Iδέα για retro παιχνίδι γνώσεων.... (Cancelled !!!)

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Λοιπόν,έχω μια ξαφνική και περίεργη ιδέα και περιμένω απόψεις για το αν σας αρέσει....

Λέω να φτιάξω ένα παιχνίδι γνώσεων με τη δομή του "Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" (την οποία βρήκα έτοιμη).Ουσιαστικά δηλαδή δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από ερωτήσεις,αλλά ΠΟΛΛΕΣ ερωτήσεις....

Το skin είναι πολύ όμορφο,αυτό ακριβώς το γνωστό του "Εκατομμυριούχου",με τον κ.Σπύρο Παπαδόπουλο στην εικόνα,απλά λείπει ο ήχος.Δε ξέρω αν κάποιος γνωρίζει πώς μπορεί να ντύσει το τελικό .exe αρχείο που θα προκύψει με retro μουσικούλα στο background..!Θα ήταν υπέροχο κάτι τέτοιο...!

Το πόσες ερωτήσεις μπορεί να "δει" το παιχνίδι εξαρτάται καθαρά από εμάς,οι ερωτήσεις στον αριθμό είναι 15,αυξανόμενης δυσκολίας,μέχρι το,εντελώς εικονικό για την περίπτωσή μας,μεγάλο έπαθλο των 50.000.000 δρχ....

Φυσικά εμείς αυτό εδώ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ως σκελετό προσθήκης και συγκέντρωσης ΑΠΕΙΡΩΝ retro γνώσεων μέσα και να το διαθέτουμε για κατέβασμα και παίξιμο σε όποιον θέλει να περάσει ευχάριστα την ώρα του αποκτώντας πολλές,μα πάρα πολλές retro γνώσεις....

Δε ξέρω αν θα χρειαστεί να πάρω και την απαραίτητη άδεια από το MEGA για την τροποποίηση των ερωτήσεων,θα το ψάξω....

Δε ξέρω αν το κατανοείτε,αλλά μπορεί να προστεθεί ΑΠΕΙΡΟ υλικό μέσα με τη μορφή ερωτοαπαντήσεων,τις οποίες ΕΣΕΙΣ θα μου αποστέλνετε καθημερινά σε p.m's κι εγώ θα τις προσθέτω στον σκελετό του παιχνιδιού...!

Σκεφτείτε όμως ότι οι ερωτήσεις πρέπει να έχουν βαθμό δυσκολίας από 1 έως 11 (καθότι οι 5 πρώτες ερωτήσεις,ως γνωστόν,είναι οι πολύ εύκολες,δηλαδή ίδιας δυσκολίας),άρα θα μου δίνετε μαζί και έναν συνοδευτικό αριθμό (από 1 έως 11) κατά την κρίση σας,για να μπαίνει η ερώτηση στην αντίστοιχη κατηγορία...

Οι ερωτήσεις θα πρέπει να έχουν τέσσερις (4) πιθανές απαντήσεις,ψιλοίδιες μεταξύ τους όσο πιο δύσκολη είναι η ερώτηση και βέβαια να μου λέτε ποια είναι η σωστή απάντηση...

Προσοχή,η σωστή απάντηση δε πρέπει να είναι υποκειμενική,αλλά αντικειμενικά η σωστή.Δηλαδή ερώτηση "Ποιο είναι το καλύτερο ever παιχνίδι που βγήκε στον Spectrum" δε μπορεί να μπει,αλλά κάλλιστα μπορεί να μπει "Ποιο είναι το πρώτο παιχνίδι που κυκλοφόρησε ποτέ σε Spectrum" που είναι ένα fact αδιαμφισβήτητο....!

Σκεφτείτε πόσο ενδιαφέρον θα είναι το παιχνίδι αυτό για όλους σας όταν ολοκληρωθεί,αφού θα περιέχει διάφορες ερωτήσεις,με θεματολογία από ΟΛΑ τα subforums του GRM και με τόσα άτομα εδώ μέσα με τόσες γνώσεις πάνω σε τόσα πολλά θεματικά αντικείμενα να μου στέλνουν ερωτήσεις,μπορεί να βγει ένα δαιδαλώδες παιχνίδι γνώσεων,που δε θα το βαρεθείτε σχεδόν ποτέ,χώρια που θα το βαφτίσουμε κιόλας βέβαια όταν είναι έτοιμο.....

Στόχος μου είναι να είναι έτοιμο το παιχνίδι ή μετά το Πάσχα ή το καλοκαίρι,αν θέλουμε να γίνει πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε πλήθος ερωτήσεων,και το οποίο θα μπορεί να ενισχύεται συνεχώς,αυτό είναι τοι καλύτερο απ' όλα...!

Όποιος θέλει να συμμετάσχει με αποστολή 1 ερώτησης για testing,ας το δηλώσει εδώ για να δω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ και αν θέλετε να φτιάξουμε ένα τέτοιο παιχνίδι.....

Προσωπικά θα μου άρεσε πολύ να μαθαίνω καθημερινά από το PC μου νέα πράγματα για ταινίες,κονσόλες,cartoons,PC's,λειτουργικά,animes,μουσική,περιοδικά,home computers & games,ρετρό συνήθειες κι ό,τι άλλο συζητάμε εδώ μέσα...!!

Είναι σαν να μεταφέρει ο ένας τις γνώσεις του στον άλλον...!

Αναμένω feedback......!
 
Πολύ καλή ιδέα... αλλά νομίζω χρειάζεσαι άδεια από την εταιρεία που είναι παραγωγός του τηλεπαιχνιδιού σε όλο τον κόσμο (νομίζω είναι η endemol). Ηδη υπάρχουν παραλλαγές του και στο internet και παλαιότερα όταν το είχε η κρατική μπορούσες να παιξεις και από το site της ΕΡΤ.
 
Πολυ καλη ιδεα Μανο!

Εγω εχω το μαχαιρι στο λαιμο αυτη τη περιοδο διοτι πνιγομαστε στη δουλεια αλλα θα συμμετεχω με χαρα!

Δωσε απλα καποιες τεχνικες λεπτομερεις...π.χ ειναι Flash? (ωστε να το φιλοξενησουμε στο server)
 
Για να πάρετε και μια ιδέα για τι μιλάω,ορίστε.....



Ναι,ένα flashάκι είναι Πάνο.....!
 
Καλη φαση...ειναι flash.

Και μπορουμε να εχουμε απο Ερωτησεις γνωσεων,εως "ανασκαφες" σε ποστ (του τυπου με αλλο GRM Μελος ποιον τσακωθηκε ο Pooky για τις πιστωτικες καρτες :D )
 
Aπλά πρέπει να δούμε αυτό που λέει ο Stan περί άδειας πρώτα.....
 
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν πατήσουμε την βοήθεια του τηλεφώνου... ποιός θα απαντήσει! #)

Μάνο... να το κάνεις έτσι ώστε να καλεί αυτόματα εσένα στο κινητό σου!!! :D
 
Δε ξέρω αν πέρα του 50-50 θα μπορούν να είναι διαθέσιμες και οι άλλες βοήθειες....

Μάλλον δεν θα είναι,θα το κοιτάξω...
 
εκτός και αν η βοήθεια του κοινού είναι κάποιο pole μέσα από το forum χαχαχα... πάντως ναι, δίκιο έχεις... εκτός από το 50-50 δεν μπορεί να υπάρχει άλλη βοήθεια... Μήπως να βάλεις το 50-50 3 φορές ώστε να είναι πιο δικαιο σε σχέση με το κανονικό παιχνίδι? Θα κάτσω το Σαβ/κο να σκεφτώ ερωτήσεις για να σου στείλω!! Θα έχει πολλή πλάκα! #)
 
Πολύ καλή ιδέα, που προϋποθέτει πολύ δουλειά! Ειδικά από μέρους σου manos426f, διότι το feedback που θα λάβεις από τα μέλη, θα είναι τεράστιο, πιστεύω...

Εγώ είμαι μέσα... :thumbup:

Βέβαια, λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο, (την εταιρία του παιχνιδιού)... Ίσως να κάναμε κάποιες παραλλαγές σε λογότυπα και skin, αλλά και στον κορμό του παιχνιδιού. Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλές γνώσεις flash και όχι μόνο...

Ίδωμεν...
 
Κοιτάξτε,από το MEGA πιστεύω ότι θα πάρω θετική απάντηση....

Από την εταιρεία (θέλω να) πιστεύω ότι θα ισχύσει το ίδιο....

Και πιθανότατα να μπορώ να βάλω να "παίζουν" και οι τρεις βοήθειες...!
 
μακάρι μακάρι! :D

δεν κάνουμε κάτι και σε trivial pursuit?

Αν βρούμε το παλαιό παιχνιδάκι που ήταν σε δισκετούλα δεν θα μπορούσαμε να αλλάξουμε τις ερωτήσεις? #)
 
Φίλε Stan,νομίζω ότι και το Trivial πάνω-κάτω το ίδιο είναι....

Επειδή αυτό μπορώ να το "πειράξω",-αν βέβαια πάρω τις απαραίτητες εγκρίσεις- νομίζω καλό θα ήταν να διοχετεύσουμε όλη τη γνώση μας εκεί μέσα...!

Πάντως βλέπω θετική διάθεση και μου αρέσει αυτό...!
 
Όμορφη ιδέα.

Πρέπει εξ αρχής να ληφθούν μερικές σωστές αποφάσεις πριν αρχίσει η εισαγωγή δεδομένων.

Κατ' αρχήν θα πρέπει να βρεις τρόπο να αντιμετωπίσεις διπλότυπες ερωτήσεις. Όταν δηλαδή λάβεις από διαφορετικά άτομα την ίδια (πάνω-κάτω) ερώτηση. (Μπορεί τελικώς να μην είναι κακό, ψιλοΐδιες ερωτήσεις σε μια τεράστια βάση δεδομένων, όμως πρέπει εξ αρχής να υπάρξει πολιτική)..

Πιστεύω πως είναι σημαντικό να υπάρξει δείγμα ερωτήσεων με τον βαθμό δυσκ. δίπλα που να βοηθάει αυτούς που κάνουν προτάσεις να χαρακτηρίσουν την ερώτησή τους με έναν σωστό βαθμό δυσκολίας ώστε να μην υπάρχει στο προκείμενο μεγάλη απόκλιση δυσκολίας μεταξύ ερωτήσεων χαρακτηρισμένων με το ίδιο βαθμό.

Επίσης, νομίζω πως υπάρχουν κατηγορίες;
 
Επίσης ο βαθμός δυσκολίας των ερωτήσεων είναι κάτι υποκειμενικό! Μπορεί κάποια ερώτηση που εγώ την θεωρώ πανεύκολη για άλλον να είναι παλούκι ή και το αντίστροφο... εκεί καλύτερα να γίνει καταγραφή και αξιολόγηση όλων των ερωτήσεων...
 
Κατηγορίες δεν υπάρχουν,απλά είναι οι 15 ερωτήσεις αυξανόμενης δυσκολίας....

Για τις διπλές απαντήσεις,καταρχήν πρέπει αυτός που θα μου στείλει ερώτηση να είναι ΒΕΒΑΙΟΣ για την ορθή απάντηση.Αν διαπιστωθεί αυτό που λες,σε πρώτη φάση δε θα μπει η ερώτηση και θα γίνει προσπάθεια να διασαφηνιστεί η ορθή απάντηση...

Τώρα για την δυσκολία,δεν είναι ανάγκη να παίζει κλίμακα 1-11,αλλά έστω 1-6 που εγώ θα τις αντιστοιχήσω στον αριθμό των 15 ερωτήσεων δηλαδή

Πολύ εύκολη (1-5)-Εύκολη(6-8 )-Μέτρια(9-10)-Δύσκολη(11-12)-Πολύ δυσκολη(13-14)-Ερώτηση για Masters (15)....

Ο βαθμός που θα συνοδεύει την ερώτηση πρέπει να μπαίνει συνετά,δηλ. με αντικειμενικό κριτήριο από μεριάς του,από τον αποστολέα....

Stan,αν οι ερωτήσεις αξιολογούνται από όλους,μάνι-μάνι οι απαντήσεις θα είναι σε δημόσια θέα....!!
 
Τι θα λέγατε αν το κάναμε σε στυλ photoquiz όπως αυτό που παίζουμε στα μαγαζιά; Την ίδια ιδέα την είχα κι'εγώ αλλά δεν ξέρω τι εργαλεία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ώστε να είναι free. Φαντάζομαι MySQL και PHP; Μια ιδέα είπα ε...
 
Πολύ καλή ιδέα και ειδικά αυτό που ανέφερε ο Wally περί ερωτήσεων που αφορούν καταχωρήσεις μελών,νομίζω ότι θα είναι ένα καλό κίνητρο ώστε να ενισχυθούν τα ποιοτικά posts. #)
 
Εξαιρετική ιδέα Μάνο , εύγε :thumbup:

Και ότι χρειαστείς απο αλγόριθμους ή για τεχνικά θέματα που αφορούν flash, εδώ είμαστε ;)
 
Πίσω
Μπλουζα