IGN's TOP 25 Game Consoles of all times

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
http://www.ign.com/top-25-consoles/index.html

ignsbest25consoles.jpg



Αυτή την εβδομάδα έχει αντίστροφη μέτρηση του IGN για τις 25 καλύτερες κονσόλες όλων των εποχών. Όλες οι θρυλικές παρουσίες κάνουν την περατζάδα τους από την λίστα σε διάφορες θέσεις με ένα μικρό σχόλιο για την κάθε μία από αυτές και για ποιον λόγο έλαβαν την θέση αυτή. Η αντίστροφη μέτρηση επί του παρόντος δεν έχει ολοκληρωθεί αφού έχει ανακοινωθεί μέχρι την 6η θέση, αλλά μπορώ πλέον να κάνω ένα πρώτο αναγνωριστικό post στην παρούσα ενότητα, αφού οι τρεις κονσόλες της τρέχουσας γενιάς έχουν ήδη καταλάβει κάποια θέση. Έτσι όπως το βλέπω, μάλλον την πρώτη θέση θα την έχει καβάτζα εκτός απροόπτου το PS2.

Μεταφέρω τις θέσεις και τα σχόλια, χωρίς να συμφωνώ σε όλα μαζί τους. ;)




Πρώτη εμφάνιση στην αντίστροφη μέτρηση για το PlayStation 3 στην 15η θέση, ομολογώ ότι περίμενα κάτι καλύτερο, αλλά όπως αναφέρουν και οι συντάκτες του θέματος έχει πολλά ακόμα να δώσει, αλλά το ίδιο μπορεί να ισχυριστεί κανείς και για το Wii της Nintendo που βρίσκεται 5 θέσεις πιο πάνω και ουσιαστικά είναι η κονσόλα που, κατά την γνώμη μου, δεν έχει κάνει από την ημερομηνία της εμφάνισης της καμία σοβαρή αλλαγή τόσο σε θέμα hardware, όσο και σε ποιότητα software. Σε ακόμη καλύτερη θέση πλασάρεται και το Xbox 360, αφού καταλαμβάνει την 6η θέση και φυσικά παίρνει το στέμμα της καλύτερης κονσόλας αυτής της γενιάς από τους αντιπάλους της, τουλάχιστον μέχρι σήμερα και βάση πάντα με τους συντάκτες του IGN, προφανώς το βάρος αυτής της επιτυχίας πέφτει στο live.

Για τα τυπικά να πούμε ότι οι προηγούμενοι εκπρόσωποι των παραπάνω κονσολών ανά εταιρεία λαμβάνουν τις παρακάτω θέσεις: από την Nintendo το Gamecube την 16η θέση, από την Microsoft το Xbox την 11η και το PS2 της Sony είναι εκτός σοβαρού στην βασική πεντάδα (υποθέτω ότι θα έχει τσιμπήσει την πρώτη θέση). Ενημερωτικά ο "άλλος" αντίπαλος (ο και λεγόμενος "απέθαντος") της προηγούμενης γενιάς: το Dreamcast της Sega καταλαμβάνει την 8η θέση.

Για να πάρετε μάτι και εσείς απλά κάντε ΚΛΙΚ ΕΔΩ ενώ υπάρχει και η δυνατότητα να δείτε την κατάταξη σε βίντεο με τα αντίστοιχα απαραίτητα σχόλια κάνοντας ΚΛΙΚ ΕΔΩ. (σε κάθε περίπτωση κάνοντας κλικ επάνω στις εικόνες σας πηγαίνει στο αντίστοιχο θέμα)

Αρνητικά σχόλια για τον συντάκτη του παρόντος post δεν δεχόμαστε. Αρνητικά, επικριτικά, υποτιμητικά, βρισιές, κατάρες, κλπ σχόλια για τις επιλογές και τις θέσεις που έδωσαν οι συντάκτες του IGN μπορείτε να κάνετε ελεύθερα, μέσα σε πολιτισμένο πλαίσιο και κόσμιο τρόπο πάντα (όχι όρους γηπέδου παρακαλώ, κυκλοφορούν και mods)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποτε η μαχη για το νο1 θα ειναι μεταξυ του SNES του ATARI 2600 και του VECTREX - αναμενουμε.
 
Στοίχημα ότι θα είναι το SNES το νούμερο 1!!!!!
 
Τι φρικτα ιεραρχημενη λιστα. Δεν εχω κουραγιο καν να την σχολιασω
 
Νομίζω ότι εδώ το IGN γενικά ευνοει τα αμερικάνικα consoles :(
 
Η λιστα αυτη αφορα ΑΥΤΟΥΣ (τους αμερικανους, μαλλον). Στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Και απο οτι ειδα δεν υπαρχει SNES, NES, ATARI2600, MEGADRIVE, SEGACD αλλα ουτε το CD32!!! Αρα αυτα θα ειναι.

Στην Ελλαδα παντως το Νο1 ειναι το megadrive (σε πωλησεις) με δευτερο το SNES.
 
mike είπε:
Η λιστα αυτη αφορα ΑΥΤΟΥΣ (τους αμερικανους, μαλλον). Στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Και απο οτι ειδα δεν υπαρχει SNES, NES, ATARI2600, MEGADRIVE, SEGACD αλλα ουτε το CD32!!! Αρα αυτα θα ειναι.
Στην Ελλαδα παντως το Νο1 ειναι το megadrive (σε πωλησεις) με δευτερο το SNES.
Όχι σοβαρά τώρα.. Σε ποιo σύμπαν θα μπορούσε το CD32 να τοποθετηθεί σε μια λίστα με τις καλύτερες κονσόλες;
 
Το playstation 1 7o :( .Έχουν τρελαθεί τελείως? Πιο πάνω του το xbox360? τι ιδιαίτερο έχει?

Πάντως το nes δεν πιστεύω πως θα πρέπει να είναι στο νο1.Εντάξει είχε τρομερά παιχνίδια από τους πιό μεγάλες εταιρείες και σε αυτό ξεκίνησαν μερικές σειρές παιχνιδιών των οποίων η δημοτικότητα εκτινάχθηκε στα ύψη και τώρα πλέον θεωρούνται κλασσικές.Τι θα είχε γίνει όμως από όλα αυτά εάν δεν είχαν τόσο περιοριστικά συμβόλαια?Το master system μπορεί να είχε γίνει η κονσόλα που θυμούνται όλοι από τα παιδικά τους χρόνια , To atari 7800 μπορεί να είχε κάνει αξιόλογη πορεία και να είχε σώσει την atari από την παρακμή που είχε πέσει και που την οδήγησε στο να είναι ένα απλό brand name χωρίς προσωπικότητα και,και,και......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paspartoo είπε:
Αμα σε ακουσει ο Lionheart :p
Όχι ειλικρινά, θα ήταν το ίδιο με το να πω εγώ την jaguar ως καλύτερη κονσόλα.. (και είμαι και jag dev).
 
Εντάξει, θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα τα πράγματα...

Το Top-5 ας πούμε, εκτός συγκλονιστικού-hackεψε-το-IGN-κάποιος-από-εδώ απροόπτου θα είναι NES, SNES, Atari 2600, PS2, Mega Drive (η σειρά είναι τυχαία... ή έστω αυτή που θα ήθελα εγώ, αλλά δεν πιστεύω να είναι...). Ε, νομίζω ότι ο οποισδήποτε unbiased γνώστης, αυτές τις 5 θα έβαζε...

Όσο για το #1, ίσως να μην είμαι τόσο αντικειμενικός, αφού είναι η πρώτη μου κονσόλα (τουλάχιστον η πρώτη κονσόλα που αγόρασα εγώ, γιατί παλαιότερα είχα ένα Atari 2600 και ένα Pong machine, αλλά μου τα είχε κληροδοτήσει ένας θείος), αλλά ακόμα και... ο Maddog γνωρίζει πως αν δεν υπήρχε το NES, ίσως σήμερα να μην υπήρχαν καν videogames ελέω της Κρίσης του 1983...

Το Master System αν και το έζησα πολύ, μια και το είχε μια ξαδέρφη μου, ουδέποτε το είχα σε υπόληψη... Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, η συντριπτική πλειονότητα των τίτλων του μου θύμιζε... παιχνίδια του Atari 2600 με καλύτερα γραφικά. (παρακαλώ τους SEGA-μανείς να μην κάτσουν να αραδιάσουν τα 5-10 όλα κι όλα υποφερτά παιχνίδια της κονσόλας για να μου αποδείξουν ότι δεν ήταν όλα τα παιχνίδια της πρωτόγονα... Είπαμε, δεν ήταν όλα τραγικά, αλλά για να μετρήσω τα καλά, δεν χρειάζεται καν να βγάλω τα παπούτσια μου... φτάνουν και τα δάχτυλα των χεριών!)

Κατά τα άλλα, μικρές είναι οι αισθητές παρατυπίες της λίστας...

π.χ. κι εγώ θα ήθελα να δω το Vectrex μέσα, έστω και στις χαμηλές θέσεις... Είχε κάτι ξεχωριστό να δώσει και είναι ίσως το μόνο μηχάνημα τέτοιας ηλικίας που ακόμα και σήμερα φαντάζει πρωτοποριακό...

Τουλάχιστον χάρηκα που είχαν σε περίοπτη θέση το κακόμοιρο το Dreamcast και μάλιστα με συγκινητική αναφορά (η μόνη κονσόλα της SEGA που σέβομαι...)

Επίσης θεωρώ πως το Wii είναι αδικαιολόγητα χαμηλά (#10) για πάρα πολλούς λόγους, αλλά δεν τους αναλύω, γιατί πάλι θα πεταχτούν οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι Nintendo-μάχοι του forum να με κατασπαράξουν...
 
To NES απλα ειχε καλο timing αλλα παγωσε για χρονια την gaming τεχνολογια και περιορισε (τεχνικα και καλλιτεχνικα) τους δημιουργους.

Μονο η ελευση του MegaDrive επετρεψε την πολυποθητη κλωτσια στις εξελιξεις, αλλαγη στην εικονα του μεσου gamer (τερμα στα 5χρονα και τα "φυτα") και απελευθερωση απο ανοητα στερεοτυπα.

To NES αξιζει να ειναι στη δεκαδα (καπου χαμηλα) λογω εμπορικης θεσης στο genre. Το Wii ειναι gadget οποτε δεν ξερω τι δουλεια εχει εκει μεσα.
 
αλλαγη στην εικονα του μεσου gamer (τερμα στα 5χρονα και τα "φυτα") και απελευθερωση απο ανοητα στερεοτυπα
sic (απο ανθρωπιστικης αποψης)

Το Wii ειναι gadget οποτε δεν ξερω τι δουλεια εχει εκει μεσα.
και το PS3 ενας media player ? οποτε η μονη κονσολα nextgen ειναι το 360....αντικειμενικοτατος as always :)
 
krem13 είπε:
Το playstation 1 7o :( .Έχουν τρελαθεί τελείως? Πιο πάνω του το xbox360? τι ιδιαίτερο έχει?Πάντως το nes δεν πιστεύω πως θα πρέπει να είναι στο νο1.Εντάξει είχε τρομερά παιχνίδια από τους πιό μεγάλες εταιρείες και σε αυτό ξεκίνησαν μερικές σειρές παιχνιδιών των οποίων η δημοτικότητα εκτινάχθηκε στα ύψη και τώρα πλέον θεωρούνται κλασσικές.Τι θα είχε γίνει όμως από όλα αυτά εάν δεν είχαν τόσο περιοριστικά συμβόλαια?Το master system μπορεί να είχε γίνει η κονσόλα που θυμούνται όλοι από τα παιδικά τους χρόνια , To atari 7800 μπορεί να είχε κάνει αξιόλογη πορεία και να είχε σώσει την atari από την παρακμή που είχε πέσει και που την οδήγησε στο να είναι ένα απλό brand name χωρίς προσωπικότητα και,και,και......
Μη το λες αυτο.Μην ξεχναμε οτι το PSone(σε συνδιασμο με το WIPEOUT)εκανε πολυ κοσμο να ασχοληθει με τα videogames σε μια εποχη που το να παιζεις με videogames(SNES MEGADRIVE) ηταν αρκετο για να σε αποκαλουν nerd...Αρα επαιξε και αυτο το ρολο του.....
 
Wally είπε:
αλλαγη στην εικονα του μεσου gamer (τερμα στα 5χρονα και τα "φυτα") και απελευθερωση απο ανοητα στερεοτυπα.
Αυτό το ξεκίνησε μεν σε ένα βαθμό το Mega Drive αλλά το Playstation ήταν αυτό που κατάφερε να το καθιερώσει.

Στην τελική ο καθένας έχει δικές του απαιτήσεις ρε παιδιά και αναλόγως με τι έχει μεγαλώσει θα βάλει No1.Εγώ που μεγάλωσα με PC ε το PC θα βάλω (εαν γινόταν :p ),ο αλλός εαν είχε μεγαλώσει με PS1 αυτό θα βάλει.Μεγαλύτερο λάθος στην λίστα θεωρώ το PS3 και το XBOX 360.Αδιάφορες και αυτό γιατί τα περισσότερα παιχνίδια και στις δύο τρέχουν και είναι ίδια σε πολύ μεγάλο βαθμό.Δεν έχουν τις συγκινήσεις και τους τσακωμούς που είχαν κάποιες άλλες κονσόλες,τα exclusives ,τα γραφικά.

Το Wii δεν έχει γραφικά και ούτε πολλά καλά παιχνίδια,αλλά ο επαναστατικός χειρισμός του(θυμηθείτε πριν 3 χρόνια πως κάναμε)και αυτά τα λίγα καλά την κάνουν ιδιαίτερη κονσόλα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θα βάλει το IGN αλλά θα ήθελα να δω το Mega Drive να παίρνει μία καλή θέση την έχω σε μεγάλη εκτίμηση την κονσόλα αυτή.
 
Προς kajwbtfe : (γαμώτο να μην ξέρω πώς γίνεται παράθεση) Εννοούσα το xbox360 ότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο,όχι to psone.Ότι το psone έπρεπε να είναι πιό πάνω στη λίστα.
 
Κανε copy το κειμενο που θες να παραθεσεις - και paste στο δικο σου post.

Επελεξε το (shift + cursor keys) και μετα πατησε το κουμπι με το κειμενακι στη μπαρα με τα εργαλεια του editor οπως φαινεται στην εικονα.

picture.php
 
Atari 2600 γιατι πιστεψε ο κοσμος οτι τα arcade ηρθαν σπιτι του ,sega mega drive γιατι ηρθαν τα arcade σπιτι του!!
 
Πίσω
Μπλουζα