Instrumentals δημόσιας τηλεόρασης δεκαετίας 80

Dionisis1979

RetroWannaBe
Joined
9 Ιουν 2018
Μηνύματα
44
Αντιδράσεις
79
Ας ποστάρουμε εδώ instrumental που έπαιζαν σε εκπομπές της δημόσιας τηλεόρασης τη δεκαετία του 80 (άσχετα αν οι ίδιες οι εκπομπές υπήρχαν επίσης πριν είτε μετά από αυτήν τη δεκαετία). Ει δυνατόν, προσδιορίζουμε ποιο είναι το μουσικό θέμα (συνθέτης, τίτλος).

Μια καλή αρχή είναι οι αθλητικές εκπομπές. Στο βιντεάκι που ακολουθεί υπάρχουν διάφορες τέτοιες.

Γνωστό και αγαπητό βεβαίως το μουσικό θέμα του Χρήστου Λεοντή για την αθλητική Κυριακή (στην αρχή του παραπάνω βίντεο).

Ιδιαίτερα θα σταθώ στο μουσικό θέμα της εκπομπής "Τρίτο ημίχρονο", του Ελληνοαμερικανού Chris Spheeris. Πρόκειται για το Midflight, πρώτο κομμάτι από το δίσκο του 1987, Desires of the Heart.

Η Αθλητική Κυριακή είχε φιλοξενήσει πακτωλό υπέροχων instrumental στα 80s, ιδίως του (αγαπημένου μου) συγκροτήματος των The Alan Parsons Project. Θα επανέλθω σε επόμενο μήνυμά μου. Εννοείται όποιος θέλει ποστάρει εδώ ό,τι θέλει, σχετικά με το θέμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο Τρίτο Ημίχρονο βεβαίως ακουγόταν και το italo disco cover των Hypnosis στο Droid από το 1987


απ' όσο μπορώ να βρω, το original instrumental ανήκει στη μπάντα Automat και είναι από το 1978.
 
Η Αθλητική Κυριακή έχει χρησιμοποιήσει τα ακόλουθα instrumental των The Alan Parsons Project:

The Gold Bug (από το The Turn of a Friendly Card του 1980)

Mammagamma (από το Eye in the Sky του 1982)

Pipeline (από το Ammonia Avenue του 1984)

Hawkeye (από το Vulture Culture του 1985)

Where's the Walrus? (από το Stereotomy του 1985)
 
Η Αθλητική Κυριακή έχει επίσης χρησιμοποιήσει την κομματάρα του Jean-Luc Ponty "Infinity Pursuit" από το δίσκο Fables του 1985 (στον κύριο Ponty θα επανέλθω με αναφορά σε άλλη εκπομπή και κομμάτι).
 
Η Αθλητική Κυριακή έχει επίσης χρησιμοποιήσει την κομματάρα του Jean-Luc Ponty "Infinity Pursuit" από το δίσκο Fables του 1985 (στον κύριο Ponty θα επανέλθω με αναφορά σε άλλη εκπομπή και κομμάτι).
Ωραίο και αγαπημένο track του Jean-Luc Ponty (μαζί με τα Mirage, Cosmic Messenger , Polyfolk Dance κ.α)

Θυμίζω ότι και στο Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη, γίνεται αναφορά σε κομμάτια που χρησιμοποιήθηκαν σε παλιές αθλητικές εκπομπές.
 
Με τις ευχαριστίες μου στον @Rygar που το πόσταρε στο άλλο thread με τα instrumental (το οποίο είναι θησαυρός):
Η μουσική που έπαιζε στην κρατική τηλεόραση όταν έδειχνε τις τιμές των μετοχών! Δεν γνώριζα τι ήταν μέχρι σήμερα!
 
Με τις ευχαριστίες μου στον @Rygar που το πόσταρε στο άλλο thread με τα instrumental (το οποίο είναι θησαυρός):
Η μουσική που έπαιζε στην κρατική τηλεόραση όταν έδειχνε τις τιμές των μετοχών! Δεν γνώριζα τι ήταν μέχρι σήμερα!
Φίλε Dionisis1979 ολόκληρο το OST Cat People είναι θησαυρός. Αν δεν το έχεις ακούσει, αναζήτησε το.

Giorgio Moroder - Irena's Theme (1982)
Giorgio Moroder - Paul's Theme (1982)
Giorgio Moroder - Leopard Tree Dream (1982)
 
Όπως έχει ειπωθεί ήδη αλλού εδώ, η αρχή του Breezin' του George Benson (από τον ομώνυμο δίσκο του 1976) χρησιμοποιούταν σαν σήμα του δελτίου καιρού (αν βρει κανείς σχετικό βίντεο-ντοκουμέντο παρακαλώ ας το ποστάρει εδώ! )

Ενώ το δελτίο καιρού για τους αγρότες

χρησιμοποιούσε σαν θέμα την αρχή της διασκευής του Mike Oldfield στο Arrival των Abba (από το δίσκο QE2 του Oldfield του 1980).
 
Όπως έχει ειπωθεί ήδη αλλού εδώ, η αρχή του Breezin' του George Benson (από τον ομώνυμο δίσκο του 1976) χρησιμοποιούταν σαν σήμα του δελτίου καιρού (αν βρει κανείς σχετικό βίντεο-ντοκουμέντο παρακαλώ ας το ποστάρει εδώ! )

Ενώ το δελτίο καιρού για τους αγρότες

χρησιμοποιούσε σαν θέμα την αρχή της διασκευής του Mike Oldfield στο Arrival των Abba (από το δίσκο QE2 του Oldfield του 1980).
Πολύ όμορφα τα κομμάτια και πληροφορίες μαζί. Μπράβο Dionisis1979!
 
Ωραίο topic, Dionisis1979! Μια άλλη απίστευτη μουσική που έπαιζε στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση είναι του Joël Fajerman με τίτλο Flower's love από το 1979, ένα από τα ομορφότερα και πιο συναισθηματικά κατ'εμέ synth instrumentals μιας άλλης εποχής.. Για όσους ενδιαφέρονται, ήταν η μουσική επένδυση της εισαγωγής του ντοκυμαντέρ L'aventure des plantes στο TF1 των Jean-Marie Pelt (γνωστός επιστήμονας) και Jean-Pierre Cuny.


 
Ωραίο topic, Dionisis1979! Μια άλλη απίστευτη μουσική που έπαιζε στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση είναι του Joël Fajerman με τίτλο Flower's love από το 1979, ένα από τα ομορφότερα και πιο συναισθηματικά κατ'εμέ synth instrumentals μιας άλλης εποχής.. Για όσους ενδιαφέρονται, ήταν η μουσική επένδυση της εισαγωγής του ντοκυμαντέρ L'aventure des plantes στο TF1 των Jean-Marie Pelt (γνωστός επιστήμονας) και Jean-Pierre Cuny.


Εξαιρετικό! Δεν το γνώριζα! Αρχίζει σαν Παπαθανασίου αλλά μετά φαίνονται οι κυρίως γαλλικές επιρροές (βλέπε Jarre). Και λίγο από Tangerine Dream!
 
Η Αθλητική Κυριακή έχει επίσης χρησιμοποιήσει την κομματάρα του Jean-Luc Ponty "Infinity Pursuit" από το δίσκο Fables του 1985 (στον κύριο Ponty θα επανέλθω με αναφορά σε άλλη εκπομπή και κομμάτι).
Εξαιρετικό!!!!!!!!!!! Ασφαλώς και μού ηταν γνωστό αλλα αδύνατον να γνωρίζω τον καλλιτέχνη. Υπερευχαριστώ.


Καταπληκτικό! Δεν το θυμόμουν

Εχω κι εγώ ένα, δεν ξέρω αν το έχω ξαναβάλει σε αλλο θρεντ αλλα δεν πειράζει. Λοιπον εχω την εντύπωση ότι καποτε το Μουσικόραμα άλλαξε μουσική τίτλων. Από μια εποχή κι έπειτα έπαιζε το Zoolook του Jarre, χωρίς να είμαι βέβαιος. Αν δεν ηταν στο Μουσικόραμα, σίγουρα καπου ηταν γιατί το άκουγα στην τηλεόραση.


Επιπλέον, σε διαφήμιση καποιου υγρού αφρόλουτρου η οποία έδειχνε κάτι σα μια άσπρη λίμνη και μία όμορφη γυναίκα με μακριά μαύρα μαλιά να αναδεικνύεται μεσα από αυτή (αν θυμαμαι καλά), έπαιζε το Ethnicolor, από το 1:20 και μετά:


Στη γειτονιά λέγαμε ότι παίζει το "Τσούζει-Τσούζει".....ντάξει 12 χρονών ημασταν.....και αγόρια.

Πρόκειται για δίσκο αριστούργημα, όπως όλα του Ζαρ από το 1976 μεχρι το 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαιρετικό!!!!!!!!!!! Ασφαλώς και μού ηταν γνωστό αλλα αδύνατον να γνωρίζω τον καλλιτέχνη. Υπερευχαριστώ.



Καταπληκτικό! Δεν το θυμόμουν

Εχω κι εγώ ένα, δεν ξέρω αν το έχω ξαναβάλει σε αλλο θρεντ αλλα δεν πειράζει. Λοιπον εχω την εντύπωση ότι καποτε το Μουσικόραμα άλλαξε μουσική τίτλων. Από μια εποχή κι έπειτα έπαιζε το Zoolook του Jarre, χωρίς να είμαι βέβαιος. Αν δεν ηταν στο Μουσικόραμα, σίγουρα καπου ηταν γιατί το άκουγα στην τηλεόραση.


Επιπλέον, σε διαφήμιση καποιου υγρού αφρόλουτρου η οποία έδειχνε κάτι σα μια άσπρη λίμνη και μία όμορφη γυναίκα με μακριά μαύρα μαλιά να αναδεικνύεται μεσα από αυτή (αν θυμαμαι καλά), έπαιζε το Ethnicolor, από το 1:20 και μετά:


Στη γειτονιά λέγαμε ότι παίζει το "Τσούζει-Τσούζει".....ντάξει 12 χρονών ημασταν.....και αγόρια.

Πρόκειται για δίσκο αριστούργημα, όπως όλα του Ζαρ από το 1976 μεχρι το 1990.
Συμφωνώ απολύτως. Από Oxygene μέχρι Waiting for Cousteau είναι η χρυσή εποχή του Jarre. Εξαιρετικό και το Images του 1991 (με το οποίο τον έμαθα) που, παρότι συλλογή, έχει αρκετά ακυκλοφόρητα αλλά και εξαιρετικές νέες μείξεις σε κάποια κομμάτια. Άντε να βάλουμε και το Chronology του 1993, που διατηρεί τις φιλοδοξίες του παρελθόντος και τη χαρακτηριστική συνεχόμενη ροή των κομματιών (αν και δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τα προηγούμενα). Μετά άρχισαν τα αναμασήματα και ακόμα πιο μετά τα... μπιτάκια. Υπάρχουν καλά δείγματα και σε επόμενους δίσκους (όπως το Miss Moon από το μάλλον μέτριο Metamorphoses του 2000). Αλλά η έμπνευση της χρυσής εποχής δεν ξαναήλθε...
 
Πίσω
Μπλουζα