Iron Maiden: Αγαπημένο LP

Κάνε μας 3. Αλλά δεν είναι μόνο οι Maiden που το κάνουν αυτό. Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τους άλμπουμ είναι τα ίδια.
 
Μεταξυ δυο: Το Iron Maiden με τον αγαπημενο Πωλ Ντιανο,τότε που οι Maiden επαιζαν punκ-rock και το Somewhere in Time απο την εποχη Ντικινσον,που μονο για τον "Αλεξανδρο" τα σπαει όλα
 
Εγω παλι δεν συμμεριζομαι την αποψη αυτη.

Κατ εμε, μεχρι και το 7th Son η μουσικη των Maiden εξελισσοταν χωρις ποτε να ξενισει.Καθε αλμπουμ προσεφερε κατι νεο αλλα συναμα αυτο το νεο ακολουθουσε μια ποιοτικη πεπατημενη.Δεν εφτιαχναν απλα ενα καινουργιο μουσικο αλμπουμ αλλα οικοδομουσαν ενα ολοκληρο concept (θυμομαστε πχ με τι ανυπομονησια περιμεναμε το εξωφυλλο του δισκου και ποσο αυτο εδενε με το τραγουδιστικο αποτελεσμα).

Μετα απλα το γυρισαν σε κατι ξενο. Οτι και να μου λενε, δεν μπορει να με πεισει κανεις οτι οι λαρυγγισμοι του Bayley ή οι μουσικες εμπνευσεις του Gers θα μου θυμισουν ποτε Rimes of the Ancient Mariner ή Phantom of the Opera.

Οπως λεω συχνα, υπαρχει παλμαρε μετα το 7th Son για να χτισει ενα compilation στο υψος του Live After Death??

Αλλο ενα πραγμα που με χαλαει ειναι να βλεπω "bestof" LPs/DVDs το ενα μετα το αλλο...οταν ξεκινανε τα πολλα bestof φευγει η εμπνευση...
 
Χωρίς να θέλω να είμαι αγενής, αλλά δεν υπήρχαν μετά από ένα σημείο πρωτότυπα εξώφυλλα και μουσική των Maiden. Αλλά συνέχεια τα εξώφυλλα ήταν με τον Eddie σε διάφορες πόζες. Και όσο για την μουσική τους... συνέχεια που τους έβρισκες που τους έχανες ήταν πάντα σε 3 νότες (Do-Re-Mi). Ναι ήταν μικροί όταν άρχισαν να παίζουν μουσική, αλλά μετά από 35 χρόνια... ήμουν νιος και γέρασα.

Σκοπός μου δεν είναι να τους κρίνω ώς μουσικούς, αλλα σίγουρα η μελέτη πάνω στο εκάστοτε μουσικό όργανο, σου ανοίγει νέους ορίζοντες και ιδέες.

Και θα συμφωνίσω μαζί σου Wally για το πλήθος των LPs, CDs, Singles κ.τ.λ. Θυμάμαι φιλαράκι να έχει 126 Lp και singles των Maiden και αυτό εν έτει 1996!!! Σκέψου τώρα πόσα θα είναι...!!! :animeek:
 
Ψηφισα υπερ του" Ο αριθμος του κτηνους" γιατι το θεωρω απ τα πιο σημαντικα αλμπουμ στην ιστορια του Η.Μ.

ε, και επειδη ειμαι απο εκεινη τη φουρνια που οταν μαθαμε οτι ο Dianno την εκανε,ειπαμε οτι ξοφλησαν οι Maiden .Χαιρομαι αφανταστα που διαψευστηκαμε(αν και γνωριζω 2-3 ατομα που ακομα το πιστευουν)

Απο το Fear of the dark και μετα ολο σαχλαμαρες και ανουσια πραγματα βλεπουμε..

Γι αυτο οι SAXON ειναι το μεγαλυτερο και πιο εντιμο γκρουπ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ. ;)
 
Δίλημμα iron maiden η fear of the dark?Μάλλον το πρώτο οριακά.
 
Επέλεξα το Powerslave, μου αρέσει πολύ ειδικά το πάντρεμα του μέταλ με τα ανατολίτικα στοιχεία.
 
Ψηφισα το Somewhere in Time, γιατι μ'αυτον τον δισκο ξεκινησα να τους ακουω!! (συγκινηση).

Και συγκεκριμενα, ενας φιλος του μπαμπα μου, οταν ειδα στο σπιτι του ενα cd, του ρωταω: καλοι ειναι αυτοι?

Και λεει: τι, δεν εχεις ακουσει ποτέ? Λεω: οχι.

Λεει: ειναι πολυ καλοι, ακου και το Ν.6, εχουν πει ενα τραγουδι για τον Μεγα Αλεξανδρο, θα παθεις πλακα.

Ελα ρε, σοβαρα, κανω εγω..

Εε απο τοτε, εγινα οπαδος τους και γενικα απο αυτο ξεκινησα να ακουω Heavy Metal.

Υ.Γ. Ντερμπι μεταξυ Number of the Beast και Somewhere in Time βλεπω..
 
πάτησα το the powerslave γιατί όταν άκουσα το the ancient mariner έπαθα ένα σοκ!!!

τότε πάθαινα σοκ μόνο από pink floyd και led zeppelin.

για μένα παραμένει στα τρία καλύτερα τραγούδια των maiden.

γενικά είναι δισκάρα με τα όλα του.

viking4a εγώ τελευταία φορά που σε είδα είχες ήχο στο κινητό την μάλει σάιρους ή οπως την λένε!

τι δουλειά έχεις με τέτοια τραγούδια; :p

Αν μπορούσα να ψηφίσω και δεύτερο δίσκο τότε χαλαρά ο ομώνυμος iron maiden.

ακόμη ακούω με τρέλα αυτόν τον δίσκο
 
Με πολύ δυσκολία επιλέγω το"Somewhere In Time".Πολλοί παλαιότεροι δίσκοι με ταξιδεύουν,αλλά προτιμώ λίγο περισσότερο το συγκεκριμένο.
 
Πίσω
Μπλουζα