HTML Frontend

arximidis

RetroWannaBe
Joined
24 Δεκ 2011
Μηνύματα
103
Αντιδράσεις
82
Όπως ανέφερα και στο άλλο σχετικό θέμα, είχα μπει στη διαδικασία να φτιάξω και το FrontEnd της παιχνιδομηχανής. Πράγματι ξεκίνησα και έφτιαξα ένα, αλλά αποδείχθηκε "μαπα" το καρπούζι...

Κάτι του έλειπε.

Παρακάτω βλέπετε μερικές εικόνες από το παλιό FrontEnd

Προβολή συνημμένου 84358 Προβολή συνημμένου 84359 Προβολή συνημμένου 84360

Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε, χώρια ότι δεν είναι customizable. Έτσι μπήκα στη διαδικασία να το αλλάξω. Σύντομα ήρθε η στιγμή που φώναξα... ΕΥΡΗΚΑ

Θα φτιάξω ένα HTML FrontEnd. Με την html/css και την javascript το customization βαράει κόκκινο, αφού μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (ακόμη και να το αλλάξεις τελείως)

Αν αναρωτιέστε πως είνια δυνατόν ένα html based frontEnd να δουλέψει και να φορτώνει τους emulators, η απάντηση είναι ότι γίνεται με τρικ!!! :D ;)

Για την ώρα δείτε μερικές φωτογραφίες του καινούργιου frontEnd. Είμαι στα τελειώματα και σύντομα θα το ανεβάσω.

Ααα, είπαμε ότι είναι html -> άρα παίρνετε και τον κώδικα

Προβολή συνημμένου 84361 Προβολή συνημμένου 84362 Προβολή συνημμένου 84363
 
Περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα.

Λίστα με τους emulators που θα υποστηρίζει υπάρχει?
 
Χίλια μπράβο σου μεγάλε!!!! Θα με κάνεις να αλλάξω frontend στην καμπίνα έτσι απλά για το feeling που θα δίνει ένα ελληνικό frontend.

Θεωρώ ότι μια καλή βοήθεια θα ήταν όποιος γνωρίζει να υποδείξει στον ταλαντούχο φίλο μας ποιοι emulator θεωρούνται η καλλίτεροι (για κάθε σύστημα) προκειμενου να δουλέψει "πάνω" σε αυτούς. Πχ για το SNES έχω διαβάσει παμπολες φορές ότι ο ZNES είναι κορυφαίος.

Ερώτηση: Το frontend σε μορφή HTML θα θεωρείτε "ελαφρή" συγκρίνοντας το με τα maximus και gameex και mala; Αν ναι ρότε πιστέυω αυτό θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

Επιπλέον προτείνω να "αντιγράψεις τους ανταγωνιστές σου" και να φτιάξεις (μετέπειτα) και ένα είδους editor προκιεμένου ο καθένας μας να μπορεί να το διαμορφώνει σύμφωνα με τα γούστα του.

Και πάλι μπράβο σου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητηρια για την προσπαθεια! :cool:
 
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια

Kambia είπε:
Περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα. Λίστα με τους emulators που θα υποστηρίζει υπάρχει?

dkssprs είπε:
Χίλια μπράβο σου μεγάλε!!!! Θα με κάνεις να αλλάξω frontend στην καμπίνα έτσι απλά για το feeling που θα δίνει ένα ελληνικό frontend.
Θεωρώ ότι μια καλή βοήθεια θα ήταν όποιος γνωρίζει να υποδείξει στον ταλαντούχο φίλο μας ποιοι emulator θεωρούνται η καλλίτεροι (για κάθε σύστημα) προκειμενου να δουλέψει "πάνω" σε αυτούς. Πχ για το SNES έχω διαβάσει παμπολες φορές ότι ο ZNES είναι κορυφαίος.

Ερώτηση: Το frontend σε μορφή HTML θα θεωρείτε "ελαφρή" συγκρίνοντας το με τα maximus και gameex και mala; Αν ναι ρότε πιστέυω αυτό θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

Επιπλέον προτείνω να "αντιγράψεις τους ανταγωνιστές σου" και να φτιάξεις (μετέπειτα) και ένα είδους editor προκιεμένου ο καθένας μας να μπορεί να το διαμορφώνει σύμφωνα με τα γούστα του.

Και πάλι μπράβο σου!!!

Χμμ... το html frontend έχει εντελώς διαφορετική λογική από ότι έχετε συνηθήσει. Μόλις το τρέξεις την πρώτη φορά... δεν κάνει απολύτως τίποτα ούτε υποστηρίζει κανέναν emulator. Το πώς θα μοιάζει, πώς θα συμπεριφέρεται, ποιούς εξομοιωτές θα υποστηρίζει (αλλά και το πώς), εξαρτάται πλήρως από εσάς και το πρόγραμμα που γράφετε σε html/css και javascript

Τώρα εξ' ορισμού, μόλις ανεβάσω το πρόγραμμα, θα συμπεριλάβω και ένα deafult θέμα. Αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες. Φυσικά θα πάρετε και τον κώδικα του θέματος, ώστε να τον δείτε, να τον τροποποιήσετε και να τον κάνετε ότι θέλετε.

Το θέμα που έχω φτιάξει για την ώρα υποστηρίζει μόνο MAME (και όχι πλήρως), αλλά έχω προετοιμάσει τον κώδικα και για την μελλοντική υποστήριξη περισσότερων. Φυσικά κάποιος που ξέρει να προγραμματίζει δε θα χρειαστεί να με περιμένει, αφού θα μπορεί να τον γράψει μόνος του

Θέλω να γράψω και ένα άρθρο - tutorial για το πώς δουλεύει, αλλά αν ακόμη διαβάσετε τον κώδικα το δικού μου θέματος, θα κατατοπιστείτε.

Όπως καταλαβαίνετε το frontend απευθύνεται περισσότερο σε προγραμματιστές html/css - javascript, αλλά αν φτιαχτούν θέματα, μπορούν να τα χρησιμοποιούν και αυτοί που δεν ξέρουν προγραμματισμό

Υ.Γ. ο editor που χρειάζεται στην περίπτωσή μας είναι το Notepad++ ή το programmers notepad :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη δουλεια!Περιμενουμε τα πρωτα δειγματα για να αρχισουμε και τις αποριες! :)
 
::)"Δος μοι Cab και το (Hardware/)Software της << καινισω>> .... ": :)

*καινισω = fake ~νεολογισμος(???) ,εκ του καιν-ουριο , ανα-καινισω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I quote myself from other post:

Είσαι ο Θεός μου! :worship:
 
D@redevil είπε:
I quote myself from other post:
Είσαι ο Θεός μου! :worship:
Υπερβολές :) :)

Εχω καλά νέα! Μόλις το δοκίμασα στην παιχνιδομηχανή και δουλεύει!!!!

Αυτό σημαίνει ότι πλέον είμαι έτοιμος να ανεβάσω την πρώτη έκδοση (λογικά αύριο ή μεθαύριο)

Για την ώρα δε θα γράψω κάποιο ιδιαίτερο tutorial για την λειτουργία, ελπίζοντας να καταλάβεται πώς λειτουργεί διαβάζοντας τον κώδικα (τον οποίο και μπορείτε να τροποποιήσετε αν θέλετε, για να τον φέρετε στα μέτρα σας)

Εις το επανιδείν!!
 
Τον περιμένω με ανοιχτές αγκάλες! :D

HTML & css μπορώ να βάλω την "φαντασία" μου να φτιάξει κάτι αντίστοιχο, αλλά αυτό που "καίγομαι" να δω, είναι το javascript από πίσω!...

Μη σε πω ότι με βάζεις φυτίλια να το γράψω και σε C# και να φορτώνει windows form κανονικά! :)

Αρχιμήδη, θα με καταστρέψεις! :burn:
 
Ανέβασα την πρώτη επίσημη έκδοση

Δεν έχω γράψει καποιο tutorial ακόμη, αλλά θα γίνει και αυτό στο άμεσο μέλλον

Για την ώρα θα γράψω μερικά πραγματάκια σε αυτό το μήνυμα

Κατεβάστε το αρχείο zip από εδώ (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/games/HTMLFrontEndEN.htm) και αποσυμπιέστε το σε κάποιον φάκελο. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

Μέσα στο zip αρχείο θα βρείτε δύο εκτελέσιμα προγράμματα, ένα αρχείο "settings.ini" και έναν κατάλογο με το όνομα "default" (εδώ είναι που βρίσκεται ο κώδικας html/css/javascript).

Τρέχετε την εφαρμογή HTMLFrontEnd.exe, που στην πραγματικότητα είναι ένας απλός browser. Ενσωματώνει τον internet explorer και δίνει τη δυνατότητα να εκτελείτε τις συναρτήσεις χαμηλού επιπέδου (low level) μέσω της javascript. Για λόγους ασφαλείας μπλοκάρει την πρόσβαση στο διαδίκτυο (ωστόσο είναι δυνατόν να τρέξετε javascript κώδικα από το διαδίκτυο, για αυτό να είστε προσεκτικοί. Είναι προτιμότερο να τρέχετε την javascript μόνο από τοπικά αρχεία, όπου έχετε πρόσβαση στον κώδικα).

Σημείωση: Αγνοείστε, για την ώρα, το πρόγραμμα kbrdController.exe. Αυτό είναι ένα πρόγραμμα που επικοινωνεί με τον αυτοσχέδιο εξομοιωτή πληκτρολογίου που της παιχνιδομηχανής μου. Γενικά αν χρησιμοποιείτε το πληκτρολόγιο ή κάποιον άλλο εξομοιωτή (π.χ. ipac), τότε αυτό το πρόγραμμα δε σας χρειάζετε (ωστόσο μην το διαγράψετε).
Ανοίξτε το αρχείο "settings.ini" και διαβάστε όλα τα σχόλια. Θα σας καθοδηγήσουν για τις υποστηριζόμενες ρυθμίσεις. Μην ξεχάσετε να αλλάξετε τον κατάλογο του MAME στο τμήμα ALLOWED PROGRAMS του αρχείου "settings.ini", στον κατάλογο όπου 'εχετε αποθηκευμένο το mame.exe.

Επίσης μην ξεχάσετε να αλλάξετε την παράμετρο MAME_ROMS στο αρχείο main.html (βρίσκεται στον κατάλογο "default"), ώστε να δείχνει στον κατάλογο που είναι αποθηκευμένα τα roms. Βρίσκεται περίπου στη γραμμή 45 του κώδικα. Προσέξτε να διατηρήσετε την μορφή που βλέπετε στον κώδικα. Δηλαδή να χρησιμοποιείτε το \\ αντί για το \

Μέσα στον κατάλογο default\emulators\MAME\snaps αντιγράψτε τις εικόνες (snaps) για τα roms

Μέσα στον καάλογο default\emulators\MAME\videos αντιγράψτε τα βίντεο previews των roms

Χρήση:

Με το δεξιό/αριστερό πλήκτρο του πληκτρολογίου αλλάζετε τους εξομοιωτές. Με το enter επιλέγετε τον εξομοιωτή

Με τα πλήκτρα πάνω/κάτω επιλέγετε τα roms. Με το enter τρέχετε το επιλεγμένο παιχνίδι

Με το πλήκτρο backspace κλείνετε την λίστα με τα roms

Με το ESC κλείνετε το πρόγραμμα

Σημειώσεις:

1) Θα προσέξετε ότι όταν τρέχετε το πρόγραμμα, το βέλος του ποντικιού μεταφέρεται στην απάνω αριστερή γωνία του προγράμματος. Αυτό δεν είναι bug. Γίνεται επίτηδες, ώστε να εξασφαλιστεί ότι ο html κώδικας θα δέχεται τα πατήματα των πλήκτρων του πληκτρολογίου (αυτό θα αλλάξει στο μέλλον)

2) Μπορείτε να τρέξετε τον κώδικα από τον internet explorer, αλλά δε θα έχετε πρόσβαση στις συναρτήσεις χαμηλού επιπέδου

3) Έχω συμπεριλάβει μια μικρή λίστα με τα roms, για τους ελέγχους και μόνο (default\emulators\MAME\gamelist.xml). Αντικαταστήστε την με την πλήρη λίστα gamelist_full.xml (βρίσκεται στον ίδιο κατάλογο).

Προσοχή: Την πρώτη φορά που θα φορτώσετε την πλήρη λίστα, θα πάρει μερικό χρόνο γιατί είναι πολύ μεγάλη. Ωστόσο μετά από αυτό, θα φορτώνει γρήγορα

Αν θέλετε μια περισσότερο ενημερωμένη λίστα, εξάγετέ την από το mame.exe με την ακόλουθη εντολή:

mame -listxml >gamelist.xml


και αντικαταστήστε την παλιά λίστα

Το εξ' ορισμού html θέμα που συμπεριλαμβάνω, είναι φτιαγμένο για μια ανάλυση οθόνης 640x480, επειδή χρησιμοποιώ μια τηλεόραση στην παιχνιδομηχανή μου. Αν έχετε μεγαλύτερη ανάλυση, το κεντρικό παράθυρο δε θα καλύπτει όλη την οθόνη

Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε το HTMLFrontEnd σε δράση στην παιχνιδομηχανή μου

[video=youtube;4WZ9Sso0-WM]




Υ.Γ. Παρακαλώ ενημερώστε για πιθανά σφάλματα που βρείτε στον κώδικα ή καταθέστε τις προτάσεις σας. Αν κάποιος ενημερώσει τον κώδικα, αν φυσικά το επιθυμεί, μπορεί να μου τον στείλει να τον συμπεριλάβω στην επόμενη έκδοση (θα δημοσιεύσω και το/της όνομά του/της)

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχοντας δει μονο το Video μεχρι στιγμης εχω να πω

Αν κρινω απο τα θεμελιους λιθους οι προοπτικες ειναι εξαιρετικες

htmlfe.jpg

Α
2012042622481762.png
ΣΙΟΣ

 


Βtw μια πραγματικα ασημαντη παρατηρηση





Το ηχητικο στο ανοιγμα με τους κεραυνους παραπεμπει σε σημα δελτιου ειδησεων και (λιγο Ds9) και δεν ειναι οτι ποιο ταιριαστο


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να το αλλάξεις μέσα από τον κώδικα. Και εγώ ως προσωρινό το έχω... ελπίζωντας να βρω κάτι καλύτερο. Ή ακόμη καλύτερα να φτιάξει κάποιος ένα καινούργιο και γενικότερο, αφού αυτό είνια μόνο για το MAME
 
arximidis είπε:
Ή ακόμη καλύτερα να φτιάξει κάποιος ένα καινούργιο και γενικότερο, αφού αυτό είνια μόνο για το MAME
θα μπορουσε να ειναι θεμα mini διαγωνισμου για το retromaniax (απο το 15 αυγουστο/σεπτεμβριο και μετα ) που θα επιστρεψουν και οι αποντες

....
 
Nemo είπε:
θα μπορουσε να ειναι θεμα mini διαγωνισμου για το retromaniax (απο το 15 αυγουστο/σεπτεμβριο και μετα ) που θα επιστρεψουν και οι αποντες ....
Εξαιρετική ιδέα.

Πάω να κατεβάσω το αρχείο :) brb
 
Ωραια ιδεα. Γενικα το artwork θελει δουλεια. Για παραδειγμα χρειαζεται μια backgroud εικονα που να ταιριαζει με το καρουσελ. Οι εικονες των εξομοιωτων στο καρουσελ θελουν και αυτες αλλαγμα.

Επισης θελω να προσθεσω ηχητικα εφε (κλικ, ζουπ κτλ :) ) και μερικα animations ( δηλαδη η εικονα του rom να κανει slide κτλ)
 
Ενημέρωση (έκδοση 1.1)

Υποστήριξη του DOSBox


Ρυθμίσεις

1) Όπως και στο MAME ανοίξετε το αρχείο settings.ini και αλλάξτε τον κατάλογο σε εκέινον όπου έχετε εγκαταστήσει το DOSBox

2) Ανοίξετε το αρχείο main.html και κατευθυνθείτε στη γραμμή περίπου 59. Αλλάξτε τον κατάλογο μερ αυτόν όπου είναι αποθηκευμένα τα παιχνίδιο DOS

Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί είναι ο ακόλουθος

Εγκαταστείστε όλα τα παιχνίδια του DOS σε υποφακέλους κάτω από τον ίδιο προγονικό κατάλογο (αυτόν που επιλέξατε στην γραμμή 59). Το σημαντικό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι το όνομα του κάθε υποφακέλου θα πρέπει να είνια το ίδιο με το όνομα του βασικκού εκτελέσιμου αρχείου του παιχνιδιού (χωρίς την κατάλληξη exe)

Μήν αλλάξετε το μονό εισαγωγικό της μεταβλητής στη γραμμή 59 με διπλά εισαγωγικά

Βίντεο: Εκτελώντας το extreme pinball

http://www.youtube.com/watch?v=4m6cJLXJ_WE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενημέρωση (έκδοση 1.3) (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebP...FrontEndEN.htm)

Υποστήριξη του Nestopia
Ρυθμίσεις

1) Όπως και στο MAME ανοίξετε το αρχείο settings.ini και αλλάξτε τον κατάλογο σε εκέινον όπου έχετε εγκαταστήσει το nestopia

2) Ανοίξετε το αρχείο main.html και κατευθυνθείτε στη γραμμή περίπου 63. Αλλάξτε τον κατάλογο με αυτόν όπου είναι αποθηκευμένα τα roms

Για την ώρα δεν περνάω παραμέτρους στο nestopia (δεν ξέρω ποιες είναι). Ωστόσο είναι πολύ εύκολο να τις περάσετε και μόνοι σας, αν θέλετε. Πηγαίντε στη γραμμή 308 και προσθέστε τις, όπως περίπου έχουν προστεθεί για την περίπτωση του DosBox (γραμμή 293).

Στην δική μου περίπτωση ρύθμισα το Nestopia από το παράθυρο prefernces και επειδή αποθηκεύονται δεν χρειάζεται να τις περνάω από το FrontEnd
 
Μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και δεν μπορώ να τρέξω το ΜΑΜΕ :(

Θα επανέλθω...
 
Πωπω όταν βλέπω ωραία frontends αγχώνομαι, θέλω να τα σετάρω όλα και ακόμα δεν έχω τελειώσει ακόμα το setup μου με το Hyperspin... Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλλέξω στο τέλος.
 
Πίσω
Μπλουζα