Iron Maiden - Speed Of Light

Οι ανθρωποι τα εχουν δωσει ολα τοσα χρονια μη τους κατακρινουμε το κομματι δε το λες κ χαλια μεγαλωασαμε με αυτος κ τις Παολα κομματι αν εβγαζαν παλι θα το ακουγε οχι κ moute βρε kabia αμαρτια!!!!
 
Επεξεργασια κειμενου

DREDD είπε:
Οι ανθρωποι τα εχουν δωσει ολα τοσα χρονια μη τους κατακρινουμε το κομματι δε το λες κ χαλια μεγαλωασαμε με αυτους κ τις Παολα κομματι αν εβγαζαν παλι θα το ακουγαμε οχι κ moute βρε kabia αμαρτια!!!!
 
Μια χαρά είναι το κομμάτι. Είναι Maiden απο όπου κι αν το δεις.

Και η παραγωγή συμβαδίζει με τα σημερινά δεδομένα.

Ο ήχος είναι πιο γεμάτος και ειδικά τα drums κομπρεσσαρισμένα στο σωστό βαθμό για να γεμίζουν όπως πρέπει ένα κομμάτι.
 
gapan είπε:
Περί ορέξεως... ακόμα και το Trooper να βγάζαν σήμερα, κάποιοι θα λέγαν ότι είναι χάλια.
ετσι ακριβως!

ασυλληπτο αυτο που γινεται στην Ελλαδα,διαρκως να κραζουμε τους maiden και να εξυμνουμε κατι απιθανους πουθεναδες.

και το κομματι και το βιντεο μου αρεσαν πολυ...
 
Έλα λίγο να ανεβαίνουμε οι Maidenάδες ρε παιδιά λεμεεεε!!!!!!

Πως θα γίνει να δούμε κι εμείς οι Γερμανοί μπινέδες το βίντεο αυτό, οέοο??
 
Στην μουσικη και στης γυναικες η στους αντρες για της γυναικες τα γουστα ειναι γουστα οποτε τζαμπα συζητηση γινετε.Για μενα ειναι μετριοτατο κομματι και το θεωρω αρπαχτη.Τωρα αν για καποιους ειναι αριστουργημα ειναι αποψη τους και φυσικα ειναι σεβαστη.
 
το videoclip ειναι καλο το τραγουδι δεν το θεωρω και το καλυτερο που θα μπορουσε να εχει ο δισκος βεβαια αν δεν ακουσω ολοκληρωμενο τον δισκο δεν μπορω να εχω αποψη ελπιζω τα υπολοιπα τραγουδια να μου κανουν καποιο κλικ
 
Φανατικός φίλος των Maiden για δεκαετίες, εννοείται έχω όλα τα άλμπουμ τους, και για πολλά χρόνια ήταν μεγάλο κομμάτι της ζωής μου. Τους έχω δει πολλές φορές ζωντανά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, και με Bruce, και με Blaze Bayley, και Bruce με Skunkworks έχω δει (τους θυμάται κανείς ;) ), και Bruce σόλο, και Paul Di'Anno έχω δει...

Γιατί όλη αυτή η εισαγωγή; Για να μην παρεξηγηθώ! Δυστυχώς, η ποιότητα των Maiden έχει ολισθήσει πολύ την τελευταία δεκαετία. Το τελευταίο τους άλμπουμ που μου άρεσε ήταν το Brave New World. Απ' ότι φαίνεται και το καινούριο άλμπουμ θα συνεχίσει τον κατήφορο. Το Speed of Light το έχω ακούσει αρκετές φορές μπας και μου κάνει "κλικ" αλλά όσο και να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου οτι είναι καλό, η αλήθεια είναι οτι είναι ψιλο-μάπα.

Λογικό είναι να έχουν στερέψει σε αυτήν την ηλικία από ιδέες και ποιότητα οι Maiden, την ίδια τύχη είχαν λίγο-πολύ όλες οι μεγάλες μπάντες (Scorpions, Deep Purple κλπ). Μόνο οι Black Sabbath κατάφεραν να βγάλουν ένα αξιοπρεπή άλμπουμ πριν κανα-δυο χρόνια.
 
Το τραγούδι έχει χάλια παραγωγή.Μπουκομένος ο ήχος χωρίς διαχωρισμό οργάνων και όλα ακούγονται εντελώς χύμα.Σε σημεία ο dickinson είναι εκτός ρυθμού(αλλού τα ριφς και η μελωδία και αλλού τραγουδάει αυτός) Ακουστε αυτο

για να δείτε πόσο καλό είναι τελικά το κομμάτι αλλά το θάβει η παραγβγή των Maiden
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ συμφωνώ γενικά με την Kambia, κάπως έτσι νιώθω κι εγώ για τους Maiden. Δεν μου λένε και πολλά πια, τους χάλασε και πολύ η επιτυχία, και με αφήνουν αδιάφορη πλέον. Παρ'όλα αυτά τους εκτιμώ αφάνταστα για όσα έχουν προσφέρει και προτιμώ να τους θυμάμαι όπως τότε. Α, κι επίσης, ο καινούργιος Eddie για μένα είναι ένα σίχαμα που δεν βλέπεται, και πάλι θα θυμάμαι τον παλιό.
 
Καταρχάς, να δώσω τα εύσημα στον gapan που το πόσταρε και για να πάω ένα κλικ πιο πίσω, σε αυτούς που σκέφτηκαν και υλοποίησαν το βίντεοκλιπ. Τα σπάει και τουλάχιστον σε αυτό, συμφωνούμε όλοι!

Από εκεί κι ύστερα, συμφωνώ με Metal, Kambia (αν κι εγώ δεν το έβαλα στο mute), perla & Rio Blast. Για μένα οι Maiden έχασαν αυτό το κάτι που τους έκανε ξεχωριστούς στα αυτιά μου με το Dance of Death. Το τελευταίο τους αξιόλογο άλμπουμ και για μένα είναι το Brave New World (για άλλους, μπορεί να είναι κάποιο πιο παλιό, για άλλους κάποιο νεώτερο). Κι εγώ, τους άκουσα με Di Anno, Bruce -ακόμα και με Blaze Bayley που -ένας θεός ξέρει πόσο έκλαιγαν τ' αυτιά μου (κι εγώ) όταν τον άκουγα να τραγουδάει σε live το "Afraid to shoot strangers". Ακόμα κι έτσι, πιο πιθανό είναι να κάτσω να ακούσω το virtual xi κι ας θυμίζει κλαμποτράγουδα (που έλεγε κι ένας φίλος μου! :p ), παρά να δοκιμάσω να ακούσω το Speed of light. Ακούγεται μεν ευχάριστα, αλλά στα 5 λεπτά που μου πήρε να γράψω το ποστ, ξέχασα κιόλας τη μουσική του....
 
sephirothson είπε:
Το τραγούδι έχει χάλια παραγωγή.Μπουκομένος ο ήχος χωρίς διαχωρισμό οργάνων και όλα ακούγονται εντελώς χύμα.Σε σημεία ο dickinson είναι εκτός ρυθμού(αλλού τα ριφς και η μελωδία και αλλού τραγουδάει αυτός) Ακουστε αυτο
Η version του τυπά ακούγεται πιο ευχαριστα (αν εξαιρέσουμε το ρεφραιν) . Οι τσιρίδες του Dickinson θάβουν εντελώς την εξαιρετική μελωδία στο 0:50...

Εχω συμφιλιωθεί με την ιδέα οτι από Maiden πλέον περιμένω 1-2 κομμάτια να αξίζουν (με τα υψηλότατα Maiden στανταρς εννοείτε... ) σε κάθε νέο δίσκο άλλωστε με τόσες δισκάρες που έχουν κυκλοφορήσει ποιος μπορεί να τους κατηγορήσει και γιατί...

Πάντως από παραγωγή μάπα. Που ΄σαι ρε Martin Birch...
 
Τα reunion albums των maiden είναι πάρα πολύ καλά.Tο brave είναι εξαιρετικό και για μένα είναι το δεύτερο καλύτερο album τους μετα το seventh son.Το dance έχει μέσα απίστευτα κομμάτια (rainmaker montsegur Paschendale Dance of death Journeyman) αλλά και εδώ έχουμε να κάνουμε με μια χαλια παραγωγη.Το AMOLAD είναι σε σημεία συγκλονιστικό αλλά οι πολλές αλλαγές μέσα στα κομμάτια κουράζουν λίγο ενω το final frontier είναι ενας δίσκος του adrian smith με ότι αυτό συνεπάγεται.Το πρόβλημα μου είναι ο ήχος που βγάζουν οι Maiden τα τελευταια χρόνια.Αν εξαιρέσουμε το brave που έχει εξαιρετικό ήχο τα υπόλοιπα είναι μέτρια σε αυτόν τον τομέα.
 
Πάντως εμένα μ'άρεσε πολύ το Speed of light, για να είμαι ειλικρινής έχω πάψει να παρακολουθώ τους Maiden από Fear of the dark&No prayer for the dying, δεν είχα και πολλά λεφτά για να πάρω ένα cd που θα ήταν ίσως μούφα, ενώ μέχρι εκεί είναι εγγύηση! (Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τουλάχιστον).Αν περισσέψουν φράγκα, τότε θα πάρω ένα από τα 2 προαναφερθέντα άλμπουμ, μιας και τα είχα σε κασέτες!
 
λοιπον επειδη εισακουσθη ολοκληρος ο δισκος (καποιος τον εριξε Online απο τωρα αν το ψαξετε θα σας βγει) τα υπολοιπα τραγουδια ειναι καλυτερα το shadows of the valley μου θυμισε παρα πολυ wasted years στην εισαγωγη του και το empire of the clouds των 18 λεπτων μου αρεσε αρκετα καλυτερος δισκος απ το final frontier ειναι σιγουρα παντως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεράστιες διάρκειες.2 CDS με 11 κομμάτια συνολικά,92 λεπτά :eek: .
 
gapan είπε:
Ο Eddie παίζει ηλεκτρονικά και ξεκινάει από μια παραλλαγή του Donkey Kong, συνεχίζει με κάτι που μάλλον μου μοιάζει με το Alien 3 (διορθώστε με αν υπάρχει κάτι πιο κοντινό), ακολουθεί το Mortal Kombat (Eddie vs The Beast - πλήρες με fatalities!) και τελειώνει με ένα σύγχρονο FPS. Δεν το θεωρώ απίθανο κάποιος τρελαμένος να τα φτιάξει αυτά τα παιχνίδια στην πραγματικότητα.
9r589y.jpg

Νατο και το flash game βασισμενο στο videoclip

http://speedoflight.ironmaiden.com/

"Τρελλος" θα ηταν καποιος ,αν δεν το χρησιμοποιουσε

για να promot-αρει/προωθησει το ιδιο το προιον

Αν και πιθανοτατα να ηταν μερος του ολου σχεδιασμου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα