[Invicta Games] Mastermind

metsgr

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
518
Αντιδράσεις
9
Εταιρεία: Invicta Games

Παιχνίδι: Mastermind

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/988


 


Mastermind - Μάστορας της Λογικής





Επιτραπέζιο παιχνίδι, στο οποίο στόχος ήταν να αποκαλύψει κανείς τον «κώδικα» του αντιπάλου, τέσσερα πιόνια διαφόρων χρωμάτων (άσπρο, μαύρο, κόκκινο, κίτρινο, μπλε, πράσινο) τοποθετημένα με συγκεκριμένη σειρά. Μοιάζει απλό, ε; :cool: Αν είσαι... 8 χρονών όμως, δεν είναι και τόσο απλό!! :) Εκεί που δυσκόλευαν τα πράγματα ήταν, όταν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε περισσότερα πιόνια του ίδιου χρώματος. :xm:

Ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού αλλά και... προσπάθειας για νέο ρεκόρ :p (προσωπικό ρεκόρ, με τη δεύτερη προσπάθεια :award: – με λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγη τύχη βέβαια.... :D :D:D)

Η παλιά έκδοση

[deadpic]

Και μια πιο καινούργια

Mastermind.jpg
Προβολή συνημμένου 75585
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλό?

Απλό?!?!?!?!?!

Απλό, my *****!!!!! (για να μην το γράψω και το λογοκρίνουν!)

Έχω κάψει άπειρα brain sectors & clusters με το καταραμένο, το... το.... το... ....., καταραμένο (τα υπόλοιπα λογοκρίνονται!) και στην τελική, αν με ρωτήσεις, παίζει ακόμα και τώρα να μην έχω καταλάβει πώς παίζεται!....

I hate this game! :mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil, ας αρχίσουμε με τα βασικά...

Μια καλή αρχή μπορείς να κάνεις εδώ. Εasy (or... very easy) level and good luck!! :D :D

(θα σου ανέβει η αυτοπεποίθηση από τις πρώτες 3 φορές που θα παίξεις - εγγυημένο!! )

Λίγο πιο προχωρημένη κατάσταση με 8 χρώματα και 10 προσπάθειες υπάρχει εδώ. :cool:

(με άλλα λόγια, αφού γλυκαίνεσαι από το παραπάνω easy level, αρχίζεις να αναρωτιέσαι γιατί δε σε κάλεσαν ακόμα στη NASA... )

Καλή διασκέδαση!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ έξυπνο παιχνίδι το οποια ακόνιζε την σκέψη μας για τα καλα!!

Θυμάμαι που το είχε ένας φίλος και μου εiχε αποτυπωθεί στο μυαλό η εικόνα στην συσκευασία με τον κύριο και την κυρία που σε κοίταζαν επιβλητικά σαν να σου έλεγαν "Για τολμά εάν μπορείς;"

Ωραίο και έξυπνο παιχνίδι!!!
 
Ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού! Το είχε ένας ξάδερφός μου και παίζαμε τα σάββατα το βράδυ, βλέποντας ελληνική ταινία, όταν πηγαίναμε επίσκεψη οικογενειακώς! :) Από κάποια στιγμή και μετά είχαμε πάρει τον αέρα! Θυμάμαι ότι μας λείπανε μερικά πιόνια της βαθμολογίας (αυτά τα άσπρα μαύρα μικρά) και μεταφέραμε αυτά που είχαμε χρησιμοποιήσει προηγουμένως, με αποτέλεσμα να μπερδευόμαστε και να γίνεται μπάχαλο! :D
 
Ωραίο παιχνιδάκι. Φαίνεται δύσκολο μέχρι να καταλάβεις πως παίζεται αλλά από τη στιγμή που θα βρεις τον "αλγόριθμο", δεν πρόκειται να ξαναχάσεις ποτέ. ;)

Ακόμα κρατάω την παλιά έκδοση σε ένα συρτάρι εδώ δίπλα μου.
 
Και μια και το είχα δίπλα μου στο ντουλάπι ορίστε μερικές φωτογραφιές

fetch


fetch


fetch


fetch


Στην έκδοση που έχω (δε θυμάμαι απο πότε) οι οδηγίες εν υπήρχαν σε φυλλάδιο αλλά ήταν γραμμένες στο πίσω μέρος του κουτιού

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γλυκύτατο είναι Κάμπια!! Ίδιο με το δικό μου, καλή του ώρα εκεί που είναι!! :)
 
Γειά σου, ρε Μετς!!! Και χρειάζομαι κολασμένα ένα boost αυτοπεποιήθησης! (βγήκε η 2η εργασία του ΕΑΠ σήμερα και μου καταρράκωσε ό,τι αποθέματα είχα - Λορένα ακούς?!?!?!!!!)

@Kambia: Ντροπή σου, part μου, να μη μ' έχεις εκπαιδεύσει!!! Ταχύρρυθμα μόλις γυρίσω από το ταξίδι! :D
 
Δεν το είχε βγάλει αυτό και μια ελληνική εταιρεία; Νομίζω λεγόταν ΔΟΥΡΕΙΟΣ και το παιχνίδι ΕΠΙΛΟΓΗ
 
Το Mastermind, το θυμάμαι πολύ καλά!

Ήταν από τα πρώτα επιτραπέζια παιχνίδια, που μου αγόρασαν οι δικοί μου, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου!
 
Βρήκα στο συρτάρι μου τη μίνι βερσιόν του παιχνιδιού. Φυσικά η Juanita ήταν αυτή που μου το είχε εξηγήσει πως παίζεται (καθώς και τη μονόπολη, το σκάκι, το τάβλι κλπ). Διαπιστώνω πως ως παιδιά χαιρόμασταν εύκολα και πολύ πολύ πολύ με απλά πράγματα και παίζαμε με αυτά ώρες ολόκληρες. Ίσως το να χαίρεται κανείς με τα απλά πράγματα είναι μεγάλη ευτυχία.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
΄Ηταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια... ::) Έψαχνα να βρω όλο και πιό δύσκολους συνδυασμούς για να ταλαιπωρώ τους συμπαίχτες μου #) αλλά τους έβρισκαν πάντα... :(
 
Το ειχα αλλα δεν επαιξα ποτε. Το θεωρουσα απιστευτα βαρετο και κανενας φιλος μου επισης δεν ψηνοταν. Παιζει να υπαρχει στο παταρι σε αριστη κατασταση
 
Καταπληκτικό παιχνίδι ,απλό αλλά όχι και τόσο αθώο. Μήπως ο σκοπός δεν ήταν να βρεις μέσω λογικών μαθηματικών υποθέσεων αλλά με ενόραση; Τα παιδιά έχουν ανοιχτό μυαλό και μπορούν πιο εύκολα να ενεργοποιήσουν τμήματα του εγκεφάλου πράγμα που εμείς πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε μια και είμαστε παγιδευμένοι από τους νόμους της φυσικής (Η νοητική επιστήμη έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της).
 
mad είπε:
Καταπληκτικό παιχνίδι ,απλό αλλά όχι και τόσο αθώο. Μήπως ο σκοπός δεν ήταν να βρεις μέσω λογικών μαθηματικών υποθέσεων αλλά με ενόραση; Τα παιδιά έχουν ανοιχτό μυαλό και μπορούν πιο εύκολα να ενεργοποιήσουν τμήματα του εγκεφάλου πράγμα που εμείς πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε μια και είμαστε παγιδευμένοι από τους νόμους της φυσικής (Η νοητική επιστήμη έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της).
:bow:

Καταπληκτικό! Ταιριάζει και με την ημέρα! :D
 
εγω το ανακαλυψα στις διακοπες σε ενα σπιτι που εμενα και το 3εσκισα ολο το καλοκαιρι! χαχαχαχαχα xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> επαιζα ομως κ μικρη με τη μαμα μιας φιλης μου... :D
 
Δεν ξέρω πως τα καταφέρναμε και πάντα μας έλλειπαν τα λευκά/μαύρα πιόνια της βαθμολογίας... :confused: Το αποτέλεσμα ήταν ότι προχωρώντας το παιχνίδι βγάζαμε τα προηγούμενα για να τα χρησιμοποιήσουμε για τις επόμενες σιερές και... γινόταν ένα απίστευτο μπάχαλο που στο τέλος τίναζε το παιχνίδι στον αέρα!:burn: Μετά βρήκαμε κάτι καρφίτσες και βάζαμε στη θέση τους! :p
 
το λατρεύω αυτό το παιχνίδι. παλιά πάντα νίκαγα.....τώρα ντρέπομαι να το παίξω διότι η μνήμη μου με έχει εγκαταλείψει :banghead:
 
Πίσω
Μπλουζα