HTML Frontend

Kambia είπε:
Μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και δεν μπορώ να τρέξω το ΜΑΜΕ :( Θα επανέλθω...
Δε θα πρέπει να ξεχάσεις να αλλάξεις τους καταλόγους σε αυτούς όπου έχεις αποθηκεύσει το ΜΑΜΕ και τα roms. Γράφω τι ακριβώς στο αρχικό μήνυμα

Imgema είπε:
Πωπω όταν βλέπω ωραία frontends αγχώνομαι, θέλω να τα σετάρω όλα και ακόμα δεν έχω τελειώσει ακόμα το setup μου με το Hyperspin... Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλλέξω στο τέλος.
Ευχαριστώ... Η αλήθεια είναι ότι θέλει ακόμη πολύ βελτίωση και ελπίζω στη βοήθεια όλων :)
 
Τους έχω αλλάξει αλλά μου βγάζει σφάλμα. Θα το ξανακοιτάξω με την ησυχία μου και αν δεν... θα ποστάρω το σφάλμα.
 
Kambia είπε:
Τους έχω αλλάξει αλλά μου βγάζει σφάλμα. Θα το ξανακοιτάξω με την ησυχία μου και αν δεν... θα ποστάρω το σφάλμα.

Θα πρέπει να το αλλάξεις κάπως έτσι (για τον κατάλογο των roms)

var MAME_ROMS = "C:\\Emulators\\MAME\\roms\\";

Μην ξεχάσεις στο τέλος το διπλό \\

Και πάντα αντί για \ θα βάζεις \\

Στο settings.ini θα βάζεις μονό \ και όχι διπλό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα. Δεν νομίζω να παίζει ρόλο που το .exe του ΜΑΜΕ είναι στο C και οι roms στο D:

Edit.

χμ... mameuifx32 τρέχω.
 
Kambia είπε:
Ναι ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα. Δεν νομίζω να παίζει ρόλο που το .exe του ΜΑΜΕ είναι στο C και οι roms στο D:
Edit.

χμ... mameuifx32 τρέχω.
Δεν ξέρω για αυτό...

Σου τρέχει το mame;; Δηλαδή αν ξεκινάνει αλλά πετάει σφάλμα τότε του δίνεις λάθος παραμέτρους... Εγώ έχω βάλει τις παραμέτρους για την κανονική έκδοση... Μπορείς να τις αλλάξεις στον κώδικα (γραμμή 274 στο main.html για την έκδοση 1.3), αλλά δεν ξέρω πώς τις δέχεται το mameuifx32

Κανονικά δεν παίζει ρόλο που είναι τα roms.

Κάποιος από το εξωτερικό μου είπε ότι του έτρεχε τα roms και μέσα από το δίκτυο. Δηλαδή σε άλλο υπολογιστή το mame και σε άλλο υπολογιστή τα roms.

Ααα και κάτι άλλο

Βεβαιώσου ότι το όνομα του βασικού εκτελέσιμου στην έκδοση mameuifx32 είναι το mame.exe και όχι κάποιο άλλο (π.χ. mame32.exe)

Αν είναι κάτι άλλο, τότε θα πρέπει να το βάλεις στο settings.ini

π.χ. αν είναι το mame32.exe θα πρέπει να γράψεις (στο settings.ini)

MAME = C:\Emulators\MAME\mame32.exe
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλαξα το mameuifx32 και φόρτωσα μια παλιά έκδοση ΜΑΜΕ32 (εννοείται έκανα τις αλλαγές στο Settings.ini)

Αλλά παίρνω το παρακάτω error (το ίδιο και με το mameuifx32)

test frontend.jpg
 
Ναι αυτό το σφάλμα είναι της javascript και δεν έχει σχέση με το mame

Να σε ρωτήσω... Την μουσική στο background, μόλις τελειώσει το εισαγωγικό βίντεο και φορτώσει το καρουζέλ, την ακούς;;

Έχω το ίδια σφάλμα και σε έναν άλλο φίλο.

Αν δεν ακούς τη μουσική στο background δοκίμασε να διαγράψεις τις γραμμές:

335: document.embeds[0].stop();

347: document.embeds[0].play();

563:


Το ειασγωγικό βίντεο φαντάζομαι το βλέπεις


edit


Τελικά το είδα και εγώ το πρόβλημα. Έχει να κάνει με το embed tag της html. Διαγράφοντας τις γραμμές από το main.html που έγραψα προηγουμένως, θα διορθώσει το πρόβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παράξενο! Ενώ χθες άκουγα την μουσική και στο εισαγωγικό βιντεο και στο καρουσελ (η οποία μου αρέσει αρκετά) σήμερα ακούω μόνο τη μουσική στο εισαγωγικό βίντεο! Ακόμα δεν πείραξα τίποτα στο main.html! Για δευτερόλεπτα μου εμφάνισε άλλο error από το παραπάνω και το παράθυρο χάθηκε. Πρόλαβα να δω τα 2 πρώτα ψηφία 26(?) γραμμή και 6ο χαρακτήρα. Μετά η οθόνη του frontend άσπρισε.

Πάω να κάνω τις αλλαγές που μου είπες και επανέρχομαι.

EDIT #1

Είπα να το ξανατρέξω πριν κάνω τις αλλαγές και πρόλαβα το error

test2Frontend.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξανακατέβασε το zip και κάνε τις αλλαγές από την αρχή. Νομίζω ένα είχε πρόβλημα και το είχα άλλαξα (μήπως έπεσες στην περίπτωση)

Τώρα σου "βάρεσε" το carousel

Η μουσική που σου αρέσει είναι στο deafult/img/music.mp3. Δοκίμασε να δεις αν την παίζει ο windows media player (προσοχή οχι το vlc ή κάποιο άλλο πρόγραμμα).

Αν όχι τότε εξηγείται γιατί δεν ακούς την μουσική.

Συνήθως αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις του απαραίτητους codecs. Η λυση είναι να τους κατεβάσεις. Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς http://www.codecguide.com/download_kl.htm

Το περίεργο είναι που μου είπες ότι αρχικά έπαιζε. Μήπως έχει καταστραφεί το Mp3 και έχεις πέσει στην περίπτωση που σου έλεγα. Ξανακατέβασέ το για σιγουριά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την μουσική την ακούω κανονικότατα με τον windows media player.

Mετά τις αλλαγές άνοιγε το ΜΑΜΕ αλλά κολλούσε το σύμπαν :p . Άλλαξα πάλι σε mameuifx32 και πορώθηκα με το 1941 :D Τουλάχιστον δούλεψε.

Κάτι άλλο που δε μου το έκανε χθες (όλα σήμερα βγήκαν!) είναι οτι μου βγάζει το μήνυμα "Loading game list for the first time. Please wait" κάθε φορά στην έναρξη.

Τέσπα πάω να κατεβάσω πάλι το zip κάνω τις αλλαγές και ενημερώνω

Thanks :)
 
Μάλλον έχει πρόβλημα το zip που κατέβασες και για αυτό να μην έπαιζε και τη μουσική. Ξανακατέβασέ το και δοκίμασέ το
 
Ούτε πάλι ακούω την μουσική. Είτε χωρίς, είτε με τις αλλαγές. Και αφού έπαιξα ένα ακόμα 1941 μου έβγαλε πάλι το προηγούμενο error για το καρουσέλ.
 
Ωραία, θα κάνω μερικές αλλαγές στον κώδικα για να παίζει και την μουσική και θα ανεβάσω την καινούργια έκδοση

Όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται. :)
 
χρησιμοποιεις active x?
 
For what is worth

παντως εγω που δοκιμασα την 1.0 την δευτερη μερα που ανεβηκε με 2 -non ui - μια oficial και μια special build δεν ειχα κανενα προβλημα

δοκιμασα σημερα και με μια προσφατη mameuifx64 οπως και με μια παλια mameuifx32

δοκιμαζοντας καθε φορα το 1942 καθε φορα χωρις προβλημα ....
 
ChrisTOS είπε:
χρησιμοποιεις active x?
Όχι και αυτό είναι που επιθυμώ (να μην χρησιμοποιήσω δηλαδή)

Ενημέρωση (έκδοση 1.4)

Ανέβασα την καινούργια έκδοση

Διόρθωσα μερικά bug-ακια και επιπλέον πρόσθεσα υποστήριξη για το WinUAE

Επίσης άλλαξα τον τρόπο που αναπαράγεται η μουσική στο background, μήπως και διορθωθούν τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε ορισμένες περιπτώσεις

link: http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/games/HTMLFrontEndEN.htm
 
Ο λόγος που σε ρώτησα είναι επειδή χρησιμοποιώ linux και η εφαρμογή που δίνεις είναι με τον IE. Οπότε πρέπει να μεταφερθεί σε firefox ή αντίστοιχο για να τρέξει σε Linux
 
Ήχος οκ. Το ΜΑΜΕ τρέχει. Τα παιχνίδια οκ.

Τρώω βέβαια κάτι άλλα σκαλώματα αλλά δε νομίζω να φταίει το frontend... Δε μου γυρίζει στην λίστα των roms. Κολλάει και πρέπει να τερματίσω την εφαρμογή.

Aν βρω χρόνο θα τεστάρω και τους άλλους emulators που έχεις βάλει.
 
ChrisTOS είπε:
Ο λόγος που σε ρώτησα είναι επειδή χρησιμοποιώ linux και η εφαρμογή που δίνεις είναι με τον IE. Οπότε πρέπει να μεταφερθεί σε firefox ή αντίστοιχο για να τρέξει σε Linux
Όχι μόνο καλά έκανες που ρώτησες, αλλά έκανες και πολύ καλή ερώτηση!

Ακριβώς για αυτό το λόγο σου απάντησα, ότι με την καμία δε θέλω να βασιστώ σε ActiveX

Ήδη δουλέυω στην κατασκευή ενός browser που βασίζεται στο webkit, ώστε να μπορούμε να τρέχουμε το html ForntEnd σε όλες τις πλατφόρμες. Μέχρι στιμγής έχω φτιάξει τον browser, αλλά θέλει δουλειά ακόμη...

Kambia είπε:
Ήχος οκ. Το ΜΑΜΕ τρέχει. Τα παιχνίδια οκ. Τρώω βέβαια κάτι άλλα σκαλώματα αλλά δε νομίζω να φταίει το frontend... Δε μου γυρίζει στην λίστα των roms. Κολλάει και πρέπει να τερματίσω την εφαρμογή.

Aν βρω χρόνο θα τεστάρω και τους άλλους emulators που έχεις βάλει.
Δηλαδή κολάει το παιχνίδι ή το frontEnd;

Υ.Γ. Χρόνια πολλά σε όλους. Υγεία και ευτυχία!

Ενημέρωση

Έχω σπουδαία νέα

Είμαι πλέον ένα βήμα πριν την μετατροπή της εφαρμογής ώστε να παίζει σε όλες τις πλατφόρμες (windows, linux κτλ)
Αυτό είναι εφικτό με το webkit και τις βιβλιοθήκες QT

Αυτό σημαίνει ότι

1) Δεν απαιτείται ο internet explorer

2) Δεν απαιτείται ο windows media player. Χρησιμοποιείται το VLC plugin

3) Υποστήριξη HTML5. Αυτό σημαίνει κυρίως ότι υποστηρίζεται το tag canvas της html, με το οποίο μπορείτε να κάνετα θαύματα

Πρώτα θα κυκλοφορήσω την έκδοση για τα Windows και μετά θα ακολουθήσει η έκδοση για Linux

Αυτή θα είνια η έκδοση 2.0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα