "Μαγαζάκι του τρόμου" βλέποντας το φυτό δίπλα στην κολοκύθα. Κάπως έτσι δεν ήταν πριν..μεγαλώσει? Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι,δεν ήταν έτσι. Εκείνο πρέπει να ήταν πάντα ίδιο,απλά άλλαζε το μέγεθος του. Οπότε "υπάρχει" και άλλη ταινία,με εκείνο το φυτό.

Βρήκα.. Το φυτό είναι από το " Μάγια η μέλισσα".. Ένα τέτοιο θυμάμαι να υπήρχε όταν άρχιζε το παιδικό!..
 
Εύρηκα, εύρηκα!

Answers to halloween horror movies quiz.jpg


Έτοιμοι για τις απαντήσεις;
Ή μάλλον να δώσω λίγο ακόμα χρόνο. Εγώ τώρα που τα είδα δεν μπορώ να συμμετέχω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εύρηκα, εύρηκα!

Προβολή συνημμένου 233188


Έτοιμοι για τις απαντήσεις;
Ή μάλλον να δώσω λίγο ακόμα χρόνο. Εγώ τώρα που τα είδα δεν μπορώ να συμμετέχω.
Ωχ.. Μπερδεύτηκα λίγο τώρα.. Αυτοί με τις τρίαινες είναι από μόνοι τους ξεχωριστή ταινία? Εγώ νόμιζα πως είτε είναι μέρος της ταινίας με τον μεγάλο ξύλινο βωμό που έγραψε ο RIO,είτε ότι πηγαίνουν στο κάστρο.
Και στον ουρανό έχει και άλλη ταινία?
Βλέπω ότι και το φτυάρι δεν "αριθμείται". Άρα πάει πακέτο με το μπαστούνι?
Ούτε το χταπόδι έχει κάποιο αριθμό, το ίδιο και ο τοίχος στο δωμάτιο με τον Φρέντι!
Και η "πόρτα" είναι ταινία!.. Και δεν είναι τα "γάντια"! Τι γίνεται εδώ πέρα?
Ααα, και ο δρόμος,ο χωματόδρομος! Το 3 δηλαδή..Μήπως είναι η "χλαπάτσα", εκείνη η εξωγήινη μάζα? Το "The blob"?
 
Τα "σύννεφα" ποια ταινία μπορεί να είναι?..

Να το πάρει το ποτάμι! Πες μας laura τις απαντήσεις!
 
Μπα Αριάδνη έτοιμο το βρήκα.

1. The Rocky Horror Picture Show (Lips)
2. Halloween (The Pumpkin)
3. The Mummy (Bandages)
4. Scream (Black Ghost with White mask)
5. The Shining (Tricycle)
6. Beetle Juice (Black White Striped suit)
7. The Nightmare on Elm Street (Striped Tshirt with Hat mannequin)
8. Shaun of the Dead (Bat and Shovel)
9. Gremlins (Paws in the box)
10. The Sixth Sense (Red Knob of door)

11. The Purge (Peeking Masked man)
12. Poltergeist (Girl with hands on TV)
13. Ghostbusters (Bagpack below lamp post)
14. The Evil Dead (Girl coming out of ground)
15. The Exorcist (Silhouette under lamp post
16. Alien (Egg Flower shaped object)
17. Ring (The girl coming out of well)
18. Christine (The Car)
19. Blair Witch Project (Stick symbol above the car)
20. The Amityville Horror (House above behind car)

21. Arachnophobia (Spider on tree)
22. Dracula (The Castle)
23. Fog (Mist behind Castle)
24. Frankenstein (Angry mob on hill)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
26. IT (Red Balloon)
27. Silence of the Lambs (Insect on the lamp)
28. Wolf Creek (Wolf yellow road Sign)
29. An American Werewolf in London (Slaughtered lamb sign)
30. Psycho (Bates Motel)

31. Annabelle (Doll rocking on chair) - Also Conjuring
32. Little Shop of Horrors (Mushnik's Shop)
33. Hellraiser (Box in Window)
34. The Lost Boys (Green Frog Comics)
35. Saw (Mask with red cheeks)
36. Friday the 13th (White Mask in window)
37. Chucky (Doll in attic window)
38. The Addams Family (Thing - hand)
39. 28 Days Later (biohazzard sign on Chimney)
40. Sleepy Hollow (Headless man in front of moon)

Προσωπικά απογοητεύτηκα που δεν βρήκα το κοκκινο μπαλόνι που ήταν το ΙΤ και ενιωσα ωραία που βρήκα το ποδηλατάκι από την Λαμψη. Τα γάντια του μποξ δεν εξηγούνται πάντως.
 
Μπα Αριάδνη έτοιμο το βρήκα.

1. The Rocky Horror Picture Show (Lips)
2. Halloween (The Pumpkin)
3. The Mummy (Bandages)
4. Scream (Black Ghost with White mask)
5. The Shining (Tricycle)
6. Beetle Juice (Black White Striped suit)
7. The Nightmare on Elm Street (Striped Tshirt with Hat mannequin)
8. Shaun of the Dead (Bat and Shovel)
9. Gremlins (Paws in the box)
10. The Sixth Sense (Red Knob of door)

11. The Purge (Peeking Masked man)
12. Poltergeist (Girl with hands on TV)
13. Ghostbusters (Bagpack below lamp post)
14. The Evil Dead (Girl coming out of ground)
15. The Exorcist (Silhouette under lamp post
16. Alien (Egg Flower shaped object)
17. Ring (The girl coming out of well)
18. Christine (The Car)
19. Blair Witch Project (Stick symbol above the car)
20. The Amityville Horror (House above behind car)

21. Arachnophobia (Spider on tree)
22. Dracula (The Castle)
23. Fog (Mist behind Castle)
24. Frankenstein (Angry mob on hill)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
26. IT (Red Balloon)
27. Silence of the Lambs (Insect on the lamp)
28. Wolf Creek (Wolf yellow road Sign)
29. An American Werewolf in London (Slaughtered lamb sign)
30. Psycho (Bates Motel)

31. Annabelle (Doll rocking on chair) - Also Conjuring
32. Little Shop of Horrors (Mushnik's Shop)
33. Hellraiser (Box in Window)
34. The Lost Boys (Green Frog Comics)
35. Saw (Mask with red cheeks)
36. Friday the 13th (White Mask in window)
37. Chucky (Doll in attic window)
38. The Addams Family (Thing - hand)
39. 28 Days Later (biohazzard sign on Chimney)
40. Sleepy Hollow (Headless man in front of moon)

Προσωπικά απογοητεύτηκα που δεν βρήκα το κοκκινο μπαλόνι που ήταν το ΙΤ και ενιωσα ωραία που βρήκα το ποδηλατάκι από την Λαμψη. Τα γάντια του μποξ δεν εξηγούνται πάντως.
Όπως λέγανε και στα ρετρό χρόνια είσαι μεγκλα
 
Ώπα, αυτό πρέπει να μου το μεταφράσεις δεν ξέρω τι σημαίνει, δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται.
 
Από το site του Σαραντάκου:

Η μέγκλα προβληματίζει για την ετυμολογία της. Σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη, ετυμολογείται από το made in England, αφού τα αγγλικά είδη ήταν ονομαστά για την υψηλή τους ποιότητα. Μερικοί μάλιστα το εξειδικεύουν: προέρχεται, λένε, από τα αγγλικά κασμίρια, που έγραφαν made in England και που ήταν… μέγκλα, εξαιρετικής ποιότητας.

Αυτή την ετυμολογία, που εμένα μου φαίνεται ύποπτη, τη δέχεται με επιφυλάξεις το ΛΚΝ. Ο Μπαμπινιώτης την απορρίπτει και τη θεωρεί παρετυμολογία. Εδώ που τα λέμε, δίκιο μου φαίνεται πως έχουν όσοι επισημαίνουν ότι είναι φωνητικώς αδύνατο να προκύψει το μέγκλα από το made in England, διότι παραλείπονται συλλαβές χωρίς να πληρούνται οι απλολογικοί όροι.
...
Αν όμως η ετυμολόγηση της μέγκλας από το made in England είναι προβληματική, το λεξικό Μπαμπινιώτη (στις νεότερες εκδόσεις του) προτείνει μια εκ πρώτης όψεως πολύ πιο απίθανη ετυμολογία, από το ποντιακό μέγκλα = πέος (με το συμπάθειο). Πράγματι, το Ιστορικό λεξικό της ποντικής διαλέκτου, του Α.Α.Παπαδόπουλου, καταχωρεί τη λ. μέγκλα: Λέξις ξένη. Τὸ γεννητικὸν μόριον ζώου, συνεκδ. δὲ καὶ ἀνδρός (τόμ. 2, σελ. 30). Αρχή είναι το λατινικό mentula (ίδια σημασία) μέσω του λαϊκού λατινικού mencla.


Μόνο για την προέλευση από το "Made in England" είχα διαβάσει, αλλά ούτε εμένα με είχε πείσει. Για την άλλη δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα από ποντιακά.
 
Μπα Αριάδνη έτοιμο το βρήκα.

1. The Rocky Horror Picture Show (Lips)
2. Halloween (The Pumpkin)
3. The Mummy (Bandages)
4. Scream (Black Ghost with White mask)
5. The Shining (Tricycle)
6. Beetle Juice (Black White Striped suit)
7. The Nightmare on Elm Street (Striped Tshirt with Hat mannequin)
8. Shaun of the Dead (Bat and Shovel)
9. Gremlins (Paws in the box)
10. The Sixth Sense (Red Knob of door)

11. The Purge (Peeking Masked man)
12. Poltergeist (Girl with hands on TV)
13. Ghostbusters (Bagpack below lamp post)
14. The Evil Dead (Girl coming out of ground)
15. The Exorcist (Silhouette under lamp post
16. Alien (Egg Flower shaped object)
17. Ring (The girl coming out of well)
18. Christine (The Car)
19. Blair Witch Project (Stick symbol above the car)
20. The Amityville Horror (House above behind car)

21. Arachnophobia (Spider on tree)
22. Dracula (The Castle)
23. Fog (Mist behind Castle)
24. Frankenstein (Angry mob on hill)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
25. Wicker Man (Burning mummy statue)
26. IT (Red Balloon)
27. Silence of the Lambs (Insect on the lamp)
28. Wolf Creek (Wolf yellow road Sign)
29. An American Werewolf in London (Slaughtered lamb sign)
30. Psycho (Bates Motel)

31. Annabelle (Doll rocking on chair) - Also Conjuring
32. Little Shop of Horrors (Mushnik's Shop)
33. Hellraiser (Box in Window)
34. The Lost Boys (Green Frog Comics)
35. Saw (Mask with red cheeks)
36. Friday the 13th (White Mask in window)
37. Chucky (Doll in attic window)
38. The Addams Family (Thing - hand)
39. 28 Days Later (biohazzard sign on Chimney)
40. Sleepy Hollow (Headless man in front of moon)

Προσωπικά απογοητεύτηκα που δεν βρήκα το κοκκινο μπαλόνι που ήταν το ΙΤ και ενιωσα ωραία που βρήκα το ποδηλατάκι από την Λαμψη. Τα γάντια του μποξ δεν εξηγούνται πάντως.
Απαράδεκτος!Ενώ έχω δει όλες τις ταινίες,έκανα σε αρκετές λάθος. Αλλά:
23. Η ομίχλη? Τόσο ψηλά στον ουρανό?
9. Γκρέμλινς ? Δεν θυμάμαι το κουτί που μετέφερε τον Γκίζμο (τα χεράκια του βλέπουμε να βγαίνουν),να είχε αυτοκόλλητο μπροστά! Πράγμα που σε μπερδεύει (εμένα δηλαδή),νομίζοντας πως ήταν τζάμι ηλεκτρικού φούρνου.
14. Το καταραμένο άσμα? Τα γιαπωνέζικα φαντάσματα είναι συνήθως με τα μαλλιά πεσμένα μπροστά καλύπτοντας το πρόσωπο!
39. 28 μέρες μετά? Το ίδιο σήμα biohazzard υπάρχει και στα Resident Evil. Έπρεπε να το σημειώσουν όπως το έκαναν για την Άναμπελ και το Κάλεσμα.
Τες πάντων,
αποδείχθηκε πως χρειάζομαι "διάβασμα"!..
 
Για θυμίσου το "πάρτυ" που κάνουν τα γκρέμλινς όταν πολλαπλασιάζονται. Μπλέντερ παίρνουν μπρος, ένα γκρεμλιν μπαινει στον φούρνο και σκάει. Εγώ δεν το κατάλαβα 9τι ήταν φούρνος μέχρι αυτή τη στιγμή που το ανέφερες.
 
Για θυμίσου το "πάρτυ" που κάνουν τα γκρέμλινς όταν πολλαπλασιάζονται. Μπλέντερ παίρνουν μπρος, ένα γκρεμλιν μπαινει στον φούρνο και σκάει. Εγώ δεν το κατάλαβα 9τι ήταν φούρνος μέχρι αυτή τη στιγμή που το ανέφερες.
Φυσικά το θυμάμαι, αλλά αυτό το κουτί στην εικόνα του κουίζ, παραπέμπει στο κλασσικό εξώφυλλο της ταινίας "Γκρέμλινς" (της βιντεοκασέτας,πιθανόν και του dvd). Είναι το κουτί που έχει μέσα τον Γκίσμο (δεν είναι ακόμα Γκρέμλιν). Εντάξει,αν στο κουίζ υπήρχε κάποιος να κρατάει το κουτί που να φαίνονται ίσα-ίσα τα χεράκια του Γκίζμο,πιθανότατα να το βρίσκαμε. Έτσι όπως είναι στο κουίζ,περισσότερο παραπέμπει σε φούρνο,μπαούλο,ή κάτι ανάλογου μεγέθους αντικείμενο. Πάντως δεν πήγε το μυαλό μου σε φούρνο μικροκυμάτων.
Το ίδιο γίνεται στο κουίζ και με το "Καταραμένο άσμα (Εvil Dead)". Είναι η εικόνα από το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας (και dvd). Απλά,τα μαλλιά της γυναίκας δεν πέφτουν και δεν καλύπτουν το πρόσωπο (πράγμα που με μπέρδεψε.
Πάντως βρήκες πολύ πιο δύσκολα. "Το μαγαζάκι του τρόμου" ή το "Η λάμψη",δεν θα τα έβρισκα με τίποτα (όπως δεν βρήκα και άλλα φυσικά).
 
Πίσω
Μπλουζα