Horror Quiz

Το 4 είναι από "Το μωρό της Ρόζμαρι".
 
  • Like
Reactions: RIO
FB_IMG_1636111265801.jpgγια πείτε ..
1.ο ακέφαλος καβαλάρης 2.ο εξορκιστής 3.scream 4.η κούκλα Τσάκι 5.halloween 6. Ο εφιάλτης στον δρόμο με τις λευκες 7.saw 8.το αυτο 9.η νύκτα των ζωντανών νεκρών
 
Εσπαζα το κεφάλι μου χθες για το 1! Μου ήταν τόσο γνωστό. Ήμουν σίγουρη ότι το είχα δει και γραμμένο.
Το θυμήθηκα σήμερα. (Ένας ύπνος καθαρίζει τα τσιπάκια του εγκεφάλου και ενεργοποιεί την φαιά ουσία).
Η Μύγα λοιπόν. Σαν ατάκα δεν το θυμάμαι, αλλά ήταν πρακτική το 80 να βάζουν την ατάκα της ταινίας στο πόστερ.
MV5BODcxMGMwOGEtMDUxMi00MzE5LTg4YTYtYjk1YjA4MzQxNTNlXkEyXkFqcGdeQXVyNzkwMjQ5NzM@._V1_.jpg
 
Εσπαζα το κεφάλι μου χθες για το 1! Μου ήταν τόσο γνωστό. Ήμουν σίγουρη ότι το είχα δει και γραμμένο.
Το θυμήθηκα σήμερα. (Ένας ύπνος καθαρίζει τα τσιπάκια του εγκεφάλου και ενεργοποιεί την φαιά ουσία).
Η Μύγα λοιπόν. Σαν ατάκα δεν το θυμάμαι, αλλά ήταν πρακτική το 80 να βάζουν την ατάκα της ταινίας στο πόστερ.
Ολόσωστη Laura !
 
Ε, καλά, ακόμη κι εγώ που δεν βλέπω ταινίες τρόμου γνώρισα το Bates Motel (Ψυχώ) και τα οδοντωτά χείλια κάτω αριστερά (The Rocky Horror Picture Show), πριν καν προσέξω το "Rocky" δίπλα του
 
Ρίο δες και την εικόνα μπορείς να βρεις άλλες ταινίες ;
Νομίζω ότι υπάρχει το μαγαζάκι του τρόμου, η μύγα (και εκεί), το arachnophobia (στα δέντρα), και νομίζω ότι το ποδηλατάκι με το μπλε κάθισμα κάτω δεξιά στην εικόνα, είναι το ποδηλατάκι του Ντάνυ στην Λάμψη. Αυτό το ποδηλατάκι που έκανε βόλτες στους έρημους διαδρόμους του ξενοδοχείου και έβλεπε τις δίδυμες να τον φωνάζουν "come and play with us Danny...forever...and ever..." Μπρρρ μακράν η πιο ανατριχιαστική σκηνή θρίλερ.
 
Νομίζω ότι υπάρχει το μαγαζάκι του τρόμου, η μύγα (και εκεί), το arachnophobia (στα δέντρα), και νομίζω ότι το ποδηλατάκι με το μπλε κάθισμα κάτω δεξιά στην εικόνα, είναι το ποδηλατάκι του Ντάνυ στην Λάμψη. Αυτό το ποδηλατάκι που έκανε βόλτες στους έρημους διαδρόμους του ξενοδοχείου και έβλεπε τις δίδυμες να τον φωνάζουν "come and play with us Danny...forever...and ever..." Μπρρρ μακράν η πιο ανατριχιαστική σκηνή θρίλερ.
Πρέπει να ναι και η ανναμπελ
 
Ας δοθεί και η απάντηση στο νούμερο 3. Είναι από την ταινία Invasion of the Body Snatchers (1978) και το λέει ο Donald Sutherland.
 
Τα περισσότερα τα είπατε. Εγώ είδα επίσης, το "Σήμα Κινδύνου" (the Ring) και την "Κατάρα". Το "Poltergeist" (το κοριτσάκι μπροστά στην tv).
Τον "Σκαθαροζούμη" (το ριγέ κοστούμι). Το "Αddams Family" (το χέρι στη στέγη). "Παρασκευή και 13" (στο παράθυρο).
 
Τώρα, αυτοί με τις τρίαινες , μου φαίνονται για αγρότες(?). Εαν δεν είναι το "Children of the corn", τότε πρέπει να είναι κάποια επιδρομή χωρικών εναντίον στο κάστρο του Δράκουλα (σε κάποια από τις ταινίες του). Εκτός αν είναι εναντίον του Φρανκενστάιν,αλλά όχι σίγουρα του 1931,γιατί εκεί είχαν φωτιές (αν θυμάμαι καλά). Μπορεί σε κάποιο Φρανκενστάιν" από αυτά με τον Πήτερ Κάσινγκ,της Χάμερ δηλαδή.
Εκτός αν είναι αυτό που είπε ο RIO. Το "the wikcker man", και μαζί με το ξύλινο/σκιάχτρο/βωμό υπάρχουν και οι αυτοί με τις τρίαινες.
 
"Τα πλοκάμια του τρόμου" (Tentacles, ιταλικής παραγωγής, 1977) στον τοίχο?
Το Resident evil" στην καμινάδα.
Το "Basket case" (1982) στο παράθυρο?
 
Γράφοντας " Η Κατάρα", εννοώ το "The Grudge" είτε το γιαπωνέζικο είτε το αμερικάνικο. Και είναι το φάντασμα κάτω από την Άναμπελ.
Το "Ring" είναι το φάντασμα που βγαίνει από το πηγάδι.
 
"H σιωπή των αμνών" ή το "Black Sheep" (Μαύρο πρόβατο,2006 -διαμαντάκι από Νέα Ζηλανδία).---> η πινακίδα πάνω από την Άναμπελ
 
" Balboa of the living dead" [ " Τα γάντια των ζωντανών νεκρών" (2035) ].. Πλάκα κάνω, τέλος από μένα.Δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο.
 
Το κάστρο όπως είπε και ο fulci στο ποστ 33 είναι του Δράκουλα.
Μήπως ήρθε η ώρα να κάνουμε τη σούμα για να δούμε αν είναι 40 αυτά που βρήκαμε;
 
Εσπαζα το κεφάλι μου χθες για το 1! Μου ήταν τόσο γνωστό. Ήμουν σίγουρη ότι το είχα δει και γραμμένο.
Το θυμήθηκα σήμερα. (Ένας ύπνος καθαρίζει τα τσιπάκια του εγκεφάλου και ενεργοποιεί την φαιά ουσία).
Η Μύγα λοιπόν. Σαν ατάκα δεν το θυμάμαι, αλλά ήταν πρακτική το 80 να βάζουν την ατάκα της ταινίας στο πόστερ.
Προβολή συνημμένου 233167
Ε,ναι..ΝΑΙ!!!.Ναι βρε laura.
Την ταινία αυτήν,την είχε δείξει ιδιωτικό κανάλι ή το '90 ή το '91. Εγώ δεν την είδα, είχα διαβάσει την υπόθεση και δεν μου έκανε "κλικ". Αν και λατρεύω ταινίες τρόμου με ζώα, τα θέλω όμως όταν γίνεται μαζική επίθεση εναντίον του ανθρώπου. Μύγες,μέλισσες,μυρμήγκια,κροταλίες,γυμνοσάλιαγκες κλπ,κλπ,κλπ, να επιτίθενται κατά εκατοντάδες ή χιλιάδες!
Την "Μύγα" την έγραψε σε βίντεο μια σειρά μου και μου την έδωσε να την δω!
Πω,πω,πω!..Αυτό ήταν! Δανείστηκα το βίντεο ενός γείτονα μου και έχοντας δύο βίντεο, αντέγραψα την ταινία σε δική μου βιντεοκασέτα!
Πω..Τι ταινιάρα! Τι τέλος ήταν αυτό!.. Την "έλιωσα" την βιντεοκασέτα μου. Και συνήθως την έβλεπα από την μέση και μετά.
Δεν ξέρω πόσες φορές την είχα δει. Αν και έχω καμιά 25αριά χρόνια να την δω,θυμήθηκα την ατάκα! Πρέπει να το λέει η Τζίνα σε κάποιον ή κάποια! Μπορεί σε εκείνον τον γλοιώδη μουσάτο!
Τι τέλος ήταν αυτό ρε φίλε RIO. Αξέχαστο! Τι μουσικάρα είχε! Έχει χαραχτεί στη μνήμη μου! Ηχητικό αν έβαζες από το τέλος της ταινίας θα το έβρισκα αμέσως. Την ατάκα δεν μπορούσα να την θυμηθώ! Τι "στεναχώρια" ήταν αυτή στο τέλος! Μία αυτή και μία όταν ο Άνακιν τα έκανε όλα "θάλασσα" και έφερε το Σκοτάδι στον Γαλαξία!..Κρίμα,κρίμα,κρίμα.. Μπράβο στον Κρόνεμπεργκ για την υπέροχη ταινία που μας πρόσφερε!
 
Ώστε το 4 ήταν το " To μωρό της Ρόζμαρι"? Εμ, γι' αυτό!.. Να αρχίσω εδώ το θάψιμο ή να πάω στο αντίστοιχο thread?
"To μωρό της Ρόζμαρι"..
Το 3 φίλε RIO, δεν το 'χω δει. Είναι sci-fi τρόμου?
 
Πίσω
Μπλουζα